Regulatorní sandboxy: Na Západě jako doma, ale mají je i v Litvě

19. 9. 2024

Co spojuje energetiku, farmacii a finanční služby? V těchto všech oborech se často uplatňuje přísná regulace, nedovolující prorazit inovativním produktům. Mnohé státy ale pochopily, že jeden šikovný nástroj přeci jen existuje.

Poprvé ve Velké Británii

Řeč je o regulatorních sandboxech, relativně novém (neslavil ještě ani desáté narozeniny), ale rychle se šířícím nástroji, který dovoluje experimentální, ale regulované testování bez legislativních důsledků. Detailněji jsme celý koncept představili v předchozím článku. Tentokrát se více pověnujeme jeho celosvětovému rozšíření a využití.

První regulatorní sandbox vznikl ve Velké Británii. Záhy se ale jejich myšlenka rozletěla jako evangelium na všechny strany. Dnes bychom na sandboxy narazili na každém kontinentu, včetně Afriky, kterou zastupují i obecně méně vyspělé státy jako Rwanda. Vhodně nastavené prostředí mají pro regulatorní sandboxy ve východní Asii, např. v Jižní Koreji či Singapuru. Japonsko má mechanismus sandboxů, na rozdíl od většiny států, podchycený v samostatném zákoně. Všechny jejich experimenty mají jasný cíl – vyvíjet inovativní technologie vedoucí k posilování pozice země na globálním trhu. 

V rámci Evropy má svůj regulatorní sandbox většina států, včetně těch postkomunistických jako je Litva, Slovinsko či Polsko. K největším průkopníkům patří Německo, kde se regulatorní sandboxy dostaly do desítek jednotlivých zákonů na spolkové i celostátní úrovni. V současnosti však probíhá připomínkové řízení k jednotnému zákonu. Ten přinese zastřešující normy zajišťující předvídatelnost, transparentnost, rovný přístup a řádné vyhodnocení. Dále se Reallabore, jak Němci sandboxy příznačně nazývají, rozšíří i do oblastí, kde dosud chyběly. Třetí přínos tkví ve vytvoření jednotného kontaktního místa, které bude mít poradenskou roli a zároveň se v něm budou shromažďovat zkušenosti, ze kterých je možné se poučit a které pomohou při tvorbě nových pravidel. Právě tzv. regulační učení je velkým bonusem, který zvýší efektivitu dalších experimentů a jejich zavádění do praxe.

Jako je rozmanitá paleta zemí, které již sandboxy zavedly, totéž platí i o šíři oborů, kde byly regulatorní sandboxy uplatněny. Velkým tématem jsou v moderních finančních službách či zdravotnictví, kde se mohou využít pro snazší testování nových léčiv, ale ve spojení s digitálními technologiemi mohou zajistit důstojnou péči i tam, kde je lékařů nedostatek. Ve Británii díky sandboxům může fungovat komunitní energetika, v Nizozemsku lze zase lépe zapojovat znevýhodněné osoby do pracovního procesu. Rozmach dronů lze také alespoň částečně přičíst regulatorním sandboxům.

Zahraničních zkušeností existuje dost, stačí se jen inspirovat a zavést, co jinde funguje už roky.

Daniel Bečvář




Články

Mohlo by vás zajímat

Hazardní hry z pohledu změn v konsolidačním balíčku

Vláda seznámila veřejnost s konsolidačním balíčkem na tiskové konferenci 11. května 2023. Dokument odráží politickou realitu kompromisu pěti koaličních stran. Je bohužel vytvořen bez jakékoliv koncepce a šit „horkou jehlou“.

5. 6. 2023
Budování města je jako maraton

Budování města je jako příprava na maraton – vyžaduje dlouhodobou strategii, trpělivost a vytrvalost. Stejně jako běžec nemůže natrénovat na maraton během několika týdnů, ani město nemůže dosáhnout udržitelného rozvoje bez pečlivého plánování a postupného úsilí.​

25. 3. 2025
Bydlení mezi dvěma extrémy. Proč stát potřebuje novou strategii podpory bydlení

Dostupnost bydlení se stává jedním z nejpalčivějších problémů české společnosti. Zatímco v okolí velkých měst se ceny bytů vyšplhaly mimo dosah mladých lidí a střední třídy, v periferních regionech je situace zcela opačná – stávající byty jsou levné (ideální podhoubí pro obchod s chudobou), ale nové se nestaví.

29. 5. 2025
DOTAČNÍ ČMUCHAL: Větrací systémy s rekuperací tepla do škol

Cílem této výzvy je podpořit školy v boji proti nadměrnému CO₂ a nepříjemnému horku ve třídách. Zateplení sice šetří energie, ale pokud chybí správné větrání, může se stát pastí pro zdraví žáků i učitelů. Právě otevřená výzva chce proto motivovat vlastníky a provozovatele škol k zavedení chytrých opatření, která zajistí zdravé a komfortní prostředí.

28. 3. 2025
Zobrazit všechny články