Autoři Jan Havránek a kolektiv, Vydává AQE advisors, a.s., Vydáno říjen 2026
Stáhnout PDF 71 stran, 3,7 MB Leták pro vedení města (PDF)
Strategie se naplní, jen když ji město řídí stejně pravidelně jako rozpočet. Metodika implementace strategie rozvoje města, díl 2 řady AQE pro strategické plánování měst, říká, jak přijatou strategii rok po roce dotáhnout do rozpočtu, staveb a výsledků. Přidává jeden řídicí rytmus porad a zpráv, jednu tabulku peněz od výhledu po smlouvu a jasná pravidla pro odchylky. Je určena starostům, místostarostům, radním a koordinátorům strategie v obcích s rozšířenou působností s přibližně 10 až 100 tisíci obyvatel.
K čemu metodika slouží
1
Jedna tabulka peněz
Výhled se strategickými řádky, rozpočet jako jeho první rok a akční plán jako seznam jeho projektů, všechny se stejným kódem projektu.
Co to znamená. Vedení obhájí rozpočet jednou tabulkou a každý měsíc ví, kolik zbývá ze stropu každé priority.
2
Peníze priority přes konec roku
Strop priority platí na celé volební období. Co priorita v roce nevyčerpá, zapíše finanční odbor do rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty.
Co to znamená. Zpožděná studie nevezme prioritě část stropu.
3
Červená je dobrá
Semafor s písemnou definicí barev pro termín, cenu a rozsah, stavový list, eskalační žebřík a pořadí korekce.
Co to znamená. Rada se o odchylce dozví na nejbližší schůzi, ne až ze závěrečného účtu.
4
Řízení, které přežije volby
Zpráva za volební období jen s daty, předávací balíček a plán prvních sta dní nové rady.
Co to znamená. Nové vedení naváže na rozběhnuté projekty a do tří měsíců rozhodne, co platí dál.
Metodika ve zkratce
Strategie se naplní, jen když ji město řídí stejně pravidelně jako rozpočet. Tato metodika říká, jak přijatou strategii rok po roce dotáhnout do rozpočtu, staveb a výsledků. Dává k tomu tři věci, jeden řídicí rytmus porad a zpráv, jednu tabulku peněz od výhledu po smlouvu a jasná pravidla pro odchylky. Rozvoj vede starosta s radou, zastupitelstvo drží rámec a úřad plní uložené úkoly. Systém stojí na šesti dokumentech, které zvládne i menší město, a s předávacím balíčkem přežije volby. Metodika je dílem 2 řady AQE. Navazuje na Metodiku politiky rozvoje měst (díl 0) a na Metodiku strategie rozvoje města (díl 1) a připravuje data pro Metodiku vyhodnocení strategie (díl 3).
Úvod. Proč tato metodika vzniká
Hlavní sdělení. Strategie se naplní, jen když ji město řídí stejně pravidelně jako rozpočet. Politika rozvoje určila, co je pro město nejdůležitější. Strategie tyto priority převedla do opatření, investičního plánu a finančního rámce. Mezi přijatou strategií a hotovou stavbou ale leží roky rozpočtů, studií, povolení, zakázek a odchylek. Tato metodika říká, jak strategii rok po roce dotáhnout. Přidává jeden řídicí rytmus, jednu tabulku peněz a jasná pravidla pro odchylky.
1. Strategie potřebuje řízení
Zastupitelstvo v prosinci přijme strategii, rozpočet a první akční plán. Na jaře přijde dotační výzva na projekt mimo priority a odbor na ni přesune přípravu. V září se rozpočet na příští rok skládá znovu od požadavků odborů. Peníze priority, které se v roce nestihly utratit, ztratí rozpočtové krytí a příští rozpočet je použije jinde. Za dva roky se ukáže, že strategie platí, ale řídí se podle ní málokdo.
Česká města to znají. Výzkum Západočeské univerzity mezi 573 obcemi a městy (Ježek a kol., 2015) ukázal, že s plánem po schválení pracuje 37,9 % z nich. Organizaci úřadu kvůli realizaci plánu změnilo 3,7 %. Jako bariéru realizace uvádí 23,7 % respondentů chybějící politickou podporu a 21,8 % chybějící kapacity úřadu. Mezera tedy leží v řízení realizace, ne ve tvorbě dokumentu.
I dobře řízená města plní své plány jen zčásti. Kopřivnice měla po třech letech hotových 35 % aktivit a 48 % probíhalo. Potíž nastává, když město neví, které aktivity stojí, proč a kdo o tom má rozhodnout. Příprava přitom trvá roky. I v modelovém městě řízeném podle této metodiky začne první velká stavba priority bydlení v březnu 2030, dva a čtvrt roku po přijetí strategie. Kdo tuto dobu neřídí, ztratí v ní celý mandát.
2. Osm míst, kde se realizace rozhoduje
Strategie už má akční plán přijímaný s rozpočtem, koordinační jednotku, čtvrtletní poradu a roční zprávu. O tom, zda město dojde k cíli, rozhoduje osm míst, která implementace ošetří postupem, vzory a pravidly. Implementace se opakuje, metodika ji proto člení do pěti řídicích procesů, které běží souběžně celý rok (kapitoly 3 až 7). Systém stojí na jádru šesti dokumentů povinných i v minimální variantě (kapitola 1.4). Ostatní výstupy jsou pomůcky. Pojmy, role a rutiny strategie metodika přebírá beze změny. Hodnocení dopadu priorit nechává Metodice vyhodnocení strategie (díl 3) a připravuje pro ni data.
| Místo | Dnešní realizace | Implementace podle této metodiky | Kapitola |
|---|---|---|---|
| Rozpočet | Skládá se od požadavků odborů, strop priority se v nich rozpustí | Rozpočet od priorit, výhled se strategickými řádky jako nosič strategie, akční plán uvnitř rozpočtového procesu, kód projektu | 3 |
| Konec roku | Peníze zpožděného projektu ztratí k 31. 12. krytí | Strop priority sledovaný za celé volební období, nevyčerpaná část zapsaná do rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty | 3.4 |
| Rozpočtová opatření | Mimo vazbu na strategii | Formulář s prioritou, blokem, kódem a důvodem, tabulka pravomocí rady a zastupitelstva | 3.5 |
| Opatření | Karta ze strategie leží v šuplíku, odbory spolupracují podle dobré vůle | Karta pro realizaci s milníky, závazky mezi odbory a kritériem ukončení, šest stupňů plnění | 4 |
| Investice | Jdou do realizace kvůli výzvě, s dokumentací z doby před strategií | Rozhodovací body se stejným podkladem pro radu, odhad podle srovnatelných staveb, rozbor rizik předem | 5 |
| Odchylky | Zpoždění se tiše přeplánuje a rada se o něm dozví ze závěrečného účtu | Semafor s definicí barev, stavový list, eskalační žebřík a pořadí korekce | 6 |
| Kapacita | Akční plán přidá práci a nic neubere | Plán kapacit v hodinách, pravidlo vstupu do přípravy, seznam ukončovaných činností | 7 |
| Volby | Nové vedení začíná znovu | Zpráva za volební období, předávací balíček, plán prvních sta dní nové rady | 8 |
3. Pro koho metodika je
| Kdo | Co v implementaci dělá |
|---|---|
| Starosta, místostarosta pro rozvoj a gesční radní | Vedou a rozhodují v radě. Vlastník strategie vede čtvrtletní porady, gesční radní odpovídají politicky za své priority |
| Koordinátor a koordinační jednotka | Drží rytmus, vede měsíční poradu, potvrzuje barvy a připravuje podklady. Čte celou metodiku |
| Rada a zastupitelstvo | Rada řídí strategii během roku v rozsahu svých pravomocí, zastupitelstvo přijímá rozpočtový balík a změny stropů, limitů a strategie |
| Finanční výbor | Posuzuje, zda rozpočet odpovídá loňskému výhledu, stropům priorit a limitům |
| Tajemník a vedoucí odborů | Plní úkoly uložené radou. Tajemník uvolňuje kapacity, odbory vedou kódy, výhled, zásobník, dotace, přípravu investic a plochy |
| Ředitelé organizací a obecních firem | Jsou odpovědnými osobami opatření a projektů, dodávají data a plní závazky |
Metodika je určená pro obce s rozšířenou působností s přibližně 10 až 100 tisíci obyvatel a předpokládá strategii přijatou podle Metodiky strategie. Město se starším strategickým plánem zavede řízení nad ním jako přechodné opatření (kapitola 1.5). Město do 20 tisíc obyvatel použije minimální variantu (kapitola 2.5). Příklady jsou z modelového města se 70 tisíci obyvateli. Město s 35 tisíci obyvateli vydělí částky modelového města zhruba dvěma (kapitola 3.5).
4. Co implementace chce od starosty a rady
Čas. Vlastník strategie, tedy starosta nebo místostarosta pro rozvoj, vede čtyři čtvrtletní porady ročně a měsíčně projde s koordinátorem stavový list a přehled stropů. Gesční radní se účastní čtvrtletních porad, potvrzuje nové termíny milníků v rámci schváleného harmonogramu a rozpočtu a ostatní odchylky své priority předkládá radě (kapitola 2.4). Oba počítají orientačně se 40 až 60 hodinami ročně (příloha E). Je-li vlastníkem strategie místostarosta, vede starosta nejméně poradu před roční zprávou v květnu a poradu před rozpočtem v září. Také veřejně chrání pravidlo „červená je dobrá“ a jedná s krajem, státem a velkými investory tam, kde na nich závisí výsledek priority.
Rok starosty.
| Měsíc | Co dělám | Co jde z mé ruky |
|---|---|---|
| Každý měsíc | Projdu s koordinátorem stavové listy červených a oranžových položek a přehled stropů, orientačně hodina | Jen vím, rozhoduje porada a rada |
| Březen | Vedu nebo se účastním první čtvrtletní porady, předložím radě strategický bod | Usnesení rady s úkoly pro úřad |
| Květen | Vedu poradu před roční zprávou, i když je vlastníkem místostarosta | Rada schválí roční zprávu |
| Červen | Předkládám zastupitelstvu roční zprávu se závěrečným účtem a přílohou stropů | Návrhy rozhodnutí z roční zprávy |
| Září | Vedu poradu před rozpočtem, rada zadá rozpočet od priorit a rozhodne o náboru, zastupitelstvo dostane pololetní zprávu o investicích | Usnesení rady se zadáním rozpočtu |
| Říjen | Rada schválí návrh rozpočtu, výhledu, akčního plánu a seznam ukončovaných činností | Materiál pro finanční výbor |
| Prosinec | Zastupitelstvo přijme rozpočtový balík v jednom bodě, poprvé s akčním plánem se třemi viditelnými projekty (kapitola 3.5), rada plán práce na příští rok | Rozpočet, výhled, akční plán |
| Kdykoli | Červená na radě do měsíce, rozhodovací body investic, jednání s krajem a investory u strategických projektů | Usnesení rady |
Politická rizika. Metodika počítá se dvěma riziky. Červená na semaforu dává opozici argument a před volbami roste tlak slibovat nové projekty mimo pořadí. Metodika na ně odpovídá definicí barev a kritériem ukončení dohodnutými předem, vysvětlením odchylky (kapitola 7.7), pravidly pro volební rok a zprávou za volební období jen s daty (kapitola 8.3). Vedení na oplátku každý měsíc ví, kde je každý strategický projekt a kolik zbývá ze stropu každé priority, a rozpočet obhájí jednou tabulkou.
5. Zavedení ve třech vlnách
Zavedení se rozkládá do tří vln, protože leden až březen patří u finančního odboru uzavření roku a závěrečnému účtu. Modelové město přijalo strategii v prosinci 2027 spolu s rozpočtem, výhledem a akčním plánem 2028. V první vlně přijme zastupitelstvo se strategií usnesení o řízení strategie. S rozpočtem přijme výhled se strategickými řádky a akční plán, jehož řádky nesou i milníky prvního roku. Kódy projektů přidělí koordinátor s finančním odborem před schválením návrhu rozpočtu (kapitola 3.3). Ve druhé vlně, od ledna do března, rada uloží úkoly zavedení usnesením a koordinátor svolá první měsíční poradu nad stavovými listy strategických projektů. Finanční odbor promítne kódy do smluv a evidence. Odpovědné osoby dodají do 31. 3. karty opatření pro realizaci a rada je schválí v dubnu. Ve třetí vlně, do konce června, dodají odbory do 31. 5. podklady pro plán kapacit a rada určí jednu až dvě priority pro hodnocení dopadu. K 30. 6. vznikne první pololetní zpráva o investicích. Roční dohody s organizacemi, vlastní přirážky a sebehodnocení koordinační jednotky počkají na druhý rok. Přijme-li zastupitelstvo strategii mimo rozpočtový cyklus, vznikne akční plán do 60 dnů podle strategie a do rozpočtu vstoupí rozpočtovým opatřením. Kroky s termíny a vzory usnesení jsou v příloze G.
6. Jak metodiku číst
| Kdo | Čas | Co číst |
|---|---|---|
| Starosta a gesční radní | 3 hodiny | Úvod, kapitoly 1 a 2.1 až 2.4, hlavní sdělení kapitol 3 až 7, kapitoly 8.3, 8.4 a 9.2 |
| Koordinátor | 2 dny | Celá metodika. Pro rozjezd kapitola 2, oddíl 5 úvodu a příloha G s rokem koordinátora, při potížích příloha F |
| Finanční odbor | Půl dne | Kapitoly 2.3, 3, 6.2, 6.4 a 8.2 |
| Odbor rozvoje, odbor investic a odbor majetku | Půl dne | Kapitoly 2.3, 3.6, 5, 6.3, 6.6 a 7.2 |
| Tajemník | 1 hodina | Kapitoly 2.4 a 7.2 až 7.4 |
Šest pravidel, která musí rada znát.
| Pravidlo | Co říká | Příklad z modelového města |
|---|---|---|
| Kód projektu | Jeden kód v akčním plánu, rozpočtu, výhledu, smlouvě, žádosti o dotaci a stavovém listu | 2203, sítě a komunikace Za Nádražím, 1. etapa |
| Strop na volební období | Strop priority platí na celé období a sleduje se kumulativně. Co priorita v roce nevyčerpá, zapíše finanční odbor do rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty | Priorita 2 vyčerpala v roce 2028 celkem 19 z 25 mil. Kč, zbylých 6 mil. Kč zastupitelstvo zapojilo s rozpočtem 2029 (kapitola 3.8) |
| Pravomoci rady | Rada provádí rozpočtová opatření v rozsahu, který jí zastupitelstvo běžně svěřuje. Nové projekty, změny stropů a přesuny mezi stropy rozhoduje zastupitelstvo (kapitola 3.5) | Přesun peněz z priority 2 na jinou prioritu schvaluje vždy zastupitelstvo |
| Semafor | Tři barvy s písemnou definicí pro termín, cenu a rozsah. Červená jde na nejbližší schůzi rady | Sítě 1. etapy Za Nádražím v září 2029 (kapitola 5.8) |
| Rezerva na rizika priority | Rada ji čerpá do výše přirážky projektu v Kč z akčního plánu, nad ni zastupitelstvo | Rada čerpala z kódu 2290 rozdíl 12 mil. Kč mezi nabídkou a odhadem, přirážka projektu byla 15 mil. Kč (kapitola 5.8) |
| Kritérium ukončení | Stav a termín zapsané v kartě předem. Při jejich splnění rada opatření přepracuje, nebo pozastaví a navrhne zastupitelstvu ukončení | Vyjednávací opatření, pokud do 30. 6. 2029 chybí rozhodnutí kraje o zařazení služby do sítě |
Shrnutí úvodu jednou větou. Strategie říká, co a kdy město udělá a z čeho to zaplatí, a implementace podle této metodiky zajistí, že se to každý měsíc ví, každý rok promítne do rozpočtu a po volbách předá dál.
