Studie proveditelnosti

Studie proveditelnosti je nástrojem pro zdůvodnění návrhu projektu zejména z ekonomického a technického hlediska.
Jejím cílem je verifikovat, zda:
- byla vybrána nejlepší možná varianta
- byly přesně odhadnuty potřebné finanční prostředky na realizaci projektu
- byla prokázána trvalá udržitelnost investice
- byla identifikována rizika
Hlavním účelem studie proveditelnosti je prokázat proveditelnost daného projektu a prokázat, že subjekt, který projekt realizuje, má jasnou představu jak o realizaci samotné investice, tak i o jejím provozu a udržitelnosti do budoucna. Realizovatelnost projektu není chápána pouze jako realizovatelnost technická, ale jedná se především o posouzení ekonomické, finanční, posouzení dopadů na životní prostředí i dopadů sociálně-ekonomických.
V některých případech, ještě před zpracováním studie proveditelnosti v plném rozsahu, je vhodné vypracovat předběžnou studii proveditelnosti. Předběžná studie proveditelnosti odlišuje od studie proveditelnosti mírou detailnosti a poskytuje při vynaložení nižších nákladů a v kratším časovém horizontu pouze rámcová data, případně se zaměřuje pouze na určitou oblast. Má spíše charakter ideového záměru, který je velmi hodnotný pro rámcové formování základního směřování projektu a jeho vytvoření ušetří mnoho sil při vytváření plnohodnotné studie.
Studie proveditelnosti by měla provést hodnocení projektu z pohledu multikriteriální analýzy a zahrnout hodnocení projektů v následujících oblastech:
- technické řešení projektu
- tržní analýza
- finanční analýza
- ekonomická analýza
- analýza vlivu projektu na životní prostředí
- analýza vlivu projektu na lidské zdroje a relevantní cílové skupiny
U každého analytického výsledku by měla být uvedena případná rizika a pokud možno návrh jejich eliminace nebo omezení. Typický obsah studie může obsahovat například:
- Obsah
- Úvodní informace
- Stručné vyhodnocení projektu
- Stručný popis podstaty projektu a jeho etap
- Tvorba, hodnocení a výběr scénářů
- Analýzy trhu, odhad poptávky, marketingová strategie a marketingový mix
- Management projektu a řízení lidských zdrojů
- Technické a technologické řešení projektu
- Dopad projektu na životní prostředí
- Zajištění investičního majetku
- Řízení pracovního kapitálu (oběžný majetek)
- Finanční plán a analýza projektu
- Hodnocení efektivity a udržitelnosti projektu
- Analýza a řízení rizik (citlivostní analýza)
- Harmonogram projektu
- Závěrečné shrnující hodnocení projektu
Jan Havránek
Mohlo by vás zajímat

Ve veřejné správě je neustálý rozvoj zaměstnanců klíčový pro zajištění efektivního a kvalitního poskytování veřejných služeb občanům. S rychlým technologickým pokrokem a neustále se měnícími právními a administrativními požadavky je důležité udržovat si aktuální znalosti a dovednosti.
23. 5. 2023
Strategie je základ. Musí mít jasnou vizi a konkrétní plán, jak ji dosáhnout. Musí být jednoduchá a srozumitelná pro všechny. Musí reagovat i na čím dál rychleji se měnící svět, protože jinak skončí zapomenuta v šuplíku.
11. 10. 2020
Město dlouhodobě usiluje o to, aby školství na území Pardubic bylo co nejkvalitnější a nejmodernější. Aby toho dosáhlo, musí znát nejen současný stav školských zařízení, ale mít také jasně stanovené plány do budoucna.
15. 6. 2021
Jeden z klíčových důvodů, proč takřka každá strategie při své implementaci selhává, je její vazba na rozpočet města. Nebudu se zabývat způsobem vzniku samotné strategie (může být rozličný), i tento však může mít dopad na selhávání v implementaci.
11. 12. 2022