Studie proveditelnosti
Studie proveditelnosti je nástrojem pro zdůvodnění návrhu projektu zejména z ekonomického a technického hlediska.
Jejím cílem je verifikovat, zda:
- byla vybrána nejlepší možná varianta
- byly přesně odhadnuty potřebné finanční prostředky na realizaci projektu
- byla prokázána trvalá udržitelnost investice
- byla identifikována rizika
Hlavním účelem studie proveditelnosti je prokázat proveditelnost daného projektu a prokázat, že subjekt, který projekt realizuje, má jasnou představu jak o realizaci samotné investice, tak i o jejím provozu a udržitelnosti do budoucna. Realizovatelnost projektu není chápána pouze jako realizovatelnost technická, ale jedná se především o posouzení ekonomické, finanční, posouzení dopadů na životní prostředí i dopadů sociálně-ekonomických.
V některých případech, ještě před zpracováním studie proveditelnosti v plném rozsahu, je vhodné vypracovat předběžnou studii proveditelnosti. Předběžná studie proveditelnosti odlišuje od studie proveditelnosti mírou detailnosti a poskytuje při vynaložení nižších nákladů a v kratším časovém horizontu pouze rámcová data, případně se zaměřuje pouze na určitou oblast. Má spíše charakter ideového záměru, který je velmi hodnotný pro rámcové formování základního směřování projektu a jeho vytvoření ušetří mnoho sil při vytváření plnohodnotné studie.
Studie proveditelnosti by měla provést hodnocení projektu z pohledu multikriteriální analýzy a zahrnout hodnocení projektů v následujících oblastech:
- technické řešení projektu
- tržní analýza
- finanční analýza
- ekonomická analýza
- analýza vlivu projektu na životní prostředí
- analýza vlivu projektu na lidské zdroje a relevantní cílové skupiny
U každého analytického výsledku by měla být uvedena případná rizika a pokud možno návrh jejich eliminace nebo omezení. Typický obsah studie může obsahovat například:
- Obsah
- Úvodní informace
- Stručné vyhodnocení projektu
- Stručný popis podstaty projektu a jeho etap
- Tvorba, hodnocení a výběr scénářů
- Analýzy trhu, odhad poptávky, marketingová strategie a marketingový mix
- Management projektu a řízení lidských zdrojů
- Technické a technologické řešení projektu
- Dopad projektu na životní prostředí
- Zajištění investičního majetku
- Řízení pracovního kapitálu (oběžný majetek)
- Finanční plán a analýza projektu
- Hodnocení efektivity a udržitelnosti projektu
- Analýza a řízení rizik (citlivostní analýza)
- Harmonogram projektu
- Závěrečné shrnující hodnocení projektu
Jan Havránek
Mohlo by vás zajímat
Čím dál častěji jsem dotazován, kolik vlastně taková strategie stojí. Dnešní článek proto chci věnovat úvaze nad touto otázkou.
16. 1. 2022 Integrovaný přístup k tvorbě projektového zásobníku městaPro uvažování, jak pracovat se zásobníkem projektů města je vhodné si nejdřív odpovědět na otázku, kolik vlastně město tzv. "zásobníků projektů" má. Zjednodušená logika by předpokládala, že každé město (organizace) má zásobník projektů jeden. Nicméně z naší analýzy systému strategického řízení vyplynulo, že typické město má zásobníků projektů (záměrů) několik. A často velmi odlišných. Bez věcné i informační provazby. Mnohdy ani vedoucí představitelé samospráv nemají informace, co jejich město fakticky plánuje.
13. 2. 2021 Index kvality života – bojíme si přiznat pravdu?Ke konci loňského roku jsme vyhlásili výsledky již 6. ročníku Indexu kvality života, který ve spolupráci se společností Obce v datech vyhodnocujeme. Velká mediální pozornost mě vedla k potřebě sepsat základní úvahy, které tvorbu Indexu provázejí.
4. 1. 2024 MUNICIPAL SENTIMENT DATA PlatformProjekt se zaměřuje na vyvinutí webové aplikace pro municipality, s jejíž pomocí bude vizuálně atraktivním a interaktivním způsobem možné prezentovat rozvojové plány obcí, nejen pro širokou veřejnost, ale i své občany.
8. 7. 2020