Kapitola 1. Implementace v architektuře dokumentů města
Hlavní sdělení. Implementace stojí pod strategií a provádí, co strategie rozhodla. Přebírá z ní priority, stropy, opatření, investiční plán, role a rutiny a přidává to, co strategie nechala na provedení. Pracuje ve třech časových horizontech a stojí na jádru šesti dokumentů. Funguje, jen když ji vede starosta s radou a úřad v ní plní uložené úkoly.
1.1 Co implementace přebírá ze strategie a z politiky
Strategie končí přijetím, prvním akčním plánem a nastaveným řízením. Tento výsledek je pro implementaci závazné zadání. Implementace přebírá z politiky priority, cílové dopady, prahy, stropy a brány. Ze strategie přebírá opatření s kartami, zásobník se stupni přípravy, investiční plán, finanční rámec, role a rutiny. Původ každého prvku a místo, kde s ním metodika pracuje, ukazuje příloha A.
Implementace provádí, strategie a politika rozhodují. Když rozhodnutí strategie nejde splnit, postupuje implementace podle pořadí korekce, tedy plán nápravy, posun, zmenšení, přesun v rámci priority a ukončení (kapitola 6.6). Každá korekce jde k orgánu, kterému patří podle tabulky pravomocí v kapitole 3.5. Tichá změna strategie v akčním plánu nebo v rozpočtovém opatření je chyba (kapitola 1.6).
1.2 Co implementace přidává
Implementace přidává osm míst z oddílu 2 úvodu a poslední patro hierarchie pojmů.
| Úroveň | Kdo ji stanoví | Příklad z modelového města |
|---|---|---|
| Priorita | Politika | Připravíme městské pozemky pro 200 bytů a rodinných domů pro rodiny |
| Cílový dopad | Politika | Vystěhování lidí ve věku 40 až 55 let klesne ze 6,5 na 5 na tisíc obyvatel této skupiny do roku 2035 |
| Výsledek | Politika | V nové zástavbě na městských pozemcích bydlí 150 domácností s členem ve věku 40 až 55 let do roku 2034 |
| Výstup | Strategie | 15 ha připravených ploch se sítěmi, 200 dokončených bytů a domů |
| Opatření | Strategie | 2.1 Připravíme tři městské plochy pro bydlení |
| Projekt | Strategie, zásobník projektů | 2203 Sítě a komunikace Za Nádražím, 1. etapa |
| Milník | Implementace, karta opatření pro realizaci | Změna územního plánu vydána. Smlouva se zhotovitelem sítí 1. etapy uzavřena |
| Činnost | Implementace, plán práce odpovědné osoby | Doplnění dopravního posouzení k urbanistické studii Za Nádražím |
Milník je datovaný a ověřitelný mezikrok, zapisuje se do karty po čtvrtletích a sleduje se na měsíční poradě. Činnost je práce týmu odpovědné osoby, která vede k milníku. Porada ji otevírá, jen když milník ohrožuje.
1.3 Tři časové horizonty
Implementace řídí stejné peníze a projekty ve třech horizontech s různými dokumenty a rozhodovateli.
| Horizont | Co se v něm řídí | Dokumenty | Kdo rozhoduje |
|---|---|---|---|
| Volební období | Stropy priorit a jejich kumulativní čerpání, podrobná část investičního plánu, brány politiky | Investiční plán, výhled se strategickými řádky, zpráva za volební období, předávací balíček | Zastupitelstvo, větší přesuny mimořádný přezkum politiky (kapitola 3.5) |
| Rok | Roční částky stropů, projekty a činnosti na příští rok, kapacity | Akční plán s výhledem přípravy na druhý rok, rozpočet, výhled, roční zpráva, závěrečný účet, plán kapacit | Zastupitelstvo přijímá, rada předkládá |
| Čtvrtletí a měsíc | Milníky, čerpání stropů, barvy semaforu, odchylky, rozhodovací body investic | Stavové listy, měsíční přehled stropů, čtvrtletní přehled pro radu, pololetní zpráva o investicích, registr rizik | Rada v rozsahu svých pravomocí, porady a gesční radní připravují |
Horizonty do sebe zapadají přes jedno číslo, strop priority. Modelové město má u priority 2 strop 110 mil. Kč na volební období. Z něj vydalo 20 mil. Kč v roce 2027 a výhled zbylých 90 mil. Kč rozepisuje na 25, 30 a 35 mil. Kč v letech 2028 až 2030. Co priorita v roce nevyčerpá, zapíše se jí do rozpočtu dalšího roku (kapitoly 3.4 a 3.8).
Pravidlo pro horizonty. Přesun po malých částech je stejná změna jako jeden velký. Smlouva s úhradami přes konec roku nebo mandátu patří delšímu horizontu (kapitola 3.6).
1.4 Dokumenty implementace
Jádro řízení. Šest dokumentů v tabulce je povinných i v minimální variantě. Každý nese jeden článek cesty peněz od strategie k rozpočtu a zpět. Na jádro navazují minimální varianta (kapitola 2.5) a kritéria kvality (kapitola 9.1).
| Dokument | Co obsahuje | Kdo připravuje | Kdo přijímá | Kapitola |
|---|---|---|---|---|
| Usnesení o řízení strategie | Rytmus, termíny zpráv, kód projektu jako standard, role finančního výboru, varianta řízení | Koordinátor s finančním odborem | Zastupitelstvo se strategií | 2.2 |
| Výhled se strategickými řádky | Běžné hospodaření, investiční plán ve třech blocích, financování, kontrolní řádky limitů, změny proti minulému výhledu | Finanční odbor s koordinátorem | Zastupitelstvo s rozpočtem | 3.2 |
| Akční plán s výhledem přípravy na druhý rok | U každé položky kód, částka, přirážka v Kč, zdroj, výstup, odpovědná osoba, termín, v informační příloze výdaje podmíněné dotací | Koordinátor s odpovědnými osobami a finančním odborem | Zastupitelstvo s rozpočtem, výhled přípravy bere na vědomí | 3.5 |
| Karta opatření pro realizaci se stavovým listem | Milníky, cesta ukazatele, závazky, kódy, kritérium ukončení. Stavový list na jedné straně | Odpovědná osoba, koordinátor kontroluje | Rada schvaluje kartu | 4.2 a 6.3 |
| Pololetní zpráva o investicích | U projektů priorit a akcí nad hranicí rozpočet, čerpání, smlouvy, odhad konečné ceny, stupeň a semafor | Koordinátor s odborem investic a finančním odborem | Zastupitelstvo bere na vědomí v září | 6.2 |
| Roční zpráva s přílohou závěrečného účtu „stropy priorit“ | Plnění strategie, kumulativní čerpání stropů, stav limitů, test souladu s výhledem, rozbory po akci, návrhy rozhodnutí | Koordinátor a finanční odbor | Zastupitelstvo projednává v červnu | 8.1 a 8.2 |
Pomůcky mimo jádro jsou stanovisko finančního výboru (kapitola 3.5), podklad pro rozhodovací bod (5.3), měsíční přehled stropů a čtvrtletní přehled pro radu (6.2) a registr rizik a registr poučení (6.5 a 6.7). Patří k nim i plán kapacit a seznam ukončovaných činností (7.2 a 7.3) a zpráva za volební období s předávacím balíčkem (8.3 a 8.4). Kdo pomůcky připravuje a přijímá, uvádějí jejich kapitoly.
Jedna sada dat. Všechny dokumenty čerpají ze zásobníku, panelu, stavových listů a účetnictví po kódech projektů. Stačí jeden sdílený sešit s listy, které mají vlastníka (příloha G).
1.5 Tři výchozí situace
| Situace | Postup | Kde v metodice |
|---|---|---|
| Město právě přijalo strategii podle Metodiky strategie | Plný systém ve třech vlnách během prvního pololetí | Úvod, oddíl 5, kapitoly 2 až 7, příloha G |
| Město má starší strategický plán, se kterým nepracuje | Řízení se zavede nad existujícím plánem jako přechodné opatření a strategie se přepíše cestou B (kapitola 2.3 Metodiky strategie) | Tabulka níže, kapitoly 2.2, 3.3, 6.3 |
| Město je v roce po volbách | Nová rada naváže na předávací balíček, připraví povolební přezkum politiky do tří měsíců a jde podle plánu prvních sta dní | Kapitola 8.4 |
Přechodné řízení nad starším plánem. Hned lze zavést vše, co nezávisí na stropech.
| Krok | Kdo připraví | Termín | Kdo rozhoduje |
|---|---|---|---|
| Rada určí koordinátora a vlastníka strategie, uloží úřadu soupis rozběhnutých projektů nad hranicí pro pět otázek | Vlastník strategie, tajemník | Měsíc 1 | Rada |
| Kód projektu a stavový list u rozběhnutých projektů, definice barev | Finanční odbor, koordinátor | Měsíc 2 | Rada |
| První měsíční porada a první čtvrtletní porada nad rozběhnutými projekty | Koordinátor, vlastník strategie | Měsíc 2 až 3 | Rada ve strategickém bodě |
| Zadání přepisu strategie cestou B, bez politiky rozvoje cestou C | Vlastník strategie | Měsíc 3 | Rada |
Strategické řádky výhledu a karty opatření přijdou s přepsanou strategií, která cestou B trvá 2,5 až 3 měsíce.
1.6 Tři časté chyby
Implementace jako druhá strategie. Akční plán přidává opatření a projekty, které ve strategii nejsou, a rozpočtová opatření přesouvají peníze mimo priority. Protiopatření. Každá položka akčního plánu má kód projektu a odkaz na opatření nebo blok, nový projekt projde zásobníkem a zařadí ho zastupitelstvo.
Implementace jako výkaznictví. Odbory vyplňují tabulky, koordinátor je sčítá, zprávy končí u rady jako informace a porada bez úkolů. Protiopatření. Každá porada a každá zpráva končí návrhem rozhodnutí. Pomůcky mimo jádro město přidává, jen když pomohou rozhodovat.
Implementace jako projekt úřadu bez vedení. Čtvrtletní poradu vede vedoucí odboru nebo tajemník, úřad si úkoly ukládá sám a rada o strategii slyší jednou za rok. Protiopatření. Poradu vede vlastník strategie a úkoly ukládá rada usnesením s termínem a odpovědnou osobou. Tajemník uvolňuje kapacity. Koordinátor pracuje pro vlastníka strategie, ať sedí v odboru rozvoje, nebo v kanceláři starosty (kapitola 2.4).
Hlavní pravidlo kapitoly. Implementace provádí rozhodnutí strategie a politiky ve třech horizontech se stejnými čísly. Každou změnu, která přesahuje pravomoc rady, posílá orgánu, kterému patří.
Kapitola 2. Principy a řídicí systém
Hlavní sdělení. Implementace stojí na deseti principech a na řídicím systému ve třech úrovních. Měsíční realizační porada koordinátora s odpovědnými osobami hlídá milníky, závazky mezi odbory a barvy semaforu. Čtvrtletní porada vedení nad daty projedná odchylky a připraví úkoly, které uloží rada. Roční cyklus končí rozpočtovým balíkem, který zastupitelstvo přijímá v prosinci v jednom bodě. Rytmus je zapsaný v usnesení o řízení strategie, aby nestál na jedné osobě. Rozvoj vede starosta s radou, koordinátor připravuje podklady a úřad plní uložené úkoly.
2.1 Deset principů
Rytmus před dokumentem. Implementace žije pevným kalendářem porad a rozhodnutí, který zajistí víc než sebelepší akční plán. Rámce ukotvené v rozpočtu a zákonném cyklu přežívají volby.
Peníze sledují priority. Strop priority se rozepíše do ročních částek ve výhledu a akční plán určí, na které projekty peníze jdou. Strop platí na celé volební období. Co priorita v roce nevyčerpá, zapíše finanční odbor do rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty (kapitola 3.4). Přesun peněz mezi prioritami je vždy samostatné rozhodnutí zastupitelstva.
Jeden kód projektu. Každý projekt má jedno číslo v poli ORG rozpočtové skladby, stejné v akčním plánu, rozpočtu, výhledu, smlouvě, žádosti o dotaci a stavovém listu. Čerpání stropu je pak součet kapitálových výdajů kódů priority bez dotované části (kapitola 3.3).
Rozhodnutí o projektu odděleně od rozhodnutí o zdroji. O tom, zda a kdy se projekt připravuje, rozhoduje pořadí v zásobníku a kapacita odboru, ne vyhlášení výzvy. Rozpočet a výhled zapisují dotaci jako příjem až s rozhodnutím o poskytnutí dotace (kapitola 3.6).
Pomalá příprava, rychlá realizace. Tempo strategie určuje doba přípravy, ne doba stavby. Město proto drží zásobník připravených projektů a do realizace pouští projekt až po rozhodnutí rady v posledním rozhodovacím bodě přípravy (kapitola 5).
Odhad podle srovnatelných staveb. Odhady nákladů a termínů jsou systematicky optimistické. Odhad z vlastní studie se proto kontroluje proti dokončeným srovnatelným stavbám a indexuje na rok zahájení stavby (kapitola 5.4).
Kapacita je limit. Hodiny úřadu se plánují stejně tvrdě jako peníze. Nový projekt vstupuje do přípravy jen při volné kapacitě odboru, nebo když rada současně rozhodne o posílení či o posunu jiného projektu. S akčním plánem schvaluje rada i seznam činností, které úřad přestane dělat (kapitola 7.2).
Zapsané závazky mezi odbory. Co jiný odbor, organizace nebo firma dodá a do kdy, se zapíše do karty. Zápis potvrdí vedoucí, který závazek plní, a měsíční porada jeho plnění kontroluje (kapitola 4.4).
Červená je dobrá. Semafor funguje, jen když se problém hlásí včas. Barvy mají písemnou definici pro termín, cenu a rozsah, takže se o barvě nevyjednává. Při sporu platí přísnější barva. Zamlčení je chyba. Barva určuje, kdy a komu se odchylka hlásí. O penězích rozhoduje orgán podle tabulky pravomocí (kapitola 3.5). Na červenou odpovídá odpovědná osoba plánem nápravy. Plán se mění, až když náprava nestačí nebo je mimo moc města (kapitola 6.6).
