Autoři Jan Havránek, Jan Pavelka, Pavel Franěk a kolektiv, Vydáno 30. září 2026

Stáhnout PDF 25 stran A4, 2,9 MB

Studie sleduje vzdělanostní dráhu dětí ve 206 správních obvodech, od jednotné přijímací zkoušky v deváté třídě po maturitu, a hledá území, kde je slabá celá. Kde startují vzadu, tam jsou vzadu i další kroky dráhy. Průměrný uchazeč o maturitní obor z obvodu Bílina se u přijímaček umísťuje na 26. percentilu, uchazeč z obvodu Černošice na 62. Studie sleduje, co je dál, u maturity. Spojuje výsledky 251 930 uchazečů a 184 888 prvomaturantů z let 2024 až 2026 ve 206 správních obvodech, tedy totéž území ve dvou bodech dráhy, a ukazuje, kde je slabý jeden stupeň dráhy a kde všechny najednou. Index a typy hodnotí podmínky v území, nikoli práci škol ani radnic.

K čemu jsme došli

1

Kde startují vzadu, tam jsou vzadu i u maturity

Obvody v nejslabší pětině startu mají maturanty v dojezdu na 41,9. percentilu, obvody v nejsilnější na 48,6. Korelace startu a cíle je 0,71.

Co to znamená. Střední školy v okolí rozdíl ze základní školy kopírují, vyrovnat ho samy nedokážou.

2

34 obvodů je slabých po celé dráze

624 tisíc obyvatel žije v obvodech, které jsou v nejslabší pětině aspoň ve třech z pěti stupňů dráhy. Všechny obvody Ústeckého a Karlovarského kraje mají slabý start i slabý cíl.

Co to znamená. Pomoc musí jít na celou dráhu od mateřské školy po maturitu, opatření na jeden stupeň hloubku nezmění.

3

Ve stejném typu školy propadají víc žáci ze slabých území

Na SOŠ v nejslabší pětině obvodů neuspěje v testech 15,4 % prvomaturantů, v nejsilnější 8,3 %. Na SOU 23,4 % proti 16,5 %.

Co to znamená. Rozdíly tvoří prostředí, ze kterého žáci přicházejí, skladba oborů je vysvětluje jen málo.

4

Start určuje prostředí, cíl nabídka v okolí

Vzdělanost dospělých a exekuce vysvětlí 68 % rozdílů ve startu. Vlastní školy obvodu tvoří v mediánu jen 24 % testů v jeho dojezdu.

Co to znamená. Město má páky u startu, kraj u sítě škol. Studie hodnotí území, ne školy.

Shrnutí

Průměrný uchazeč o maturitní obor z obvodu Bílina se u jednotné přijímací zkoušky umísťuje na 26. percentilu, uchazeč z obvodu Černošice na 62. Studie sleduje, co je dál, u maturity. Spojuje výsledky 251 930 uchazečů z 9. ročníků z let 2024 až 2026 s výsledky 184 888 prvomaturantů čtyřletých oborů z týchž let ve 206 správních obvodech. Sleduje totéž území ve dvou bodech dráhy, ne tytéž žáky. Ukazuje, že tam, kde uchazeči startují vzadu, tam jsou slabší i maturanti na školách v dojezdu, častěji propadají v didaktických testech a méně z nich studuje gymnázium. V 34 obvodech s 624 tisíci obyvatel jsou slabé aspoň tři z pěti stupňů dráhy, obvody se čtyřmi nebo pěti slabými stupni leží až na výjimky v Ústeckém a Karlovarském kraji. Z dat vzniká Index školních šancí a čtyři typy obvodů.

Pět klíčových zjištění

  1. Kde startují vzadu, tam jsou vzadu i další kroky dráhy. Obvody v nejslabší pětině startu mají v mediánu maturanty v dojezdu na 41,9. percentilu, obvody v nejsilnější pětině na 48,6. Neúspěšnost v didaktických testech je 12,1 % proti 8,8 %, vysokoškoláků mezi dospělými 10,7 % proti 17,3 %. Souvislost startu a cíle je silná (korelace 0,71, při vážení obvodů počtem uchazečů 0,86).
  2. Problém je hluboký, ne bodový. 34 obvodů (624 tisíc obyvatel) je v nejslabší pětině aspoň ve třech z pěti stupňů dráhy, 18 obvodů ve čtyřech nebo pěti. Všech 15 obvodů Ústeckého kraje a všech 7 obvodů Karlovarského kraje patří do typu D, slabý start i slabý cíl.
  3. Uvnitř každého typu školy propadají víc maturanti ze slabých území. Na SOŠ v nejslabší pětině obvodů neuspěje v didaktických testech 15,4 % prvomaturantů, v nejsilnější 8,3 %, na SOU 23,4 % proti 16,5 %. Rozdíly vysvětluje start (korelace s neúspěšností −0,63), skladba oborů skoro vůbec (−0,06).
  4. Start je z velké části daný prostředím. Vzdělanost dospělých a podíl lidí v exekuci vysvětlí 68 % rozdílů ve startu mezi obvody. To, jak píší maturanti stejného typu školy v dojezdu, souvisí se vzdělaností dospělých méně (30 %).
  5. Cíl je nabídka v okolí, ne vlastnost jedné školy. V mediánu tvoří vlastní střední školy obvodu jen 24 % testů v jeho dojezdu. Obvody, kde je start slabý a cíl ne, jsou téměř vždy obvody v dojezdu většího města, například Orlová, Lovosice, Bohumín, Havířov, Česká Lípa, Roudnice nad Labem. Studie proto hodnotí území a u obvodů s jednou nebo dvěma školami o školách záměrně nic neříká.

1. Od mapy přijímaček k celé dráze

Mapa školních šancí ukázala, kde děti startují vpředu a kde vzadu. Otevřená zůstala otázka, jestli se rozdíl u maturity zopakuje, nebo jestli ho střední školy v okolí dokážou vyrovnat.

V červenci 2026 jsme v datovém příběhu Obcí v datech poprvé přečetli výsledky jednotné přijímací zkoušky podle toho, kde uchazeči chodili do základní školy. Průměrný uchazeč o maturitní obor z obvodu Bílina se umísťuje na 26. percentilu, uchazeč z obvodu Černošice na 62. Dno mapy patří téměř celé severozápadnímu pohraničí a výsledky souvisejí s kvalitou života (korelace 0,62).

Mapa ale končila u deváté třídy. Pro město, kraj i stát je důležitější, co je dál. Dožene slabý start střední škola? Je v regionu problém v jednom stupni, nebo v celé dráze od přijímaček po maturitu? A existují území, která se z tohoto vzorce vymykají?

Studie proto přidává druhý stupeň dráhy, maturitu. Pracuje s výsledky 251 930 uchazečů z 9. ročníků z 2 357 základních škol a 184 888 prvomaturantů čtyřletých denních oborů z 1 125 středních škol ze stejných tří let, agregovanými do 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Sledovat tytéž žáky by vyžadovalo propojená data o jednotlivých žácích, která zatím nikdo za území nezveřejnil. Studie proto sleduje totéž území ve dvou bodech dráhy, ne tytéž žáky.

2. Data a metoda

2.1 Za jaké území počítáme

Jednotkou je správní obvod obce s rozšířenou působností, dále obvod. Uchazeče přiřazujeme podle sídla jejich základní školy, maturanty podle sídla střední školy. Střední školu má jen 195 z 206 obvodů a v mnoha z nich je jen jedna, proto cíl počítáme za školy v dojezdu. Váha školy klesá rovnoměrně z jedné ve vlastním obvodu na nulu při vzdálenosti 30 km mezi centry obvodů. Do cíle obvodu se tak v mediánu sčítají školy z 8 obvodů a 1 775 testů, nejméně 147 testů (obvod Aš). Vlastní školy obvodu tvoří v mediánu 24 % testů v jeho dojezdu, u 106 obvodů méně než čtvrtinu. Cíl je tedy vlastnost území a jeho okolí, ne jedné školy.

2.2 Odkud jsou data

Tabulka 1. Odkud jsou data a co přesně měříme

UkazatelZdrojCo přesně počítáme
StartCERMAT, jednotná přijímací zkouška 2024 až 2026 podle výchozí základní školy, poskytnuto na žádostPrůměrné percentilové umístění uchazečů z 9. ročníků v testech z češtiny a matematiky (výsledek započítaný v přijímacím řízení), řádný termín, 1. kolo, jen školy s deseti a více uchazeči, vážený průměr škol obvodu přes tři ročníky
CílCERMAT, souhrnné výsledky společné části maturitní zkoušky podle škol a skupin oborů, jaro 2024 až 2026Průměrné percentilové umístění prvomaturantů v didaktickém testu z češtiny, čtyřleté denní obory (bez víceletých gymnázií a nástaveb), školy v dojezdu s vahou klesající se vzdáleností do 30 km
Cíl standardizovanýCERMAT, tamtéžTotéž při republikové struktuře typů škol (gymnázia, lycea, SOŠ, SOU), tedy jak píší maturanti stejného typu školy v dojezdu
NeúspěšnostCERMAT, tamtéžČistá neúspěšnost prvomaturantů v didaktických testech, řádný jarní termín (podíl těch, kdo konali a neuspěli aspoň v jednom testu), čtyřleté denní obory, školy v dojezdu; vedle ní hrubá neúspěšnost včetně nepřipuštěných a omluvených
Podíl gymnazistůCERMAT, tamtéžPodíl prvomaturantů na gymnáziích včetně víceletých mezi všemi prvomaturanty bez nástaveb, školy v dojezdu
Vzdělanost dospělýchČSÚ, Sčítání 2021Podíl vysokoškoláků a podíl lidí bez maturity mezi obyvateli 15 a více let se zjištěným vzděláním, obvyklý pobyt v obvodu
Start okolíCERMAT, JPZStart celé dojezdové oblasti obvodu se stejnými vahami jako cíl
Kvalita životaObce v datech, s.r.o., Index kvality života 2025Index kvality života (IKŽ) bez složky kvalitních středních škol; index dál obsahuje mimo jiné exekuce, hmotnou nouzi a nezaměstnanost
KontextDatový panel IKŽ, MPSV, ČSÚPodíl osob v exekuci, doplatky na bydlení, saldo stěhování mladých, vytížení kapacit ZŠ, počet obyvatel

Jednotkou je správní obvod obce s rozšířenou působností (ORP). Start je podle sídla základní školy uchazeče, cíl podle sídla střední školy. Všechny maturitní údaje jsou za prvomaturanty (CERMAT publikuje jen ty). Úplný seznam zdrojů je v závěru studie.

Výsledky uchazečů přebíráme z datového příběhu Mapa školních šancí, kde je jejich zpracování popsané podrobně. Data poskytlo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) na naši žádost, jen za školy s deseti a více uchazeči a s podmínkou, že každou publikaci doprovodí jeho komentář. Výsledky maturantů jsou z veřejně dostupných souhrnných výsledků společné části maturitní zkoušky podle škol a skupin oborů. Počítáme jen se čtyřletými denními obory. Víceletá gymnázia (13 % prvomaturantů) vyřazujeme, protože jejich žáci odešli ze základní školy v páté nebo sedmé třídě a ve výsledcích uchazečů nejsou. Nástavby (7 %) vyřazujeme, protože v nich studují vyučení, často dospělí a dálkově.

Komentář Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání k datům

Data o výsledcích žáků u jednotné přijímací zkoušky přiřazená k jednotlivým školám jsou jedním z aspektů bližšího pohledu na regionální rozdíly v rámci České republiky. Tato data je třeba posuzovat nikoliv samostatně, ale v kontextu širších společenských a socioekonomických podmínek v dané lokalitě. Do tohoto kontextu vstupuje řada aspektů, jako je například míra sociálního vyloučení a vzdělanostní struktura v konkrétních lokalitách, ale také ekonomická situace konkrétních rodin a s ní spojené další aspekty kulturního charakteru, mezi které se řadí např. i vnímání významu vzdělávání. V těchto zmíněných i dalších aspektech je území České republiky velmi nesourodé.

Výsledky žáků přiřazené k jednotlivým školám či menším územním celkům mohou napomáhat k porozumění této diverzitě, a přispívat tak ke zvyšování efektivity vzdělávacího systému jak na úrovni jednotlivých územních celků, tak i na úrovni jednotlivých škol. Nejedná se však o data, která by vypovídala o celkové kvalitě školy, pedagogické práce či rozvoji potenciálu každého žáka. Data vypovídají o momentálním výkonu konkrétních žáků v jedné ze zkoušek v průběhu jejich vzdělávací dráhy, a i v rámci procesu přijímání na střední školy nejsou posuzována samostatně, ale jsou posuzována společně s dalšími prvky školní části přijímacího řízení.

Tři věci, které je dobré vědět předem

Uchazeči, ne všichni deváťáci. Jednotnou přijímací zkoušku konají jen žáci, kteří se hlásí na maturitní obor. Kdo jde na učební obor, v datech není. V pohraničí je takových dětí víc než v Praze, skutečný rozdíl mezi územími je tedy spíš větší, než studie ukazuje. Podle našeho odhadu pokrývají data zhruba tři čtvrtiny ročníku.

Totéž území, ne titíž žáci. Uchazeči z let 2024 až 2026 a maturanti z týchž let jsou různé ročníky a maturanti dojíždějí i přes hranice obvodů. Cíl proto počítáme za školy v dojezdu s vahou klesající se vzdáleností a mluvíme o tom, co území nabízí, ne o přidané hodnotě škol. V mediánu tvoří vlastní školy obvodu jen 24 % testů v jeho dojezdu, sousední obvody proto mají podobný cíl.

Hodnotíme území, ne školy. Pracujeme výhradně s agregáty za obvody, žádnou školu nejmenujeme a nesestavujeme žebříčky škol. U obvodů s jednou nebo dvěma středními školami o vlastních školách záměrně nic neříkáme. Výsledky vypovídají o prostředí, ve kterém děti vyrůstají, přinejmenším stejně silně jako o práci škol. Komentář CERMAT k datům je v kapitole 2.

