Index kvality života 2018: Říčany jsou v čele, na chvostu je Orlová

Nejvyšší kvalita života je ve středočeských Říčanech, nejnižší je v moravskoslezské Orlové. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavil start-up Obce v datech, jehož je AQE advisors společně s Deloitte hlavním konzultačním partnerem. 

Index porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností (ORP).

Index kvality života zahrnuje celkem 29 proměnných, které vyjadřují úroveň zdraví prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení, vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (ve formě například existence místních spolků, apod.). Zpracovává velká data sbíraná z internetu a veřejného sektoru.

„Projekt obce subjektivně nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností v jednotlivých obcích, a to na bázi principů metodik OSN a OECD. Data pak ověřuje společnost Deloitte. Srovnání může ukázat hlavní silné nebo slabé stránky obce a tím podpořit její další strategii,“ říká Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

V čele žebříčku jsou zejména Praha, Brno a jejich okolí, překvapivě dobře bodovala města v Jižních Čechách. Na druhém konci žebříčku jsou pak města v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Kompletní žebříček Indexu kvality života je na stránkách obcevdatech.cz. U jednotlivých obcí je uveden celkový index kvality života a pak dílčí indexy ve třech hlavních kategoriích:

  • Zdraví a životní prostředí
  • Materiální zabezpečení a vzdělání
  • Vztahy a služby

„Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky. Nejnižší hodnocení mají obce ze strukturálně postižených regionů. Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění,“ komentuje výsledky Jan Havránek.

U obcí, které se do projektu zapojí, je zveřejněn podrobnější přehled a hodnoty v různých kategoriích. U ostatních je dostupné souhrnné hodnocení.

Prvních deset a posledních deset obcí v žebříčku:

PořadíObecKrajIndex kvality života
1ŘíčanyStředočeský10,0
2PrahaHl. m. Praha9,8
3ČernošiceStředočeský8,3
4TřeboňJihočeský8,2
5Trhové SvinyJihočeský7,7
6BerounStředočeský7,5
7Brandýs nad Labem – Stará BoleslavStředočeský7,5
8České BudějoviceJihočeský7,3
9HustopečeJihomoravský7,3
10TurnovLiberecký7,2
197OdryMoravskoslezský2,3
198BroumovKrálovéhradecký2,1
199PodbořanyÚstecký2,1
200HavířovMoravskoslezský2,0
201ŽatecÚstecký1,9
202LitvínovÚstecký1,5
203MostÚstecký1,3
204VítkovMoravskoslezský1,3
205KarvináMoravskoslezský0,2
206OrlováMoravskoslezský0,0

Obce v datech zároveň zveřejnily studii, která hodnotí souvislost kvality života s dostupností bydlení. Z ní vyplývá, že pro mnoho lokalit je cena za kvalitu bydlení příliš vysoká. Naopak jiné nabízejí zajímavé nízké ceny.

„Naše objektivizované srovnání je pouze jednou stranou mince. Samozřejmě je nutné zvažovat i místně specifické podmínky a osobní preference. Investice do bydlení v Praze nebo Brně je jako nákup obrazu od Kupky – dlouhodobě se nejspíše zhodnotí, ale dnes si ho málokdo může dovolit. Naproti tomu nákup bydlení v Chomutově a občasné dojíždění do Prahy může dnes vypadat rizikově, ale vývoj by kupci mohl dát za pravdu. Data potvrzují suburbanizaci velkých měst a i konkrétní příběhy ukazují, že ti, kdo opustili koncentrovaná města, si změnu nemohou vynachválit,“ dodává Filip Neterda, manažer v oddělení poradenství Deloitte.

Start-up Obce v datech bude v průběhu roku obsahovat také modul pro pravidelnou komunikaci města s občany (takzvanou obecní kavárnu) a modul pro ekonomické porovnání hospodaření obcí.




Články

Mohlo by vás zajímat

Dá se kvalita života měřit?

Když jsme v roce 2018 vytvořili Index kvality života, otevřeli jsme nové okno příležitostí pro další indexy, které začaly postupně vznikat. Některé z nich po roce zanikly, jiné vydržely déle, nicméně všechny těží z našeho indexu, na kterém usilovně pracujeme, a který se těší největšímu uznání.

17. 2. 2025
Co vše má strategie řešit?

Tvorba strategie je kreativní proces, který kombinuje řadu kompetencí a přístupů. Ano, lze identifikovat rámcové postupy, metody nebo principy, které je vhodné aplikovat, nicméně jejich užití nesmí být taxativní. Tvorba strategie, stejně tak i šíře dopadu strategie, by měla vycházet z reálné situace každého jednoho města.

22. 1. 2023
DOTAČNÍ ČMUCHAL: Výzva TRANSGov č. 1/2025 – Modernizace vozidel MHD

Díky této dotační výzvě lze pořídit nová vozidla s alternativními pohony (elektro, vodík, trolejbusy, tramvaje) jako náhradu za stávající MHD vozidla na fosilní paliva. Podpora může dosáhnout až 50 % způsobilých výdajů, přičemž celková alokace na tuto výzvu činí 7,3 miliardy Kč. Přispějte ke snižování emisí a zajistěte udržitelnou dopravní infrastrukturu pro budoucnost.

3. 3. 2025
DOTAČNÍ ČMUCHAL: NPO – DIGI pro firmu

Výzva je realizována prostřednictvím Úřadů práce a je zaměřena na posilování konkurenceschopnosti firem a úřadů pomocí vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. V současné době představuje jedinečnou možnost jak financovat tzv. soft aktivity pomocí 85% dotace, která je proplácena ex-post na základě dokladů - podepsaných prezenčních listin, objednávek od dodavatele a výpisem o jejich úhradě.

18. 2. 2025
Zobrazit všechny články