Konec s kritériem předem. Karta nese kritérium ukončení, tedy podmínku ve tvaru stav a termín. Při jejím splnění rada opatření nebo projekt pozastaví a navrhne ukončení, nebo ho přepracuje. Kritérium se dohodne dřív, než se ukáže výsledek, aby rozhodnutí nezatěžovaly utopené náklady. Ukončení opatření je změna strategie a přijímá ho zastupitelstvo (kapitoly 4.2 a 6.6).
Zkušenostní pravidla AQE. Lhůty, hranice a číselná pravidla, která metodika zavádí nad rámec zákona a dílů 0 a 1, jsou zkušenostní pravidla AQE označená v textu slovem „orientačně“. Částky v příkladech jsou z modelového města. Město si pravidla může upravit a změnu zdůvodní v usnesení o řízení strategie. Příloha usnesení pravidla vyjmenovává (příloha G).
2.2 Řídicí rytmus ve třech úrovních
Řídicí rytmus je pevný kalendář rutin ve třech úrovních, měsíc, čtvrtletí a rok. Zapisuje ho usnesení zastupitelstva o řízení strategie a plán práce rady. Vzory jsou v příloze G. Čtvrtletní porada ze strategie stačí na rozhodování, na sledování milníků je ale řídká. Implementace proto pod ni přidává měsíční poradu. Týdenní rytmus by byl pro město příliš hustý.
| Rutina | Kdo vede, kdo se účastní | Kdy a jak dlouho | Podklad | Co se rozhoduje a co vzniká |
|---|---|---|---|---|
| Měsíční realizační porada | Vede koordinátor. Odpovědné osoby položek s milníkem, oranžovou nebo červenou barvou, nebo nesplněným závazkem | Každý měsíc kromě srpna po 15. dni, kdy je hotový přehled stropů, 45 až 60 minut | Stavové listy a měsíční přehled stropů k poslednímu dni měsíce | Koordinátor potvrdí barvy. Zelenou řeší odpovědná osoba, oranžovou porada připraví gesčnímu radnímu do konce měsíce, věc v pravomoci rady jde na její nejbližší schůzi. Zápis s věcmi pro čtvrtletní poradu nebo radu |
| Čtvrtletní porada nad daty | Vede vlastník strategie, v květnu a září vždy starosta. Gesční radní, koordinátor, přizvaný tajemník, odpovědné osoby podle tématu | Březen, květen, září a listopad. Hodina a půl, první porada v roce dvě hodiny | Čtvrtletní přehled pro radu, panel, stavové listy červených a oranžových položek, registr rizik | Odchylky z měsíční porady, jedno téma do hloubky. Návrh usnesení rady s úkoly, termíny a odpovědnými osobami |
| Strategický bod rady | Rada, předkládá vlastník strategie | Nejbližší schůze po čtvrtletní poradě | Návrh usnesení z porady, čtvrtletní přehled | Úkoly pro úřad, přesuny a čerpání rezervy v pravomoci rady, pozastavení podle kritéria ukončení |
| Povinný bod rady | Rada. Strategie povinný bod zavádí, zařazuje ho vlastník strategie, červenou předkládá gesční radní, tajemník zajistí program | Nejbližší schůze po červené barvě, i ohlášené mezi poradami (kapitola 6.3), po překročeném prahu nebo dosaženém spouštěči | Stavový list s návrhem odpovědné osoby | Rada uloží plán nápravy do 30 dnů, nebo rozhodne o korekci (kapitola 6.6). Co přesahuje její pravomoc, navrhne zastupitelstvu |
| Rozhodovací body investic | Rada, předkládá gesční radní nebo vlastník strategie | Na každém stupni přípravy | Podklad pro rozhodovací bod, u strategických projektů rozbor rizik předem (kapitoly 5.3 a 5.5) | Pokračovat, změnit, nebo zastavit |
| Pololetní rutiny | Koordinátor a rada, u zprávy o investicích i zastupitelstvo | Stav zásobníku v březnu a v srpnu. Pololetní zpráva o investicích k 30. 6. do zastupitelstva v září, k 31. 12. v roční zprávě | Zásobník, karty projektů, účetnictví po kódech | Nové projekty, test příležitosti, pořadí v zásobníku, přesuny mezi podrobnou a rámcovou částí |
| Roční cyklus | Rada předkládá, zastupitelstvo projednává roční zprávu a přijímá rozpočtový balík | Závěrečný účet a roční zpráva v červnu, posun investičního plánu a výhledu v létě, rozpočtový balík v prosinci | Roční zpráva, výhled, akční plán, stanovisko finančního výboru | Rozpočet, výhled a akční plán v jednom bodě (kapitola 3.5) |
Měsíční porada je pracovní a krátká. Chodí na ni jen ten, kdo má v měsíci co hlásit. Může být pevným blokem porady tajemníka s vedoucími odborů (program v příloze G). Kontrolní dny se zhotovitelem vede odbor investic mimo rytmus a stavový list z nich čerpá.
Čtvrtletní porada přebírá program ze strategie beze změny (kapitola 7.5 Metodiky strategie). Implementace přidává jen podklad. Porady jsou rozložené nerovnoměrně, protože květnová musí předejít roční zprávě a zářijová rozpočtu.
Porada se koná podle kalendáře. Když vlastník strategie nemůže, porada dostane náhradní termín nejpozději do měsíce a vedení se nepředává. Měsíční poradu vede při nepřítomnosti koordinátora určený zástupce. Zrušená nebo delegovaná porada je první z varovných signálů pro radu (kapitola 9.2).
Usnesení o řízení strategie. Zastupitelstvo usnesení přijme se strategií. Stanoví řídicí rytmus, termíny zpráv, kód projektu jako standard, roli finančního výboru a variantu řízení. Platí i po volbách, dokud ho nové zastupitelstvo nezmění (vzor v příloze G).
2.3 Roční kalendář implementace
Kalendář se řídí třemi pevnými body, závěrečným účtem do 30. 6., zveřejněním návrhu rozpočtu před prosincovým zasedáním a branami politiky. Odděluje roční zprávu od rozpočtu a nechává leden a únor finančnímu odboru na uzavření roku.
| Měsíc | Co se děje | Kdo rozhoduje |
|---|---|---|
| Leden | Uzavření roku, stavové listy k 31. 12., přehled stropů k 31. 12., měsíční porada, zveřejnění schváleného rozpočtu a výhledu, finanční vypořádání se státem a krajem do 15. 2. | Finanční odbor, koordinátor |
| Únor | Data do panelu, podklady závěrečného účtu a roční zprávy, předání ročních výkazů | Koordinátor a finanční odbor připravují |
| Březen | Čtvrtletní porada (první v roce, zakázky, rezervy, registr rizik, spouštěče), strategický bod rady, stav zásobníku. Rozdíl mezi zapojeným odhadem nevyčerpané části stropů a skutečností upraví rozpočtové opatření | Rada v rozsahu svých pravomocí, ostatní zastupitelstvo |
| Duben | Návrh roční zprávy a závěrečného účtu s přílohou stropů priorit, sebehodnocení koordinační jednotky. V prvním roce rada schválí karty opatření pro realizaci dodané do 31. 3. | Koordinátor a finanční odbor připravují, rada schválí karty |
| Květen | Čtvrtletní porada před roční zprávou (vede starosta), zveřejnění návrhu závěrečného účtu. Odbory dodají do 31. 5. aktualizované karty projektů a podklady pro plán kapacit pro letní posun plánu | Rada schválí roční zprávu a návrh závěrečného účtu |
| Červen | Závěrečný účet s účetní závěrkou a roční zpráva, rozhodnutí na bráně, pokud ji kalendář politiky v tom roce má, žádost o přezkum hospodaření | Zastupitelstvo |
| Červenec a srpen | Stav k 30. 6. dodají odpovědné osoby ve stavových listech a odbor investic v podkladu pro pololetní zprávu do 10. 7. Návrh posunu investičního plánu a výhledu o rok, test příležitosti nad novými výzvami, aktualizace zásobníku, pololetní zpráva o investicích k 30. 6., plán kapacit | Koordinátor a finanční odbor připravují, tajemník potvrdí plán kapacit do 31. 8., rada v srpnu projde stav zásobníku |
| Září | Čtvrtletní porada před rozpočtem (vede starosta), pololetní zpráva o investicích v zastupitelstvu, rada zadá návrh rozpočtu od priorit a rozhodne o náboru a externí podpoře podle plánu kapacit (kapitola 3.5) | Rada, zastupitelstvo |
| Říjen | Část A výhledu podle podzimní predikce daňových příjmů, návrh rozpočtu, výhledu a akčního plánu s výhledem přípravy na druhý rok a se zapojením nevyčerpané části stropů podle odhadu k 30. 9., seznam ukončovaných činností, milníky na příští rok v kartách | Rada schválí návrh |
| Listopad | Zveřejnění návrhu rozpočtu a výhledu, stanovisko finančního výboru, čtvrtletní porada | Finanční výbor, vlastník strategie |
| Prosinec | Rozpočet, výhled a akční plán v jednom bodě, s roční zprávou v ruce. Plán práce rady na příští rok | Zastupitelstvo, rada |
V měsících se čtvrtletní poradou se měsíční porada koná před ní. Čtvrtletní přehled k 31. 12. slouží březnové poradě, k 31. 3. květnové, k 30. 6. zářijové a k 30. 9. listopadové. Co koordinátor v kterém měsíci připravuje a komu podklady posílá, shrnuje rok koordinátora v příloze G.
Termíny na celý rok předem. Tajemník připraví a rada v prosinci přijme plán práce na příští rok s termíny porad, strategických bodů, zasedání zastupitelstva a finančního výboru. Termíny rozhodovacích bodů strategických projektů doplní koordinátor podle karet projektů.
Volební rok. Zpráva za volební období jde zastupitelstvu spolu s předvolební branou politiky, v modelovém městě v březnu 2030, a nahrazuje roční zprávu. Předávací balíček je hotový v září. Návrh rozpočtu na první rok po volbách připraví úřad podle výhledu ještě za odcházející rady (kapitoly 8.3 a 8.4).
2.4 Role a odpovědnosti při realizaci
Rozvoj vede starosta s radou. Úřad plní úkoly, které mu rada uloží usnesením s termínem a odpovědnou osobou. Role se proti strategii nemění.
| Role | Co dělá v implementaci | Za co odpovídá |
|---|---|---|
| Vlastník strategie (starosta nebo místostarosta pro rozvoj) | Vede čtvrtletní porady, měsíčně projde s koordinátorem stavový list a přehled stropů, předkládá radě strategický bod, dává úkoly koordinátorovi | Politicky za strategii jako celek a za to, že rytmus běží |
| Gesční radní | Potvrzuje nové termíny milníků v rámci schváleného harmonogramu a rozpočtu, navrhuje radě řešení odchylek, přesuny a čerpání rezervy, předkládá rozhodovací body, jedná s partnery v řetězci realizace | Politicky za prioritu |
| Rada | Ukládá úkoly usnesením, projednává strategický a povinné body, rozhoduje v rozhodovacích bodech investic a o rozpočtových opatřeních ve své pravomoci, schvaluje karty s milníky, plán nápravy a seznam ukončovaných činností, určuje koordinátora | Za řízení strategie během roku |
| Zastupitelstvo | Přijímá usnesení o řízení strategie, rozpočtový balík, nové projekty, změny stropů, limitů a strategie včetně ukončení opatření, projednává roční zprávu | Za rámec, ve kterém rada řídí |
| Finanční výbor | Vydá stanovisko k návrhu rozpočtového balíku na jedné straně | Za nezávislý pohled na rozpočet |
| Kontrolní výbor | Kontroluje plnění usnesení o řízení strategie, například zda se porady konaly podle kalendáře | Za kontrolu plnění usnesení |
| Koordinační jednotka | Vede měsíční poradu, potvrzuje barvy, připravuje čtvrtletní poradu, strategický bod a zprávy, vede panel a registry | Za úplnost a pravdivost dat, rozhodují vlastník strategie a rada |
| Odpovědná osoba (vedoucí odboru nebo ředitel organizace) | Vyplňuje stavový list, navrhuje barvu, řeší zelenou, připravuje plán nápravy a podklad pro rozhodovací bod | Věcně za opatření nebo projekt |
| Finanční odbor | Vede kódy projektů, strategické řádky výhledu, zapojení nevyčerpané části stropů a formulář rozpočtového opatření, sestavuje účetní část měsíčního přehledu stropů, s koordinátorem potvrzuje stupeň ověřeno | Za správnost peněz v jedné tabulce |
| Odbor rozvoje (kde ho město má) | Vede zásobník a dotační agendu, připravuje investice priorit do rozhodovacího bodu 4, dodává test příležitosti a podklady pro rozhodovací body | Za zásobník, dotace a přípravu projektů, u kterých je jeho vedoucí odpovědnou osobou |
| Odbor investic a odbor majetku | Připravují a realizují projekty a plochy, odhady a podklady pro pololetní zprávu | Za projekty, u kterých je jejich vedoucí odpovědnou osobou |
| Tajemník | Uvolňuje kapacity, potvrzuje plán kapacit a promítá ho do systemizace, navrhuje seznam ukončovaných činností, připravuje plán práce rady, pracovněprávně zajišťuje koordinátora | Za kapacity úřadu |
| Organizace a obecní firmy | Ředitelé jsou odpovědnými osobami, dodávají data a plní závazky | Podle roční dohody o úkolech (kapitola 7.5) |
Co smí gesční radní sám. Gesční radní odpovídá za prioritu politicky, rozhoduje ale rada. Sám rozhoduje jen věcně v mezích toho, co už rada schválila. Potvrdí nový termín milníku uvnitř roku, pokud nemění výstup roku, peníze ani kritickou cestu. Přidělí úkol odpovědné osobě v rámci jejího plánu a u oranžové na kritické cestě jí zadá plán nápravy (kapitola 6.6). Všechno ostatní navrhuje radě, včetně oranžové v ceně a čerpání rezervy nad přirážku projektu. Odpovědnou osobou opatření a projektu je vždy funkce úřadu nebo organizace, gesční radní jí není (kapitola 4.1). Je-li neuvolněný, dostává podklady od koordinátora a rozhodovací body za něj může předkládat vlastník strategie. Priority se strategickými projekty je vhodné svěřit uvolněným členům rady.
Koordinátor. Rada určí koordinátora usnesením, pracovněprávně ho zajistí tajemník. Sedí v kanceláři starosty, nebo v odboru rozvoje. Úkoly dostává od vlastníka strategie, jemu předkládá podklady a je přítomen na schůzi rady při strategickém bodu. Sedí-li v odboru rozvoje, stanoví mu cíle pro roční hodnocení tajemník na návrh vlastníka strategie. Stavové listy projektů, za které odpovídá vedoucí odboru rozvoje, předkládá koordinátor vlastníkovi strategie s barvou, kterou sám potvrdil. Spor o jejich barvu rozhoduje vlastník strategie. Odejde-li, určí rada náhradu do 30 dnů a tajemník zahájí nábor, který trvá 4 až 8 měsíců. Jádro řízení potřebuje v plné variantě zhruba jeden úvazek, v minimální variantě polovinu. Ve městě s 20 až 50 tisíci obyvateli stačí půl až tři čtvrtě úvazku (příloha E).
