Pardubické školství se stále rozvíjí, nyní i s novou strategií a webem

Město dlouhodobě usiluje o to, aby školství na území Pardubic bylo co nejkvalitnější a nejmodernější. Aby toho dosáhlo, musí znát nejen současný stav školských zařízení, ale mít také jasně stanovené plány do budoucna.
A přesně tyto body jsou mimo jiné obsahem nové Strategie školství Pardubic 2030, která má spolu s čerstvě spuštěným webem Pardubické školství pomoci radnici oblast vzdělávání nadále co nejefektivněji rozvíjet.
Nový dokument je tvořen souborem cílů, kterých chce město v následujících deseti letech dosáhnout s tím, že pro každý rok bude podle aktuální situace a možností městského rozpočtu vytvořen konkrétní akční plán se stanovenými úkoly a odpovědností.
„V rámci zpracování jsme zvolili netradiční přístup, zejména v analytické části. Parametry a rámec analýz jsme si s ohledem na relevantnost potřeb identifikovali společně s městem na pracovních skupinách a následně byly dílčí výstupy ověřovány výzkumem či expertní prací. Při přípravy Strategie jsme postupovali participativním způsobem. Navržené cíle vychází z intenzivního výzkumu mezi více jak 9.000 respondenty. Mimo ředitelé, pedagogické i nepedagogické pracovníky, byly zapojeni i žáci a jejich rodiče,“ informuje o procesu vzniku strategie školství Jan Havránek odborný garant AQE advisors, a.s.
Hlavním důvodem, proč Strategie školství Pardubic 2030 vůbec vznikla, byla příprava plánu opatření, kterými město bude schopno včas reagovat dlouhodobé trendy v oblasti školství a na demografický vývoj, zejména co se týče zajištění dostatečných a kvalitních kapacit škol. „Potřebovali jsme mít také zmapovaný stav jednotlivých škol a školských zařízení včetně aktuálního stavu stravovacích zařízení a školních sportovišť, abychom mohli připravit plán nutných rekonstrukcí a potřebných investic. Vzhledem k tomu, že se jedná o živý strategický dokument, nikoliv žádný „šuplíkový“ projekt, bude samozřejmě možné jej dle aktuální situace upravovat, a to zejména na základě potřeb škol a jejich žák. V současné době mezi naše hlavní cíle, ke kterým strategie směřuje, patří kapacity, zvýšení spokojenosti dětí, žáků i rodičů, s čímž souvisí také podpora dobrého klimatu v rámci školských zařízení a motivace zaměstnanců,“ informuje o důvodech vytvoření nové strategie pro oblast školství náměstek primátora Jakub Rychtecký, do jehož gesce právě školství spadá.
„V rámci letošního akčního plánu je naší prioritou navýšení kapacity mateřských škol, a to díky rozšíření počtu míst mateřinky v ulici Teplého a vzniknout by měla také školka v ulici Gorkého,“ popisuje nadcházející investice náměstek Rychtecký.
Pardubické školství v současné době zahrnuje více jak 19 tisíc dětí, které navštěvují mateřské a základní školy, domovy dětí a mládeže či další školská zařízení a kterým by město rádo nabídlo co nejlepší zázemí pro výuku. „Město bude moci díky tomuto dokumentu lépe předvídat a upravovat prostředí takovým způsobem, aby pro žáky bylo inspirativní a motivující. Zároveň zapojíme další zájmové skupiny, které nám svými názory a podněty mohou pomoci vytvářet ještě funkčnější vzdělávací systém. Zastupitelstvem čerstvě schválená strategie školství je přitom v historii města první takto rozsáhlou koncepcí, kterou bude mít nyní pardubický vzdělávací systém k dispozici,“ podotýká vedoucí odboru školství, kultury a sportu pardubické magistrátu Ivana Liedermanová.
Cílem města samozřejmě je mít jasné plány do budoucna a mít přehled o tom, na jaké investice je třeba se v příštích letech zaměřit a jaké dílčí oblasti ve školství efektivněji rozvíjet. Stejně tak si však radnice uvědomuje i nutnost kvalitní prezentace pardubického školství, do které by ráda zapojila všechny aktéry z oblasti vzdělávání. „Přemýšleli jsme, jak naše školství maximálně zviditelnit, dostat je na ucelené místo a učinit jej transparentnější a přístupnější nejen samotným aktérům. Proto jsme se spolu s vytvořením nové strategie rozhodli spustit tematický web pardubickeskolstvi.cz, jehož prostřednictvím otevíráme oblast školství široké veřejnosti. Zobrazeny zde jsou nejen informace o jednotlivých školských zařízeních, která jsou zároveň spolutvůrci obsahu, součástí je také fotogalerie, podrobnosti o chystaných akcích či projektech a jejich významu a samozřejmě zde nesmí chybět momentálně ten nejpodstatnější bod, tedy zápisy do škol. Věřím, že se nám touto cestou navíc podaří zefektivnit komunikaci s rodiči a ukázat veřejnosti, jak moderní a kvalitní vzdělávací systém v Pardubicích máme,“ uvádí náměstek Rychtecký.
Strategie, její cíle, projekty, aktuality, představení škola školských zařízení je k dispozici na odkazu https://www.pardubickeskolstvi.cz/.
Mohlo by vás zajímat

Základem naší práce je zdánlivě jednoduchá, nicméně velmi osvědčená metodika, která říká, že šťastný je člověk, který materiálně nestrádá, žije ve zdravém prostředí, má přístup ke zdravotní péči a existuje pro něj pestrá možnost sociální interakce s ostatními lidmi, do které je zapojen, neboť to je podstata lidské osobnosti.
12. 1. 2023
Kde v České republice se žije nejlépe? Již posedmé přináší projekt Obce v datech odpověď na tuto otázku. Index kvality života porovnává podmínky ve 206 městech napříč třemi klíčovými oblastmi: zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání a vztahy a služby.
3. 12. 2024
V posledních letech jsme svědky rychlých a nepředvídatelných změn, které zasahují všechna odvětví lidského života, od ekonomiky, přes změnu klimatu, až po technologie. Tyto změny často přicházejí nečekaně a svou rychlostí a intenzitou vyžadují přizpůsobení se novým podmínkám.
24. 9. 2024
Nejvyšší kvalita života je ve středočeských Říčanech, nejnižší je v moravskoslezské Orlové. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavil start-up Obce v datech, jehož je AQE advisors společně s Deloitte hlavním konzultačním partnerem.
13. 6. 2018