Cost-Benefit analýza

Cost-Benefit analýza (CBA) je metoda, která umožňuje ohodnotit či posoudit realizaci projektů formou porovnání jeho užitků a nákladů.
Od běžného finančního posouzení se liší zejména tím, že jsou zvažovány veškeré přímé i nepřímé zisky (přínosy) a ztráty (náklady) všech subjektů zainteresovaných do realizace zvažovaného projektu, tj. CBA analýza zodpovídá otázku, co komu realizace projektu přináší a naopak, co komu realizace projektu bere. Při hodnocení projektu tedy není klíčovým faktorem zisk/návratnost (firmy, obce nebo jiného investora), ale tzv. společenský užitek vypočítaný jako rozdíl nákladů a užitků projektu vzniklých realizací projektu a finanční investicí.
Při efektivním investičním rozhodování o realizovatelnosti projektu by z tohoto rozhodnutí mělo vyplývat, že zvažovaná investice je proveditelná a zároveň, že se jedná o nejlepší variantu mezi všemi ostatními uskutečnitelnými projekty. Problematičtější hodnocení těchto investičních záměrů je zejména u neziskových, veřejně prospěšných projektů, u kterých není prvořadým smyslem maximalizace zisku, ale zvýšení užitku jakýchkoli subjektů, jichž se realizace projektu může jakýmkoli způsobem dotknout. Z tohoto vyplývá, že při hodnocení je nutno vzít v úvahu obvykle širší řadu aspektů. CBA analýza také umožňuje hodnocení různých typů investic nebo jejich variant.
Problematikou analýzy nákladů a přínosů je skutečnost, že je v praxi často velmi obtížné stanovit a kvantifikovat přínosy a užitky projektu a následně je vyjádřit v peněžních jednotkách.
Základní postup při zpracování analýzy
- definovat podstatu projektu,
- vymezit strukturu beneficientů,
- rozdíly mezi investiční a nulovou variantou,
- kvantifikovat všechny relevantní náklady/přínosy (C/B) pro jednotlivé fáze životnosti projektu,
- vyčlenit „neocenitelné“ C/B a analyzovat je,
- převést „ocenitelné“ náklady/přínosy na hotovostní toky,
- stanovit diskontní sazbu,
- vypočíst kriteriální ukazatele,
- provést citlivostní analýzu,
- posouzení projektu na základě vypočtených kriteriálních ukazatelů, neocenitelných C/B a citlivostní analýzy,
- rozhodnout o přijatelnosti a financování projektu.
Základní podmínkou pro kriteriální výstupy CBA je vyjádření hlavních nákladů/přínosů v peněžní podobě. V případě některých zanedbatelných obtížně ocenitelných C/B není nutné jejich vyjádření v podobě hotovostních toků, je však vhodné toto zjednodušení v analýze zřetelně zmínit a okomentovat.
K tomuto zjednodušení by nemělo dojít u zásadních efektů projektu!
Jan Havránek
Mohlo by vás zajímat

Projekt Bezpapírová kancelář 2.0 realizuje společnost INSIO software s.r.o. ve spolupráci s naší společností AQE advisors, a.s., jako partnerem projektu.
10. 3. 2022
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dotační výzvu 8/2025 Energetické úspory veřejných budov, která podporuje opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti a zlepšení kvality vnitřního prostředí veřejných budov.
17. 3. 2025
Zajišťování veřejných statků územní samosprávou souvisí s využitím alokační funkce veřejných financí, která je tradičně decentralizována. Základní otázkou při využití alokační funkce na různých vládních úrovních je rozhodnutí, zda veřejné statky mají být zabezpečovány a financovány centralizované ze státního rozpočtu, nebo decentralizované z rozpočtů jednotlivých stupňů územní samosprávy.
11. 7. 2024
Každá dotační žádost pro firmy začíná vyhodnocením její ekonomické kondice. Dotační programy se mění, ale principy hodnocení ekonomického ratingu jsou stejné posledních 15 let. Pojďme se tedy podívat na to, co se pod termíny „zjednodušené ekonomické hodnocení“ a „podnik v obtížích“ ve skutečnosti skrývá.
29. 7. 2024