Koordinační jednotka. Má jednoho až dva lidi u vlastníka strategie. Koordinátor má přímý přístup k vlastníkovi strategie a na strategický bod rady. V každém odboru je určený pracovník pro strategii. Jednotka se každý rok sama posoudí (kapitola 9.3). Tato pravidla plynou ze šesti podmínek úspěchu jednotek pro realizaci priorit v příloze B. Varovné signály převádí na město kapitola 9.2.
Matice odpovědností pro řídicí procesy určuje, kdo zpracuje, kdo rozhoduje a kdo dodá podklad. Doplňuje matici pro aktivity ze strategie a je v příloze G.
2.5 Minimální varianta do 20 tisíc obyvatel
Menší město řídí strategii stejnými pravidly s méně rutinami a kratšími dokumenty. Jádro šesti dokumentů (kapitola 1.4) platí i zde, mění se jen rozsah a četnost. Variantu stanoví usnesení o řízení strategie.
| Prvek | Plná varianta | Minimální varianta do 20 tisíc obyvatel |
|---|---|---|
| Měsíční úroveň | Měsíční realizační porada koordinátora s odpovědnými osobami | Měsíční přehled koordinátora pro starostu na jedné straně (vzor v příloze G) |
| Čtvrtletní porada | Čtyřikrát ročně, v březnu, květnu, září a listopadu | První rok čtvrtletně, potom pololetně v květnu a září, obě vede starosta |
| Akční plán a výhled | Plná sestava strategických řádků | Jedna tabulka akčního plánu a výhledu s povinnými řádky (kapitola 3.2) |
| Přehled stropů | Měsíčně | Čtvrtletně, jako část přehledu pro starostu |
| Formulář rozpočtového opatření | Všechna pole | Priorita, kód, důvod |
| Semafor a stavový list | U všech opatření a strategických projektů | Jen u investic nad hranicí pro pět otázek |
| Pololetní zpráva o investicích | K 30. 6. a k 31. 12. | Jen k 30. 6., projekty priorit a akce nad hranicí, obnova souhrnně. Stav k 31. 12. v roční zprávě |
| Roční zpráva | 10 až 15 stran | 5 až 8 stran |
| Koordinátor | Zhruba jeden úvazek | Zhruba půl úvazku |
| Povinné vždy | Jádro šesti dokumentů, kód projektu, karta s kritériem ukončení u každého opatření, předávací balíček | Jádro šesti dokumentů, kód projektu, kritérium ukončení u investic a vyjednávacích opatření, předávací balíček |
Koordinátorem je i v malém městě člověk, který pracuje pro starostu. Město s 20 až 50 tisíci obyvateli je v plné variantě. Jednotlivé prvky minimální varianty může převzít se zdůvodněním v usnesení o řízení strategie. Doporučená kombinace je semafor v prvním roce jen u strategických projektů a investic nad hranicí a pololetní porada od druhého roku.
Hlavní pravidlo kapitoly. Strategii řídí pevný rytmus zapsaný v usnesení zastupitelstva a každá odchylka se v tomto rytmu včas dostane k tomu, kdo o ní smí rozhodnout. Měsíční porada a gesční radní odchylky připraví, o penězích a změnách plánu rozhoduje rada v rozsahu svých pravomocí, o stropech, limitech a strategii zastupitelstvo.
Kapitola 3. Proces 1, rozpočet, výhled a akční plán
Hlavní sdělení. Strategie se do peněz promítá jednou tabulkou. Střednědobý výhled nese stropy priorit, bloky investičního plánu, provoz, bilanci a limity. Rozpočet je prvním rokem výhledu a akční plán seznamem jeho projektů. Všechny nesou stejný kód projektu. Strop priority platí na celé volební období a peníze, které se v roce nevyčerpají, zapíše finanční odbor do rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty. Zastupitelstvo přijímá rozpočet, výhled a akční plán v prosinci najednou, se stanoviskem finančního výboru.
Výstup procesu. Výhled se strategickými řádky a bilancí, rozpočet s kódy projektů, akční plán s přirážkami v Kč a výhledem přípravy, stanovisko finančního výboru a příloha závěrečného účtu „stropy priorit“.
3.1 Cíl a principy procesu
Proces 1 odpovídá na otázku, kolik peněz dostane strategie letos a v dalších letech a kdo s nimi smí během roku hýbat. Investiční plán, stropy, limity a šest kroků rozpočtu ze strategie převádí na roční postup s termíny a pravomocemi. Řídí se principy jedné tabulky peněz, peněz zůstávajících prioritě a projektu odděleného od zdroje (kapitola 2.1).
3.2 Střednědobý výhled jako nosič strategie
Podle výhledu se skládá rozpočet. Výhled sestavuje finanční odbor, strategické řádky dodává koordinátor z investičního plánu a schvaluje ho zastupitelstvo (§ 84 odst. 2 písm. b) zákona o obcích). Závazné ukazatele má jen rozpočet. Sloupce tvoří rok rozpočtu (R), podrobně roky do konce volebního období a rámcově další roky, celkem 4 až 5 let po roce rozpočtu. Nové vedení tak ve výhledu najde rozběhnuté projekty i jejich splátky.
| Část | Řádky |
|---|---|
| A. Běžné hospodaření | 1 daňové příjmy, 2 ostatní běžné příjmy, 3 běžné výdaje bez provozu nových investic, 4 provoz dokončených investic (součet karet provozu podle roku náběhu), 5 provozní saldo, kontrolní řádek proti limitu |
| B. Investiční plán | 6 blok obnovy a povinností, 7 až 11 strop priority 1 až 5 (každá priorita jeden řádek, pod ním projekty s kódem a řádek rezervy na rizika priority), 12 blok příležitostí (roční strop), 13 kapitálové výdaje celkem |
| C. Zdroje, bilance a financování | 14 kapitálové příjmy bez dotací (prodej pozemků a majetku), 15 investiční dotace s rozhodnutím o poskytnutí dotace v roce proplacení a pod ní předfinancovaná částka, 16 příjmy celkem, 17 výdaje celkem, 18 saldo rozpočtu, 19 úvěr, čerpání a splátky jistiny, 20 zapojení zůstatků minulých let na nevyčerpanou část stropů priorit, 21 zapojení ostatních zůstatků minulých let, 22 financování celkem, 23 zůstatek na účtech k 31. 12., z toho nevyčerpaná část stropů priorit a účelově vázané prostředky, 24 dlouhodobé závazky a pohledávky k 31. 12. |
| D. Kontrolní řádky | 25 limity finančního rámce (dluh, dluh s obecními firmami, dluhová služba, provozní saldo, provoz priorit, příležitosti) se znakem splněno, nesplněno, 26 čerpání stropu každé priority na volební období kumulativně |
| E. Změny | 27 u každého řádku části B minulá a nová hodnota a důvod změny |
Část B nese u priority roční částku stropu, tedy vlastní zdroje a úvěr. Dotovaná část s rozhodnutím o poskytnutí dotace stojí pod řádkem priority mimo strop, ostatní dotace a etapy se spouštěčem uvádí výhled informativně mimo součet. Víceletý projekt má profil úhrad po letech. V rámcových letech nese výhled orientační strop, který potvrdí povolební přezkum. Část C uzavírá bilanci a v řádku dlouhodobých závazků nese úhrady víceletých smluv, energetické služby, dodavatelské úvěry a podmíněný odvod dotací. Při nesplněném limitu v části D platí pořadí odkladů z finančního rámce. Povinné řádky minimální varianty jsou běžné hospodaření, blok obnovy a povinností, strop každé priority, blok příležitostí, kapitálové výdaje celkem, úvěr, zůstatek na účtech a kontrolní řádky limitů a čerpání stropů.
Test souladu rozpočtu s minulým výhledem. Finanční odbor porovná návrh rozpočtu se sloupcem téhož roku ve výhledu přijatém před rokem, část B řádek po řádku. Každý rozdíl se vysvětlí. Rozdíl nad 10 % uvede finanční výbor ve stanovisku jako výhradu. Zapojení zůstatků se nepočítá.
3.3 Kód projektu a rozpočtová skladba
Vazbu na strategii nese pole ORG s projektem a pole ORJ s gescí. Účelový znak zůstává dotacím. Kód projektu v poli ORG má na prvním místě blok (1 obnova a povinnosti, 2 priority, 3 příležitosti), na druhém prioritu (0 u obnovy a příležitostí) a dál pořadí nebo vlastní číslo akce. Rezerva na rizika priority má pořadí 90. Kód 2203 je tedy priorita 2, projekt 03, sítě Za Nádražím, 1. etapa.
Pravidla kódu.
- Kódy přidělí koordinátor s finančním odborem před schválením návrhu rozpočtu, se kterým se strategie přijímá, takže je nese už první rozpočet. Finanční odbor je v prvních sto dnech promítne do smluv, evidence a formuláře rozpočtového opatření. Byla-li strategie přijata dřív nebo bez kódů, přidělí je koordinátor s finančním odborem do 31. 1. prvního roku a promítne do rozpisu schváleného rozpočtu. Závazné ukazatele se tím nemění. Přehled stropů za leden je první sestavou podle kódů.
- Kód platí po celý život projektu od první studie po provoz a po ukončení se znovu nepoužije. Jeden projekt má jeden kód. Studie mateřské školy Za Nádražím je proto od začátku na kódu 2206, ne na kódu studií ploch 2201.
- Investiční příspěvek zřízené organizaci nese kód projektu. Organizace ho vede ve vlastním účetnictví jako účelový znak podle pokynu zřizovatele, vykáže ho v rozboru hospodaření a nevyčerpanou část odvede do rozpočtu a ta se počítá do nevyčerpané části stropu priority.
- Rezerva na rizika priority se rozpočtuje na položce rezerv kapitálových výdajů a čerpá se přesunem na kód projektu.
- Kód dostane i neinvestiční opatření. Výdaje neinvestičních opatření sleduje limit provozu priorit. Rozběhnuté projekty z doby před strategií dostanou kód v bloku obnovy a povinností.
Provoz pod kódem. Provoz dokončené investice se účtuje pod kódem projektu na běžných položkách. Hradí-li ho organizace nebo obecní firma, stanoví rada v příspěvku nebo smlouvě účelovou část pro nový provoz. Náklady týmu opatření se vedou podle ORJ a do provozu priority se počítají z plánu kapacit. Přeúčtování mezd pod kód je volitelné.
Čerpání stropu priority je součet kapitálových výdajů kódů priority bez výdajů krytých dotací, ať šly z roční částky, nebo ze zapojených zůstatků. Stejně jako ve strategii se do čerpání nepočítá část úvěru, jejíž splátky pokryje čistý výnos projektu v nízkém scénáři, do limitů dluhu ano. Dotovanou část určí finanční odbor podílem dotace na způsobilých výdajích podle rozhodnutí o poskytnutí dotace, i před proplacením, a označí ji účelovým znakem. Běžné výdaje pod kódem se do stropu nepočítají. Měsíční přehled stropů má účetní část ze sestavy podle pole ORG a odhadovou část, kterou doplní koordinátor s odborem investic z evidence smluv a stavových listů (kapitola 6.2).
3.4 Peníze, které priorita v roce nevyčerpá
Strop priority platí na celé volební období a roční částka ve výhledu je jen jeho rozložení do let. Čerpání se proto sleduje kumulativně, v kontrolním řádku 26 výhledu a v příloze závěrečného účtu „stropy priorit“ (kapitola 8.2). Zpožděná studie tak prioritě strop nebere.
Zapojení s rozpočtem dalšího roku. Část roční částky, kterou priorita nevyčerpá, zůstane po uzavření roku v zůstatku na účtech. Rozpad po kódech dodá koordinátor ze stavových listů a přehledu stropů k 30. 9. Finanční odbor podle něj zapíše odhad do návrhu rozpočtu dalšího roku jako zapojení zůstatků minulých let na tytéž projekty priority a podle přehledu k 31. 10. ho zpřesní před zveřejněním návrhu. O zapojení rozhoduje zastupitelstvo rozpočtem. Rozdíl proti skutečnosti po uzavření roku upraví rozpočtové opatření.
Posun harmonogramu a nevyčerpaná rezerva. Peníze projektu, jehož harmonogram se posunul, se zapíšou na týž kód. Rezervu na rizika priority, která zbyla, zapojí zastupitelstvo zpět do rezervy priority, v modelovém městě na kód 2290.
Peníze zůstávají v prioritě. Do jiných bloků se nevyčerpaná část stropu přesouvá jen rozhodnutím zastupitelstva (kapitola 6.3 Metodiky strategie). Zapojení zůstatků strop priority na volební období nezvyšuje.
Volební rok. Finanční odbor zapíše nevyčerpanou část stropu do návrhu rozpočtu na první rok po volbách a nová rada ji potvrdí nebo změní v povolebním přezkumu (kapitola 8.3).
3.5 Postup v pěti krocích ročního cyklu
Cyklus navazuje na kalendář v kapitole 2.3. Jihlava, Litoměřice, Chrudim a Děčín schvalují akční plán s rozpočtem. Metodika z této praxe dělá pravidlo.
Krok 1. Posun investičního plánu a výhledu (červenec a srpen)
Odpovědné osoby dodají do 31. 5. aktualizované karty projektů se stupněm přípravy, odhadem s indexací (kapitola 5.4), harmonogramem s profilem úhrad a kartou provozu. Koordinátor karty ověří proti zásobníku a stavovým listům, posune investiční plán o rok, provede test příležitosti nad novými výzvami a aktualizuje zásobník. Finanční odbor posune výhled podle jarní predikce daňových příjmů a v říjnu ho zpřesní. Tajemník potvrdí plán kapacit do 31. 8. (kapitola 7.2). Do akčního plánu postoupí jen projekt, na který má odbor kapacitu.
