DOTAČNÍ ČMUCHAL: Vodní a vegetační krajinné prvky

Výzva Operačního programu Životního prostředí podporuje tvorbu nových a obnovu stávajících přírodě blízkých vodních a vegetačních prvků, včetně opatření proti větrné a vodní erozi a zavedení skladebných prvků ÚSES.
Cílem je revitalizace krajiny i sídel v méně rozvinutých regionech – konkrétně v Ústeckém, Karlovarském, Pardubickém, Libereckém, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Komentář
Tato dotační výzva Ministerstva životního prostředí, zaměřená na tvorbu nových a obnovu stávajících přírodě blízkých vodních a vegetačních prvků, představuje klíčový nástroj pro udržitelnou správu krajiny. Jejím cílem je nejen podpora esteticky i ekologicky hodnotného prostředí, ale také aktivní prevence před přírodními katastrofami, jako jsou povodně.
Nedávné zářijové povodně jasně ukázaly, jak závažné mohou být důsledky nedostatečně chráněné krajiny. Podpora opatření proti větrné a vodní erozi a zlepšení funkčnosti vodních prvků proto představuje zásadní investici do bezpečnosti a odolnosti našich regionů – zejména v méně rozvinutých oblastech, kde jsou rizika povodní výraznější.
Investice do těchto opatření nejen chrání životní prostředí, ale také přispívá k dlouhodobé ochraně obyvatel a infrastruktury před budoucími extrémními klimatickými jevy.
Parametry úspěchu
- Včasné získání stanoviska Agentury ochrany a přírody. Podání žádosti o stanovisko co nejdříve zajistí, že projekt bude mít potřebnou podporu a splňuje všechny environmentální požadavky (lhůta pro vydání stanoviska činí 45 dní).
- Pečlivý výběr projektanta. Spolehlivý a zkušený projektant je klíčový pro správné zpracování projektové dokumentace a bezproblémovou realizaci projektu.
- Vyřízení všech nezbytných povolení. Projekt musí mít při předložení žádosti o dotaci vyřízená veškerá povolení nezbytná pro jeho realizaci.
- Položkový rozpočet dle standardů AOPK. Detailně zpracovaný položkový rozpočet je základem pro správné finanční plánování a nastavení způsobilých výdajů projektu.
- Vyřešení majetkoprávních vztahů. Řešení všech majetkoprávních otázek před zahájením projektu je nezbytné pro bezproblémovou realizaci a budoucí provoz – udržitelnost projektu činí 10 let od ukončení realizace projektu.
Kontakt (další informace, dotazy):
David Brtna
brtna@AQE.cz
+420 731 640 428
Ilustrační foto: Larisa-K, pixabay.com
Mohlo by vás zajímat

Při poslední aktualizaci našeho šetření, které se věnuje využití strategického plánování ve městech v ČR (206 ORP), jsme pro rok 2022 navýšili průměrný počet dokumentů strategického významu na 11,4 ze stavu 10,6 v roce 2019. Našim obcím přibývají zejména adaptační strategie a energetické koncepce.
29. 1. 2023
Co spojuje energetiku, farmacii a finanční služby? V těchto všech oborech se často uplatňuje přísná regulace, nedovolující prorazit inovativním produktům. Mnohé státy ale pochopily, že jeden šikovný nástroj přeci jen existuje.
19. 9. 2024
PinCity je start-up, jehož cílem je vyplnit komunikační prostor mezi městy a jejich občany a změnit monolog radnice na dialog s lidmi, protože společně můžou tvořit budoucí podobu svého města, podle svých představ.
10. 7. 2020
Ač se ve většině případů může jednat o užitečný institut přinášející zadavateli možnost konzultovat s odborníky nebo i potenciálními dodavateli možná úskalí zadávacích podmínek, může s sebou realizace předběžné tržní konzultace přinášet i nemalá rizika.
29. 7. 2024