Výsledek participace není defenestrace
Zájem občanů o možnost ovlivňovat dění v jejich okolí je fenoménem poslední doby. Lidé se chtějí aktivně zapojit do rozhodování o městě, podílet se na projektech, cítí se spoluzodpovědní za místo, kde žijí a vyžadují více možností, jak se mohou na řízení města podílet.
Participace nabízí nepřeberné množství nástrojů a možností. A přesto v mnoha městech tento proces selhává. Proč?
Proces participace může být pro město nešťastně začarovaný kruh.
Město nechce participaci, protože se bojí negativních reakcí a kritiky občanů, takže dlouho si vše řeší v tichosti a soukromí za zavřenými dveřmi radnice. Pak pod tlakem veřejnosti nebo opozice svolí, uspořádá participativní rozpočet, veřejné projednání nebo dotazníkové šetření, ale buď sklidí kritiku nebo ho potrápí nedostatečné zapojení ze strany občanů (za což následně také sklidí kritiku). A tak se z radnice stane zase nedobytné oppidum a na nějakou dobu aktivity v tomto směru ustanou.
My, jakožto odborníci na slovo vzatí, samozřejmě řešení máme. Není jednoduché, není hned a možná že začátky budou náročné. Ale výsledek stojí za to! Výsledkem participace totiž není defenestrace.
Vedení města musí být přesvědčené, že participaci chce. Že ji chce i s negativním aspektem, který s sebou může přinést – kritikou nespokojených občanů. Ta totiž může ve finále být pro vedení města prospěšná. Možná stojí za to se zamyslet, zda nespokojenost není opodstatněná. Navíc čím transparentnější a otevřenější budete, tím se počet kritických hlasů bude snižovat. Mnohé potenciální konflikty se totiž podaří eliminovat ještě před jejich vznikem.
Vedení města připravuje několikátý projekt na revitalizaci domů, ale nikdo se nevěnuje nedostatečnému počtu dětských hřišť a ta, která jsou k dispozici, jsou ve špatném stavu. Díky participativnímu rozpočtu mohou občané tyto drobnější projekty lépe prosadit a získat na ně prostředky z vyčleněného rozpočtu.
Vedení města musí do procesu participace zapojit úředníky – ideálně přímo jeho zahrnutím do jejich pracovních povinností. Alibismus, neochota, zdlouhavé procesy, absence aktivity a nedostatečná kontrola ze strany vedení jsou důvody proč často přijde veškerá snah vniveč.
Občané mohou na radnici v rámci participativního procesu posílat návrhy projektů, které by chtěli, aby město realizovalo. Pokud se žádný z projektů neuskuteční, aniž by občan dostal z radnice zpětnou vazbu nebo vysvětlení, proč jeho projekt nelze realizovat, není divu, že vás při nejbližší příležitosti zkritizují a že se už pravděpodobně příště nezapojí.
Klíčová je komunikace. Srozumitelná, správně načasovaná a výstižná. Každý občan musí pochopit, co po něm chcete, proč se má zapojit a jaký dopad jeho aktivita bude mít.
Použití vhodných nástrojů je alfou a omegou. Participativních nástrojů je nepřeberné množství, musíte ale vybrat ty správné. Některé jsou náročnější na organizaci, některé jsou náročné na čas, některé jsou méně náročné, ale zase nemusí přinést ten správný efekt.
Pokud chcete úspěšně nastavit participativní proces ve vašem městě, vezměte si k ruce odborníky. Zkušeně vás provedou vás celým procesem, a budou váš support v náročnějších chvílích. Ale víte co? Nejdůležitější je prostě začít.
Jan Havránek
Mohlo by vás zajímat
Každá země má svůj vlastní kontext, historii a zkušenosti, ale nelze na ně svádět všechny problémy. Stačí jen chtít a nehledat důvody, proč něco nejde. Potom už stačí jen dodržet základní pravidla implementace.
14. 10. 2024 Manažerské role vedoucích pracovníků v měnící se doběPoslední roky se vyznačují zvýšenou dynamikou změn prostředí. Ta klade vysoké nároky na manažerské role vedoucích pracovníků. Úspěšný manažer musí na tyto změny reagovat, průběžně na sobě pracovat a rozvíjet se.
16. 11. 2020 Analýza vzdělávacích potřeb ve veřejné správěVe veřejné správě je neustálý rozvoj zaměstnanců klíčový pro zajištění efektivního a kvalitního poskytování veřejných služeb občanům. S rychlým technologickým pokrokem a neustále se měnícími právními a administrativními požadavky je důležité udržovat si aktuální znalosti a dovednosti.
23. 5. 2023 Index kvality života – bojíme si přiznat pravdu?Ke konci loňského roku jsme vyhlásili výsledky již 6. ročníku Indexu kvality života, který ve spolupráci se společností Obce v datech vyhodnocujeme. Velká mediální pozornost mě vedla k potřebě sepsat základní úvahy, které tvorbu Indexu provázejí.
4. 1. 2024