Krok 2. Rozpočet podle priorit (září a říjen)
Šest kroků z kapitoly 1.5 Metodiky strategie značíme písmeny, termíny jsou orientační. (a) Do 30. 9. rada po zářijové poradě potvrdí limity, roční částky stropů a bloku příležitostí a seznam projektů priorit. Rozhodne o náboru a externí podpoře podle plánu kapacit a uloží úřadu kroky b až e. (b) Do 15. 10. finanční odbor se správci majetku sestaví blok obnovy podle plánu obnovy a úrovní služeb, rezervu k odhadu obnovy a provoz z karet provozu. (c) Do 15. 10. odpovědné osoby dodají projekty priorit s kódem, částkou, zdrojem, stupněm přípravy a přirážkou v Kč a rezervu priority. Dodají i výdaje podmíněné dotací do informační přílohy a rozpad nevyčerpané části stropu podle přehledu k 30. 9. Koordinátor ověří součet proti stropu a gesční radní potvrdí návrh za svou prioritu. (d) Do 20. 10. finanční odbor a tajemník s vedoucími zařadí ostatní požadavky odborů a organizací ve zbývajícím prostoru, požadavky mimo priority přes test příležitosti. (e) Rada do 31. 10. schválí návrh balíku s testem souladu, kontrolními řádky, návrhem akčního plánu, seznamem ukončovaných činností a předá ho finančnímu výboru. Odhad nevyčerpané části stropů zpřesní finanční odbor podle přehledu k 31. 10. před zveřejněním návrhu. Krok f je přijetí v kroku 5. Malé město spojí kroky b a c a uvede jen tři čísla, priority, obnovu a příležitosti.
Krok 3. Akční plán s výhledem přípravy na druhý rok (říjen)
Každý řádek akčního plánu má kód, opatření, projekt nebo činnost, částku, přirážku v Kč, zdroj, výstup do konce roku, odpovědnou osobu a termín. Přirážka v Kč je hranice, do které smí rada čerpat rezervu na rizika priority na daný projekt, a stanoví ji zastupitelstvo přijetím akčního plánu. Řádky priority dávají dohromady roční částku stropu. Výdaj podmíněný dotací je v informační příloze (kapitola 3.6). Milníky uvnitř roku nese karta schválená radou, v prvním roce je nesou řádky akčního plánu (kapitola 4.6). Investice je kryta, až když akční plán a rozpočet obsahují její realizaci (kapitola 4.3). Akční plán prvního roku označí nejméně tři viditelné projekty ze strategie, které lidé uvidí do dvanácti měsíců (kapitola 7.1 Metodiky strategie). Mají stavový list jako strategické projekty a jdou na veřejný semafor od prvního čtvrtletí (kapitola 7.7). Výhled přípravy na druhý rok uvádí projekty, jejichž příprava musí proběhnout v prvním roce, aby mohly jít do realizace ve druhém. Zastupitelstvo výhled přípravy bere na vědomí.
Krok 4. Stanovisko finančního výboru (listopad)
Zastupitelstvo pověří finanční výbor stanoviskem v usnesení o řízení strategie, protože ve výboru bývají zastoupeny i opoziční kluby. Výbor dostane návrh balíku hned po schválení radou. Stanovisko má jednu stranu a odpovídá na čtyři otázky. Odpovídá rozpočet loňskému výhledu s vysvětlenými rozdíly? Odpovídají roční částky stropů investičnímu plánu a vejdou se se zapojenými zůstatky do stropů na volební období? Drží výhled ve všech letech limity a uzavírá bilanci? Jsou dotace příjmem jen s rozhodnutím o poskytnutí dotace a jdou zapojené zůstatky na projekty téže priority? Výrok zní „odpovídá“, „odpovídá s výhradou“, nebo „neodpovídá“ a rada na výhrady odpoví.
Krok 5. Přijetí v jednom balíku (prosinec)
Zastupitelstvo přijme v jednom bodě s hlasováním o jednotlivých výrocích rozpočet se závaznými ukazateli, výhled, akční plán a svěření čerpání rezervy na rizika priority radě, podle potřeby i úvěrovou smlouvu. Výhled přípravy a stanovisko výboru bere na vědomí.
Závazné ukazatele v blocích investičního plánu jsou kapitálové výdaje každé priority, bloku obnovy a bloku příležitostí celkem a kapitálové výdaje kódů projektů priorit a projektů nad hranicí pro pět otázek. Závazný ukazatel priority zahrnuje roční částku stropu, zapojené zůstatky a dotovanou část s rozhodnutím o poskytnutí dotace. Je proto vyšší než roční částka stropu, kterou sleduje příloha rozpočtu a závěrečného účtu. Ostatní rozpočtová opatření v blocích provádí zastupitelstvo samo.
Rozpočtová opatření rady. Rada provádí rozpočtová opatření v rozsahu, který jí zastupitelstvo běžně svěřuje (§ 102 odst. 2 písm. a) zákona o obcích), tedy podle obvyklé praxe města. Změny stropů, nové projekty, posuny mezi podrobnou a rámcovou částí a přesuny mezi stropy rozhoduje zastupitelstvo, jak stanoví strategie (kapitola 7.3 Metodiky strategie). Čerpání rezervy na rizika priority do přirážky projektu svěří zastupitelstvo radě v usnesení o rozpočtu.
Pravomoci v realizaci. Tabulka shrnuje všechny pravomoci během realizace. Barva semaforu říká, kdy a komu se odchylka hlásí (kapitola 6.3). O penězích rozhoduje vždy orgán podle tabulky.
| Rozhodnutí | Kdo |
|---|---|
| Nový termín milníku uvnitř roku bez dopadu na výstup roku, peníze a kritickou cestu, přidělení úkolu odpovědné osobě | Gesční radní, ostatní navrhuje radě (kapitola 2.4) |
| Přesun mezi kódy projektů téže priority | Rada v rozsahu, který jí zastupitelstvo běžně svěřuje, nad něj zastupitelstvo |
| Čerpání rezervy na rizika priority na projekt téže priority | Rada do přirážky projektu v Kč z akčního plánu, pokud jí to zastupitelstvo svěří v usnesení o rozpočtu, nad ni do výše rezervy priority zastupitelstvo. Nad rezervu priority přesun mezi stropy, nebo mimořádný přezkum |
| Zapojení nevyčerpané části stropu z minulého roku na projekty téže priority | Zastupitelstvo rozpočtem, rozdíl proti skutečnosti rozpočtovým opatřením |
| Přesun nevyčerpané části stropu do jiného bloku | Zastupitelstvo (kapitola 6.3 Metodiky strategie) |
| Zvýšení výdajů o dotaci po rozhodnutí o poskytnutí dotace a předfinancování do proplacení | Rada |
| Čerpání částky na nepředvídané výdaje | Zastupitelstvo |
| Uzavření úvěrové smlouvy, doporučeně i smlouvy o energetických službách a smlouvy s odloženou splatností delší než rok | Zastupitelstvo (§ 85 zákona o obcích) |
| Vázání výdajů bloku příležitostí při výpadku příjmů | Rada v pořadí odkladů z finančního rámce |
| Smlouva s úhradami přes konec roku nebo mandátu | Orgán příslušný k zakázce, jen když výhled nese úhrady všech let (kapitola 3.6) |
| Podání žádosti o dotaci a předfinancování, zajištění financování, vyžaduje-li ho výzva | Rada, zajištění financování zastupitelstvo (kapitola 3.6) |
| Nový projekt v investičním plánu, posun mezi podrobnou a rámcovou částí | Zastupitelstvo, zpravidla s akčním plánem a rozpočtem |
| Přesun mezi stropy priorit do 10 % menšího stropu bez změny součtu, změna limitů | Zastupitelstvo s odůvodněním (kapitola 7.3 Metodiky strategie) |
| Větší přesun mezi stropy, zvýšení součtu stropů, další příležitost po dosažení ročního stropu příležitostí | Mimořádný přezkum politiky (kapitola 7.4 Metodiky politiky) |
| Pokračovat, změnit nebo zastavit v rozhodovacím bodě investice, nový harmonogram | Rada (kapitola 4.2 Metodiky strategie) |
| Drobná změna stavby v mezích rozpočtu projektu, například do 2 % ceny smlouvy | Starosta, pokud mu rada schvalování drobných změn svěří usnesením, rada dostane souhrn. Změnu nad hranici, změnu účelu nebo rozsahu a změnu, která sahá na rezervu priority, schvaluje rada předem (kapitola 5.6) |
| Okamžité pozastavení projektu nebo opatření, tedy dalších závazků a čerpání | Rada, informuje zastupitelstvo na nejbližším zasedání |
| Ukončení opatření | Zastupitelstvo jako změnu strategie, zpravidla s akčním plánem, mimořádně dřív. Kritérium ukončení vede radu k návrhu |
Každé rozpočtové opatření v blocích uvádí prioritu, blok, kód projektu a důvod ve vztahu ke strategii (kapitola 6.4). Rozpočtové opatření rady nad rozsah, který jí zastupitelstvo svěřilo, je mimo její pravomoc a výdaj nemá krytí. Když zastupitelstvo rozpočet v prosinci nepřijme, platí rozpočtové provizorium a příloha F.
3.6 Dotace, úvěry a cizí zdroje v rozpočtu
Dotace v plánu a v rozpočtu. Investiční plán počítá s dotací jen u vyhlášené výzvy nebo trvale otevřeného programu, a to jako s předpokladem. Rozpočet a výhled ji zapisují jako příjem až s rozhodnutím o poskytnutí dotace, případně se smlouvou. Do té doby nese rozpočet výdaj z vlastních zdrojů nebo úvěru, nebo jen část krytou stropem. Podmíněné výdaje se vedou v informační příloze akčního plánu a do rozpočtu vstupují rozpočtovým opatřením rady po rozhodnutí o poskytnutí dotace.
Dotace od výzvy po udržitelnost. Každá dotace projde šesti kroky, které jsou milníky ve stavovém listu projektu. Dotační agendu vede po celou dobu odbor, který žádost podal, zpravidla odbor rozvoje.
| Krok | Co se udělá | Kdo připraví | Kdo rozhodne | Lhůta |
|---|---|---|---|---|
| 1 Výzva | Ověření, zda výzva kryje projekt priority v zásobníku nebo v akčním plánu, jinak test příležitosti | Koordinátor s dotačním pracovníkem | O přípravě žádosti vlastník strategie, porada bere na vědomí | Do 10 pracovních dnů od vyhlášení |
| 2 Podání žádosti a předfinancování | Podklad na jedné straně, kód, způsobilé výdaje, kofinancování ze stropu, předfinancování, provoz, podmínky udržitelnosti, stupeň přípravy a volná kapacita podle pravidla vstupu (kapitola 7.2) | Odpovědná osoba | Rada | Před podáním |
| 3 Zajištění financování | Usnesení o zajištění financování, vyžaduje-li ho výzva jako přílohu žádosti | Finanční odbor | Zastupitelstvo | Před podáním |
| 4 Rozhodnutí o poskytnutí dotace | Dotovaná část s účelovým znakem vedle kódu | Dotační pracovník, finanční odbor | Rada bere na vědomí | Podle poskytovatele |
| 5 Zapojení do rozpočtu | Rozpočtové opatření, příjem v roce proplacení žádosti o platbu v řádku dotací, vrácení do zůstatku, ze kterého se předfinancovalo | Finanční odbor | Rada | Do 30 dnů od rozhodnutí o poskytnutí dotace |
| 6 Udržitelnost | Konec udržitelnosti a podmínky v kartě provozu, monitorovací zprávy jako milníky, riziko odvodu v řádku dlouhodobých závazků | Odpovědná osoba, provozovatel | Do konce udržitelnosti |
Má-li výzva lhůtu kratší než doba do schůze rady, rozhodne o podání žádosti rada na mimořádné schůzi. Odbor podává žádost jen s rozhodnutím rady.
Předfinancování a odvod. Příjem dotace jde do rozpočtu roku proplacení a do stropu se nepočítá. Riziko odvodu kryje v době realizace rezerva na rizika priority, potom provozní rezerva.
Úvěr. O uzavření úvěrové smlouvy rozhoduje zastupitelstvo. Smlouva uzavřená bez jeho schválení by byla neplatná. S přijetím strategie stanoví zastupitelstvo parametry úvěru ve výši úvěrové části stropů. Po výběru banky schválí smlouvu s dobou čerpání do konce mandátu a teprve pak s úvěrem výhled počítá. Tranše v mezích smlouvy čerpá rada podle rozhodovacích bodů investic. Modelové město má na sítě Za Nádražím úvěr 30 mil. Kč podle investičního plánu strategie.
Dluh a dodavatelské úvěry. Do dluhu města se počítají i dodavatelské úvěry a splátky energetických služeb se zaručenou úsporou. Finanční odbor je zapíše do řádku dlouhodobých závazků a do limitů dřív, než se o smlouvě rozhodne.
Víceleté stavby a závazky přes konec mandátu. Smlouvu s úhradami přes konec roku nebo mandátu lze uzavřít jen tehdy, když výhled nese úhrady všech let v řádku priority a v řádku dlouhodobých závazků. Úhrady v letech mandátu se počítají do stropu, úhrady po jeho konci do orientačního stropu rámcové části investičního plánu, který potvrdí povolební přezkum. Kryje-li tyto úhrady nevyčerpaná část stropu mandátu, zůstávají ve stropu mandátu a finanční odbor je zapíše do návrhu rozpočtu prvního roku po volbách (kapitola 3.4). Zastupitelstvo tyto úhrady vidí ve výhledu, když schvaluje zakázku nebo rozpočet. Podklad pro rozhodovací bod 4 uvádí profil úhrad (kapitola 5.3). Příklad je v bilanci v kapitole 3.8.
3.7 Provoz a obnova v hotovostním rozpočtu
Proces 1 zviditelní provoz nové investice a obnovu dřív, než se objeví v hotovostním rozpočtu, tedy před předáním stavby a dřív, než na obnovu přestanou zbývat peníze.
Karta provozu. Každá investice priorit a příležitostí má kartu na jedné straně s kódem projektu (pole v příloze G). Vyplní ji odpovědná osoba a finanční odbor ověří sazby. Karta se v každém rozhodovacím bodě aktualizuje (kapitola 5.3) a rok po předání se ověří proti skutečnosti (kapitola 5.7). Řádek provozu dokončených investic ve výhledu je součet karet podle roku náběhu. Spolu s provozem neinvestičních opatření tvoří provoz priorit, který sleduje limit. Podmíněné etapy se do něj počítají, jako by se spustily.
Poměr výdajů na obnovu k odpisům. Finanční odbor ho jednou ročně spočte za blok obnovy, zvlášť za budovy, komunikace a sítě, a uvede ho v roční zprávě. Hodnota pod 100 % několik let po sobě ukazuje, že majetek stárne rychleji, než se obnovuje. Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací přebírá proces 1 jako hotový vstup do bloku obnovy, u sítí obecní firmy nebo svazku do souhrnného přehledu obecních firem (kapitola 7.5).
3.8 Příklady dobrého výstupu (modelové město)
Příklady navazují na investiční plán priority 2 v příloze I Metodiky strategie.
