Jsme součástí unikátního výzkumného centra CESMOD
Experti a expertky z oblasti SMART, vysokých škol a inovačních center se sdružili v Centru výzkumu pro odolnou, smart, inovativní a udržitelnou společnost (CESMOD). Součástí programu je také společnost Obce v datech, která v rámci skupiny AQE zpracovává index kvality života měst prostřednictvím automatizovaného zpracování big dat.
Inovativní řešení v regionálním rozvoji
„Prostřednictvím datových analýz a predikcí usiluje o podporu evidence-based strategické plánování v obcích a regionech. Jsme nadšení, že můžeme participovat na projektu CESMOD a posunout společně s kolegy znalostní základnu pro aplikaci inovativních řešení v regionálním rozvoji,“ uvedl jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.
„Projekt je zaměřen na vybudování dlouhodobé odborné kapacity pro socioekonomický výzkum v oblasti rozvoje odolné, SMART a udržitelné společnosti. Ta by měla posílit odborné kompetence a znalosti veřejné správy a vytvořit výzkumné zázemí pro kvalitnější naplňování státních politik a strategií, které jsou užitečné pro rozvoj inovativních řešení v území. Konečnými uživateli našich výsledků tedy budou například Ministerstvo pro místní rozvoj a další ministerstva řešící problematiku smart city, orgány státní správy, ale také krajské i místní samosprávy,“ upozorňuje hlavní řešitelka projektu dr. Hana Brůhová Foltýnová z Fakulta sociálně ekonomická Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
CESMOD je podpořen Technologickou agenturou ČR, Programem na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA. Období řešení je stanoveno od září 2024 do prosince 2029.
Spoluřešitelé
Řešitelský tým CESMOD tvoří spolu se společností Obce v datech: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Masarykova univerzita, Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG, Národní síť Zdravých měst České republiky, Inovační centrum Ústeckého kraje a STEM/MARK.
Foto: FSE UJEP
Mohlo by vás zajímat
Cost-Benefit analýza (CBA) je metoda, která umožňuje ohodnotit či posoudit realizaci projektů formou porovnání jeho užitků a nákladů.
15. 8. 2021 Proč Modernizační fond?Od letošního roku do roku 2030 budou moci žadatelé z řada veřejného sektoru pro financování svých rozvojových projektů v oblasti energetiky využít kromě klasického OPŽP nově Modernizační fond, který nabídne desítky mld. Kč (celkem 150 mld. Kč pro podnikatele i žadatele z řad veřejného sektoru) formou dotací.
24. 5. 2021 Integrovaný přístup k tvorbě projektového zásobníku městaPro uvažování, jak pracovat se zásobníkem projektů města je vhodné si nejdřív odpovědět na otázku, kolik vlastně město tzv. "zásobníků projektů" má. Zjednodušená logika by předpokládala, že každé město (organizace) má zásobník projektů jeden. Nicméně z naší analýzy systému strategického řízení vyplynulo, že typické město má zásobníků projektů (záměrů) několik. A často velmi odlišných. Bez věcné i informační provazby. Mnohdy ani vedoucí představitelé samospráv nemají informace, co jejich město fakticky plánuje.
13. 2. 2021 Jak na rozpočet města v době COVID-19?Na přelomu měsíců září a října jsou zpravidla v plné míře práce na návrh rozpočtu na nový rozpočtový rok. V předcházejících létech byly v tuto dobu již nejméně měsíc známy nejdůležitější obecné informace, nutné pro zodpovědné sestavení návrhu rozpočtu municipality.
17. 10. 2020