Index kvality života 2019: příležitost pro strategický rozvoj

Nejlepších výsledků dosáhly opět obce z oblasti Prahy a okolí, které obsadily 4 z prvních 5 míst pořadí. Z ostatních regionů si velmi polepšily obce Jihomoravského kraje, pro které je dobře dostupné Brno.

Mezi 10 obcemi s nejvyšším hodnocením se umístily 4 obce z této oblasti. Vyplývá to z druhého ročníku Indexu kvality života. Ten sestavila společnost Obce v datech a její hlavní konzultační partneři Deloitte a AQE advisors, a. s.

Index kvality života porovnává veřejně dostupná data ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností (ORP). Zahrnuje celkem 29 proměnných, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení a vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (například ve formě existence místních spolků apod.). Analytici pracují s velkými daty z internetu a veřejného sektoru. Obce subjektivně nehodnotí, pouze porovnávají dostupnost v jednotlivých obcích, a to na bázi principů metodik OSN a OECD validovaných Deloitte.

Nejnižší hodnocení mají obce ze strukturálně postižených regionů, tedy Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. „Ve většině obcí z těchto regionů žije vysoký podíl osob s finančními problémy, je v nich v porovnání se zbytkem ČR vysoká nezaměstnanost, města se vylidňují, zhoršuje se dostupnost služeb, nefunguje občanská společnost apod.,“říká Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

Primární data, ze kterých se jednotlivé indexy vypočítávají, mají přitom velkou hodnotu pro strategické plánování. Pavel Franěk, senior consultant pro oblast strategického rozvoje AQE advisors, uvádí: „Analytické přístupy prováděné konvenční metodou nejsou ve stále se zrychlující době dostačující. Práce s BIG DATY a jejich využití urychluje a zkvalitňuje proces strategického plánování. Například data indexu dostupnosti bydlení dávají městům do ruky silný argument pro využívání nástrojů podpory bydlení pro dílčí vybrané skupiny obyvatel města.“ Jeho slova potvrzuje starosta města Slavkov u Brna Michal Boudný: „Strategii města i dílčí koncepce opíráme o data, které nám Obce v datech poskytují. Hledáme aktivně způsoby, jak zpříjemnit život našich občanů. Oproti roku 2018 jsme se posunuli o 10 míst na celkové 15. místo v ČR. Naše strategické předpoklady rovněž ověřujeme průběžnými výzkumy s obyvateli i návštěvníky města, které potvrzují zlepšující se atmosféru ve městě. Žijeme ve skvělé době.“

Více o projektu Obce v datech naleznete na www.obcevdatech.cz.




Články

Mohlo by vás zajímat

Co vše má strategie řešit?

Tvorba strategie je kreativní proces, který kombinuje řadu kompetencí a přístupů. Ano, lze identifikovat rámcové postupy, metody nebo principy, které je vhodné aplikovat, nicméně jejich užití nesmí být taxativní. Tvorba strategie, stejně tak i šíře dopadu strategie, by měla vycházet z reálné situace každého jednoho města.

22. 1. 2023
Jak na investice. Jejich plánování, potřebnost a přínosy

Zajišťování veřejných statků územní samosprávou souvisí s využitím alokační funkce veřejných financíkterá je tradičně decentralizována. Základní otázkou při využití alokační funkce na různých vládních úrovních je rozhodnutí, zda veřejné statky mají být zabezpečovány a financovány centralizované ze státního rozpočtu, nebo decentralizované z rozpočtů jednotlivých stupňů územní samosprávy.

11. 7. 2024
Příležitost pro české inovace se jmenuje regulatorní sandbox

Na hesla jako “Mozkovna, ne montovna!” už jsme v Česku nějakou dobu zvyklí. Hlásají je různé názorové směry, výsledek však patrný není. Zatímco v Německu jezdí autonomní autobusy, u nás tomu stále zákon brání. Cestu přitom známe.

18. 9. 2024
Mindset pro éru AI: Jak vést svůj úřad vstříc budoucnosti

Nejtěžší není naučit se používat nové nástroje, ale změnit způsob, jakým o své práci přemýšlíme. Uvědomit si, že práce úředníka může vypadat úplně jinak než dnes – může být efektivnější, smysluplnější a zaměřená na to, v čem jsou lidé nenahraditelní.

7. 1. 2025
Zobrazit všechny články