Výřez výhledu přijatého v prosinci 2027, priorita 2 a blok obnovy (mil. Kč).
| Řádek výhledu | 2028 (R) | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 Z toho tým přípravy pozemků, opatření 2.1 (2201) | 4,5 | 4,5 | 4,5 | 4,5 | 4,5 |
| 4 Provoz dokončených investic priority 2 (2202, 2203) | 0 | 0 | 0,1 | 1,5 | 1,5 |
| 6 Blok obnovy a povinností | 240 | 190 | 160 | 160 | 160 |
| 8 Strop priority 2, v rámcových letech orientační | 25 | 30 | 35 | 10 | 10 |
| 2201 Změna územního plánu, studie a parcelace | 10 | 5,5 | 0 | ||
| 2202 Přípojky Pod Školou | 0 | 4 | 0 | ||
| 2203 Sítě Za Nádražím, 1. etapa, část krytá stropem | 10 | 9 | 25 | ||
| 2204 Sítě Za Nádražím, 2. etapa, rámcově | 10 | 10 | |||
| 2206 Mateřská škola Za Nádražím, studie | 0 | 1,5 | 0 | ||
| 2290 Rezerva na rizika priority 2 | 5 | 10 | 10 | ||
| Informativně mimo součet. 2203 část podmíněná rozhodnutím o poskytnutí dotace | 0 | 30 | 30 | ||
| Informativně mimo součet. 2205 Sítě U Lesa, spouštěč | 20 | 20 | |||
| Informativně mimo součet. 2206 Mateřská škola, stavba, spouštěč | spouštěč | spouštěč | |||
| 14 a 15 Kapitálové příjmy z prodeje pozemků a dotace s rozhodnutím o poskytnutí dotace, priorita 2 | 0 | 0 | 0 | ||
| 26 Čerpání stropu priority 2 kumulativně od roku 2027 (vydáno 20), strop 110, splněno | 45 | 75 | 110 |
Výhled nese u priority 2 na roky 2028 až 2030 jen 90 mil. Kč ročních částek stropu. Rozdíl do hrubých nákladů 150 mil. Kč tvoří dotace 60 mil. Kč mimo součet až do rozhodnutí o poskytnutí dotace.
Řádky akčního plánu 2028, priorita 2 (mil. Kč).
| Kód | Opatření | Projekt nebo činnost | Částka 2028 | Přirážka v Kč | Zdroj | Výstup do konce roku | Odpovídá | Termín |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2201 | 2.1 | Návrh změny územního plánu pro tři plochy | 0,5 | 0,2 | Vlastní | Návrh předaný pořizovatelem k projednání | Vedoucí odboru rozvoje, pořizovatel dodá návrh jako závazek s termínem | 31. 3. 2028 |
| 2201 | 2.1 | Urbanistická studie a parcelace Za Nádražím | 6 | 2 | Vlastní | Studie schválená radou | Vedoucí odboru majetku | 30. 9. 2028 |
| 2201 | 2.1 | Studie a parcelace Pod Školou | 1 | 0,3 | Vlastní | Studie schválená radou | Vedoucí odboru majetku | 30. 11. 2028 |
| 2201 | 2.1 | Průzkumy a projektová příprava tří ploch | 2,5 | 0,9 | Vlastní | Podklady pro parcelaci a zadání sítí | Vedoucí odboru majetku | 31. 12. 2028 |
| 2203 | 2.1 | Projektová příprava sítí Za Nádražím, 1. etapa | 10 | 1,6 | Vlastní | Aktualizace dokumentace zadaná, podklady pro žádost o dotaci | Vedoucí odboru investic | 31. 12. 2028 |
| 2290 | 2.1 | Rezerva na rizika priority 2 | 5 | Vlastní | Čerpá rada do přirážky projektu | Vedoucí finančního odboru | průběžně | |
| 2201 | 2.1 | Tým přípravy pozemků, čtyři úvazky (běžné výdaje) | 4,5 | Vlastní | Tým obsazený | Vedoucí odboru majetku | průběžně |
Investiční řádky dávají 25 mil. Kč, tedy roční částku stropu. Přirážky dávají 5 mil. Kč, tedy rezervu 2290. Výhled přípravy na rok 2029 nese přípojky Pod Školou (4), studii mateřské školy (1,5, kód 2206) a sítě Za Nádražím (39). U sítí je 30 podmíněno dotací v informační příloze, zahájení v říjnu 2029 po změně územního plánu.
Bilance priority 2 v letech 2027 až 2031 (mil. Kč). Tabulka ukazuje celý příběh peněz priority 2.
| Rok | Roční částka stropu | Zapojeno ze zůstatků | Čerpáno ze stropu | Zbývá, zapojeno s rozpočtem dalšího roku | z toho posun harmonogramu | z toho nevyčerpaná rezerva |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 20 | 0 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| 2028 | 25 | 0 | 19 | 6 | 2 | 4 |
| 2029 | 30 | 6 | 11 | 25 | 11 | 14 |
| 2030 | 35 | 25 | 32 | 28 | 16 | 12 |
| Mandát celkem | 110 | 82 | 28 zapojeno s rozpočtem 2031 |
Zastupitelstvo zapojilo nevyčerpanou část vždy s rozpočtem dalšího roku podle podzimního odhadu. Odhady se potvrdily.
- 2028. Doplnění dopravního posouzení studie Za Nádražím za 1 mil. Kč pokryla rada z rezervy v mezích přirážky. Rozpad po kódech ukazuje měsíční přehled stropů v kapitole 6.8. Příloha závěrečného účtu má stejné sloupce.
- 2029. Zapojeno 6, z toho 2 na kód 2203 a 4 do rezervy 2290. Čerpáno 11, a to 5,5 na kódu 2201 (změna územního plánu vydána v září, studie ploch hotové), 1,5 na kódu 2206 (studie mateřské školy hotová) a 2 na kódu 2202 (přípojky zahájeny). Na kódu 2203 se čerpaly 2 (dokumentace dokončena a rozhodovací bod 3 v červnu, právní moc povolení a rozhodovací bod 4 v říjnu 2029 s harmonogramem stavby od března 2030, kapitoly 5.8 a 6.8). Zbylých 25 tvoří posun kódu 2202 o 2, posun kódu 2203 o 9 a nevyčerpaná rezerva 14.
- 2030. Zapojeno 25, rezerva 2290 tak měla 10 + 14 = 24. Smlouva na sítě zní na 106 s úhradami 70 v roce 2030 a 36 v roce 2031. Dotace dávají 60 (40 přiznáno v listopadu 2029, 20 z další výzvy v červnu 2030). Stropová část stavby je tedy 46, z toho 30 v roce 2030 a 16 v roce 2031. Rada přesunula 12 z rezervy do výše přirážky projektu (kapitola 5.8). Úvěr 30 je součástí stropové části. Dotaci rada předfinancovala rozpočtovým opatřením. Čerpáno 32 (2 na kódu 2202, 30 na kódu 2203). Zbylých 28 tvoří posun úhrad kódu 2203 do roku 2031 ve výši 16 a nevyčerpaná rezerva 12.
- 2031. Zbylých 28 zapsal finanční odbor do návrhu rozpočtu 2031, 16 na úhrady stavby sítí, které výhled nesl od podpisu smlouvy v řádku dlouhodobých závazků, a 12 do rezervy 2290. Nová rada obě částky potvrdila v povolebním přezkumu v lednu 2031. Úhrady kryje nevyčerpaná část stropu, proto zůstávají ve stropu mandátu a strop 110 se dělí na 82 čerpáno a 28 zapojeno s rozpočtem 2031 (kapitola 3.6).
3.9 Časté chyby v procesu 1
Výhled opsaný procentem z rozpočtu. Finanční odbor přičte k letošnímu rozpočtu několik procent a investice uvede jednou částkou. Protiopatření. Strategické řádky, bilance, kontrolní řádky, tabulka změn a test souladu ve stanovisku finančního výboru.
Strop rozpuštěný v přebytku. Studie se zpozdí, peníze priority ztratí krytí a zastupitelstvo je v dalším roce použije jinde. Protiopatření. Akční plán ve stejném bodě jako rozpočet, strop sledovaný kumulativně za volební období, nevyčerpaná část zapsaná do rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty podle podzimního odhadu.
Dotace počítaná jako jistá. Rozpočet zapíše dotaci jako příjem po podání žádosti, žádost neuspěje a město škrtá obnovu. Protiopatření. Příjem až s rozhodnutím o poskytnutí dotace, podmíněný výdaj v informační příloze akčního plánu, riziko odvodu v řádku dlouhodobých závazků.
Rozpočtová opatření odtržená od strategie. Rada po malých částech přesouvá peníze z priorit jinam. Protiopatření. Formulář s prioritou, blokem, kódem a důvodem, roční součet přesunů na kód v přehledu stropů a přesun mezi prioritami jen rozhodnutím zastupitelstva.
3.10 Kontrolní seznam procesu 1
| Kontrolní otázka | Dokládá | |
|---|---|---|
| 1 | Nese výhled strategické řádky a uzavřenou bilanci, v minimální variantě aspoň povinné řádky? | Střednědobý výhled |
| 2 | Proběhl test souladu s minulým výhledem a jsou rozdíly ve strategických řádcích vysvětlené? | Tabulka testu souladu |
| 3 | Má každý projekt investičního plánu kód, stejný v akčním plánu, rozpočtu, výhledu a smlouvě? | Číselník kódů |
| 4 | Sestaví účetnictví podle pole ORG účetní část přehledu stropů bez dotované části a běžných výdajů a je odhadová část označená? | Měsíční přehled stropů |
| 5 | Sledují výhled a příloha závěrečného účtu čerpání stropů kumulativně a je nevyčerpaná část minulého roku v rozpočtu na projektech téže priority? | Výhled, rozpočet, příloha stropů priorit |
| 6 | Dávají řádky akčního plánu roční částku stropu a má každý projekt priority přirážku v Kč? | Akční plán |
| 7 | Jsou dotace v rozpočtu a výhledu jako příjem jen s rozhodnutím o poskytnutí dotace a prošla každá žádost rozhodnutím rady? | Rozpočet, výhled, usnesení rady |
| 8 | Přijalo zastupitelstvo rozpočet, výhled a akční plán v jednom bodě? | Usnesení zastupitelstva |
Kapitola 4. Proces 2, řízení opatření a projektů
Hlavní sdělení. Opatření ze strategie se v realizaci řídí kartou, která přidává milníky po čtvrtletích, cestu výstupových ukazatelů, závazky jiných odborů a organizací, kódy projektů a kritérium ukončení. Každé opatření má jednoho gesčního radního a jednu odpovědnou osobu. Plnění se sleduje v šesti stupních od zařazení po ověřený výstup a poslední stupeň potvrzuje někdo jiný než ten, kdo opatření plní. Spolupráce odborů stojí na zapsaných závazcích, které kontroluje měsíční realizační porada. Když je kritérium ukončení splněno, rada opatření pozastaví a navrhne další postup. Ukončení přijímá zastupitelstvo.
Výstup procesu. Karty opatření pro realizaci, milníkový plán na rok, stavové listy, záznamy z měsíčních porad, přehled stupňů plnění pro čtvrtletní poradu a usnesení rady o pozastavení, přepracování nebo návrhu na ukončení opatření.
4.1 Cíl a principy procesu
Proces 2 odpovídá na otázku, kdo co do kdy dodá a jak město včas pozná, že se opatření odchyluje od plánu. Převádí opatření ze strategie do měsíční práce úřadu, organizací a obecních firem.
- Jeden gesční radní, jedna odpovědná osoba. Gesční radní odpovídá politicky za prioritu a sám rozhoduje jen věcně v rámci schváleného harmonogramu a rozpočtu (kapitola 2.4). Odpovědnou osobou je vždy funkce úřadu nebo organizace, tedy vedoucí odboru nebo ředitel. Do karty se zapisuje funkce, ne „odbor“.
- Milníky, doklady a zapsané závazky. Stav se měří datovanými a ověřitelnými milníky a každý stupeň plnění má doklad. Co opatření potřebuje od jiného odboru, organizace nebo obecní firmy, stojí v kartě s termínem a potvrzením vedoucího, který závazek plní. Poslední stupeň potvrzuje koordinátor s finančním odborem.
- Konec se domlouvá předem. Kritérium ukončení schvaluje rada dřív, než do opatření vloží peníze a lidi, aby o pokračování později nerozhodovaly utopené náklady.
4.2 Karta opatření pro realizaci
Karta opatření pro realizaci přebírá položky karty ze strategie a přidává šest dalších, vše na jedné straně. Kapacitu uvádí v hodinách po letech, aby ji tajemník převzal do plánu kapacit (kapitola 7.2).
| Položka | Co obsahuje | Kdo dodá |
|---|---|---|
| Položky strategie | Název, typ, priorita a páka, odpovědnost, výstupové ukazatele, projekty, náklady, kapacita, závislosti a rizika | Převzaté ze strategie |
| Kódy projektů | Kód každého projektu a činnosti v poli ORG (kapitola 3.3), u neinvestiční činnosti kód na běžných výdajích | Finanční odbor |
| Milníky | Orientačně 3 až 5 milníků na rok, nejméně jeden za čtvrtletí. U investic vyznačená kritická cesta, tedy kroky, jejichž zpoždění posune výstup | Odpovědná osoba, koordinátor sjednotí |
| Cesta ukazatelů | Očekávané hodnoty výstupových ukazatelů po letech až do cílového roku. Porada podle ní odliší plánované zpoždění od skluzu | Odpovědná osoba, koordinátor |
| Závazky mezi odbory | Kdo z jiného odboru, organizace nebo obecní firmy co dodá a do kdy, s potvrzením vedoucího, který závazek plní (kapitola 4.4) | Odpovědná osoba, potvrzuje dodávající vedoucí |
| Stupeň plnění | Stupeň opatření a jeho projektů (kapitola 4.3) | Koordinátor |
| Kritérium ukončení | Stav a termín, při jejichž splnění rada opatření nebo projekt pozastaví a navrhne další postup, a co se pak stane s penězi a lidmi | Odpovědná osoba navrhne, rada schválí |
Kritérium ukončení má tvar „do data X nenastal stav Y“ a váže se na milník kritické cesty nebo na výstupový ukazatel. Má ho každé opatření a každá investice, v minimální variantě jen investice a vyjednávací opatření (kapitola 2.5). Koordinátor ověří, že jde o stav s datem, ne o obecnou formulaci. Rada kritéria schvaluje jedním usnesením s kartami. Karta uvádí, co rada při splnění udělá, například zastaví navazující zakázky nebo přejde na náhradní postup. Splněné kritérium zařadí opatření na nejbližší schůzi rady jako povinný bod a vede radu k návrhu, ne k automatickému konci. Rada může projekt nebo opatření pozastavit i před splněním kritéria, například když plán nápravy selže (kapitola 6.6). Ukončení opatření je změna strategie a rozhoduje o něm zastupitelstvo, zpravidla s akčním plánem, mimořádně dřív.
Jak kartu udržovat živou. Karty jsou ve sdíleném sešitu města (příloha G). Stav se mění měsíčně ve stavovém listu, karta jen při schválené změně. Nový termín milníku uvnitř roku potvrdí gesční radní v mezích kapitoly 2.4. Ostatní posuny a kritérium ukončení mění rada. Původní termín zůstává viditelný vedle nového (kapitola 6.3). Milníky na příští rok schválí rada jako změnu karty v říjnu s návrhem akčního plánu.