2.3 Jak počítáme start, cíl, posun, typy a hloubku

Start je průměrné percentilové umístění uchazečů z 9. ročníků obvodu v testech z češtiny a matematiky, vážené počtem uchazečů, průměr let 2024 až 2026. Cíl je průměrné percentilové umístění prvomaturantů čtyřletých oborů v didaktickém testu z češtiny na školách v dojezdu, vážené počtem testů a vahou vzdálenosti, průměr týchž let. Cíl počítáme z češtiny, protože ji píší všichni maturanti, matematika a cizí jazyk jsou volitelné a jejich percentily se počítají v různých skupinách. Cíl standardizovaný je totéž při republikové struktuře typů škol, říká tedy, jak píší maturanti stejného typu školy v dojezdu, bez vlivu toho, kolik je v okolí gymnázií. Neúspěšnost je podíl prvomaturantů na týchž školách, kteří konali a neuspěli aspoň v jednom didaktickém testu v řádném jarním termínu. Kdo neuspěje, má opravné termíny, jarní neúspěšnost proto není podíl lidí bez maturity.

Start okolí je start celé dojezdové oblasti obvodu se stejnými vahami jako cíl. Posun je rozdíl mezi skutečným cílem a cílem očekávaným podle startu okolí (korelace startu okolí a cíle je 0,85). Kladný posun znamená maturanty nad očekávání celé dojezdové oblasti, záporný pod ně. Posun je malý (směrodatná odchylka 2,0 bodu) a souvisí hlavně s podílem gymnázií v dojezdu, ne s kvalitou škol.

Typy dělí obvody podle dvou os, podle toho, jestli je start vlastního obvodu nad mediánem (49,1), nebo pod ním, a jestli je cíl v dojezdu nad mediánem (46,1), nebo pod ním. Vznikají čtyři typy A až D, pojmenované podle toho, co data měří, silný nebo slabý start a silný nebo slabý cíl. Obvody, které si typ v simulacích udrží v méně než 60 % případů, označujeme jako obvody u hranice a v doporučeních s nimi nepracujeme.

Hloubka propadu počítá, v kolika z pěti stupňů dráhy je obvod v nejslabší pětině republiky. Stupně jsou start, cíl, neúspěšnost, podíl gymnazistů mezi maturanty v dojezdu a podíl vysokoškoláků mezi dospělými. Tři stupně vycházejí ze škol v dojezdu a sousední obvody je sdílejí, hloubka proto tvoří na mapě souvislé plochy. Ověřili jsme ji i jen na třech nezávislých stupních (start, standardizovaný cíl, vysokoškoláci), výsledek se shoduje u 94 % obvodů.

Index školních šancí spojuje start doma a nabídku v dojezdu do jednoho čísla. Je to průměr percentilového pořadí obvodu ve startu a v cíli mezi 206 obvody, převedený na škálu 0 až 10. Jak jisté je pořadí a typ, jsme ověřili 1 000 simulacemi. V každé jsme vybrali jeden ročník obou zkoušek a náhodně obměnili vzorek středních škol. Výsledkem je pásmo pořadí a jistota zařazení u každého obvodu v příloze. Pásma jsou široká, pořadové číslo proto uvádíme jen v příloze.

Jak číst čísla

Percentilové umístění říká, kolik procent všech uchazečů nebo všech maturantů v Česku mělo horší výsledek. Percentil 50 je přesný střed. Průměr obvodu 40 znamená, že průměrný uchazeč z obvodu má percentil 40, tedy 60 % uchazečů v republice dopadlo lépe. Percentil uchazeče a percentil maturanta jsou z různých populací, nelze je od sebe odečítat.

Korelace měří, jak těsně spolu dva ukazatele souvisejí, od −1 do +1. Kolem 0,3 je souvislost slabá, kolem 0,5 zřetelná, nad 0,7 silná. Korelace neříká, co je příčina a co následek. Podíl vysvětlených rozdílů je druhá mocnina korelace, korelace 0,7 znamená, že jeden ukazatel vysvětluje zhruba polovinu rozdílů mezi obvody v druhém.

Medián je prostřední hodnota, polovina obvodů má víc a polovina míň. Pětina je pětina obvodů seřazených podle daného ukazatele, každá má 41 nebo 42 obvodů.

3. Kde startují vzadu, tam jsou vzadu i další kroky dráhy

Obvody s nejslabšími uchazeči mají i nejslabší maturanty v dojezdu, nejvíc neúspěšných v didaktických testech a nejméně vysokoškoláků. Vzorec se opakuje v každém stupni dráhy.

Seřadili jsme 206 obvodů podle startu a rozdělili je na pětiny. V nejslabší pětině je medián startu 39,5, v nejsilnější 55,7, pro srovnání směrodatná odchylka startu mezi všemi obvody je 6,3 bodu. U maturantů v dojezdu je medián 41,9 proti 48,6. Rozpětí je v bodech užší, což se při korelaci pod jedna a při sčítání škol v dojezdu čeká, směr je ale stejný. Neúspěšnost v didaktických testech klesá z 12,1 % v nejslabší pětině na 8,8 % v nejsilnější, hrubá neúspěšnost včetně nepřipuštěných z 15,8 % na 12,1 %. Podíl vysokoškoláků mezi dospělými roste z 10,7 % na 17,3 %, podíl lidí bez maturity klesá z 58 % na 48 %.

Graf 1. Kde startují vzadu, tam jsou vzadu i další kroky dráhy

Uchazeči, percentil u JPZ39,51.46,72.49,23.52,04.55,75.Maturanti v dojezdu, percentil41,91.45,42.46,13.47,04.48,65.Neúspěšnost v testech, %12,1 %1.10,6 %2.10,2 %3.9,8 %4.8,8 %5.Vysokoškoláci mezi dospělými, %10,7 %1.12,5 %2.13,2 %3.14,0 %4.17,3 %5.pětiny obvodů podle startu, 1. = nejslabší pětina, 5. = nejsilnější
Hodnoty jsou mediány obvodů v každé pětině. Obvody s nejslabšími uchazeči mají i nejslabší maturanty v dojezdu, nejvyšší podíl neúspěšných v didaktických testech a nejméně vysokoškolsky vzdělaných dospělých. Percentily uchazečů a maturantů jsou z různých populací, srovnávat lze směr, ne rozdíl v bodech. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE. ČSÚ, Sčítání 2021.

Stejné pětiny se liší i v tom, co s dráhou souvisí. Podíl obyvatel v exekuci je v nejslabší pětině 8,7 %, v nejsilnější 4,1 %. Kvalita života bez složky středních škol je 2,5 proti 5,9. Mladí lidé ve věku 20 až 34 let z nejslabší pětiny odcházejí (−1,2 na 1 000 obyvatel ročně), do nejsilnější přicházejí (+0,9).

Start obvodu a cíl v jeho dojezdu spolu souvisejí s korelací 0,71 (95% interval 0,64 až 0,78), při vážení obvodů počtem uchazečů 0,86. Souvislost drží i po očištění od skladby oborů, se standardizovaným cílem je 0,68. A drží i u vlastních škol tam, kde jich je dost. U 45 obvodů s aspoň třemi středními školami a 1 000 testy je korelace startu s výsledkem jen vlastních škol 0,75. U menších obvodů je nízká (0,37 přes všechny obvody), protože jedna odborná škola nebo jedno gymnázium neříká nic o tom, kam odešli ostatní uchazeči.

Graf 2. Kde uchazeči píší slabě, jsou slabší i maturanti v dojezdu

35404550552530354045505560ČernošiceŠlapanicePrahaBrnoBrandýs nad Labem-Stará BoleslavKuřimVelké MeziříčíŘíčanyBerounTišnovBoskovicePardubiceZlínŽďár nad SázavouHradec KrálovéValašské KloboukyKyjovLuhačoviceČeské BudějoviceBenešovSvitavyOpavaUherské HradištěJablonec nad NisouČeský BrodBlanskoOlomoucSlavkov u BrnaBystřice pod HostýnemLiberecLitomyšlKravařeHlinskoChrudimTrhové SvinyTřebíčNové Město nad MetujíHoražďoviceVysoké MýtoVyškovDobříšKralupy nad VltavouHoliceVizoviceUherský BrodTurnovHavlíčkův BrodPřešticeNáměšť nad OslavouKladnoVimperkHolešovJihlavaHodonínFrenštát pod RadhoštěmVsetínJindřichův HradecNymburkMoravské BudějoviceRožnov pod RadhoštěmŽidlochoviceMohelniceKolínPísekTáborKopřivniceValašské MeziříčíPoličkaJičínNové Město na MoravěTrutnovPlzeňŠternberkŽelezný BrodPohořeliceLitovelJilemniceStodHlučínRakovníkRosiceHustopečeNová PakaTřeboňRychnov nad KněžnouStrakonicePelhřimovOtrokoviceFrýdlant nad OstravicíDvůr Králové nad LabemÚstí nad OrlicíBřeclavIvančiceJablunkovChotěbořSedlčanyŠumperkMnichovo HradištěNáchodPřeloučBílovecLysá nad LabemHořoviceHoršovský TýnDobruškaNeratoviceVoticeTřinecKlatovySlanýPrachaticeFrýdek-MístekPříbramMilevskoHranicePoděbradyMladá BoleslavVeselí nad MoravouZnojmoLanškrounNový BydžovMělníkŽamberkČeská TřebováKostelec nad OrlicíTanvaldTelčNový JičínProstějovZábřehNýřanyČeský TěšínRokycanyMoravská TřebováSoběslavSemilyČáslavOdryKraloviceUničovHořiceKroměřížVlašimKutná HoraPřerovKrnovOstrovLitoměřiceJaroměřMoravský KrumlovNepomukKoniceLounyTýn nad VltavouMikulovČeský KrumlovBystřice nad PernštejnemOstravaKapliceSušiceKarvináDomažliceVodňanyNový BorDačiceBučoviceVítkovKarlovy VaryRoudnice nad LabemBruntálÚstí nad LabemHavířovČeská LípaVrchlabíLipník nad BečvouJeseníkHumpolecBlatnáFrýdlantSvětlá nad SázavouMariánské LázněBohumínKrálíkyLovosiceBloviceStříbroSokolovDěčínTeplicePacovRýmařovChomutovBroumovChebOrlováKadaňLitvínovŽatecMostTachovKrasliceVarnsdorfRumburkAšPodbořanyBílinaPrahaČernošiceBílinaAšChomutovKapliceDačiceMladá BoleslavKrnovuchazeči z 9. ročníků, průměrné percentilové umístění u JPZ 2024 až 2026maturanti čtyřletých oborů na SŠ v dojezdu, percentil v češtině 2024 až 2026Ústecký, Karlovarský, MoravskoslezskýPraha, Středočeský, Jihomoravskýostatní
Každý bod je jeden správní obvod. Vodorovně je výsledek jeho uchazečů o maturitní obory, svisle výsledek maturantů čtyřletých oborů na středních školách v dojezdu (váha školy klesá se vzdáleností do 30 km). Korelace 0,71 (95% interval 0,64 až 0,78), přerušovaná přímka je očekávaný cíl podle startu. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE.

Rozdíl drží i uvnitř typů škol, nejen ve skladbě nabídky. Gymnazisté na školách v dojezdu obvodů se slabým startem píší hůř než gymnazisté jinde (63,4. percentil v nejslabší pětině proti 71,5. v nejsilnější) a totéž platí pro žáky SOŠ (35,7 proti 43,0). Slabý start se tedy opakuje uvnitř každého typu školy. Z praxe to má i druhé vysvětlení, gymnázia v pohraničí musí naplnit třídy, a přijímají proto slabší uchazeče než gymnázia v Praze. Obojí je vlastnost území, ne škol.

Pořadí obvodů je mezi ročníky stabilní. Start z roku 2024 koreluje se startem z roku 2026 na úrovni 0,87, cíl v dojezdu na 0,89, cíl vlastních škol na 0,83. Výsledek tedy nezávisí na jednom ročníku.

4. Pořadí krajů se u maturity opakuje, propadání ho kopíruje

Kraje, jejichž uchazeči startují nejníž, mají i nejslabší maturanty na svých školách a nejvíc neúspěšných. Percentily obou zkoušek nelze odečítat, srovnávat lze jen pořadí.

Průměrný uchazeč z Ústeckého kraje se umísťuje na 39,1. percentilu, z Prahy na 60,8. Maturanti čtyřletých oborů na školách se sídlem v Ústeckém kraji jsou na 41,3. percentilu, na školách v Praze na 53,2. Pořadí krajů je v obou zkouškách skoro stejné. Výjimkou je Středočeský kraj, 3. ve startu a 8. u maturantů, protože jeho silní žáci maturují v Praze. Moravskoslezský kraj drží ve startu i cíli podobnou pozici (47,2 a 44,7), tedy školy v kraji jako celek rozdíl ani nedoženou, ani neprohloubí.

Graf 3. Pořadí krajů u maturity kopíruje pořadí u přijímaček

4045505560ÚsteckýKarlovarskýMoravskoslezskýPlzeňskýOlomouckýLibereckýJihočeskýKrálovéhradeckýVysočinaPardubickýZlínskýStředočeskýJihomoravskýPrahauchazeči o maturitní obory u JPZmaturanti čtyřletých oborů na školách v kraji
Vážený průměr percentilového umístění uchazečů z 9. ročníků (modře) a maturantů čtyřletých oborů na školách se sídlem v kraji (oranžově, bez dojezdu). Obě čísla jsou percentily z různých populací, srovnávat lze jen pořadí. Středočeský kraj má u maturantů nižší hodnotu, protože jeho silní žáci maturují v Praze. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE.

