DOTAČNÍ ČMUCHAL: Vodní a vegetační krajinné prvky

18. 2. 2025

Výzva Operačního programu Životního prostředí podporuje tvorbu nových a obnovu stávajících přírodě blízkých vodních a vegetačních prvků, včetně opatření proti větrné a vodní erozi a zavedení skladebných prvků ÚSES.

Cílem je revitalizace krajiny i sídel v méně rozvinutých regionech – konkrétně v Ústeckém, Karlovarském, Pardubickém, Libereckém, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Komentář

Tato dotační výzva Ministerstva životního prostředí, zaměřená na tvorbu nových a obnovu stávajících přírodě blízkých vodních a vegetačních prvků, představuje klíčový nástroj pro udržitelnou správu krajiny. Jejím cílem je nejen podpora esteticky i ekologicky hodnotného prostředí, ale také aktivní prevence před přírodními katastrofami, jako jsou povodně. 

Nedávné zářijové povodně jasně ukázaly, jak závažné mohou být důsledky nedostatečně chráněné krajiny. Podpora opatření proti větrné a vodní erozi a zlepšení funkčnosti vodních prvků proto představuje zásadní investici do bezpečnosti a odolnosti našich regionů – zejména v méně rozvinutých oblastech, kde jsou rizika povodní výraznější. 

Investice do těchto opatření nejen chrání životní prostředí, ale také přispívá k dlouhodobé ochraně obyvatel a infrastruktury před budoucími extrémními klimatickými jevy.

Parametry úspěchu

  • Včasné získání stanoviska Agentury ochrany a přírody. Podání žádosti o stanovisko co nejdříve zajistí, že projekt bude mít potřebnou podporu a splňuje všechny environmentální požadavky (lhůta pro vydání stanoviska činí 45 dní).
  • Pečlivý výběr projektanta. Spolehlivý a zkušený projektant je klíčový pro správné zpracování projektové dokumentace a bezproblémovou realizaci projektu.
  • Vyřízení všech nezbytných povolení. Projekt musí mít při předložení žádosti o dotaci vyřízená veškerá povolení nezbytná pro jeho realizaci.
  • Položkový rozpočet dle standardů AOPK. Detailně zpracovaný položkový rozpočet je základem pro správné finanční plánování a nastavení způsobilých výdajů projektu.
  • Vyřešení majetkoprávních vztahů. Řešení všech majetkoprávních otázek před zahájením projektu je nezbytné pro bezproblémovou realizaci a budoucí provoz – udržitelnost projektu činí 10 let od ukončení realizace projektu.

Kontakt (další informace, dotazy):

David Brtna
brtna@AQE.cz
+420 731 640 428


Ilustrační foto: Larisa-K, pixabay.com




Články

Mohlo by vás zajímat

Proof of concept AQE advisors, a.s.

Projekt Proof of Concept AQE advisors, a.s. je zaměřen na ověření konceptu Lokálního ekonomického multiplikátoru. Ověření bude probíhat na základě dokončeného transferu technologie, kdy transfer rozšiřuje dosavadní technologický záběr společnosti do automatizovaného datového poradenství pro veřejný sektor.

16. 6. 2021
Výhody on-line participace

Participace obyvatel při rozvoji města je fenomén dnešní doby. Díky pandemii COVID-19 jsme se všichni museli naučit více pracovat z domova a omezili setkávání. Jak využít tyto zkušenosti při spolupráci města s občany?

14. 11. 2020
Dá se kvalita života měřit?

Když jsme v roce 2018 vytvořili Index kvality života, otevřeli jsme nové okno příležitostí pro další indexy, které začaly postupně vznikat. Některé z nich po roce zanikly, jiné vydržely déle, nicméně všechny těží z našeho indexu, na kterém usilovně pracujeme, a který se těší největšímu uznání.

17. 2. 2025
Role státu v zajištění kvality života v periferiích – efektivita versus odpovědnost

Otázka, zda by stát měl investovat do periferních oblastí, kde je ekonomická návratnost nižší, nebo se soustředit na efektivní využití zdrojů v oblastech s vyšší koncentrací obyvatel a ekonomických aktivit, je dlouhodobě předmětem diskuze. Tento problém odráží širší dilema mezi principy efektivity a odpovědnosti, které stát zastává vůči svým občanům.

12. 12. 2024
Zobrazit všechny články