4.3 Stupně plnění opatření
Stupně plnění sledují opatření od zařazení po ověřený výstup, ne jen do podpisu smlouvy nebo kolaudace. Podle průzkumů transformací se totiž nejvíc hodnoty změn ztrácí v realizaci a po dokončení (příloha B).
| Stupeň | Co platí | Kdo potvrzuje | Doklad |
|---|---|---|---|
| 1 Zařazeno | Opatření nebo projekt je ve strategii nebo v zásobníku | Koordinátor | Strategie, zásobník |
| 2 Připraveno | Karta pro realizaci schválena, milníky a odpovědná osoba určeny | Rada | Usnesení rady, karta |
| 3 Kryto | Realizace je v akčním plánu a rozpočtu s kódem projektu | Zastupitelstvo | Akční plán, rozpočet |
| 4 V realizaci | Smlouva na realizaci uzavřena nebo činnost běží | Odpovědná osoba, koordinátor ověří | Smlouva, stavový list |
| 5 Dodáno | Výstup dodán, stavba předána do provozu | Odpovědná osoba, koordinátor ověří | Záznam o předání, hodnota výstupového ukazatele |
| 6 Ověřeno | Výstup, cena a provozní náklady potvrzené proti kartě, u strategických projektů rok po dokončení | Koordinátor s finančním odborem | Účetnictví podle kódu, hodnocení po dokončení (kapitola 5.7) |
Převod stupňů přípravy a stupňů plnění. Stupeň přípravy investice (kapitola 5.2) říká, jak daleko je dokumentace. Stupeň plnění říká, jak daleko je projekt v řízení strategie. Stavový list uvádí obojí.
| Stupeň přípravy | Stupeň plnění | Kdy platí vyšší z nich |
|---|---|---|
| Záměr a studie | Zařazeno až připraveno | Připraveno, když rada schválila kartu projektu, u projektu se studií zadanou v rozhodovacím bodě 1 vždy |
| Projektová dokumentace a povolení | Připraveno až kryto | Kryto, když je stavba po rozhodovacím bodě 3 v akčním plánu a rozpočtu. Stavba zapsaná v rozpočtu před bodem 3 je připravena, i když má kód a částku |
| Realizace | V realizaci | Od podpisu smlouvy na stavbu v rozhodovacím bodě 4 |
| Předání do provozu | Dodáno | Od záznamu o předání |
| Hodnocení po dokončení | Ověřeno | Po ověření proti kartě (kapitola 5.7) |
Stupeň v realizaci zakládá až smlouva na stavbu, ne na studii nebo dokumentaci. Přípravný projekt, jehož výstupem je sám dokument, například změna územního plánu, studie a parcelace ploch (kód 2201), má stupně podle tohoto dokumentu.
Pravidla. Stupně jdou po sobě. Projekt v rozpočtu bez schválené karty zůstává zařazený. Opatření nese stupeň, kterého dosáhly všechny jeho položky v akčním plánu na daný rok. Projekt může klesnout, například po zrušení zakázky ze stupně v realizaci na kryto.
Přehled stupňů pro čtvrtletní poradu. Koordinátor sečte položky akčního plánu a jejich částky po stupních za každou prioritu. Posunuté položky převezme akční plán na příští rok.
4.4 Závazky mezi odbory a s organizacemi
Opatření 2.1 vede vedoucí odboru majetku, výstup ale dodá jen spolu s pořizovatelem, odborem investic a vodárenskou společností. Spolupráce mezi útvary je přitom nejslabším místem realizace (příloha B).
Zápis a pravidla. Každý závazek je řádek v kartě opatření. Uvádí, kdo dodá, co dodá (ověřitelný výstup), do kdy, co k tomu potřebuje a kdo závazek potvrdil.
- Závazek potvrzuje ten, kdo ho plní, tedy vedoucí odboru, ředitel organizace nebo jednatel obecní firmy.
- Závazky na kritické cestě převezme rada do usnesení s úkoly ve strategickém bodě (kapitola 2.2), aby měly stejnou váhu jako úkol uložený odpovědné osobě.
- U zřizovaných organizací a obecních firem patří závazky do roční dohody o úkolech, u menšinového podílu nebo svazku do karty jako vyjednávací krok (kapitola 7.5).
- Měsíční realizační porada projde závazky s termínem v uplynulém a příštím měsíci.
- U pořizovatele a stavebního úřadu je termín závazkem mezi odbory, protože rozhodují v přenesené působnosti. Do obsahu jejich rozhodnutí rada ani gesční radní nevstupují. Za milník odpovídá vedoucí odboru rozvoje. Tajemník může posílit jejich kapacitu nebo dohodnout pořadí práce.
Postup při skluzu závazku.
- Dodávající vedoucí vysvětlí na nejbližší měsíční poradě důvod a navrhne nový termín.
- Ohrožuje-li nový termín milník opatření, je barva termínu oranžová a věc jde po eskalačním žebříku (kapitola 6.4).
- Je-li příčinou kapacita odboru, rozhodne tajemník o uvolnění kapacity podle plánu kapacit, nebo navrhne radě posun jiného úkolu (kapitola 7.2). O obsahu opatření rozhoduje rada.
- Když závazek nesplní organizace nebo obecní firma, jde věc na radu jako zřizovatele nebo vlastníka.
4.5 Rozbor řetězce realizace
Rozbor ukáže, kde se řetězec od rozhodnutí města po výsledek nejspíš přetrhne. Odpovědná osoba ho s koordinátorem udělá za hodinu u opatření, kde výsledek závisí na kraji, státu, investorovi nebo organizaci.
- Vypsat články od rozhodnutí města po výsledkový ukazatel.
- U každého článku zapsat, kdo rozhoduje a jak se město dozví, že článek drží.
- Označit nejslabší článek, tedy ten, který město nejméně ovlivní a na kterém nejvíc závisí.
- Pro nejslabší článek zapsat náhradní postup a kritérium ukončení.
Opatření 2.1. Řetězec vede od rozhodnutí o pořízení změny územního plánu přes pořizovatele, studie a parcelaci, sítě (odbor investic, poskytovatel dotace, vodárenská společnost) a soutěž developerů až ke koupi nebo nájmu bytů rodinami. Slabé články jsou dva, vydání změny v termínu z politiky a rozhodnutí developera stavět. Strategie proto otevírá sítě U Lesa až po prodeji poloviny první etapy Za Nádražím. Postup od kritéria ukončení po rozhodnutí rady ukazuje kapitola 6.6.
4.6 Postup v pěti krocích
| Krok | Kdy | Co se udělá | Kdo rozhoduje | Podrobně |
|---|---|---|---|---|
| 1 První rok | Milníky prvního roku po čtvrtletích jako řádky akčního plánu v prosinci, stavové listy strategických projektů od ledna, karty opatření do 31. 3. prvního roku | Karty s cestou ukazatelů, závazky, kódy a kritérii ukončení, rozbor řetězce u závislých opatření, hodiny do plánu kapacit do 31. 5. | Milníky schválí rada s návrhem akčního plánu v říjnu, karty jedním usnesením v dubnu | 4.2, 4.5, příloha G |
| 2 Milníkový plán na rok | Září a říjen | Milníky po čtvrtletích ověřené proti plánu kapacit, milníky přípravy do výhledu přípravy na druhý rok | Rada schvaluje milníky na příští rok jako změnu karty s návrhem akčního plánu v říjnu. Zastupitelstvo přijímá v akčním plánu výstup roku a termín, milníkový plán bere na vědomí jako přílohu | 3.5, 7.2 |
| 3 Měsíční aktualizace | K poslednímu dni měsíce, porada kromě srpna | Stavový list zkontrolovaný proti smlouvám, účetnictví a milníkům | Koordinátor potvrdí barvu, odchylky jdou po žebříku | 6.2 až 6.4 |
| 4 Čtvrtletní přezkum portfolia | Březen, květen, září, listopad | Přehled stupňů, oranžové a červené položky, kritéria ukončení s termínem v příštích dvou čtvrtletích | Rada ve strategickém bodě | 4.3, 6.4 |
| 5 Pozastavení, přepracování, ukončení | Nejbližší schůze rady po splnění kritéria nebo selhání plánu nápravy | Pozastavení závazků a čerpání, náhradní postup, rozbor po akci | Rada, ukončení opatření zastupitelstvo | 6.6, 6.7 |
4.7 Neinvestiční opatření
Služby, programy, pravidla a spolupráce mají stejnou kartu, stupně a rytmus jako investice. Liší se ve čtyřech věcech.
- Milníky. Spuštění služby, první klienti nebo firmy, první roční vyhodnocení.
- Kód a peníze. Kód projektu je na běžných výdajích a do čerpání stropu se nepočítá. Provoz sleduje limit provozu priorit.
- Stupně. V realizaci znamená, že služba běží. Dodáno, že výstup roku odpovídá cestě ukazatele. Ověřeno, že výstup a roční náklad odpovídají kartě.
- Semafor ceny. Cena se posuzuje proti ročnímu provozu z karty. Překročení v rozpočtu opatření znamená oranžovou, překročení ohrožující limit provozu priorit červenou.
U pravidlového opatření je výstupem pravidlo přijaté a uplatňované, u vyjednávacího opatření dohoda nebo rozhodnutí partnera s termínem. U vyjednávacího opatření je kritérium ukončení povinné.
Příklad, program péče o firmy (opatření 1.2, kód 2101). Provoz 3 mil. Kč ročně. Cesta ukazatele, firmy v programu 0 v roce 2027, 20 v roce 2028 a 40 v roce 2029. Kritérium ukončení „do 31. 12. 2029 méně než 20 firem v programu“. Při splnění kritéria rada program pozastaví a navrhne přepracování, nebo ukončení.
4.8 Příklady dobrého výstupu (modelové město)
Příklady navazují na opatření 2.1 „Připravíme tři městské plochy pro bydlení“. Položky ze strategie jsou v kapitole 4.4 Metodiky strategie.
Karta opatření 2.1 pro realizaci, doplněk ke kartě strategie.
| Položka | Obsah |
|---|---|
| Kódy projektů | 2201 změna územního plánu, studie a parcelace tří ploch. 2202 přípojky Pod Školou. 2203 a 2204 sítě Za Nádražím, 1. a 2. etapa. 2205 sítě U Lesa, podmíněné spouštěčem. 2206 mateřská škola Za Nádražím, stavba podmíněná spouštěčem. 2290 rezerva na rizika priority 2 |
| Kapacita | Tým přípravy pozemků čtyři úvazky (provoz 4,5 mil. Kč ročně), v plánu kapacit přepočtené na hodiny. Pořizovatel orientačně 300 hodin na změnu územního plánu |
| Cesta ukazatelů | Připravené plochy se sítěmi 0 ha v letech 2027 až 2029, 2 ha v roce 2030 (Pod Školou), 10 ha v roce 2031, 15 ha v roce 2032. Vydaná změna územního plánu do poloviny roku 2029. Dokončené byty a domy 200 v roce 2033 |
| Závazky mezi odbory | Pořizovatel předá návrh změny územního plánu k projednání do 31. 3. 2028. Odbor investic posoudí koncept studie Za Nádražím z hlediska sítí do 30. 6. 2028. Vodárenská společnost potvrdí kapacitu napojení a čistírny do 30. 6. 2028. Odbor investic zadá aktualizaci dokumentace sítí 1. etapy do 31. 12. 2028 |
| Stupeň plnění | 2201 v realizaci (přípravný projekt, zpracování studií běží). 2202 a 2203 připraveno, stavby jsou ve stupni přípravy studie a dokumentace |
| Kritérium ukončení | 1. Do 31. 12. 2029 změna územního plánu nevydaná. Rada pozastaví další zakázky na sítě Za Nádražím a přepracuje harmonogram ploch. 2. Do 31. 12. 2030 developer na ploše Pod Školou nepřijal podmínku skladby a ceny bytů. Rada přepracuje podmínky soutěže a navrhne zastupitelstvu odklad sítí 2. etapy |
Milníky na rok 2028.
| Čtvrtletí | Milník | Kód | Termín | Odpovídá |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Návrh změny územního plánu pro tři plochy předán pořizovatelem k projednání | 2201 | 31. 3. 2028 | Vedoucí odboru rozvoje, pořizovatel dodá návrh jako závazek s termínem |
| 2 | Koncept studie Za Nádražím projednán s odborem investic a vodárenskou společností | 2201 | 30. 6. 2028 | Vedoucí odboru majetku |
| 3 | Urbanistická studie a parcelace Za Nádražím schválena radou | 2201 | 30. 9. 2028 | Vedoucí odboru majetku |
| 4 | Studie a parcelace Pod Školou schválena radou, přípojky zařazeny do investičního plánu na rok 2029 | 2201, 2202 | 30. 11. 2028 | Vedoucí odboru majetku |
| 4 | Aktualizace projektové dokumentace sítí 1. etapy zadána (výhled přípravy na rok 2029) | 2203 | 31. 12. 2028 | Vedoucí odboru investic |
Stavový list opatření 2.1 k 31. 8. 2028. Pro zářijovou měsíční poradu.
| Položka | Stav |
|---|---|
| Stupeň plnění | Opatření připraveno. Přípravný projekt 2201 v realizaci, stavby 2202 a 2203 připraveny |
| Semafor | Termín oranžová, cena zelená, rozsah zelená |
| Proč oranžová | Studie Za Nádražím se kvůli doplnění dopravního posouzení zpozdí o dva měsíce. Studie leží na kritické cestě sítí 1. etapy, proto je ohrožené navazující zadání aktualizace dokumentace do 31. 12. 2028. Výstupy roku zatím drží. Gesční radní po červnové měsíční poradě zadal vedoucímu odboru majetku plán nápravy. Nový termín studie 30. 11. 2028 schválila rada 20. 8. 2028, protože posun leží na kritické cestě (kapitola 6.3) |
| Nejbližší milníky | Studie Za Nádražím 30. 11. 2028 (původně 30. 9. 2028), studie Pod Školou 30. 11. 2028 |
| Povolení | Změna územního plánu v projednání, termín vydání do poloviny roku 2029. Povolení sítí 1. etapy po dokončení dokumentace v roce 2029 |
| Závazky jiných | Odbor investic připraví zadání aktualizace dokumentace tak, aby šlo vyhlásit hned po schválení studie a termín 31. 12. 2028 držel |
| Rizika | Část projektové přípravy sítí přejde do roku 2029 a část ročního stropu priority 2 se v roce 2028 nevyčerpá |
| Co je třeba rozhodnout a kdo | Rada 20. 8. 2028 schválila nový termín studie, kryla doplnění posouzení za 1 mil. Kč z rezervy 2290 do výše přirážky projektu 2201 a vzala na vědomí plán nápravy (vzor v příloze G). Koordinátor zapíše do přehledu stropů odhad nevyčerpané části stropu |
Záznam z měsíční realizační porady, září 2028. Padesát minut, vede koordinátor, účastní se vedoucí odborů majetku a investic.
- Úkoly z minulé porady. Splněné.
- Přehled stropů. Priorita 2 vyčerpá jen část roční částky. Odhad nevyčerpané části z přehledu k 30. 9. půjde do návrhu rozpočtu 2029 (kapitola 6.8).