Neúspěšnost pořadí potvrzuje. Na školách v Ústeckém kraji neuspěje v didaktických testech 12,9 % prvomaturantů čtyřletých oborů, v Praze 6,0 %. Včetně nepřipuštěných a omluvených je to 17,1 % proti 10,0 %. V celé republice je čistá neúspěšnost ve čtyřletých oborech 9,3 %, na gymnáziích 1,5 %, na lyceích 4,9 %, na SOŠ 10,9 %, na SOU 18,6 % a v nástavbách 28,7 %.

Maturitní výsledek obvodu je třeba číst s vědomím, že percentil maturanta určuje z velké části typ školy. Žák čtyřletého gymnázia se v češtině umísťuje v průměru na 69. percentilu, žák víceletého gymnázia na 76., žák lycea na 55., žák SOŠ na 42., žák SOU na 31. a žák nástavby na 27. Proto počítáme jen se čtyřletými obory a vedle cíle uvádíme cíl standardizovaný na strukturu typů škol. Podíl gymnazistů v dojezdu přitom se startem nesouvisí (korelace −0,04), síť gymnázií je rozložená podle historie a krajské politiky, ne podle výsledků uchazečů.

Graf 4. Percentil maturanta určuje z velké části typ školy

Gymnázia čtyřletá69. percentilGymnázia víceletá76. percentilLycea55. percentilSOŠ42. percentilSOU31. percentilNástavby27. percentilprůměrné percentilové umístění v didaktickém testu z češtiny, prvomaturanti 2024 až 2026
Žák čtyřletého gymnázia se v češtině umísťuje v průměru na 69. percentilu, žák SOU na 31. Cíl obvodu proto počítáme jen ze čtyřletých denních oborů a vedle něj uvádíme cíl standardizovaný na republikovou strukturu typů škol. Zdroj CERMAT, společná část maturitní zkoušky, jarní období 2024 až 2026 podle škol, vlastní výpočty AQE.

Kde se tedy bere rozdíl v neúspěšnosti mezi obvody, když ne ze skladby oborů? Skutečná neúspěšnost obvodu souvisí s neúspěšností očekávanou podle skladby škol (podíl typů škol krát republiková míra daného typu) jen s korelací −0,06, se startem s korelací −0,63, při vážení obvodů počtem uchazečů −0,80. Podíl SOU a nástaveb se mezi obvody liší málo, proto rozdíly mezi obvody nevysvětluje. Rozhoduje, odkud maturanti přicházejí.

Graf 5. V didaktických testech propadá v nejslabší pětině obvodů skoro každý osmý prvomaturant, v nejsilnější každý dvanáctý

Podle typu školy, ČR 2024 až 2026Gymnázia1,5 %Lycea4,9 %SOŠ10,9 %SOU18,6 %Nástavby28,7 %Podle pětin obvodů řazených podle startu1. pětina12,1 %2. pětina10,6 %3. pětina10,2 %4. pětina9,8 %5. pětina8,8 %čistá neúspěšnost v didaktických testech, řádný jarní termín 2024 až 2026, vpravo jen čtyřleté denní obory
Vlevo neúspěšnost podle typu školy v celé republice, vpravo medián obvodů podle pětin startu (školy v dojezdu, čtyřleté denní obory). Neúspěšnost souvisí se startem z téhož území (korelace −0,63), přestože maturanti jsou už výběrová skupina, prošli přijímacím řízením. Zdroj CERMAT, společná část maturitní zkoušky, jarní období 2024 až 2026 podle škol, vlastní výpočty AQE.

Graf 6. Uvnitř každého typu školy propadají víc maturanti ze slabých území

0 %5 %10 %15 %20 %25 %1. pětina2. pětina3. pětina4. pětina5. pětinagymnázia 1,6 %3,6 %lycea 3,2 %5,9 %SOŠ 8,3 %15,4 %SOU 16,5 %23,4 %pětiny obvodů podle startu, školy podle obvodu, kde sídlí, čistá neúspěšnost v didaktických testech 2024 až 2026
Čistá neúspěšnost prvomaturantů podle typu školy a podle pětiny startu obvodu, v němž škola sídlí. Uvnitř každého typu školy je neúspěšnost v nejslabší pětině vyšší než v nejsilnější, rozdíly mezi obvody tedy nevysvětluje skladba oborů. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE.

Uvnitř každého typu školy je neúspěšnost v nejslabší pětině startu vyšší než v nejsilnější. Na gymnáziích 3,6 % proti 1,6 %, na SOŠ 15,4 % proti 8,3 %, na SOU 23,4 % proti 16,5 %. Propadají víc maturanti ze slabých území, ne jen maturanti slabých typů škol. Čistá neúspěšnost přitom zvýhodňuje školy, které slabé žáky vyřadí ještě před maturitou, skutečný rozdíl mezi územími je proto spíš ještě větší.

5. Kde je problém hluboký po celé dráze

34 obvodů s 624 tisíci obyvatel je v nejslabší pětině aspoň ve třech z pěti stupňů dráhy. Obvody se čtyřmi nebo pěti slabými stupni leží až na výjimky v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Když se ptáme, kde je problém hluboký, nestačí jeden ukazatel. Hloubka propadu počítá stupně dráhy, v nichž obvod patří do nejslabší pětiny. 101 obvodů nemá slabý žádný stupeň, 53 jeden, 18 dva. Dalších 16 obvodů má slabé tři stupně, 17 čtyři a 1 všech pět. Pět z pěti má Chomutov. Čtyři z pěti mají Bílina, Podbořany, Aš, Rumburk, Varnsdorf, Kraslice, Tachov, Most, Litvínov, Kadaň, Cheb, Děčín, Sokolov, Stříbro, Králíky, Nový Bor, Kaplice.

Graf 7. Hloubka propadu, kde je slabé všechno najednou

Praha, hloubka 0Benešov, hloubka 0Beroun, hloubka 0Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, hloubka 0Čáslav, hloubka 2Černošice, hloubka 0Český Brod, hloubka 0Dobříš, hloubka 0Hořovice, hloubka 0Kladno, hloubka 0Kolín, hloubka 1Kralupy nad Vltavou, hloubka 0Kutná Hora, hloubka 2Lysá nad Labem, hloubka 0Mělník, hloubka 0Mladá Boleslav, hloubka 1Mnichovo Hradiště, hloubka 0Neratovice, hloubka 0Nymburk, hloubka 0Poděbrady, hloubka 0Příbram, hloubka 1Rakovník, hloubka 0Říčany, hloubka 0Sedlčany, hloubka 0Slaný, hloubka 0Vlašim, hloubka 2Votice, hloubka 1Blatná, hloubka 2České Budějovice, hloubka 0Český Krumlov, hloubka 2Dačice, hloubka 2Jindřichův Hradec, hloubka 0Kaplice, hloubka 4Milevsko, hloubka 0Písek, hloubka 1Prachatice, hloubka 1Soběslav, hloubka 0Strakonice, hloubka 0Tábor, hloubka 1Trhové Sviny, hloubka 0Třeboň, hloubka 0Týn nad Vltavou, hloubka 0Vimperk, hloubka 0Vodňany, hloubka 0Blovice, hloubka 2Domažlice, hloubka 3Horažďovice, hloubka 1Horšovský Týn, hloubka 3Klatovy, hloubka 0Kralovice, hloubka 1Nepomuk, hloubka 1Nýřany, hloubka 1Plzeň, hloubka 1Přeštice, hloubka 1Rokycany, hloubka 1Stod, hloubka 2Stříbro, hloubka 4Sušice, hloubka 1Tachov, hloubka 4Aš, hloubka 4Cheb, hloubka 4Karlovy Vary, hloubka 3Kraslice, hloubka 4Mariánské Lázně, hloubka 3Ostrov, hloubka 3Sokolov, hloubka 4Bílina, hloubka 4Děčín, hloubka 4Chomutov, hloubka 5Kadaň, hloubka 4Litoměřice, hloubka 1Litvínov, hloubka 4Louny, hloubka 2Louny, hloubka 2Lovosice, hloubka 2Most, hloubka 4Podbořany, hloubka 4Roudnice nad Labem, hloubka 1Roudnice nad Labem, hloubka 1Rumburk, hloubka 4Teplice, hloubka 2Ústí nad Labem, hloubka 2Varnsdorf, hloubka 4Žatec, hloubka 3Česká Lípa, hloubka 3Frýdlant, hloubka 3Jablonec nad Nisou, hloubka 0Jilemnice, hloubka 0Liberec, hloubka 1Nový Bor, hloubka 4Semily, hloubka 0Tanvald, hloubka 1Turnov, hloubka 0Železný Brod, hloubka 0Broumov, hloubka 2Dobruška, hloubka 0Dvůr Králové nad Labem, hloubka 0Hořice, hloubka 0Hradec Králové, hloubka 1Jaroměř, hloubka 0Jičín, hloubka 0Kostelec nad Orlicí, hloubka 0Náchod, hloubka 0Nová Paka, hloubka 0Nové Město nad Metují, hloubka 0Nový Bydžov, hloubka 1Rychnov nad Kněžnou, hloubka 0Trutnov, hloubka 1Vrchlabí, hloubka 1Česká Třebová, hloubka 1Hlinsko, hloubka 1Holice, hloubka 1Chrudim, hloubka 1Králíky, hloubka 4Lanškroun, hloubka 1Litomyšl, hloubka 1Moravská Třebová, hloubka 1Pardubice, hloubka 1Polička, hloubka 0Přelouč, hloubka 1Svitavy, hloubka 1Ústí nad Orlicí, hloubka 1Vysoké Mýto, hloubka 1Žamberk, hloubka 0Bystřice nad Pernštejnem, hloubka 0Havlíčkův Brod, hloubka 0Humpolec, hloubka 3Chotěboř, hloubka 0Jihlava, hloubka 1Moravské Budějovice, hloubka 0Náměšť nad Oslavou, hloubka 0Nové Město na Moravě, hloubka 0Pacov, hloubka 3Pelhřimov, hloubka 2Světlá nad Sázavou, hloubka 3Telč, hloubka 0Třebíč, hloubka 1Velké Meziříčí, hloubka 0Žďár nad Sázavou, hloubka 0Blansko, hloubka 0Boskovice, hloubka 0Brno, hloubka 0Břeclav, hloubka 0Bučovice, hloubka 1Hodonín, hloubka 1Hodonín, hloubka 1Hustopeče, hloubka 2Ivančice, hloubka 0Kuřim, hloubka 0Kyjov, hloubka 0Mikulov, hloubka 0Moravský Krumlov, hloubka 1Pohořelice, hloubka 0Rosice, hloubka 0Slavkov u Brna, hloubka 0Šlapanice, hloubka 0Šlapanice, hloubka 0Šlapanice, hloubka 0Šlapanice, hloubka 0Tišnov, hloubka 0Veselí nad Moravou, hloubka 0Vyškov, hloubka 0Znojmo, hloubka 0Židlochovice, hloubka 0Hranice, hloubka 1Jeseník, hloubka 3Konice, hloubka 1Lipník nad Bečvou, hloubka 1Litovel, hloubka 0Mohelnice, hloubka 2Olomouc, hloubka 0Prostějov, hloubka 0Přerov, hloubka 0Šternberk, hloubka 0Šumperk, hloubka 3Uničov, hloubka 1Zábřeh, hloubka 2Bystřice pod Hostýnem, hloubka 1Holešov, hloubka 0Kroměříž, hloubka 0Luhačovice, hloubka 0Otrokovice, hloubka 0Rožnov pod Radhoštěm, hloubka 0Uherské Hradiště, hloubka 0Uherský Brod, hloubka 0Valašské Klobouky, hloubka 0Valašské Meziříčí, hloubka 1Vizovice, hloubka 0Vsetín, hloubka 0Zlín, hloubka 0Bílovec, hloubka 0Bohumín, hloubka 1Bruntál, hloubka 3Český Těšín, hloubka 0Frenštát pod Radhoštěm, hloubka 0Frýdek-Místek, hloubka 0Frýdlant nad Ostravicí, hloubka 0Havířov, hloubka 1Hlučín, hloubka 0Jablunkov, hloubka 1Karviná, hloubka 1Kopřivnice, hloubka 0Kravaře, hloubka 0Krnov, hloubka 3Nový Jičín, hloubka 0Odry, hloubka 1Opava, hloubka 1Orlová, hloubka 1Ostrava, hloubka 0Rýmařov, hloubka 3Třinec, hloubka 0Vítkov, hloubka 2žádný stupeň1 stupeň2 stupně3 stupně4 stupně5 stupňůV kolika z pěti stupňů dráhy je obvod v nejslabší pětině republiky. Stupně jsou uchazeči u JPZ, maturanti v dojezdu,neúspěšnost u maturity, podíl gymnazistů mezi maturanty, vysokoškoláci mezi dospělými.
Čím tmavší, tím víc stupňů vzdělanostní dráhy má obvod v nejslabší pětině republiky. 34 obvodů má tři a víc stupňů, 18 obvodů čtyři nebo pět. Obvody se čtyřmi nebo pěti stupni leží až na výjimky v Ústeckém a Karlovarském kraji a na západě Plzeňského. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE. ČSÚ, Sčítání 2021.

Z 34 obvodů s hloubkou tři a víc jich leží 17 v Ústeckém a Karlovarském kraji, které mají dohromady 23 obvodů. Po krajích je to Ústecký 10, Karlovarský 7, Plzeňský 4, Moravskoslezský 3, Liberecký 3, Vysočina 3, Olomoucký 2, Jihočeský 1, Pardubický 1. V obvodech s hloubkou tři a víc je v exekuci 8,4 % obyvatel proti 4,4 % v obvodech bez slabého stupně, kvalita života je 2,5 proti 5,0 a mladí lidé odcházejí (−1,3 proti 0,0 na 1 000 obyvatel ročně). V pohraničí je hloubka propadu ve školství a hloubka propadu regionu tatáž mapa.

