DOTAČNÍ ČMUCHAL: Partnerství znalostního transferu

Rozvoj transferu znalostí (VaV aktivit) mezi podnikovou a akademickou sférou
s cílem podpořit a urychlit inovační procesy v podnicích.

Komentář
Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) obecně přináší dobrou příležitost především pro malé a střední podniky. V pořadí již druhá výzva Partnerství znalostního transferu je jedinečnou příležitostí jak prohloubit plánovanou nebo již stávající spolupráci mezi MSP a znalostní institucí (v tomto případě univerzity nebo jiné výzkumné organizace).
Hlavním cílem této výzvy je nejen zvýšit inovační potenciál firem, ale také posílit spolupráci s výzkumnými institucemi.
Co tato výzva nabízí?
Partnerství znalostního transferu je zaměřeno na:
- zavádění pokročilých technologií do podniků (často je využívána digitalizace a automatizace s využitím AI),
- vývoj a inovace produktů a služeb (kde znalostní instituce pomáhá tyto produkty posunout na vyšší úroveň a získat větší podíl MSP na trhu),
- zlepšení podnikových procesů.
Pokud se podíváme na konkrétní principy, na kterých by měl být samotný projekt založen, jedná se především o konkrétní VaV aktivity, které budou podpořeny znalostní excelencí z akademického prostředí. Vysoké školy zde plní roli jakéhosi garanta, který zajišťuje potřebné znalostní kompetence, které vycházejí ze samotného poslání výzkumných organizací, a to jsou především ty nejnovější poznatky z oblasti VaV, trendy, výzkumné metody. Naopak výzkumná organizace získává prostřednictvím zapojení akademických pracovníků do pracovního týmu v MSP cenné zkušenosti s aplikací VaV poznatků do praxe.
Výsledkem by měla být vzájemná výměna zkušeností, ze které budou později benefitovat obě strany (jak VaV instituce, tak samotný podnik).
Parametry úspěchu:
- s ohledem na poměrně vysokou alokaci, která dosahuje v této výzvě 250 mil. Kč, nehrozí její předčasné vyčerpání,
- jedná o soutěžní výzvu, kde kvalita projektového záměru rozhoduje o možném financování plánovaných aktivit,
- nutný je precizně připravený VaV plán aktivit, které mají jasnou vazbu na použité výzkumné metody, aktuální trendy v řešené problematice a definování znalostního transferu, který v rámci projektu probíhá,
- výzva není vyčerpána ani z 50 % (k 20. 1. 2025),
- klade vysoké nároky na odborné znalosti a kvalitu VaV záměru,
- je vhodná především pro MSP, které již mají navázanou spolupráci s VaV institucí,
- projekt musí být ukončen do 30. 10. 2027.
Kontakt (další informace, dotazy):
Jan Pavelka
pavelka@AQE.cz
+420 774 815 479
Mohlo by vás zajímat

Projekt řeší problém nedostatečného využívání dat ve veřejné správě v EU. Prostřednictvím nově vznikajícího DATA HUBu chceme poskytnout obcím dostatek informací pro strategické rozhodování a evaluaci dopadů intervencí.
20. 7. 2020
Zapojení lidí není žádná velká věda. Neznamená to však, že o něm není potřeba přemýšlet a plánovat. Pro začátek se můžete řídit těmito pěti základními pravidly.
3. 11. 2020
Výzva Operačního programu Životního prostředí podporuje tvorbu nových a obnovu stávajících přírodě blízkých vodních a vegetačních prvků, včetně opatření proti větrné a vodní erozi a zavedení skladebných prvků ÚSES.
18. 2. 2025
Projekt Bezpapírová kancelář 2.0 realizuje společnost INSIO software s.r.o. ve spolupráci s naší společností AQE advisors, a.s., jako partnerem projektu.
10. 3. 2022