DOTAČNÍ ČMUCHAL: Výzva TRANSGov č. 1/2025 – Modernizace vozidel MHD

3. 3. 2025

Díky této dotační výzvě lze pořídit nová vozidla s alternativními pohony (elektro, vodík, trolejbusy, tramvaje) jako náhradu za stávající MHD vozidla na fosilní paliva. Podpora může dosáhnout až 50 % způsobilých výdajů, přičemž celková alokace na tuto výzvu činí 7,3 miliardy Kč. Přispějte ke snižování emisí a zajistěte udržitelnou dopravní infrastrukturu pro budoucnost.

Komentář

Tato nová výzva TRANSGov č. 1/2025 – Modernizace vozidel MHD plynule navazuje na předchozí dotační výzvy zaměřené na obnovu městské hromadné dopravy v České republice. Dlouhodobě se tak pokračuje v trendu snižování emisí a zvyšování efektivity MHD, který byl podpořen již v uplynulých letech – například investicemi do nízkoemisních autobusů, elektrobusů či modernizace stávajících vozidel. Nová výzva staví na osvědčených postupech a zkušenostech z předchozích programů. Tím dále prohlubuje celkovou transformaci MHD, směřující k udržitelnému a ekologickému dopravnímu systému, který lépe odpovídá současným potřebám měst i očekáváním cestujících. Navíc realizace projektů podpořených v rámci této výzvy budou hrát klíčovou roli při plnění závazků ke snižování emisí do roku 2030, čímž přispívá k dosažení environmentálních cílů a posiluje konkurenceschopnost a udržitelnost dopravního sektoru.

Parametry úspěchu

  • Včasné podání žádosti
    Výzva může být předčasně ukončena, pokud dojde k vyčerpání alokovaných prostředků. Je proto nezbytné připravit projektovou dokumentaci a žádost
    s dostatečným předstihem.
  • Celostátní konkurence
    Projekty mohou být realizovány na území celé České republiky, což zvyšuje konkurenci mezi žadateli. Alokace ve výši 7,3 miliardy Kč se může zdát vysoká, ale vzhledem k celostátnímu dosahu výzvy nemusí být tak dostačující, jak se na první pohled jeví.
  • Optimální nastavení výpočtového nástroje
    Je důležité správně vyčíslit způsobilé výdaje, úspory energie a snížení emisí skleníkových plynů, aby projekt splnil požadovaná kritéria a dosáhl maximální možné podpory.
  • Reálný harmonogram projektu
    S ohledem na situaci na trhu (dostupnost dodavatelů, materiálů atd.) je nutné pečlivě plánovat jednotlivé fáze. Projekt musí být dokončen nejpozději do
    3 let od vydání rozhodnutí.
  • Zajištění přístupu do portálu
    Žadatel musí mít zřízen přístup do portálu zadosti.sfzp.cz, který slouží
    k podávání žádostí a k dalším administrativním úkonům spojeným
    s projektem.

Kontakt (další informace, dotazy)

David Brtna
brtna@AQE.cz
+420 731 640 428


Mohlo by vás zajímat: Pořízení šesti nízkopodlažních tramvají pro Most a Litvínov


Foto: DPMB




Články

Mohlo by vás zajímat

Integrovaný přístup k tvorbě projektového zásobníku města

Pro uvažování, jak pracovat se zásobníkem projektů města je vhodné si nejdřív odpovědět na otázku, kolik vlastně město tzv. "zásobníků projektů" má. Zjednodušená logika by předpokládala, že každé město (organizace) má zásobník projektů jeden. Nicméně z naší analýzy systému strategického řízení vyplynulo, že typické město má zásobníků projektů (záměrů) několik. A často velmi odlišných. Bez věcné i informační provazby. Mnohdy ani vedoucí představitelé samospráv nemají informace, co jejich město fakticky plánuje.

13. 2. 2021
Mindset pro éru AI: Jak vést svůj úřad vstříc budoucnosti

Nejtěžší není naučit se používat nové nástroje, ale změnit způsob, jakým o své práci přemýšlíme. Uvědomit si, že práce úředníka může vypadat úplně jinak než dnes – může být efektivnější, smysluplnější a zaměřená na to, v čem jsou lidé nenahraditelní.

7. 1. 2025
Dotace neřeší zaostávání regionů, cestou může být Lex Aš

Periferní regiony v ČR, jako je Ústecký a Karlovarský kraj, zahrnuté do regionu Severozápad, čelí dlouhodobým problémům a s tím spojeným výzvám. Poslední EU report Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) potvrzuje skutečnost, na kterou už několik let marně upozorňujeme a na jejímž základě jsme navrhli inovativní řešení v podobě Lex Aš.

23. 12. 2024
Index kvality života 2022

Základem naší práce je zdánlivě jednoduchá, nicméně velmi osvědčená metodika, která říká, že šťastný je člověk, který materiálně nestrádá, žije ve zdravém prostředí, má přístup ke zdravotní péči a existuje pro něj pestrá možnost sociální interakce s ostatními lidmi, do které je zapojen, neboť to je podstata lidské osobnosti.

12. 1. 2023
Zobrazit všechny články