Graf 8. Obvody, kde je problém hluboký po celé dráze

uchazeči(start)maturantiv dojezduneúspěšnostpodílgymnazistůvysokoškoláciChomutovÚstecký5 z 5BílinaÚstecký4 z 5PodbořanyÚstecký4 z 5AšKarlovarský4 z 5RumburkÚstecký4 z 5VarnsdorfÚstecký4 z 5KrasliceKarlovarský4 z 5TachovPlzeňský4 z 5MostÚstecký4 z 5KadaňÚstecký4 z 5LitvínovÚstecký4 z 5ChebKarlovarský4 z 5DěčínÚstecký4 z 5SokolovKarlovarský4 z 5StříbroPlzeňský4 z 5KrálíkyPardubický4 z 5Nový BorLiberecký4 z 5KapliceJihočeský4 z 5
Plný kruh znamená, že obvod patří v daném stupni do nejslabší pětiny republiky. Řazeno podle počtu stupňů a výsledku uchazečů. Tři z pěti stupňů (maturanti, neúspěšnost, gymnazisté) vycházejí ze škol v dojezdu, sousední obvody je proto sdílejí. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE. ČSÚ, Sčítání 2021.

Tabulka 3. Obvody, kde jsou slabé aspoň tři z pěti stupňů dráhy

ObvodKrajStupňů z 5StartCílNeúspěšnostGymnazistéVysokoškoláciV exekuciVlastní školy
ChomutovÚstecký538,139,313,7 %26 %10,5 %13,9 %46 %
BílinaÚstecký425,941,212,3 %31 %6,8 %18,0 %0 %
PodbořanyÚstecký430,142,212,3 %36 %7,6 %8,5 %3 %
AšKarlovarský430,535,021,2 %56 %6,6 %13,7 %0 %
RumburkÚstecký431,835,918,2 %29 %7,7 %10,3 %44 %
VarnsdorfÚstecký434,036,317,4 %27 %8,0 %11,2 %28 %
KrasliceKarlovarský434,337,516,3 %37 %6,6 %12,9 %0 %
TachovPlzeňský435,637,313,5 %35 %8,6 %6,2 %34 %
MostÚstecký435,939,513,8 %26 %10,8 %14,4 %55 %
KadaňÚstecký436,141,612,6 %36 %8,6 %10,4 %27 %
LitvínovÚstecký436,139,812,7 %26 %9,7 %15,4 %18 %
ChebKarlovarský437,435,919,3 %41 %10,2 %10,3 %64 %
DěčínÚstecký438,739,315,4 %27 %10,4 %11,0 %50 %
SokolovKarlovarský439,138,714,6 %31 %8,5 %12,2 %44 %
StříbroPlzeňský439,538,115,8 %27 %8,9 %6,5 %71 %
KrálíkyPardubický440,042,012,8 %30 %8,1 %5,6 %0 %
Nový BorLiberecký444,340,114,0 %25 %10,4 %7,9 %14 %
KapliceJihočeský444,535,713,0 %22 %9,6 %6,1 %78 %
ŽatecÚstecký335,939,814,3 %29 %11,9 %10,1 %23 %
PacovVysočina338,240,318,1 %30 %11,5 %3,1 %12 %
RýmařovMoravskoslezský338,242,810,9 %38 %9,8 %8,5 %2 %
Mariánské LázněKarlovarský340,538,814,8 %39 %11,9 %7,2 %44 %
Světlá nad SázavouVysočina340,944,113,9 %36 %10,8 %3,5 %21 %
FrýdlantLiberecký341,545,710,7 %25 %7,3 %8,3 %30 %
JeseníkOlomoucký341,940,812,0 %46 %11,5 %7,6 %99 %
HumpolecVysočina341,941,715,4 %36 %13,5 %3,8 %31 %
Česká LípaLiberecký342,943,710,3 %23 %10,1 %9,8 %58 %
BruntálMoravskoslezský343,141,410,1 %34 %10,8 %11,1 %46 %
Karlovy VaryKarlovarský343,641,111,5 %20 %13,7 %8,4 %82 %
DomažlicePlzeňský344,342,817,4 %37 %10,8 %5,6 %70 %
OstrovKarlovarský346,042,011,1 %26 %9,7 %8,2 %26 %
KrnovMoravskoslezský346,336,614,2 %18 %11,4 %7,8 %91 %
Horšovský TýnPlzeňský349,042,217,5 %30 %8,5 %5,8 %46 %
ŠumperkOlomoucký349,642,312,6 %24 %13,6 %5,8 %86 %

Stupňů z 5 je počet stupňů dráhy, v nichž obvod patří do nejslabší pětiny republiky (start, cíl, neúspěšnost, podíl gymnazistů, vysokoškoláci). Sloupec Vlastní školy je podíl testů z vlastních středních škol obvodu na všech testech v jeho dojezdu. Kde je nízký, tři z pěti stupňů popisují hlavně sousední obvody. Podíl obyvatel v exekuci není součástí počtu, uvádíme ho jako kontext.

Tři stupně z pěti pocházejí ze škol v dojezdu, takže sousední obvody, například Most, Bílina, Litvínov, Teplice a Chomutov, sdílejí tytéž školy a jejich hodnoty nejsou nezávislé. Proto jsme hloubku spočítali i jen ze tří nezávislých stupňů, ze startu, standardizovaného cíle a vysokoškoláků. Aspoň dva slabé stupně ze tří má 34 obvodů a s hloubkou tři a víc se to shoduje u 94 % obvodů. Vzorec tedy nevzniká jen sdílením škol v dojezdu.

Hloubka má i jiné zdroje než chudobu. Podíl lidí v exekuci pod mediánem mají 3 obvody s hloubkou tři, Humpolec, Světlá nad Sázavou, Pacov. Jsou to menší obvody na Vysočině s jednou nebo dvěma odbornými školami a nízkým podílem gymnazistů v dojezdu. Hloubka tu vychází ze skladby nabídky, ne ze sociálních podmínek. Správné čtení pro takové obvody zní, že silní žáci odjíždějí za gymnáziem daleko.

Opačný pól existuje také. 30 obvodů je v nejsilnější pětině aspoň ve třech stupních, čtyři nebo pět jich mají Kralupy nad Vltavou, Říčany, Tišnov, Žďár nad Sázavou, Slavkov u Brna, Blansko, Uherské Hradiště, Opava, České Budějovice, Hradec Králové, Černošice, Šlapanice, Beroun, Kuřim, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Brno, Praha, Pardubice. Až na výjimky jde o metropole, jejich zázemí a větší krajská města.

Hloubka popisuje stav, příčiny sama nerozliší. Vzdělané rodiny se stěhují tam, kde se dobře žije, a jejich děti pak píší testy dobře. Chudoba, exekuce a odliv vzdělaných v pohraničí trvají třicet let a školy je nezpůsobily. Hloubka ale říká, že tam, kde je slabé všechno najednou, nepomůže opatření zaměřené na jeden stupeň.

6. Čtyři typy obvodů a co říká okolí

6.1 Čtyři typy

Typ D, slabý start i slabý cíl, má 73 obvodů a 1,7 milionu obyvatel. Typ A, silný start i silný cíl, má 73 obvodů a 3,4 milionu obyvatel. Typy B a C jsou většinou obvody v silnějším nebo slabším okolí.

Graf 9. Start a cíl dělí obvody do čtyř typů

25303540455055603540455055Černošice, typ AŠlapanice, typ APraha, typ ABrno, typ ABrandýs nad Labem-Stará Boleslav, typ AKuřim, typ AVelké Meziříčí, typ AŘíčany, typ ABeroun, typ ATišnov, typ ABoskovice, typ A, u hranicePardubice, typ AZlín, typ AŽďár nad Sázavou, typ AHradec Králové, typ AValašské Klobouky, typ AKyjov, typ B, u hraniceLuhačovice, typ AČeské Budějovice, typ ABenešov, typ ASvitavy, typ AOpava, typ AUherské Hradiště, typ AJablonec nad Nisou, typ AČeský Brod, typ B, u hraniceBlansko, typ AOlomouc, typ ASlavkov u Brna, typ ABystřice pod Hostýnem, typ A, u hraniceLiberec, typ ALitomyšl, typ AKravaře, typ A, u hraniceHlinsko, typ AChrudim, typ ATrhové Sviny, typ ATřebíč, typ ANové Město nad Metují, typ BHoražďovice, typ B, u hraniceVysoké Mýto, typ A, u hraniceVyškov, typ A, u hraniceDobříš, typ AKralupy nad Vltavou, typ AHolice, typ AVizovice, typ A, u hraniceUherský Brod, typ ATurnov, typ AHavlíčkův Brod, typ A, u hranicePřeštice, typ A, u hraniceNáměšť nad Oslavou, typ AKladno, typ AVimperk, typ AHolešov, typ AJihlava, typ AHodonín, typ BFrenštát pod Radhoštěm, typ B, u hraniceVsetín, typ B, u hraniceJindřichův Hradec, typ ANymburk, typ B, u hraniceMoravské Budějovice, typ ARožnov pod Radhoštěm, typ A, u hraniceŽidlochovice, typ AMohelnice, typ BKolín, typ BPísek, typ A, u hraniceTábor, typ BKopřivnice, typ B, u hraniceValašské Meziříčí, typ BPolička, typ A, u hraniceJičín, typ A, u hraniceNové Město na Moravě, typ A, u hraniceTrutnov, typ B, u hranicePlzeň, typ B, u hraniceŠternberk, typ AŽelezný Brod, typ A, u hranicePohořelice, typ B, u hraniceLitovel, typ A, u hraniceJilemnice, typ B, u hraniceStod, typ B, u hraniceHlučín, typ BRakovník, typ A, u hraniceRosice, typ AHustopeče, typ BNová Paka, typ A, u hraniceTřeboň, typ A, u hraniceRychnov nad Kněžnou, typ A, u hraniceStrakonice, typ B, u hranicePelhřimov, typ B, u hraniceOtrokovice, typ AFrýdlant nad Ostravicí, typ B, u hraniceDvůr Králové nad Labem, typ A, u hraniceÚstí nad Orlicí, typ B, u hraniceBřeclav, typ B, u hraniceIvančice, typ A, u hraniceJablunkov, typ B, u hraniceChotěboř, typ A, u hraniceSedlčany, typ A, u hraniceŠumperk, typ B, u hraniceMnichovo Hradiště, typ A, u hraniceNáchod, typ B, u hranicePřelouč, typ A, u hraniceBílovec, typ B, u hraniceLysá nad Labem, typ B, u hraniceHořovice, typ A, u hraniceHoršovský Týn, typ D, u hraniceDobruška, typ D, u hraniceNeratovice, typ C, u hraniceVotice, typ D, u hraniceTřinec, typ D, u hraniceKlatovy, typ C, u hraniceSlaný, typ C, u hranicePrachatice, typ C, u hraniceFrýdek-Místek, typ D, u hranicePříbram, typ DMilevsko, typ C, u hraniceHranice, typ DPoděbrady, typ D, u hraniceMladá Boleslav, typ C, u hraniceVeselí nad Moravou, typ C, u hraniceZnojmo, typ CLanškroun, typ DNový Bydžov, typ C, u hraniceMělník, typ D, u hraniceŽamberk, typ D, u hraniceČeská Třebová, typ D, u hraniceKostelec nad Orlicí, typ C, u hraniceTanvald, typ C, u hraniceTelč, typ CNový Jičín, typ D, u hraniceProstějov, typ D, u hraniceZábřeh, typ DNýřany, typ D, u hraniceČeský Těšín, typ DRokycany, typ C, u hraniceMoravská Třebová, typ DSoběslav, typ CSemily, typ D, u hraniceČáslav, typ DOdry, typ D, u hraniceKralovice, typ C, u hraniceUničov, typ D, u hraniceHořice, typ CKroměříž, typ CVlašim, typ DKutná Hora, typ D, u hranicePřerov, typ CKrnov, typ DOstrov, typ DLitoměřice, typ DJaroměř, typ CMoravský Krumlov, typ D, u hraniceNepomuk, typ C, u hraniceKonice, typ D, u hraniceLouny, typ DTýn nad Vltavou, typ CMikulov, typ DČeský Krumlov, typ DBystřice nad Pernštejnem, typ COstrava, typ DKaplice, typ DSušice, typ D, u hraniceKarviná, typ DDomažlice, typ DVodňany, typ C, u hraniceNový Bor, typ DDačice, typ CBučovice, typ CVítkov, typ CKarlovy Vary, typ DRoudnice nad Labem, typ C, u hraniceBruntál, typ DÚstí nad Labem, typ DHavířov, typ DČeská Lípa, typ DVrchlabí, typ DLipník nad Bečvou, typ C, u hraniceJeseník, typ DHumpolec, typ DBlatná, typ DFrýdlant, typ D, u hraniceSvětlá nad Sázavou, typ DMariánské Lázně, typ DBohumín, typ DKrálíky, typ DLovosice, typ DBlovice, typ C, u hraniceStříbro, typ DSokolov, typ DDěčín, typ DTeplice, typ DPacov, typ DRýmařov, typ DChomutov, typ DBroumov, typ C, u hraniceCheb, typ DOrlová, typ DKadaň, typ DLitvínov, typ DŽatec, typ DMost, typ DTachov, typ DKraslice, typ DVarnsdorf, typ DRumburk, typ DAš, typ DPodbořany, typ DBílina, typ DC, slabý start, silný cílA, silný start, silný cílD, slabý start, slabý cílB, silný start, slabý cíluchazeči o maturitní obory, percentil u JPZ, svislá čára = medián 49,1maturanti v dojezdu, percentil v češtině, vodorovná čára = medián 46,1, bledé body = typ u hranice
Svislá čára je medián startu, vodorovná medián cíle. Vpravo nahoře typ A, silný start i silný cíl, vlevo dole typ D, slabý start i slabý cíl. Typy B a C jsou obvody, kde se start a cíl rozcházejí, u většiny z nich jde o obvody v silnějším nebo slabším okolí. Bledé body jsou obvody, jejichž typ není v simulacích jistý. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE.

