DOTAČNÍ ČMUCHAL: Větrací systémy s rekuperací tepla do škol

Cílem této výzvy je podpořit školy v boji proti nadměrnému CO₂ a nepříjemnému horku ve třídách. Zateplení sice šetří energie, ale pokud chybí správné větrání, může se stát pastí pro zdraví žáků i učitelů. Právě otevřená výzva chce proto motivovat vlastníky a provozovatele škol k zavedení chytrých opatření, která zajistí zdravé a komfortní prostředí.
Investice do kvality vzduchu je investicí do budoucnosti dětí i samotných budov.

Komentář
Nedostatečné větrání ve školních budovách, často způsobené snahou
o energetické úspory, vede k vysokým koncentracím oxidu uhličitého (CO₂)
a tepelnému diskomfortu. To negativně ovlivňuje zdraví a kognitivní funkce žáků i pedagogů. Studie ukazují, že špatná kvalita vnitřního ovzduší zvyšuje únavu, snižuje koncentraci a může vést k vyšší nemocnosti.
Výzva Ministerstva životního prostředí ČR k podpoře opatření pro zlepšení kvality vnitřního prostředí ve školách je proto zásadním krokem. Implementace systémů řízeného větrání s rekuperací tepla umožňuje efektivní výměnu vzduchu bez výrazných energetických ztrát. To nejen zlepšuje zdraví a pohodu uživatelů budov, ale také přispívá k ochraně samotných staveb před vlhkostí
a plísněmi.
Je nezbytné, aby zřizovatelé škol využili této příležitosti a investovali do moderních větracích systémů. Tím zajistí zdravější prostředí pro vzdělávání
a podpoří dlouhodobou udržitelnost školních budov.
POZOR! Nelze předkládat žádost o dotaci na opatření, která byla již zrealizována – příjemce podpory nemůže získat podporu na projekt, u kterého uplynul termín ukončení realizace projektu před předložením žádosti o podporu.
Parametry úspěchu
- Včasné podání žádosti
Alokace výzvy činí 100 mil. Kč, projekty budou hodnoceny v pořadí, jak budou podány – není bodové hodnocení. Je proto nezbytné připravit studii stavebně technického řešení v souladu s Výzvou a žádost s dostatečným předstihem.
- Projekty mohou být realizovány v Praze
Projekty mohou být realizovány i na území hl. m. Prahy, což zvyšuje konkurenci mezi žadateli.
- Optimální nastavení výpočtového nástroje
Je důležité správně vyčíslit způsobilé výdaje, dle výpočtového nástroje.
- Reálný harmonogram projektu
S ohledem na situaci na trhu (dostupnost dodavatelů projektových dokumentací atd.) je nutné pečlivě plánovat jednotlivé fáze. Projekt musí být dokončen nejpozději do 31. 12. 2027, což umožňuje realizovat projekty ve vysokém stupni připravenosti.
- Zajištění přístupu do portálu
Žadatel musí mít zřízen přístup do portálu zadosti.sfzp.cz, který slouží k podávání žádostí a k dalším administrativním úkonům spojeným s projektem.
Kontakt (další informace, dotazy)
David Brtna
brtna@AQE.cz
+420 731 640 428
Mohlo by vás zajímat

V dnešní době již existuje řada strategických dokumentů, které jsou prostě skvělé. Města se postupně učí odklánět se od přežitých konceptů strategického plánování, nefunkčních postupů, archaických metod a formy výstupu, která vypadá, jako by byla sepsána na psacím stroji.
9. 1. 2023
Každá země má svůj vlastní kontext, historii a zkušenosti, ale nelze na ně svádět všechny problémy. Stačí jen chtít a nehledat důvody, proč něco nejde. Potom už stačí jen dodržet základní pravidla implementace.
14. 10. 2024
Participace obyvatel při rozvoji města je fenomén dnešní doby. Díky pandemii COVID-19 jsme se všichni museli naučit více pracovat z domova a omezili setkávání. Jak využít tyto zkušenosti při spolupráci města s občany?
14. 11. 2020
Na trhu chyběl jednoduchý a komplexní nástroj pro snadnou komunikaci a plánování strategie.
31. 8. 2020