DOTAČNÍ ČMUCHAL: PORR – Podpora obnovy a rozvoje venkova

24. 1. 2025

Jedná se o dlouhodobě očekávanou dotační výzvu MMR, která cílí na vysoce připravené projekty, což znamená, že obce a další žadatelé musí mít již zpracovanou projektovou dokumentaci a položkový rozpočet.

Komentář

Výzva představuje jednu z mála možností, jak získat finanční podporu na renovaci nemovitostí v majetku veřejného sektoru, aniž by byla vyžadována 30% úspora primární energie z neobnovitelných zdrojů. To je zásadní výhoda zejména pro obce s omezenými rozpočty, které by jinak musely investovat značné prostředky do energetických opatření, což nemusí být v některých případech ekonomicky opodstatněné.

Po delší době se obcím do 3 000 obyvatel znovu otevírá možnost financovat pořízení nové komunální techniky – oproti jiným výzvám, zde není podmínka elektromobility, což je pro menší obce zásadní, neboť právě dostupnost kvalitního technického vybavení výrazně ovlivňuje kvalitu a efektivitu veřejných služeb. Nevýhodou této výzvy však je, že pořízená komunální technika musí být sdílena minimálně mezi dvěma obcemi s méně než 3 000 obyvateli. Toto opatření může být administrativně i provozně náročné, zejména pokud mají obce odlišné potřeby nebo velikost udržovaných ploch.

Reálnou šanci na úspěch mají zejména menší obce s méně než 500 obyvateli, které se nacházejí v hospodářsky a sociálně ohroženém území (HSOÚ) nebo v rámci strukturálně postižených regionů (3K). Další významnou podmínkou je registrace projektového záměru v Informačním systému projektových záměrů (ISPZ), což je klíčový prvek pro získání podpory.

Jedním z klíčových aspektů této výzvy je skutečnost, že dotační podpora pokrývá maximálně 30 % způsobilých výdajů, což může být pro některé obce značná překážka. Zatímco v minulosti byly některé programy financovány vyšším podílem dotace, zde je nutné zajistit zbylých 70 % z vlastních zdrojů, případně z jiných dotačních titulů nebo úvěrů. To může limitovat účast menších obcí s omezeným rozpočtem, které si nemohou dovolit vysoké spolufinancování. Na druhou stranu, nižší míra podpory umožňuje rozprostření alokovaných financí mezi větší počet projektů, čímž se zvýší celkový dopad programu na rozvoj venkovských oblastí.

Parametry úspěchu

Vzhledem k nutnosti vysokého spolufinancování lze očekávat, že podpořeny budou především projekty, které by žadatelé realizovali i bez dotace, přičemž samotná dotace bude sloužit spíše jako bonus či zjednodušení financování investice. 

Tuto výzvu lze celkově hodnotit jako velmi přínosnou pro malé obce a veřejný sektor, protože umožňuje realizovat projekty, které by jinak bylo obtížné financovat. Klíčem k úspěchu není jen vhodná lokalizace projektu, ale především jeho pečlivá příprava a soulad s prioritami dotačního programu. Vzhledem k nižší míře podpory se očekává, že uspěje přibližně 60 % předložených projektů.

Kontakt (další informace, dotazy):

David Brtna
brtna@AQE.cz
+420 731 640 428



Ilustrační foto: Marcin Jozwiak, pexels.com

Přihlaste se k odběru novinek dotačního čmuchala



Články

Mohlo by vás zajímat

Postup při řízení samosprávy v době pandemie COV19

Jak reagovat na krizi vyvolanou COV19? Jaké opatření a kdy přijmout? Připravili jsme krátký návod pro města, jak postupovat v těchto dobách.

22. 3. 2020
Proč Modernizační fond?

Od letošního roku do roku 2030 budou moci žadatelé z řada veřejného sektoru pro financování svých rozvojových projektů v oblasti energetiky využít kromě klasického OPŽP nově Modernizační fond, který nabídne desítky mld. Kč (celkem 150 mld. Kč pro podnikatele i žadatele z řad veřejného sektoru) formou dotací.

24. 5. 2021
Integrovaný přístup k tvorbě projektového zásobníku města

Pro uvažování, jak pracovat se zásobníkem projektů města je vhodné si nejdřív odpovědět na otázku, kolik vlastně město tzv. "zásobníků projektů" má. Zjednodušená logika by předpokládala, že každé město (organizace) má zásobník projektů jeden. Nicméně z naší analýzy systému strategického řízení vyplynulo, že typické město má zásobníků projektů (záměrů) několik. A často velmi odlišných. Bez věcné i informační provazby. Mnohdy ani vedoucí představitelé samospráv nemají informace, co jejich město fakticky plánuje.

13. 2. 2021
DOTAČNÍ ČMUCHAL: Čištění odpadních vod v krasových oblastech

Výzva je zaměřena na zlepšení kvality povrchových a podzemních vod v chráněných krajinných oblastech Český kras a Moravský kras. Jejím cílem je dosáhnout vyšší úrovně čištění komunálních odpadních vod, a tím chránit vzácné krasové ekosystémy a zlepšit celkový stav životního prostředí v daném regionu.

28. 2. 2025
Zobrazit všechny články