Tabulka 2. Čtyři typy obvodů, kolik jich je a čím se liší

TypStartCílObvodůz toho u hraniceObyv. mil.StartStart okolíCílCíl stand.NeúspěšnostGymnazistéVysokoškoláciV exekuci
Asilnýsilný73263,453,553,948,648,58,9 %33 %14,8 %4,3 %
Bsilnýslabý30220,651,250,045,144,610,8 %31 %14,0 %5,1 %
Cslabýsilný30180,446,850,048,148,19,3 %32 %12,7 %5,3 %
Dslabýslabý73201,744,345,743,142,711,7 %30 %11,5 %6,8 %

Silný nebo slabý start je výsledek uchazečů nad nebo pod mediánem obvodů, silný nebo slabý cíl výsledek maturantů v dojezdu nad nebo pod mediánem. U hranice jsou obvody, které si typ v simulacích udrží v méně než 60 % případů. Počty obyvatel jsou za celé obvody, ostatní hodnoty mediány obvodů. Start, start okolí, cíl a standardizovaný cíl jsou průměrné percentilové umístění. Neúspěšnost je čistá neúspěšnost v didaktických testech. Gymnazisté jsou podíl prvomaturantů na gymnáziích v dojezdu. Vysokoškoláci a lidé v exekuci jsou podíly obyvatel obvodu. Zdroj CERMAT, ČSÚ, MPSV, vlastní výpočty AQE.

A, silný start i silný cíl (73 obvodů, 3,4 mil. obyvatel). Metropole a jejich zázemí, jižní Morava, Zlínsko, Vysočina. Největší s jistým zařazením jsou Praha, Brno, Liberec, Olomouc, České Budějovice. Neúspěšnost je nejnižší (8,9 %), podíl gymnazistů nejvyšší (33 %). Z 21 obvodů Jihomoravského kraje je jich tu 11, ze 13 obvodů Zlínského 10.

B, silný start, slabý cíl (30 obvodů, z toho 22 u hranice). Uchazeči nadprůměrní, školy v dojezdu podprůměrné. Rozdíl mezi startem okolí a vlastním startem je tu v mediánu −1,0 bodu, tedy obvod je silnější než jeho okolí a cíl táhnou dolů sousedé. Typ B neznamená, že obvodu chybí gymnázium. Znamená, že jeho silní žáci maturují v síti, která sbírá i slabší žáky z okolí, nebo odjíždějí dál. Největší s jistým zařazením jsou Tábor, Kolín, Hodonín, Valašské Meziříčí, Hlučín.

C, slabý start, silný cíl (30 obvodů, z toho 18 u hranice). Uchazeči podprůměrní, školy v dojezdu nadprůměrné. Rozdíl mezi startem okolí a vlastním startem je +3,2 bodu, jde o obvody v dojezdu silnějšího centra. Největší s jistým zařazením jsou Přerov, Znojmo, Kroměříž, Jaroměř, Hořice. Slabý start tu nemusí být osud, zásluhu na tom má ale dojezd, ne vlastní školy.

D, slabý start i slabý cíl (73 obvodů, 1,7 mil. obyvatel). Největší s jistým zařazením jsou Ostrava, Ústí nad Labem, Havířov, Most, Teplice. Patří sem všech 15 obvodů Ústeckého kraje, všech 7 obvodů Karlovarského a 13 z 22 obvodů Moravskoslezského. Neúspěšnost je nejvyšší (11,7 %), vysokoškoláků nejméně (11,5 %), v exekuci nejvíc lidí (6,8 %). Patří sem ale i průmyslová města s nadprůměrnou nabídkou práce, například Cheb, Mělník, Česká Třebová, Český Krumlov. Silná ekonomika sama dobrý start nezaručuje.

U 86 obvodů je typ nejistý, jejich hodnoty leží blízko mediánu a v simulacích se přesouvají mezi typy, například Plzeň, Frýdek-Místek, Mladá Boleslav, Prostějov, Třinec, Písek. V mapách jsou vybledlé, v příloze označené hvězdičkou a v doporučeních s nimi nepracujeme. Nejjistější je typ D, medián jistoty 81 %.

Graf 10. Kde leží obvody jednotlivých typů

A silný start, silný cíl, 73 obvodůPrahaBenešovBerounBrandýs nad Labem-Stará BoleslavČáslavČernošiceČeský BrodDobříšHořoviceKladnoKolínKralupy nad VltavouKutná HoraLysá nad LabemMělníkMladá BoleslavMnichovo HradištěNeratoviceNymburkPoděbradyPříbramRakovníkŘíčanySedlčanySlanýVlašimVoticeBlatnáČeské BudějoviceČeský KrumlovDačiceJindřichův HradecKapliceMilevskoPísekPrachaticeSoběslavStrakoniceTáborTrhové SvinyTřeboňTýn nad VltavouVimperkVodňanyBloviceDomažliceHoražďoviceHoršovský TýnKlatovyKraloviceNepomukNýřanyPlzeňPřešticeRokycanyStodStříbroSušiceTachovAšChebKarlovy VaryKrasliceMariánské LázněOstrovSokolovBílinaDěčínChomutovKadaňLitoměřiceLitvínovLounyLounyLovosiceMostPodbořanyRoudnice nad LabemRoudnice nad LabemRumburkTepliceÚstí nad LabemVarnsdorfŽatecČeská LípaFrýdlantJablonec nad NisouJilemniceLiberecNový BorSemilyTanvaldTurnovŽelezný BrodBroumovDobruškaDvůr Králové nad LabemHořiceHradec KrálovéJaroměřJičínKostelec nad OrlicíNáchodNová PakaNové Město nad MetujíNový BydžovRychnov nad KněžnouTrutnovVrchlabíČeská TřebováHlinskoHoliceChrudimKrálíkyLanškrounLitomyšlMoravská TřebováPardubicePoličkaPřeloučSvitavyÚstí nad OrlicíVysoké MýtoŽamberkBystřice nad PernštejnemHavlíčkův BrodHumpolecChotěbořJihlavaMoravské BudějoviceNáměšť nad OslavouNové Město na MoravěPacovPelhřimovSvětlá nad SázavouTelčTřebíčVelké MeziříčíŽďár nad SázavouBlanskoBoskoviceBrnoBřeclavBučoviceHodonínHodonínHustopečeIvančiceKuřimKyjovMikulovMoravský KrumlovPohořeliceRosiceSlavkov u BrnaŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceTišnovVeselí nad MoravouVyškovZnojmoŽidlochoviceHraniceJeseníkKoniceLipník nad BečvouLitovelMohelniceOlomoucProstějovPřerovŠternberkŠumperkUničovZábřehBystřice pod HostýnemHolešovKroměřížLuhačoviceOtrokoviceRožnov pod RadhoštěmUherské HradištěUherský BrodValašské KloboukyValašské MeziříčíVizoviceVsetínZlínBílovecBohumínBruntálČeský TěšínFrenštát pod RadhoštěmFrýdek-MístekFrýdlant nad OstravicíHavířovHlučínJablunkovKarvináKopřivniceKravařeKrnovNový JičínOdryOpavaOrlováOstravaRýmařovTřinecVítkovB silný start, slabý cíl, 30 obvodůPrahaBenešovBerounBrandýs nad Labem-Stará BoleslavČáslavČernošiceČeský BrodDobříšHořoviceKladnoKolínKralupy nad VltavouKutná HoraLysá nad LabemMělníkMladá BoleslavMnichovo HradištěNeratoviceNymburkPoděbradyPříbramRakovníkŘíčanySedlčanySlanýVlašimVoticeBlatnáČeské BudějoviceČeský KrumlovDačiceJindřichův HradecKapliceMilevskoPísekPrachaticeSoběslavStrakoniceTáborTrhové SvinyTřeboňTýn nad VltavouVimperkVodňanyBloviceDomažliceHoražďoviceHoršovský TýnKlatovyKraloviceNepomukNýřanyPlzeňPřešticeRokycanyStodStříbroSušiceTachovAšChebKarlovy VaryKrasliceMariánské LázněOstrovSokolovBílinaDěčínChomutovKadaňLitoměřiceLitvínovLounyLounyLovosiceMostPodbořanyRoudnice nad LabemRoudnice nad LabemRumburkTepliceÚstí nad LabemVarnsdorfŽatecČeská LípaFrýdlantJablonec nad NisouJilemniceLiberecNový BorSemilyTanvaldTurnovŽelezný BrodBroumovDobruškaDvůr Králové nad LabemHořiceHradec KrálovéJaroměřJičínKostelec nad OrlicíNáchodNová PakaNové Město nad MetujíNový BydžovRychnov nad KněžnouTrutnovVrchlabíČeská TřebováHlinskoHoliceChrudimKrálíkyLanškrounLitomyšlMoravská TřebováPardubicePoličkaPřeloučSvitavyÚstí nad OrlicíVysoké MýtoŽamberkBystřice nad PernštejnemHavlíčkův BrodHumpolecChotěbořJihlavaMoravské BudějoviceNáměšť nad OslavouNové Město na MoravěPacovPelhřimovSvětlá nad SázavouTelčTřebíčVelké MeziříčíŽďár nad SázavouBlanskoBoskoviceBrnoBřeclavBučoviceHodonínHodonínHustopečeIvančiceKuřimKyjovMikulovMoravský KrumlovPohořeliceRosiceSlavkov u BrnaŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceTišnovVeselí nad MoravouVyškovZnojmoŽidlochoviceHraniceJeseníkKoniceLipník nad BečvouLitovelMohelniceOlomoucProstějovPřerovŠternberkŠumperkUničovZábřehBystřice pod HostýnemHolešovKroměřížLuhačoviceOtrokoviceRožnov pod RadhoštěmUherské HradištěUherský BrodValašské KloboukyValašské MeziříčíVizoviceVsetínZlínBílovecBohumínBruntálČeský TěšínFrenštát pod RadhoštěmFrýdek-MístekFrýdlant nad OstravicíHavířovHlučínJablunkovKarvináKopřivniceKravařeKrnovNový JičínOdryOpavaOrlováOstravaRýmařovTřinecVítkovC slabý start, silný cíl, 30 obvodůPrahaBenešovBerounBrandýs nad Labem-Stará BoleslavČáslavČernošiceČeský BrodDobříšHořoviceKladnoKolínKralupy nad VltavouKutná HoraLysá nad LabemMělníkMladá BoleslavMnichovo HradištěNeratoviceNymburkPoděbradyPříbramRakovníkŘíčanySedlčanySlanýVlašimVoticeBlatnáČeské BudějoviceČeský KrumlovDačiceJindřichův HradecKapliceMilevskoPísekPrachaticeSoběslavStrakoniceTáborTrhové SvinyTřeboňTýn nad VltavouVimperkVodňanyBloviceDomažliceHoražďoviceHoršovský TýnKlatovyKraloviceNepomukNýřanyPlzeňPřešticeRokycanyStodStříbroSušiceTachovAšChebKarlovy VaryKrasliceMariánské LázněOstrovSokolovBílinaDěčínChomutovKadaňLitoměřiceLitvínovLounyLounyLovosiceMostPodbořanyRoudnice nad LabemRoudnice nad LabemRumburkTepliceÚstí nad LabemVarnsdorfŽatecČeská LípaFrýdlantJablonec nad NisouJilemniceLiberecNový BorSemilyTanvaldTurnovŽelezný BrodBroumovDobruškaDvůr Králové nad LabemHořiceHradec KrálovéJaroměřJičínKostelec nad OrlicíNáchodNová PakaNové Město nad MetujíNový BydžovRychnov nad KněžnouTrutnovVrchlabíČeská TřebováHlinskoHoliceChrudimKrálíkyLanškrounLitomyšlMoravská TřebováPardubicePoličkaPřeloučSvitavyÚstí nad OrlicíVysoké MýtoŽamberkBystřice nad PernštejnemHavlíčkův BrodHumpolecChotěbořJihlavaMoravské BudějoviceNáměšť nad OslavouNové Město na MoravěPacovPelhřimovSvětlá nad SázavouTelčTřebíčVelké MeziříčíŽďár nad SázavouBlanskoBoskoviceBrnoBřeclavBučoviceHodonínHodonínHustopečeIvančiceKuřimKyjovMikulovMoravský KrumlovPohořeliceRosiceSlavkov u BrnaŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceTišnovVeselí nad MoravouVyškovZnojmoŽidlochoviceHraniceJeseníkKoniceLipník nad BečvouLitovelMohelniceOlomoucProstějovPřerovŠternberkŠumperkUničovZábřehBystřice pod HostýnemHolešovKroměřížLuhačoviceOtrokoviceRožnov pod RadhoštěmUherské HradištěUherský BrodValašské KloboukyValašské MeziříčíVizoviceVsetínZlínBílovecBohumínBruntálČeský TěšínFrenštát pod RadhoštěmFrýdek-MístekFrýdlant nad OstravicíHavířovHlučínJablunkovKarvináKopřivniceKravařeKrnovNový JičínOdryOpavaOrlováOstravaRýmařovTřinecVítkovD slabý start, slabý cíl, 73 obvodůPrahaBenešovBerounBrandýs nad Labem-Stará BoleslavČáslavČernošiceČeský BrodDobříšHořoviceKladnoKolínKralupy nad VltavouKutná HoraLysá nad LabemMělníkMladá BoleslavMnichovo HradištěNeratoviceNymburkPoděbradyPříbramRakovníkŘíčanySedlčanySlanýVlašimVoticeBlatnáČeské BudějoviceČeský KrumlovDačiceJindřichův HradecKapliceMilevskoPísekPrachaticeSoběslavStrakoniceTáborTrhové SvinyTřeboňTýn nad VltavouVimperkVodňanyBloviceDomažliceHoražďoviceHoršovský TýnKlatovyKraloviceNepomukNýřanyPlzeňPřešticeRokycanyStodStříbroSušiceTachovAšChebKarlovy VaryKrasliceMariánské LázněOstrovSokolovBílinaDěčínChomutovKadaňLitoměřiceLitvínovLounyLounyLovosiceMostPodbořanyRoudnice nad LabemRoudnice nad LabemRumburkTepliceÚstí nad LabemVarnsdorfŽatecČeská LípaFrýdlantJablonec nad NisouJilemniceLiberecNový BorSemilyTanvaldTurnovŽelezný BrodBroumovDobruškaDvůr Králové nad LabemHořiceHradec KrálovéJaroměřJičínKostelec nad OrlicíNáchodNová PakaNové Město nad MetujíNový BydžovRychnov nad KněžnouTrutnovVrchlabíČeská TřebováHlinskoHoliceChrudimKrálíkyLanškrounLitomyšlMoravská TřebováPardubicePoličkaPřeloučSvitavyÚstí nad OrlicíVysoké MýtoŽamberkBystřice nad PernštejnemHavlíčkův BrodHumpolecChotěbořJihlavaMoravské BudějoviceNáměšť nad OslavouNové Město na MoravěPacovPelhřimovSvětlá nad SázavouTelčTřebíčVelké MeziříčíŽďár nad SázavouBlanskoBoskoviceBrnoBřeclavBučoviceHodonínHodonínHustopečeIvančiceKuřimKyjovMikulovMoravský KrumlovPohořeliceRosiceSlavkov u BrnaŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceŠlapaniceTišnovVeselí nad MoravouVyškovZnojmoŽidlochoviceHraniceJeseníkKoniceLipník nad BečvouLitovelMohelniceOlomoucProstějovPřerovŠternberkŠumperkUničovZábřehBystřice pod HostýnemHolešovKroměřížLuhačoviceOtrokoviceRožnov pod RadhoštěmUherské HradištěUherský BrodValašské KloboukyValašské MeziříčíVizoviceVsetínZlínBílovecBohumínBruntálČeský TěšínFrenštát pod RadhoštěmFrýdek-MístekFrýdlant nad OstravicíHavířovHlučínJablunkovKarvináKopřivniceKravařeKrnovNový JičínOdryOpavaOrlováOstravaRýmařovTřinecVítkov
Každá mapa ukazuje jen obvody jednoho typu, bledě jsou vyznačeny obvody, jejichž typ není v simulacích jistý. Typ D, slabý start i slabý cíl, pokrývá celý Ústecký a Karlovarský kraj a většinu Moravskoslezského. Typ A leží kolem Prahy a Brna, ve Zlínském kraji a na Vysočině. Sousední obvody sdílejí tytéž školy, proto mapa tvoří souvislé plochy. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE.

