Výhody on-line participace

Participace obyvatel při rozvoji města je fenomén dnešní doby. Díky pandemii COVID-19 jsme se všichni museli naučit více pracovat z domova a omezili setkávání. Jak využít tyto zkušenosti při spolupráci města s občany?
Připojit se můžete odkudkoli
Cílem všech veřejných projednání by měla být účast co nejširšího spektra obyvatel. Při rozhodování o účasti lidé naráží na konfrontaci s jinými zájmy. Mimo časové náročnosti fyzického setkání je často limitem i obava z veřejného projevování vlastního názoru. Online prostředí vše nespasí, ale určitě mnozí ocení výhodu toho, že nemusí být v 18:00 v „kulturním domě“. I nás překvapuje, kolik seniorů už nyní dokáže plnohodnotně využívat internet.
Máte jen 15 minut? Nevadí
Typická diskuse k rozvoji města trvají více než 90 minut. A to v lepším případě, kdy se vyhneme eskalaci napětí při sporných bodech. V on-line prostředí mohu lidé diskuzi třeba jen poslouchat a přitom dělat jiné věci. Teprve, pokud je téma, které se jich týká, zapojí se do debaty. Zkušenosti ukazují, že účast na on-line setkáních bývá díky tomu vyšší.
Nové možnosti při zapojení obyvatel
Existuje řada facilitačních technik, které v se online prostředí nemohou aplikovat. Svět internetu nám ale umožní použít zcela nové nástroje a metody. Můžete například hlasovat v živém přenosu či realizovat pocitové mapy on-line. Využití internetu navíc vítězí, pokud chcete občanům představit konkrétní návrh projektu, nad kterým budete diskutovat.
Záznam pro další využití
Všechny aplikace pro on-line setkání umožňují diskuzi nahrávat. Pokud se nahrávka celého projednání uloží k dané akci, i ten kdo se nemohl účastnit si může obsah přehrát později. Zápis nikdy nedokáže v sobě obsáhnout atmosféru diskuze a může dojít proto k rozdílné interpretaci.
Snadnější analýza
Moderní technologie dnes nabízí velké příležitosti. Vizualizace a interpretace je stejně důležitá, jako faktický obsah. Propojení on-line prostředí s elektronickými dotazníky přináší obrovské benefity. Navíc závěry setkání mohou být díky rychlosti posledním bodem veřejné debaty.
Ondřej Krejčí
Mohlo by vás zajímat

V mnoha předchozích článcích na téma strategického plánování jsem vysvětloval důležitost leadershipu jako hlavního hybatele změny. Zejména při strategickém plánování je leadership zcela zásadní faktor, který jednoznačně definuje, jak bude celý postup tvorby strategie vypadat. Přestože jsou analýzy důležité, neměly by stát za rozhodnutím, čeho vlastně chceme dosáhnout.
26. 6. 2023
Strategii považuji za hlavní odpovědnost top vedení. Strategie určuje cestu, jak dosáhnout Vize, definovaných cílů. Odlišuje úspěšné od neúspěšných, vítěze a poražené. Proto ze svého principu není možné strategické plánování přenést na niší úroveň řízení nebo zcela delegovat na externí subjekt.
31. 12. 2020
Dlouho jsme žili v zajetí myšlenky, že základním problémem měst je absence dobrých (skvělých) strategických plánů. Tvrdíme, že bez pořádné strategie, nemůže město plně rozvíjet svůj potenciál.
20. 9. 2020
Poslední roky se vyznačují zvýšenou dynamikou změn prostředí. Ta klade vysoké nároky na manažerské role vedoucích pracovníků. Úspěšný manažer musí na tyto změny reagovat, průběžně na sobě pracovat a rozvíjet se.
16. 11. 2020