Index kvality života 2020: Nejvyšší kvalita života opět v Říčanech. Obcím pomáhá více pracovních míst a přistěhování mladých

Index kvality života 2020: Nejvyšší kvalita života opět v Říčanech. Obcím pomáhá více pracovních míst a přistěhování mladých

27. 10. 2020Tisková zpráva

Říčany ve středních Čechách se staly potřetí za sebou místem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Nejvíce si v meziročním srovnání polepšil Holešov ve Zlínském kraji. Poskočil o 64 míst na 57. místo. Vyplývá to z třetího ročníku Indexu kvality života. Ten sestavuje společnost Obce v datech, jejímž hlavním konzultačním partnerem je AQE advisors společně s Deloitte.

Index kvality života porovnává veřejně dostupná data ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností (ORP). Zahrnuje celkem 29 proměnných, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení a vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (například ve formě existence místních spolků, apod.). Analytici pracují s velkými daty z internetu a veřejného sektoru. Obce subjektivně nehodnotí, pouze porovnávají dostupnost v jednotlivých obcích, a to na bázi principů metodik OSN a OECD validovaných Deloitte.

Druhé pořadí v Indexu si udržela Praha. Na třetí místo se dostal jihomoravský Slavkov u Brna. Ten si od loňska polepšil o dvanáct míst. Vysokých hodnot Indexu kvality života dosahují zejména obce v okolí Prahy a Brna. Velmi dobrých výsledků dosahují obce z Jihočeského a Plzeňského kraje. Pětici nejlépe hodnocených krajských měst tvoří Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové a Pardubice.

„Celkové hodnocení řady obcí se zvýšilo zejména díky lepší nabídce pracovních pozic v obci a okolí a zlepšení bilance mezi nárůstem a úbytkem obyvatel obce. Naše data by měla pomoci s rozhodováním lidí, kam se stěhovat, ale také představitelům obcí a krajů, na co se soustředit při rozvoji regionu,“říká Pavel Šiška, vedoucí partner v oddělení poradenství Deloitte.

Velmi oceňuji výstupy projektu Obce v datech, který na datech potvrzuje, jaký efekt na kvalitu života mají faktory týkající se trhu práce. Zvýšená nabídka kvalitních pracovních míst má jednoznačný dopad na rozvoj měst i v řadě jiných oblastí,“ uvádí Josef Středula, předseda ČMKOS a partner projektu.

Nejvyšší růst hodnoty Indexu o 1,2 bodu zaznamenala obec Odry v Moravskoslezském kraji. Posunula se díky tomu o 22 příček. Žebříček 206 ORP opět uzavírá Orlová v Moravskoslezském kraji.

„Nejnižší hodnocení mají bohužel stále obce ze strukturálně postižených regionů Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Přesto se při sledování časových řad ukazuje, že i tyto města mohou ovlivnit růst kvality života, a to zejména aktivní podporou podnikatelského prostředí a budováním atraktivity města,“ dodává Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

 

Více o projektu Obce v datech a Deloitte s odkazem na letošní i předchozí výsledky naleznete na www.obcevdatech.cz.