Jak na ekonomický rating firmy pro dotace?
Každá dotační žádost pro firmy začíná vyhodnocením její ekonomické kondice. Dotační programy se mění, ale principy hodnocení ekonomického ratingu jsou stejné posledních 15 let. Pojďme se tedy podívat na to, co se pod termíny „zjednodušené ekonomické hodnocení“ a „podnik v obtížích“ ve skutečnosti skrývá.
Co je to „zjednodušené ekonomické hodnocení“?
Zjednodušené ekonomické hodnocení je termín, který používá Ministerstvo průmyslu a obchodu. Má jím na mysli tabulku, kterou každý žadatel musí vyplnit před podáním žádosti. Z výsledku jejího vyplnění se podnikatel dozví, jestli může žádat o dotaci.
V ekonomickém hodnocení je možné získat 9 bodů. Aby se firma přehoupla přes pomyslnou laťku hodnocení, musí získat alespoň 5 bodů (tip pro žadatele: tabulka se pak „rozsvítí“ zeleně, jinak svítí červeně).
Jak se hodnotí ekonomická kondice firmy?
Na hodnocení mají v principu vliv výsledky za dvě poslední uzavřená zdaňovací období – prvním sítem tak nejčastěji je, zda firmy vůbec dvě uzavřená zdaňovací období mají. Termínem uzavřený se přitom myslí „podané daňové přiznání na finanční úřad“. I když se z tohoto pravidla v poslední době objevují výjimky, stále je standardem.
Každé zdaňovací období (nejčastěji kalendářní, ale někdy též hospodářský rok) má v hodnocení odlišnou váhu. To poslední je 2x tak důležité, jako to předposlední. Jestliže se firmě „vloni“ dařilo, je dobrá pravděpodobnost, že v ratingu získá potřebné hodnocení, i když „předloni“ zaznamenala výkyv. V praxi se to projevuje tak, že za poslední zdaňovací období lze získat 6 bodů, za to předposlední 3 body.
Aby mohl poradce tabulku vyplnit, potřebuje mít k dispozici rozvahu včetně přílohy a výsledovku. Obojí v plném rozsahu. Nestačí tedy zkrácený rozsah (který nejčastěji mají malé a mikro účetní jednotky), ani analytické účetnictví z účetního systému. Většinou ani podklady zveřejněné ve Sbírce listin Obchodního rejstříku, povinnosti pro různé typy účetních jednotek se totiž liší. Jediným správným podkladem je právě rozvaha a výsledovka v plném rozsahu.
Klíčové faktory ekonomického hodnocení
Výsledek ratingu se odvíjí od třech proměnných:
- zadluženosti,
- hospodářského výsledku,
- poměru výše dotace vůči aktivům společnosti.
Zadluženost musí být nižší, než 85 % netto aktiv. Jedině tehdy firma získá příslušný počet bodů (2 body za poslední zdaňovací období, 1 bod za předposlední).
Hospodářský výsledek po zdanění zase musí přesahovat 2 % objemu netto aktiv v daném roce.
Pokud jsou obě tyto proměnné „splněny“, nemusí se firma příliš zabývat třetím kritériem poměru dotace a aktiv. S tím bývá nejvíce problémů, hlavně u začínajících firem.
Co je „podnik v obtížích“ a jak to může ovlivnit žádost o dotace
Kategorie podniku v obtížích se povinně kontroluje u projektů s velikostí dotace nad 20 milionů Kč. Podle evropské legislativy ale poskytování dotací podnikům v obtížích není možné bez ohledu na výši dotace. Na pozoru by se tedy měli mít všichni žadatelé a raději si ohlídat i tuto kategorii. Její naplnění se nekontroluje při podání žádosti o dotaci, ale při vydávání Rozhodnutí o poskytnutí dotace.
Posuzování podniku v obtížích může být někdy složitější, zvlášť pokud je firma součástí větší skupiny. Pro jednoduché prověření ale platí, že nejdůležitější je, aby vlastní kapitál společnosti (Rozvaha – Pasiva) byl vyšší, než jedna polovina kapitálu základního. U většiny firem postačí, pokud bude mít hodnota vlastního kapitálu pozitivní hodnoty, protože základní kapitál není velký. Neplatí to ale univerzálně.
Co dělat, když rating nevychází
Pokud rating nebo podnik v obtížích tzv. „nevychází“, je možné zvážit několik strategií. Většina z nich vychází z možnosti uzavřít další zdaňovací období a tím změnit, která období jsou posuzována. Nejlépe se to dělá na přelomu kalendářního roku – firma například nemusí daňové přiznání podávat v červnu, jak je zvyklá, ale mnohem dříve.
Rating někdy nevychází i kvůli drobnostem, například důsledné daňové optimalizaci. Změna hospodářského výsledku v řádu jednotek tisíc korun může znamenat úplně jiný bodový zisk.
Samozřejmě je také možné zvážit využití kritéria dotace vs. aktiva – čím nižší dotaci firma požaduje, tím spíš jí hodnocení v tomto kritériu vyjde.
Co se týče podniku v obtížích, tam skutečně pomůže jen uzavření dalšího zdaňovacího období. Na druhou stranu je na něj mnohem více času. Hodnocení projektů trvá několik měsíců a je zcela legitimní žádost jako podnik v obtížích podat, ale v okamžiku vydání Rozhodnutí už jím nebýt. Není totiž výjimkou, že firma na straně jedné splní zjednodušené ekonomické hodnocení (a o dotaci může žádat), ale zároveň je podnikem v obtížích, který dotaci získat nemůže.
Takový postup je ale třeba důsledně řídit. Kromě ekonomického ředitele s takovými scénáři nejlépe poradí zkušený poradce.
Nicole Benedicty
Mohlo by vás zajímat
Je třeba si uvědomit, že nejdůležitější příjmovou složkou v rozpočtech municipalit jsou sdílené daně a z nich daň z příjmů fyzických osob placená plátci, daň z příjmů právnických osob a daň z přidané hodnoty.
22. 3. 2020 Regulatorní sandboxy: Na Západě jako doma, ale mají je i v LitvěCo spojuje energetiku, farmacii a finanční služby? V těchto všech oborech se často uplatňuje přísná regulace, nedovolující prorazit inovativním produktům. Mnohé státy ale pochopily, že jeden šikovný nástroj přeci jen existuje.
19. 9. 2024 Vývojové projekty ve spolupráciPokud ve firmě řešíte projekty výzkumu a vývoje, určitě už jste na to narazili. Stojí před vámi úkol, se kterým si nevíte rady. Respektive víte, ale potřebovali byste k tomu odborného partnera. Naštěstí tu jsou dotační programy, které přesně takovou spolupráci podporují.
29. 7. 2024 Regionální rozdíly ve vývoji obyvatelstvaMezi lety 2016 a 2023 prošla demografická mapa České republiky významnými změnami. Dynamika migrace, suburbanizace a demografického stárnutí zásadně ovlivnila vývoj počtu obyvatel v obcích s rozšířenou působností (ORP) a jejich okolí.
4. 12. 2024