Regulatorní sandboxy: Na Západě jako doma, ale mají je i v Litvě

Co spojuje energetiku, farmacii a finanční služby? V těchto všech oborech se často uplatňuje přísná regulace, nedovolující prorazit inovativním produktům. Mnohé státy ale pochopily, že jeden šikovný nástroj přeci jen existuje.
Poprvé ve Velké Británii
Řeč je o regulatorních sandboxech, relativně novém (neslavil ještě ani desáté narozeniny), ale rychle se šířícím nástroji, který dovoluje experimentální, ale regulované testování bez legislativních důsledků. Detailněji jsme celý koncept představili v předchozím článku. Tentokrát se více pověnujeme jeho celosvětovému rozšíření a využití.
První regulatorní sandbox vznikl ve Velké Británii. Záhy se ale jejich myšlenka rozletěla jako evangelium na všechny strany. Dnes bychom na sandboxy narazili na každém kontinentu, včetně Afriky, kterou zastupují i obecně méně vyspělé státy jako Rwanda. Vhodně nastavené prostředí mají pro regulatorní sandboxy ve východní Asii, např. v Jižní Koreji či Singapuru. Japonsko má mechanismus sandboxů, na rozdíl od většiny států, podchycený v samostatném zákoně. Všechny jejich experimenty mají jasný cíl – vyvíjet inovativní technologie vedoucí k posilování pozice země na globálním trhu.
V rámci Evropy má svůj regulatorní sandbox většina států, včetně těch postkomunistických jako je Litva, Slovinsko či Polsko. K největším průkopníkům patří Německo, kde se regulatorní sandboxy dostaly do desítek jednotlivých zákonů na spolkové i celostátní úrovni. V současnosti však probíhá připomínkové řízení k jednotnému zákonu. Ten přinese zastřešující normy zajišťující předvídatelnost, transparentnost, rovný přístup a řádné vyhodnocení. Dále se Reallabore, jak Němci sandboxy příznačně nazývají, rozšíří i do oblastí, kde dosud chyběly. Třetí přínos tkví ve vytvoření jednotného kontaktního místa, které bude mít poradenskou roli a zároveň se v něm budou shromažďovat zkušenosti, ze kterých je možné se poučit a které pomohou při tvorbě nových pravidel. Právě tzv. regulační učení je velkým bonusem, který zvýší efektivitu dalších experimentů a jejich zavádění do praxe.
Jako je rozmanitá paleta zemí, které již sandboxy zavedly, totéž platí i o šíři oborů, kde byly regulatorní sandboxy uplatněny. Velkým tématem jsou v moderních finančních službách či zdravotnictví, kde se mohou využít pro snazší testování nových léčiv, ale ve spojení s digitálními technologiemi mohou zajistit důstojnou péči i tam, kde je lékařů nedostatek. Ve Británii díky sandboxům může fungovat komunitní energetika, v Nizozemsku lze zase lépe zapojovat znevýhodněné osoby do pracovního procesu. Rozmach dronů lze také alespoň částečně přičíst regulatorním sandboxům.
Zahraničních zkušeností existuje dost, stačí se jen inspirovat a zavést, co jinde funguje už roky.
Daniel Bečvář
Mohlo by vás zajímat

Krize je faktor, kde se ukazuje schopnost manažerů reagovat na měnící se prostředí. Není to doba, kdy by měly vynikat vlastnosti, které byly více či méně úspěšně obhajovány v době blahobytu. Je to doba, kdy je třeba redefinovat zažité stereotypy a přizpůsobit se novým podmínkám.
1. 4. 2020
Zorganizovat vzdělávání úředníků tak, aby bylo efektivní, splňovalo požadavky ministerstev a nebylo finančně náročné – to je nesnadný úkol personalistek a personalistů na úřadech.
7. 4. 2025
Čím dál častěji jsem dotazován, kolik vlastně taková strategie stojí. Dnešní článek proto chci věnovat úvaze nad touto otázkou.
16. 1. 2022
V poslední době se často mluví o digitalizaci a modernizaci veřejné správy. Tyto procesy slibují zrychlení, zjednodušení a zvýšení efektivity státního aparátu. Přesto se jejich realizace potýká s významnými problémy. Jedním z největších je odpor vůči změnám. Proč je tak těžké inovovat veřejnou správu a co můžeme udělat pro to, aby byly změny přijímány lépe?
27. 12. 2024