DOTAČNÍ ČMUCHAL: Proof of Concept – výzva III.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo III. výzvu Proof of Concept, která je zaměřena na posílení VaV potenciálu malých a středních podniků. Alokace je stanovena na 800 milionů korun a příjem žádostí o podporu probíhá od 5. 5. 2025 (do 18. 9. 2025).
Cílem výzvy je tedy především posílit podniky s vysokým potenciálem dalšího růstu, které potřebují otestovat validitu nových technologií a přinést unikátní produkty na trh.
Výsledky projektů budou posilovat předpoklad pro jejich další tržní uplatnění.

Komentář
Podívejme se na zaměření předkládaných projektů:
a) Příprava studie proveditelnosti
Aktivity související s ověřením technické proveditelnosti a komerčního potenciálu plánovaného výzkumného a vývojového projektu s cílem zavedení nového produktu/technologie/služby na trh.
V rámci studie proveditelnosti je zkoumána proveditelnost výzkumu a činnosti související s mapováním aplikovatelnosti a zájmem aplikační sféry pro zjištění možností a perspektivy komercializace a úspěchu inovativních technologií.
- mám základní myšlenku a potřebuji ověřit její potenciál ⇒ výstupem je pouze studie proveditelnosti.
b) Dopracování výzkumu a vývoje do finální fáze a k přípravě jeho komercializace
Podporovány jsou aktivity typu testování a ověřování nových nebo zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb v reálných provozních podmínkách, verifikace výkonnosti, demonstrační aktivity, pilotní projekty
a další činnosti směřující ke zdokonalování a dopracování prototypu a nasazení nového produktu/ technologie/služby na trh.
- už mám rozpracovaný výzkum (produkt, službu) ⇒ a potřebuji dopracovat do fáze prototypu nebo již ke komercializaci.
Novinkou je, že oproti II. výzvě došlo ke změně v rozdělení alokace dle kategorie regionu!
Pro každou kategorii regionu a pro každou aktivitu a) nebo b) je vypsána samostatná výzva, přičemž finální stanovení pořadí projektů bude rovněž probíhat samostatně pro každou kategorii regionu.
Méně rozvinuté regiony (MRR): Regiony NUTS2 Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko, které odpovídají těmto krajům: Ústecký, Karlovarský, Liberecký, Moravskoslezský, Královéhradecký, Pardubický, Zlínský
a Olomoucký kraj.
Přechodové regiony (PR): Regiony NUTS 2 Střední Čechy, Jihozápad a Jihovýchod, které odpovídají těmto krajům: Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina.
Kontakt (další informace, dotazy):
Jan Pavelka
pavelka@AQE.cz
+420 774 815 479
Mohlo by vás zajímat

Říčany ve středních Čechách se staly potřetí za sebou místem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Nejvíce si v meziročním srovnání polepšil Holešov ve Zlínském kraji. Poskočil o 64 míst na 57. místo.
27. 10. 2020
Aktuální kritická situace klade na samosprávy zvýšené nároky co do zajištění veškerých opatření souvisejících s nouzovým stavem, ale i co do komunikace s občany.
24. 3. 2020
Na trhu chyběl jednoduchý a komplexní nástroj pro snadnou komunikaci a plánování strategie.
31. 8. 2020
Kde v České republice se žije nejlépe? Již posedmé přináší projekt Obce v datech odpověď na tuto otázku. Index kvality života porovnává podmínky ve 206 městech napříč třemi klíčovými oblastmi: zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání a vztahy a služby.
3. 12. 2024