Naše role
Proces začal důslednou analýzou současného stavu města, včetně demografických, ekonomických a sociálních dat. Při práci jsme mimo jiné využili data dlouhodobě vytěžovaná v rámci našeho projektu Obcevdatech.cz a vybrané ukazatele porovnávali s obdobnými městy napříč celou republikou. Obecně je tento benchmarkingový kontext velmi dobrým zrcadlem reálné situace ve městě. Jako klíčová oblast budoucího rozvoje se ukázala problematika dostupného bydlení a možnosti pracovního uplatnění pro obyvatele.
Cíle města byly rozděleny do šesti priorit. Mezi nejdůležitější výsledky desítek diskusí s rozličnými aktéry patří upřednostnění zájmů alternativní dopravy v centru města, omezení rozrůstání zastavěného území města a zahrnutí environmentálních principů do každého městského projektu.
Vzniklý dokument je mimořádný mimo jiné i tím, že se povedlo překonat častý hendikep běžných strategických dokumentů. Mezi jeho vypracováním a schválením došlo ke změně vedení města. Díky správně vedené komunikaci, objektivně a transparentně definovaným klíčovým problémům se povedlo zachovat „nadstranickost“ a při samotném schválení tak nevznikl názorový konflikt. Konsensuální akceptace strategie je v našem pojetí vždy založena na reálných očekáváních a možnostech, nikoli na absolutním výčtu všech uvažovaných "projektů", které ze své podstaty nemohou být nikdy realizovány.
V průběhu realizace jsme spustili participační platformu mojeprachatice.cz, na které obyvatelé mohou prezentovat své nápady. Také město zde představilo svých 26 strategických projektů. Podobná průběžná informovanost, jako součást žádané participace, má za cíl obyvatele zapojit a pomoci s lepším pochopením kontextu navrhované strategie.
Součástí naší práce byl i proces hodnocení SEA (posouzení vlivu strategického dokumentu na životní prostředí), který je u klíčových dokumentů veřejné správy stále častějším požadavkem.