Na základě dat porovnáváme kvalitu života v 206 obcích
Cílem je připravit obce na rozhodování na bázi DAT, poskytnout jim zrcadlo a ukázat, jak si stojí v porovnání s ostatními. Chceme přispět k lepšímu rozhodování lidí o tom, kde se usadit.
Anotace
Jaké město v ČR má nejvyšší kvalitu života? Není vyšší materiální úroveň vykoupená horší dostupností bydlení a špatným životním prostředím? Existují lokality, kde se koncentrují problémy?
Lidé se o tom, kde budou žít, rozhodují obvykle několikrát za život. Chtějí mít zdravý, materiálně plnohodnotný život v kulturním, společensky příznivém a bezpečném prostředí, které je profesionálně spravované. Cestou je žít tam, kde tyto hodnoty jsou optimální, nebo požadovat zlepšení od stávající samosprávy.
Cíl projektu
Kvalitu života porovnáváme v 205 obcích s rozšířenou působností a v Praze. Data pro porovnání získáváme automatizovaným robotickým vytěžováním Big Dat a ve spolupráci s veřejnými institucemi a dalšími subjekty. Výpočet indexů je založen na přístupech OECD a OSN k porovnávání kvality života a dalších matematicko-statistických nástrojích.
Naše role
Naše role, společně s dalším parterem, spočívala v metodickém vedení celého projektu, zejména v nastavení úvodné filozofie a metodiky výpočtu Indexu kvality života. Rozhodování o zařazení jednotlivých indexů, volba způsobu záskání a zpracování dat, datová interpretace, apod.
Významná pozornost se věnovala i testování průběžných výsledků s fokusní skupinou pilotně zapojených partnerských obcí, zejména s ohledem propojení výsledků Indexu se strategických plánováním.
Citace
„Možnost stát u zrodu projektu, který si klade za cíl zlepšit strategické rozhodování ve veřejném sektoru, byla pro nás velká výzva. Jak z hlediska odborného, tak z hlediska lidského. Uvědomovali jsme si, že některá města prostě nedopadnou dobře a že díky velkému mediálnímu dopadu to může být nepříjemné. A právě v tom jsme viděli velký potenciál, dokázat problémy objektivně pojmenovat a zároveň nabízet řešení.“
Ing. Jan Havránek
AQE advisors
„Město Slavkov u Brna žije svými problémy a není vždy jednoduché od nich odhlédnout a vnímat je v širších souvislostech. Přestože si mnoho problematických i pozitivních aspektů života v našem městě můžeme uvědomovat, je důležité opírat se při rozhodování – ať už v jednotlivostech či nastavování strategického směru – o fakta a jasně definované ukazatele. Analýzy a srovnávací indexy cílené na konkrétní obce jsou velmi cenné nejen pro konkrétní město a jeho zástupce, ale zejména pro rozvoj měst v širším hledisku. Město Slavkov u Brna se do této kooperace hrdě zapojuje a rádo sdílí své zkušenosti.“
Michal Boudný
starosta Slavkov u Brna
Závěr
V roce 2019 byl projekt Obce v datech byl zmíněn ve více než 200 různých příspěvcích a v pěti televizních reportážích v hlavním vysílacím čase. Do projektu je aktivně zapojených 59 obcí, data využívají pro své rozhodování dva krajské úřady. Webové stránky navštívilo za posledních 12 měsíců více jak 100 tisíc unikátních uživatelů. Projekt byl představen na 140 seminářích, kterých se účastnilo více než 2 500 osob.
Mohlo by vás zajímat
Město Aš leží v Ašském výběžku a je obklopeno ze tří stran Německem (Bavorskem a Saskem). Aš je naším nejzápadnějším městem. První písemná zmínka pochází z r. 1270. Ve městě se zachovala řada významných památek např. budova radnice, muzeum, kde je možné shlédnout v Evropě ojedinělou sbírku 25 000 párů rukavic, kostel sv. Mikuláše, rozhledna na vrchu Háj a evangelický kostel Nejsvětější Trojice.
10. 12. 2020 Lidé v Prostějově rozhodují online o tom, co chtějí v ulicíchDlouhodobě podporujeme rozvoj komunit v obcích a městech a participaci občanů. Jednou z forem, jak zapojit občany do veřejného dění, je uvolnění části městského rozpočtu pro návrhy, které si sami vymyslí a odhlasují.
20. 9. 2022 Automatizované propojení střednědobého a krátkodobého výhledu rozpočtuSestavování rozpočtu na další rozpočtový (kalendářní) rok je jednou z nejdůležitějších, ale také zároveň nejnáročnější činností volených orgánů města v součinnosti s jeho vedoucími zaměstnanci.
15. 12. 2020 Zpracovali jsme obrovské množství dat a zjistili, jaké je klima v pardubickém školstvíNaším úkolem bylo vytvoření strategie školství v Pardubicích a realizace rozsáhlého průzkumu klimatu. Ten jsme dělali opakovaně a vytvořili agregované rozdílové heatmapy.
12. 2. 2024