6.2 Co říká okolí a co ne

Cíl obvodu je z větší části výsledek škol v sousedních obvodech. Kde je start slabý a cíl ne, je to skoro vždy dojezd do většího města, ne vlastní školy.

16 obvodů má start v nejslabší pětině, ale cíl mimo ni. Vlastní školy v nich tvoří v mediánu jen 10 % testů v dojezdu. Havířov, Orlová a Bohumín mají v dojezdu ostravské školy, Česká Lípa a Roudnice nad Labem silnější školy v okolních obvodech, jejich vlastní školy jsou přitom na úrovni startu, ne nad ním. Je to zpráva o tom, že do 30 km je silnější nabídka, ne o tom, že by školy v těchto obvodech držely laťku výš. Pro rodiče je to dobrá zpráva, o školách v obvodu to ale nic neříká.

Posun, tedy cíl nad nebo pod očekávání ze startu celé dojezdové oblasti, je malý a nejvíc souvisí s podílem gymnázií v dojezdu (korelace 0,33), se vzdělaností dospělých skoro vůbec (0,07). Největší kladný posun mají Dačice, Kralovice, Prachatice, Kroměříž, Nepomuk, největší záporný Kaplice, Krnov, Hustopeče, Pacov, Hodonín. U obvodů s jednou nebo dvěma středními školami by výčet znamenal jmenování školy, proto ho dál nerozvádíme a v příloze uvádíme výsledek vlastních škol jen tam, kde mají aspoň 300 testů.

7. Index školních šancí 2026

Nejvyšší index mají Praha, Černošice, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Říčany, Brno. Nejnižší Aš, Rumburk, Varnsdorf, Kraslice, Tachov.

Graf 11. Dvacet obvodů s nejvyšším indexem, metropole, jejich zázemí a krajská města

Praha10,0pásmo pořadí 1. až 10.Černošice9,9pásmo pořadí 1. až 10.Brandýs nad Labem-Stará Boleslav9,8pásmo pořadí 3. až 16.Říčany9,8pásmo pořadí 2. až 13.Brno9,7pásmo pořadí 2. až 23.Velké Meziříčí9,7pásmo pořadí 1. až 47.Kuřim9,6pásmo pořadí 2. až 25.Šlapanice9,6pásmo pořadí 1. až 24.Tišnov9,6pásmo pořadí 1. až 28.Žďár nad Sázavou9,4pásmo pořadí 1. až 69.Beroun9,2pásmo pořadí 2. až 47.Pardubice9,1pásmo pořadí 3. až 48.Blansko8,9pásmo pořadí 10. až 49.Kralupy nad Vltavou8,8pásmo pořadí 14. až 40.České Budějovice8,8pásmo pořadí 5. až 65.Hradec Králové8,8pásmo pořadí 6. až 66.Slavkov u Brna8,8pásmo pořadí 11. až 58.Opava8,6pásmo pořadí 5. až 100.Třebíč8,6pásmo pořadí 9. až 95.Benešov8,5pásmo pořadí 4. až 112.
Index školních šancí spojuje start (vlastní obvod) a cíl (školy v dojezdu) se stejnou váhou, škála 0 až 10. Pásmo ukazuje, kam se obvod v pořadí může posunout, když se změní ročník zkoušek a vzorek škol (90 % z 1 000 simulací). Pořadová čísla uvádíme jen v příloze, protože pásma jsou široká. Zdroj CERMAT, JPZ 2024 až 2026 a maturitní zkouška 2024 až 2026, vlastní výpočty AQE.

Index spojuje start doma a nabídku v dojezdu se stejnou váhou. Vysoký index znamená, že děti v obvodu startují vpředu a střední školy v dojezdu na tom staví. Nízký index znamená slabé obojí. Index nehodnotí školy ani radnice, hodnotí podmínky, do kterých se v obvodu rodí děti, a nabídku, kterou mají v dojezdu.

Na konkrétní místo v pořadí se nedá spoléhat. Pásmo pořadí má v mediánu šířku 90 míst, protože cíl kolísá podle ročníku a vzorku škol. Typ si v 90 % simulací udrží 20 % obvodů, u 86 obvodů je nejistý. Proto v textu mluvíme o dvacítkách a pětinách a pořadové číslo uvádíme jen v příloze s pásmem.

8. Co za tím je, rodiče, chudoba a síť škol

Vzdělanost dospělých a exekuce vysvětlí dvě třetiny rozdílů ve startu. To, jak píší maturanti stejného typu školy v dojezdu, vysvětlí méně.

Podíl vysokoškoláků mezi dospělými v obvodu souvisí se startem s korelací 0,68, tedy vysvětluje 46 % rozdílů. Každý procentní bod vysokoškoláků navíc znamená v průměru o 1,0 bodu lepší start. Podíl obyvatel v exekuci souvisí se startem záporně (−0,69), podíl lidí bez maturity také (−0,69). Vzdělanost a exekuce dohromady vysvětlí 68 % rozdílů ve startu. Start je tedy do velké míry daný prostředím, ve kterém dítě vyrůstá, a tím, jaká část ročníku se na maturitní obor vůbec hlásí.

U standardizovaného cíle, tedy u toho, jak píší maturanti stejného typu školy v dojezdu, je souvislost se vzdělaností dospělých slabší (0,55, 30 % rozdílů). Posun se vzdělaností nesouvisí (korelace 0,07). Zčásti je to dáno tím, jak je posun sestrojen, a zčásti tím, že posun odráží hlavně skladbu škol v okolí. Plyne z toho jen to, že síť středních škol v dojezdu, hlavně podíl gymnázií a lyceí, je jediná složka dráhy, kterou veřejná správa nastavuje přímo. Volné pole pro politiku z posunu nevyplývá.

Kvalita života bez složky středních škol souvisí se startem s korelací 0,62, s cílem 0,53. Část souvislosti je daná tím, že index sám obsahuje exekuce, hmotnou nouzi a nezaměstnanost. Ze tří pilířů indexu souvisí start nejvíc se Zdravím (0,60, prostředí a životní podmínky) a se Vztahy (0,49, sociální vazby), nejméně s Prací (0,29, ekonomika a nabídka práce). Průmyslové obvody s nabídkou práce a slabým startem, například Cheb, Mělník, Česká Třebová, Český Krumlov, jsou toho příkladem.

9. Co s tím může udělat stát, kraj a město

Pro stát

Slabý start v pohraničí nezpůsobily školy. Je to důsledek chudoby, exekucí a odchodu vzdělaných lidí, který trvá třicet let. Stát už dnes rozděluje podporu podle indexu socioekonomického znevýhodnění škol, má Střední článek podpory, OP JAK a Spravedlivou transformaci pro uhelné kraje. Tato studie k tomu přidává územní pohled po celé dráze místo pohledu na jednu školu. Kde je hloubka propadu tři a víc, měla by podpora mířit na celou dráhu, od mateřské školy po maturitu, a měřit se na stejných datech, tedy na výsledku uchazečů, na výsledku a neúspěšnosti maturantů a na podílu ročníku, který se na maturitní obor hlásí. Hloubku a typ doporučujeme jako podklad pro zacílení, ne jako klíč k rozdělení peněz.

Pro kraje, zřizovatele většiny středních škol

Kraj nastavuje síť škol a kapacity oborů, tedy jedinou složku dráhy, kterou veřejná správa řídí přímo. Z dat plynou tři úkoly. Za prvé u obvodů typu B zjistit podle oborů, kam silní uchazeči odcházejí, a jestli nechybí lyceum nebo gymnaziální třída blíž domovu. Jde o skladbu oborů, ne o nové kapacity, ročníky 2024 až 2026 jsou vrchol demografické vlny a kraj, který teď otevře třídy, je bude za pár let zavírat. Za druhé u obvodů typu D nastavit kapacity odborných škol tak, aby nemusely brát každého kvůli normativu, a omezit dálkové nástavby s neúspěšností kolem třetiny. Dál financovat přípravu na didaktické testy ve třetím a čtvrtém ročníku, hlavně z matematiky, a práci s docházkou a odchody ve druhém ročníku, kde se žáků ztrácí nejvíc. Za třetí sledovat soukromé školy, které kraj nezřizuje, ale které v pohraničí tvoří významnou část nabídky s vysokou neúspěšností.

Pro města, zřizovatele základních škol

Start vzniká v rodině, v mateřské škole a na základní škole. Jednotná přijímací zkouška měří dva předměty a souvisí i s placenou přípravou, kterou v Praze má velká část uchazečů a v pohraničí skoro nikdo. Město má jiné páky než jen sledovat výsledky. Může nastavit spádové obvody tak, aby se ve městě nedělily školy na silné a slabé, podpořit docházku do mateřské školy od tří let, přípravné třídy, školního psychologa a sociálního pedagoga, obědy zdarma a spolupráci s OSPOD. A má srovnání. Obvody stejného typu, které startují lépe, jsou v příloze, a to, co dělají jinak, se dá zjistit návštěvou, ne tabulkou.

Pro ředitele škol

Studie měří území, školy hodnotit nemůže. Vstupní úroveň žáků ani odchody na víceletá gymnázia v datech nejsou a u obvodů s jednou školou o ní záměrně nic neříkáme. Studie říká, s jakým startem žáci do školy přicházejí, jaké výsledky mají školy v dojezdu a jaká část neúspěšnosti u maturity je vlastnost území, ne školy. Otázka pro sborovnu i pro zřizovatele zní, ve kterém stupni dráhy se vašich žáků ztrácí nejvíc a kdo za ten stupeň odpovídá mimo školu.

10. Co jsme ověřili a co studie neumí

10.1 Ověření

  • Dojezd. S vahou klesající do 20 km místo 30 se typ shoduje u 84 % obvodů, do 40 km u 88 %, s pevným kruhem 25 km bez vážení u 89 %. Korelace startu a cíle je bez Prahy 0,71, jen u obvodů nad 10 tisíc obyvatel 0,81.
  • Skladba oborů. Se standardizovaným cílem se typ shoduje u 83 % obvodů, s cílem včetně víceletých gymnázií u 84 %. S výsledkem jen vlastních škol u obvodů s aspoň třemi školami a 1 000 testy u 84 %.
  • Jeden ročník. S ročníkem 2026 místo průměru tří let se typ shoduje u 77 % obvodů. Pořadí obvodů je mezi ročníky stabilní (start 0,87, cíl 0,89, vlastní školy 0,83).
  • Hloubka ze tří stupňů. Hloubka jen ze startu, standardizovaného cíle a vysokoškoláků se s pětistupňovou shoduje u 94 % obvodů.

10.2 Co studie neumí

  • Sleduje území, ne tytéž žáky. Uchazeči a maturanti z let 2024 až 2026 jsou různé ročníky. Cíl je vlastnost území a jeho okolí, ne přidaná hodnota škol. CERMAT má u každého maturanta jeho výsledek přijímací zkoušky z doby před čtyřmi lety, anonymizované propojení za obvody by skutečnou dráhu ukázalo. O taková data požádáme pro ročník 2027.
  • Vidí jen uchazeče o maturitní obory. V datech uchazečů nejsou žáci, kteří jdou na učební obory, ani žáci speciálních škol. V pohraničí jich je víc, rozdíly mezi územími jsou proto ve skutečnosti větší. Podíl ročníku, který se hlásí, jsme z dostupných dat nedokázali spolehlivě spočítat, protože CERMAT vynechává školy s méně než deseti uchazeči a chybí odchody na víceletá gymnázia.
  • Percentily z různých populací. Percentil uchazeče se počítá mezi uchazeči o maturitní obory, percentil maturanta mezi prvomaturanty. Srovnáváme pořadí a pětiny, odečítat je nelze.
  • Dojezd je odhad. Váhy vycházejí ze vzdušné vzdálenosti mezi centry obvodů, ne z jízdních řádů. Šluknovský výběžek, Králíky nebo Pacov mají skutečnou spádovost jinou, než kruh naznačuje. Data o bydlišti žáků středních škol má MŠMT v matrice, jejich agregace za obvody by dojezd nahradila skutečnými toky.
  • Neúspěšnost je jen jarní a jen v testech. Měříme čistou neúspěšnost prvomaturantů v didaktických testech v řádném jarním termínu. Písemné práce a ústní zkoušky jsou v profilové části a CERMAT je nemá. Kdo neuspěje, má opravné termíny, do roka uspěje většina. Čistá neúspěšnost navíc nezachytí žáky, které škola k maturitě nepřipustí, proto uvádíme i hrubou neúspěšnost.
  • Malé školy a ukrajinští žáci. CERMAT poskytl výsledky přijímaček jen za školy s deseti a více uchazeči, údaj o výchozí škole není v přihlášce povinný. Uchazeči z Ukrajiny mohli v letech 2024 a 2025 konat zkoušku v upravené podobě. Jak jsou ve výsledcích započteni, CERMAT v souhrnech neuvádí.
  • Praha je jeden obvod. Rozdíly mezi pražskými městskými částmi jsou pravděpodobně větší než mezi mnoha kraji, data podle výchozí školy je ale neumožňují rozlišit.
  • Vzdělanost dospělých je z roku 2021 a týká se všech obyvatel obvodu od 15 let, ne rodičů dnešních uchazečů.

Souvislosti popsané ve studii jsou statistické, ne prokázané příčiny. Index a typy hodnotí podmínky v území, nikoli práci škol, učitelů ani radnic.

Časté otázky

Souvisí výsledek u přijímaček s výsledky u maturity v témže území?

Ano, silně. Start uchazečů z obvodu a výsledek maturantů na středních školách v jeho dojezdu spolu souvisejí s korelací 0,71, při vážení obvodů počtem uchazečů 0,86. Obvody v nejslabší pětině startu mají maturanty v dojezdu v mediánu na 41,9. percentilu, obvody v nejsilnější pětině na 48,6. Studie sleduje totéž území ve dvou bodech dráhy, ne tytéž žáky.

Kde v Česku startují uchazeči o maturitní obory nejníž?

Průměrný uchazeč o maturitní obor z obvodu Bílina se u jednotné přijímací zkoušky umísťuje na 26. percentilu, uchazeč z obvodu Černošice na 62. Dno mapy patří téměř celé severozápadnímu pohraničí. Všech 15 obvodů Ústeckého kraje a všech 7 obvodů Karlovarského kraje má slabý start i slabý cíl.

Kolik maturantů neuspěje v didaktických testech a kde nejčastěji?

V celé republice neuspěje v řádném jarním termínu aspoň v jednom didaktickém testu 9,3 % prvomaturantů čtyřletých oborů. Na školách v dojezdu obvodů z nejslabší pětiny startu je to 12,1 %, v nejsilnější pětině 8,8 %. Na školách v Ústeckém kraji 12,9 %, v Praze 6,0 %. Kdo neuspěje, má opravné termíny.

Vysvětluje rozdíly v neúspěšnosti u maturity skladba oborů?

Jen nepatrně. Uvnitř každého typu školy propadají víc maturanti ze slabých území. Na SOŠ v nejslabší pětině obvodů neuspěje 15,4 % prvomaturantů, v nejsilnější 8,3 %, na SOU 23,4 % proti 16,5 % a na gymnáziích 3,6 % proti 1,6 %. Neúspěšnost obvodu souvisí se startem (korelace −0,63), se skladbou oborů skoro vůbec (−0,06).

Ve kterých obvodech je problém hluboký po celé vzdělávací dráze?

Celkem 34 obvodů s 624 tisíci obyvatel je v nejslabší pětině republiky aspoň ve třech z pěti stupňů dráhy, 18 obvodů ve čtyřech nebo pěti. Stupně jsou start, cíl, neúspěšnost, podíl gymnazistů a podíl vysokoškoláků mezi dospělými. Obvody se čtyřmi nebo pěti slabými stupni leží až na výjimky v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Co je Index školních šancí a které obvody vedou?

Index školních šancí spojuje se stejnou vahou start uchazečů z obvodu a výsledky maturantů na středních školách v dojezdu do 30 km. Je to průměr percentilového pořadí obvodu ve startu a v cíli, převedený na škálu 0 až 10. Nejvyšší index mají Praha, Černošice, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Říčany, Brno, nejnižší Aš, Rumburk, Varnsdorf, Kraslice, Tachov. Pásmo pořadí má v mediánu šířku 90 míst, proto studie mluví o pětinách a pořadí uvádí jen v příloze. Index hodnotí podmínky v území, nikoli práci škol ani radnic.

Co s tím mohou udělat stát, kraje a města?

Stát může zacílit podporu na obvody s hloubkou propadu tři a víc, a to na celou dráhu od mateřské školy po maturitu. Kraje nastavují síť středních škol a skladbu oborů, tedy jedinou složku dráhy, kterou veřejná správa řídí přímo. Města mají páky u startu, spádové obvody základních škol, docházku do mateřské školy od tří let, školního psychologa a sociálního pedagoga a spolupráci s OSPOD.

Z jakých dat studie vychází?

Studie spojuje výsledky 251 930 uchazečů z 9. ročníků u jednotné přijímací zkoušky 2024 až 2026, které CERMAT poskytl podle výchozí základní školy, s veřejnými výsledky 184 888 prvomaturantů čtyřletých oborů z týchž let. Kontext doplňuje Sčítání 2021 od ČSÚ, Index kvality života od Obcí v datech a údaje o exekucích a doplatcích na bydlení. Jednotkou je 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.

Zdroje

  • Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (2026). Souhrnné výsledky jednotné přijímací zkoušky 2024 až 2026 podle výchozí základní školy. Poskytnuto na žádost, č. j. C5643/B/2026/Ř/2.
  • Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání. Souhrnné výsledky společné části maturitní zkoušky podle škol a skupin oborů, jarní zkušební období 2024, 2025 a 2026, prvomaturanti.
  • Obce v datech, s.r.o. (2026). Mapa školních šancí. Datový příběh, díl 5, 22. července 2026.
  • Obce v datech, s.r.o. Index kvality života, ročníky 2018 až 2025, a jeho metodika. Obce v datech, s.r.o., člen skupiny AQE.
  • Český statistický úřad (2021). Sčítání lidu, domů a bytů 2021, obyvatelstvo podle nejvyššího dosaženého vzdělání, správní obvody ORP. Otevřená data.
  • Český statistický úřad (2026). Struktura území České republiky k 1. 1. 2026.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyplacené doplatky na bydlení v obcích, 2025.
  • Exekutorská komora ČR, Mapa exekucí, přes datový panel Indexu kvality života.

O studii

Financování a střet zájmů. Studie vznikla z iniciativy AQE advisors, a.s., bez externího zadavatele. Index kvality života vydává Obce v datech, s.r.o., člen skupiny AQE. AQE nabízí obcím a krajům strategie a evaluace školství jako službu.

Licence. Text a grafy jsou zveřejněny pod licencí Creative Commons Uveďte původ 4.0 (CC BY 4.0). Při převzetí uveďte citaci podle boxu Jak citovat a komentář CERMAT z kapitoly 2. Podkladová data nejsou ke stažení, žádnou školu studie nejmenuje.

Kontakt. Jan Havránek, havranek@AQE.cz.

Příloha. Pořadí všech 206 obvodů

Tabulka řadí všech 206 obvodů podle Indexu školních šancí. Index spojuje dvě věci, jak silně startují uchazeči z obvodu a jaké výsledky mají maturanti na středních školách v dojezdu. Pořadí měří, s jakými žáky školy v území pracují, ne jak pracují. Typ A až D je vysvětlený v kapitole 6 a v tabulce 2, hloubka propadu v kapitole 5. Pásmo a jistota říkají, jak moc se na pořadí a typu dá spolehnout. U obvodů s jednou nebo dvěma školami studie o školách záměrně nic neříká.

Tabulka A1. Index školních šancí 2026, všech 206 obvodů

PořadíPásmoObvodKrajTypIndexStartCílCíl st.Neúsp. %Gymn. %HloubkaVlastní SŠVl. %
11. až 10.PrahaPrahaA10,060,853,052,56,036053,297
21. až 10.ČernošiceStředočeskýA9,962,252,952,26,13601
33. až 16.Brandýs nad Labem-Stará BoleslavStředočeskýA9,859,552,452,06,436040,94
42. až 13.ŘíčanyStředočeskýA9,858,953,052,26,23702
52. až 23.BrnoJihomoravskýA9,759,651,551,26,633052,094
61. až 47.Velké MeziříčíVysočinaA9,759,151,648,98,844018
72. až 25.KuřimJihomoravskýA9,659,351,451,06,73402
81. až 24.ŠlapaniceJihomoravskýA9,660,851,151,06,73202
91. až 28.TišnovJihomoravskýA9,658,351,550,27,03805
101. až 69.Žďár nad SázavouVysočinaA9,457,851,350,910,539050,986
112. až 47.BerounStředočeskýA9,258,450,148,67,831049,632
123. až 48.PardubicePardubickýA9,157,849,950,77,624151,359
1310. až 49.BlanskoJihomoravskýA8,955,050,450,27,033046,913
1414. až 40.Kralupy nad VltavouStředočeskýA8,853,151,750,77,03702
145. až 65.České BudějoviceJihočeskýA8,855,849,750,87,929049,899
166. až 66.Hradec KrálovéKrálovéhradeckýA8,856,549,249,97,926148,970
1611. až 58.Slavkov u BrnaJihomoravskýA8,854,450,150,07,43303
185. až 100.OpavaMoravskoslezskýA8,655,649,148,07,826149,591
199. až 95.TřebíčVysočinaA8,653,950,050,68,626150,294
204. až 112.BenešovStředočeskýA8,555,848,646,99,534047,888
217. až 85.Uherské HradištěZlínskýA8,555,548,847,18,534049,959
224. až 81.ZlínZlínskýA8,457,848,448,17,830048,166
239. až 87.OlomoucOlomouckýA8,455,048,849,69,232049,484
2412. až 89.Valašské KloboukyZlínskýA8,256,248,046,98,932010
2517. až 77.HolicePardubickýA8,253,149,250,37,92418
2520. až 68.KladnoStředočeskýA8,252,649,949,07,833044,134
2718. až 99.JihlavaVysočinaA8,252,349,953,28,319149,899
2817. až 85.ŽidlochoviceJihomoravskýA8,152,050,750,47,13304
298. až 107.LuhačoviceZlínskýA8,155,948,047,88,131044,213
307. až 117.Náměšť nad OslavouVysočinaA8,152,649,647,79,44003
314. až 128.Nové Město na MoravěVysočinaA*8,151,651,348,910,646015
329. až 92.Jablonec nad NisouLibereckýA8,055,548,048,89,328054,427
3315. až 134.VimperkJihočeskýA8,052,349,543,711,454022
3426. až 63.RosiceJihomoravskýA7,950,751,850,86,83602
348. až 124.DobříšStředočeskýA7,953,548,643,38,946011
3615. až 139.Jindřichův HradecJihočeskýA7,952,149,645,37,839050,179
3721. až 101.Uherský BrodZlínskýA7,752,948,548,17,732049,532
373. až 95.BoskoviceJihomoravskýA*7,757,946,846,49,029046,265
3918. až 102.HolešovZlínskýA7,752,348,848,97,831057,414
399. až 94.SvitavyPardubickýA7,755,747,247,710,228148,423
4112. až 103.LiberecLibereckýA7,754,247,749,88,923147,579
4215. až 98.ChrudimPardubickýA7,654,147,648,09,125144,958
4319. až 114.Moravské BudějoviceVysočinaA7,552,148,647,610,335026
4412. až 137.PoličkaPardubickýA*7,551,749,149,110,936023
4526. až 83.IvančiceJihomoravskýA*7,550,051,250,37,13602
4612. až 114.HlinskoPardubickýA7,454,147,046,910,13014
4714. až 100.Trhové SvinyJihočeskýA7,354,047,149,29,03100
4814. až 109.LitomyšlPardubickýA7,354,146,950,410,323147,343
4927. až 95.NeratoviceStředočeskýC*7,348,951,951,46,83702
5018. až 132.ŠternberkOlomouckýA7,351,348,948,69,13806
5115. až 134.VizoviceZlínskýA*7,253,047,447,49,127042,811
5125. až 100.Bystřice pod HostýnemZlínskýA*7,254,346,647,88,92613
5316. až 139.PísekJihočeskýA*7,151,848,348,28,525149,678
5313. až 125.JičínKrálovéhradeckýA*7,151,748,448,39,330053,251
5528. až 111.OtrokoviceZlínskýA7,050,449,148,57,83306
5621. až 110.VyškovJihomoravskýA*7,053,546,647,67,33300
5723. až 115.TurnovLibereckýA7,052,846,947,210,028042,529
587. až 109.KyjovJihomoravskýB*7,056,145,943,410,837011
5922. až 154.PrachaticeJihočeskýC*6,948,750,450,411,951158
6019. až 113.KravařeMoravskoslezskýA*6,854,146,145,29,53100
6126. až 108.Vysoké MýtoPardubickýA*6,853,546,449,09,622145,230
6224. až 117.PřešticePlzeňskýA*6,652,746,449,19,62310
6321. až 139.LitovelOlomouckýA*6,551,147,546,99,13808
6421. až 126.Havlíčkův BrodVysočinaA*6,552,846,143,311,338047,672
6544. až 138.TelčVysočinaC6,547,750,351,18,834011
6614. až 148.TřeboňJihočeskýA*6,450,647,847,79,634044,840
6711. až 155.Železný BrodLibereckýA*6,451,347,047,210,13005
6821. až 149.RakovníkStředočeskýA*6,350,747,343,79,334048,277
6921. až 148.Rožnov pod RadhoštěmZlínskýA*6,252,146,345,810,732042,526
7035. až 158.KlatovyPlzeňskýC*6,248,848,649,110,731049,094
7145. až 134.PřeloučPardubickýA*6,249,348,149,68,92313
7243. až 125.Mnichovo HradištěStředočeskýA*6,149,547,948,58,82704
7253. až 134.KroměřížZlínskýC6,146,750,650,28,134052,249
7414. až 110.Český BrodStředočeskýB*6,155,145,044,79,836017
7417. až 125.HoražďovicePlzeňskýB*6,153,745,446,111,32819
7626. až 163.HořoviceStředočeskýA*6,149,248,045,39,634023
7625. až 128.Frenštát pod RadhoštěmMoravskoslezskýB*6,152,246,045,810,731048,914
7831. až 135.VsetínZlínskýB*6,052,245,846,011,228045,957
7943. až 157.Mladá BoleslavStředočeskýC*6,048,248,449,38,125149,084
8034. až 121.NymburkStředočeskýB*5,952,145,947,49,227045,418
8167. až 154.Bystřice nad PernštejnemVysočinaC5,944,951,246,39,852017
8223. až 166.Rychnov nad KněžnouKrálovéhradeckýA*5,850,546,545,810,737023
8248. až 145.Nový BydžovKrálovéhradeckýC*5,848,148,348,88,62816
8435. až 148.SedlčanyStředočeskýA*5,849,746,942,910,246025
8437. až 139.PlzeňPlzeňskýB*5,851,346,149,09,522145,998
8659. až 187.KralovicePlzeňskýC*5,746,949,048,47,045198
8723. až 171.Nová PakaKrálovéhradeckýA*5,750,646,446,810,034019
8817. až 123.Nové Město nad MetujíKrálovéhradeckýB5,653,944,444,111,03307
8948. až 172.ZnojmoJihomoravskýC5,648,147,945,59,937048,993
9064. až 187.DačiceJihočeskýC5,544,250,242,710,761236
9146. až 156.Týn nad VltavouJihočeskýC5,545,249,450,47,93100
9132. až 157.ChotěbořVysočinaA*5,549,846,544,910,634011
9347. až 159.MilevskoJihočeskýC*5,548,347,247,09,32908
9433. až 133.Dvůr Králové nad LabemKrálovéhradeckýA*5,550,346,347,18,829045,018
9555. až 160.SoběslavJihočeskýC5,447,148,246,88,432032
9666. až 142.PřerovOlomouckýC5,446,748,549,28,731047,543
9744. až 133.Valašské MeziříčíZlínskýB5,351,745,346,910,324147,437
9871. až 177.BučoviceJihomoravskýC5,343,949,849,19,138123
9941. až 146.JilemniceLibereckýB*5,351,145,544,111,841012
9943. až 137.Ústí nad OrlicíPardubickýB*5,350,246,149,010,225146,633
10145. až 169.TanvaldLibereckýC*5,347,847,547,110,23610
10240. až 159.SlanýStředočeskýC*5,248,846,543,810,238048,216
10346. až 164.Veselí nad MoravouJihomoravskýC*5,248,146,845,69,230042,138
10319. až 188.NepomukPlzeňskýC*5,245,748,547,97,335118
10538. až 142.StodPlzeňskýB*5,151,045,448,610,52120
10617. až 179.Frýdlant nad OstravicíMoravskoslezskýB*5,150,445,745,411,83208
10748. až 140.KopřivniceMoravskoslezskýB*5,151,744,944,410,83204
10731. až 136.TrutnovKrálovéhradeckýB*5,151,545,146,19,825144,774
10921. až 176.StrakoniceJihočeskýB*5,050,545,444,611,728044,872
11035. až 161.JablunkovMoravskoslezskýB*5,049,945,742,712,93717
11063. až 157.HořiceKrálovéhradeckýC5,046,747,948,48,529040,011
11228. až 146.TáborJihočeskýB4,951,744,546,29,821144,395
11331. až 153.PohořeliceJihomoravskýB*4,851,144,742,911,64400
11436. až 139.HodonínJihomoravskýB4,752,243,141,811,23310
11571. až 157.RokycanyPlzeňskýC*4,747,146,648,59,626149,711
11664. až 135.HlučínMoravskoslezskýB4,650,944,543,810,43303
11727. až 167.BřeclavJihomoravskýB*4,650,045,143,69,632045,588
11855. až 139.KolínStředočeskýB4,651,943,445,911,521142,060
11944. až 169.Kostelec nad OrlicíKrálovéhradeckýC*4,548,046,147,310,127040,225
12061. až 152.Lysá nad LabemStředočeskýB*4,449,345,246,49,429042,221
12053. až 152.Česká TřebováPardubickýD*4,448,046,048,810,425146,623
12284. až 167.JaroměřKrálovéhradeckýC4,445,846,747,18,93003
12357. až 156.VoticeStředočeskýD*4,348,945,245,610,32610
12477. až 140.BílovecMoravskoslezskýB*4,349,345,144,110,33303
12477. až 180.VítkovMoravskoslezskýC4,343,847,547,08,62820
12652. až 149.MohelniceOlomouckýB4,352,042,141,812,129221
12746. až 156.NáchodKrálovéhradeckýB*4,249,444,844,710,531044,851
12844. až 174.TřinecMoravskoslezskýD*4,248,945,144,311,732049,218
12966. až 169.ProstějovOlomouckýD*4,247,445,846,87,132045,490
13060. až 165.ŽamberkPardubickýD*4,248,045,646,910,636021
13149. až 173.SemilyLibereckýD*4,147,045,945,411,235039,826
13255. až 164.PoděbradyStředočeskýD*4,148,245,246,29,927047,444
13375. až 164.Nový JičínMoravskoslezskýD*4,147,645,745,510,329045,235
13358. až 167.MělníkStředočeskýD*4,148,145,445,011,034043,740
13551. až 161.DobruškaKrálovéhradeckýD*4,049,044,644,111,534043,839
13682. až 163.NýřanyPlzeňskýD*4,047,245,748,69,72110
13791. až 180.Roudnice nad LabemÚsteckýC*3,943,346,844,510,937150,430
13880. až 175.VodňanyJihočeskýC*3,944,346,547,810,028043,832
13968. až 178.KoniceOlomouckýD*3,845,546,146,27,93110
14043. až 156.HustopečeJihomoravskýB3,750,741,840,612,642242,349
14066. až 180.OdryMoravskoslezskýD*3,746,945,445,410,426111
14293. až 161.Frýdek-MístekMoravskoslezskýD*3,748,444,144,211,529040,934
14378. až 175.UničovOlomouckýD*3,746,845,444,711,339119
14423. až 170.PelhřimovVysočinaB*3,550,541,539,717,336245,869
145103. až 177.Lipník nad BečvouOlomouckýC*3,542,146,448,29,827137,510
14540. až 172.ŠumperkOlomouckýB*3,549,642,342,512,624342,986
147102. až 163.HraniceOlomouckýD3,448,343,646,511,021140,637
14884. až 168.Moravská TřebováPardubickýD3,447,144,744,09,927145,847
148109. až 182.BlovicePlzeňskýC*3,439,646,548,99,32422
15048. až 165.Horšovský TýnPlzeňskýD*3,349,042,244,317,530346
15199. až 167.Český TěšínMoravskoslezskýD3,347,244,444,011,030048,515
15252. až 173.PříbramStředočeskýD3,348,443,042,111,129142,592
15391. až 170.LanškrounPardubickýD3,248,143,245,012,129139,224
15466. až 186.SušicePlzeňskýD*3,044,445,144,412,238129
155106. až 193.BroumovKrálovéhradeckýC*2,937,746,244,79,93729
15684. až 186.FrýdlantLibereckýD*2,941,545,748,710,725337,130
15797. až 178.LitoměřiceÚsteckýD2,845,844,243,911,625143,450
15888. až 177.ČáslavStředočeskýD2,746,943,245,313,924242,542
15868. až 183.Kutná HoraStředočeskýD*2,746,743,745,813,425245,942
16060. až 189.Moravský KrumlovJihomoravskýD*2,745,843,940,513,947137
16170. až 199.MikulovJihomoravskýD2,645,144,142,410,73800
162113. až 186.VrchlabíKrálovéhradeckýD2,542,745,144,810,636110
163129. až 178.OstravaMoravskoslezskýD2,544,644,043,610,832043,878
16498. až 182.ZábřehOlomouckýD2,447,441,241,613,227237,423
165138. až 178.KarvináMoravskoslezskýD2,444,443,943,810,729142,725
166108. až 191.BlatnáJihočeskýD2,441,744,946,010,023210
167106. až 187.LounyÚsteckýD2,245,342,339,313,238249,037
167117. až 186.OstrovKarlovarskýD2,246,042,044,611,126345,926
169143. až 185.HavířovMoravskoslezskýD2,242,944,043,811,030144,818
17072. až 194.Český KrumlovJihočeskýD2,245,042,842,315,247242,774
17185. až 186.VlašimStředočeskýD2,146,741,240,516,334241,957
172121. až 192.Světlá nad SázavouVysočinaD2,040,944,142,713,936340,921
173121. až 187.Česká LípaLibereckýD2,042,943,744,910,323343,658
17475. až 196.DomažlicePlzeňskýD2,044,342,844,317,437343,070
175125. až 189.Ústí nad LabemÚsteckýD1,943,043,142,510,927243,068
176152. až 188.BohumínMoravskoslezskýD1,840,343,943,510,73212
177135. až 191.LovosiceÚsteckýD1,740,043,441,911,63426
178137. až 192.KrnovMoravskoslezskýD1,646,336,638,414,218336,391
179159. až 194.OrlováMoravskoslezskýD1,536,443,843,610,831143,45
180115. až 193.BruntálMoravskoslezskýD1,543,141,441,810,134340,246
180152. až 191.Nový BorLibereckýD1,544,340,142,714,025414
182142. až 191.Karlovy VaryKarlovarskýD1,443,641,143,811,520340,882
183110. až 200.HumpolecVysočinaD1,441,941,740,215,436336,831
184110. až 198.RýmařovMoravskoslezskýD1,438,242,842,310,93832
185117. až 203.KrálíkyPardubickýD1,340,042,042,212,83040
186142. až 198.TepliceÚsteckýD1,238,542,141,411,232244,544
186133. až 200.KapliceJihočeskýD1,244,535,741,113,022478
18884. až 202.JeseníkOlomouckýD1,241,940,838,212,046340,899
189169. až 200.Mariánské LázněKarlovarskýD0,940,538,839,114,839344
190138. až 203.KadaňÚsteckýD0,936,141,641,112,636443,127
191160. až 204.PodbořanyÚsteckýD0,830,142,240,912,33643
192135. až 203.PacovVysočinaD0,838,240,340,618,130312
193162. až 202.DěčínÚsteckýD0,838,739,340,915,427439,150
194156. až 203.StříbroPlzeňskýD0,739,538,140,815,827471
194171. až 201.SokolovKarlovarskýD0,739,138,741,414,631436,744
196153. až 203.ChomutovÚsteckýD0,738,139,339,813,726540,846
197175. až 203.LitvínovÚsteckýD0,636,139,840,612,726439,318
198172. až 203.ŽatecÚsteckýD0,635,939,839,014,329337,223
199178. až 204.MostÚsteckýD0,635,939,539,713,826436,855
200171. až 205.BílinaÚsteckýD0,525,941,240,512,33140
201137. až 204.ChebKarlovarskýD0,437,435,937,019,341435,064
202169. až 206.TachovPlzeňskýD0,335,637,341,013,535434
202165. až 206.KrasliceKarlovarskýD0,334,337,538,716,33740
204188. až 205.VarnsdorfÚsteckýD0,234,036,339,817,427430,028
205191. až 206.RumburkÚsteckýD0,231,835,937,518,229435,844
206104. až 206.AšKarlovarskýD0,130,535,036,621,25640

Pořadí podle Indexu školních šancí, 1 je nejvyšší. Pásmo je rozpětí pořadí v 90 % z 1 000 simulací, u většiny obvodů je široké, proto pořadové číslo neberte doslova. Hvězdička u typu značí, že obvod je u hranice mezi typy (jistota pod 60 %). Index je průměr percentilového pořadí obvodu ve startu a v cíli mezi 206 obvody, škála 0 až 10. Start, cíl a standardizovaný cíl jsou průměrné percentilové umístění. Neúsp. je čistá neúspěšnost v didaktických testech, Gymn. podíl prvomaturantů na gymnáziích, obojí za školy v dojezdu. Hloubka je počet stupňů dráhy v nejslabší pětině (0 až 5). Vlastní SŠ je cíl jen z vlastních středních škol obvodu, uvedený jen tam, kde mají aspoň 300 testů. Vl. % je podíl vlastních škol na testech v dojezdu. Index hodnotí podmínky v území, nikoli práci škol ani radnic.

Jak citovat

Havránek, J., Pavelka, J., Franěk, P. a kol. (2026). Školní šance v českých městech 2026. Od deváté třídy k maturitě ve 206 správních obvodech. AQE advisors, a.s. https://www.aqe.cz/poznatky/skolni-sance-v-ceskych-mestech-2026/