- Stavové listy. Opatření 2.1 má termín oranžový od května. Plán nápravy zadaný gesčním radním v červnu i nový termín schválený radou 20. 8. drží, posouzení je zadané a kontrola proběhne na poradě v říjnu.
- Závazky. Odbor investic připraví zadání aktualizace dokumentace tak, aby šlo vyhlásit hned po schválení studie.
- Co jde dál. Oranžovou projedná zářijová čtvrtletní porada. Vedoucí odboru majetku aktualizuje stavový list do 5. 10. 2028.
Jak rok 2028 dopadl v penězích, ukazuje kapitola 3.8.
4.9 Časté chyby v procesu 2
Karta v šuplíku. Karty vzniknou se strategií a dál se s nimi nepracuje. Protiopatření. Stavový list každý měsíc, nové milníky s každým akčním plánem.
Odpovědnost „odbor“ nebo „radní“. V kartě stojí „odbor investic“ nebo gesční radní a při prvním skluzu nikdo nehlásí stav. Protiopatření. Jedna odpovědná osoba jménem funkce úřadu nebo organizace.
Opatření bez konce. Opatření, které se nedaří, běží dál, protože už do něj šly peníze. Protiopatření. Kritérium ukončení schválené předem, povinný bod rady, pozastavení a návrh zastupitelstvu.
Stupeň podle dojmu. Odpovědná osoba hlásí „v realizaci“ podle smlouvy na studii nebo „dodáno“ dřív, než je výstup předaný. Protiopatření. Převodní tabulka stupňů, doklad ke každému stupni, stupeň ověřeno potvrzený koordinátorem s finančním odborem.
4.10 Kontrolní seznam procesu 2
| Kontrolní otázka | Dokládá | |
|---|---|---|
| 1 | Má každé opatření kartu s kódy, milníky, cestou ukazatelů, závazky a kritériem ukončení ve tvaru stav a termín? | Karty opatření |
| 2 | Má každé opatření jednoho gesčního radního a jednu odpovědnou osobu jménem funkce úřadu nebo organizace? | Karty opatření |
| 3 | Schválila rada karty, kritéria ukončení a milníky na příští rok usnesením? | Usnesení rady |
| 4 | Jsou závazky potvrzené těmi, kdo je plní, a závazky na kritické cestě v usnesení rady? | Karty, usnesení rady |
| 5 | Mají opatření závislá na partnerech rozbor řetězce realizace s náhradním postupem? | Rozbor řetězce |
| 6 | Vyplňují odpovědné osoby stavový list každý měsíc a má každá porada záznam s úkoly? | Stavové listy, záznamy |
| 7 | Uvádějí stavové listy stupeň podle převodní tabulky a potvrzuje stupeň ověřeno koordinátor s finančním odborem? | Přehled stupňů |
| 8 | Rozhodla rada o každém splněném kritériu ukončení na nejbližší schůzi a ukončení předložila zastupitelstvu? | Usnesení rady a zastupitelstva |
Kapitola 5. Proces 3, příprava a realizace investic
Hlavní sdělení. Tempo strategie určuje doba přípravy investic, ne doba stavby. Investice prochází stupni přípravy z Metodiky strategie a v každém rozhodovacím bodě rada rozhodne, zda pokračuje, mění se, nebo končí. Podklad pro radu má vždy stejné dvě strany s pěti otázkami, odhadem podle srovnatelných staveb, indexací, profilem úhrad, rozborem rizik předem a semaforem. Povolení je milník na kritické cestě. Zadávací řízení začne po jeho vydání, smlouva se uzavře až s právní mocí. Zakázky a vícepráce řeší rada podle dopadu na strop priority. Výklad zákonů zůstává odborníkům města.
Výstup procesu. Podklady a usnesení rady v rozhodovacích bodech, záznamy z rozboru rizik předem, registr vítězných nabídek, stavové listy investic, protokoly o předání do provozu a hodnocení strategických projektů rok po dokončení.
5.1 Cíl a principy procesu
Proces 3 odpovídá na otázku, jak dostat projekt ze zásobníku do provozu tak, aby stál tolik, kolik rada čekala, a sloužil od doby, kterou město slíbilo.
- Pomalá příprava, rychlá realizace. Každý další rok realizace přidává k překročení nákladů v průměru 4,64 procentního bodu (příloha B). Město proto drží zásobník připravených projektů a čas vkládá do studie a dokumentace.
- Peníze po stupních, rozhodnutí v bodech. Peníze na další stupeň přípravy se uvolní až po rozhodnutí rady v rozhodovacím bodě.
- Projekt odděleně od zdroje. Dotace přichází k připravenému projektu, projekt nevzniká kvůli výzvě. Výzva bez připraveného projektu prochází testem příležitosti.
- Projekt končí provozem, ne kolaudací. Provozovatel je u projektu od studie a provozní náklady potvrdí dřív, než se stavba zadá.
5.2 Cesta investice v českém městě
Strategie zavedla čtyři stupně přípravy s rozhodovacím bodem rady. Implementace přidává pátý bod po předání do provozu. Povolení vede jako samostatný milník kritické cesty mezi body 3 a 4, protože právě na něm projekty nejčastěji stojí.
| Stupeň | Co vzniká a co se ověří před bodem | Rozhodovací bod rady | Přirážka na rizika |
|---|---|---|---|
| Záměr | Karta projektu, první odpovědi na pět otázek, volná kapacita odboru (kapitola 7.2) a místo ve stropu | 1. Vstup do přípravy, zadání studie | 40 až 60 % |
| Studie | Nejméně dvě varianty včetně levnější a odkladu, provoz na deset let s vyjádřením provozovatele, u strategického projektu rozbor rizik předem | 2. Výběr varianty, zadání dokumentace | 30 až 40 % |
| Projektová dokumentace | Dokončená dokumentace, odhad s indexací a srovnáním, provoz potvrzený provozovatelem, harmonogram s právní mocí povolení před podpisem smlouvy | 3. Zařazení do realizace, potvrzení krytí v akčním plánu a rozpočtu, nebo podmínky rozhodnutí o poskytnutí dotace (kapitola 3.6) | 10 až 20 % |
| Milník povolení | Vydané povolení, závazky jiných odborů a organizací, zadávací dokumentace | Milník kritické cesty, termín vydání a právní moci hlídá stavový list | 10 až 20 % |
| Realizace | Rozbor rizik předem, zadávací řízení, smlouva, stavba s měsíčním stavovým listem | 4. Zahájení zadávacího řízení po vydání povolení, podmínky podpisu smlouvy, vždy pravomocné povolení | Odhad konečné ceny |
| Provoz | Protokol o předání, provoz pod kódem projektu, u strategického projektu hodnocení rok po dokončení | 5. Převzetí výsledku, provoz proti kartě | Konečná cena |
Kdy je bod 3 a kdy bod 4.
- Bod 3 se koná po dokončení dokumentace. Krytí na rok zahájení zapíše zastupitelstvo s akčním plánem podle harmonogramu z bodu 2. V bodě 3 rada krytí potvrdí, nebo navrhne posun. Podmínkou je harmonogram, ve kterém povolení nabývá právní moci před podpisem smlouvy.
- Bod 4 proběhne po vydání povolení. Rada v něm může zahájit zadávací řízení ještě před právní mocí. Podmínkou podpisu smlouvy je vždy pravomocné povolení, a je-li projekt na dotaci závislý, také rozhodnutí o poskytnutí dotace. Usnesení uvede, že při odvolání rada zadávací řízení zruší, nebo prodlouží lhůty.
Posune-li se právní moc za termín z bodu 3, označí rada stavbu v akčním plánu jako posunutou a nevyčerpané peníze roku se zapíšou do rozpočtu dalšího roku (kapitola 3.4). Délku povolovacího řízení odvozuje koordinátor z vlastních dokončených staveb (kapitola 5.4). Oborový průzkum z roku 2024 uvádí u většiny řízení 6 až 12 měsíců (příloha B).
Převod stupňů přípravy na stupně plnění je v kapitole 4.3, stavový list uvádí obojí. U investice se stupeň plnění řídí stavbou. Studie nebo dokumentace krytá akčním plánem je ve stupni připraveno, stupeň kryto přichází až se stavbou v rozpočtu.
Zásobník a investiční plán. Zásobník a rámcová část investičního plánu jsou plán bez krytí. Podrobná část s kódem projektu je plán s krytím v rozpočtu (kapitoly 3.2 a 3.3). Zásobník je přístupný všem zastupitelům. Koordinátor pololetně navrhne radě projekty pro bod 1 podle pořadí a pravidla vstupu do přípravy (kapitola 7.2).
Nový námět. Na námět radního, zastupitele, osadního výboru nebo odboru zpracuje příslušný odbor do 30 dnů kartu projektu s hrubým odhadem a přirážkou 40 až 60 %. Koordinátor námět zařadí do zásobníku s označením „námět“ a nejbližší pololetní stav zásobníku ho ohodnotí bodovou maticí. Do investičního plánu ho zařadí zastupitelstvo s akčním plánem, do přípravy vstoupí jen podle pravidla vstupu.
5.3 Podklad pro rozhodovací bod
Rada dostane v každém rozhodovacím bodě dvě strany se stejnou strukturou podle pěti otázek strategie. Podklad připraví odpovědná osoba projektu s odborem investic. Koordinátor ho ověří proti zásobníku, stropu a plánu kapacit a radě ho předloží gesční radní. Plný podklad má každá investice nad hranicí pro pět otázek a každý strategický projekt. Menším investicím stačí karta projektu se semaforem.
| Položka | Bod 1 záměr | Bod 2 studie | Bod 3 dokumentace | Bod 4 realizace | Bod 5 předání do provozu |
|---|---|---|---|---|---|
| Hlavička | Kód projektu, opatření, priorita, gesční radní, odpovědná osoba | Totéž a stupeň plnění | Totéž | Totéž | Totéž |
| Pět otázek | Potřeba, varianty včetně odkladu | Zvolená varianta, provoz na deset let | Aktualizace odpovědí | Dodavatel a způsob zadání | Co se splnilo |
| Náklady | Hrubý odhad, přirážka 40 až 60 %, cena na jednotku proti srovnatelným stavbám | Odhad ze studie, přirážka 30 až 40 %, srovnání | Rozpočet dokumentace, přirážka 10 až 20 %, srovnání | Indexovaný odhad, vítězná nabídka a odhad konečné ceny | Konečná cena proti odhadům všech bodů |
| Termín | Rok zahájení podle investičního plánu | Milníky a kritická cesta | Povolení, stav a termín právní moci, zakázka, zahájení | Povolení vydané, termín právní moci před podpisem smlouvy, harmonogram smlouvy | Skutečné termíny proti kartě |
| Provoz | Odhad v letech 1 až 3 | Provoz po variantách, souhlas provozovatele | Provoz v rozpočtové skladbě | Řádek provozu ve výhledu od roku náběhu | Skutečný provoz proti kartě |
| Peníze | Strop priority, pořadí v zásobníku | Roční částky ve výhledu | Kód projektu, dotace jako předpoklad, nebo s rozhodnutím | Krytí v rozpočtu, profil úhrad po letech včetně části po konci mandátu (kapitola 3.6), dotace s rozhodnutím, nebo podmínka | Vyúčtování, vrácení zbytku do rezervy priority |
| Rizika | Hlavní rizika z karty | Rozbor rizik předem u strategického projektu | Varovné signály | Rozbor rizik předem | Rozbor po akci |
| Semafor | Termín, cena, rozsah | Termín, cena, rozsah | Termín, cena, rozsah | Konečná barva | |
| Kapacita | Volná kapacita podle plánu kapacit | Hodiny na dokumentaci | Hodiny na zakázku a stavbu | Technický dozor, provozovatel | |
| Návrh usnesení | Pokračovat, změnit, zastavit, kritérium ukončení | Totéž | Totéž, termín právní moci povolení jako kritérium ukončení stupně | Totéž, podmínky podpisu smlouvy | Převzetí výsledku, termín hodnocení |
Co rada rozhoduje. V bodech 1 až 4 rada projekt posune do dalšího stupně, změní jeho rozsah nebo variantu, nebo ho zastaví. Usnesení obsahuje kritérium ukončení pro další stupeň (kapitola 4.2). Rada může projekt kdykoli pozastavit, tedy zastavit další závazky a čerpání. Když selže plán nápravy, může ho zastavit i před splněním kritéria (kapitola 6.6).
Pravidlo opakovaného rozhodnutí. Při výrazném růstu nákladů rozhoduje rada podle strategie znovu. Projekt se proto vrací radě před každým dalším závazkem, když odhad konečné ceny přesáhne odhad z minulého bodu o víc, než činí přirážka stupně, ve kterém rada odhad schválila. Nad touto hranicí je cena oranžová. Rada pak navrhne zastupitelstvu čerpání rezervy nad přirážku projektu, nebo zvolí zmenšení, novou soutěž či posun (kapitoly 6.3 a 3.5).
Víceleté stavby. Smlouvu s úhradami přes konec roku nebo mandátu uzavře město podle pravidla v kapitole 3.6. Podklad pro bod 4 proto uvádí profil úhrad po letech.
Nový harmonogram. Schválí-li rada posun milníku, měří se barva proti novému harmonogramu (kapitola 6.3). U strategických projektů posoudí podklad pro body 3 a 4 kolega z jiného odboru nebo externí oponent.
5.4 Realistický odhad nákladů a termínů
Odhad má čtyři vrstvy, které podklad i investiční plán uvádějí zvlášť, aby byla vidět cena stavby, riziko a inflace.
- Hrubé náklady bez přirážky z karty projektu nebo z rozpočtu dokumentace.
- Přirážka na rizika podle stupně přípravy ze strategie, u záměru 40 až 60 %, u studie 30 až 40 %, u projektové dokumentace 10 až 20 %. U projektů priorit tvoří součet přirážek rezervu na rizika priority (kapitola 3.5). U obnovy a příležitostí zůstává přirážka v ceně projektu.
- Indexace ceny z roku vzniku odhadu na rok zahájení stavby podle indexu cen stavebních prací ČSÚ, v samostatném řádku mimo přirážku. Index vzrostl o 5,1 % v roce 2021, o 12,4 % v roce 2022 a o 5,9 % v roce 2023. Pro další roky použije koordinátor předpoklad z citlivosti finančního rámce strategie.
- Odhad podle srovnatelných staveb. V největší databázi velkých projektů dodrží rozpočet i termín jen 8,5 % z nich (příloha B). Koordinátor s odborem investic proto porovná cenu na jednotku (metr sítě, metr čtvereční, místo ve školce) a délku přípravy a stavby s dokončenými stavbami téhož druhu ve vlastním a ve srovnatelných městech. Leží-li odhad orientačně v dolní třetině rozpětí, tým zdůvodní proč, nebo odhad zvýší.
Registr vítězných nabídek. U každé stavební zakázky vede koordinátor kód projektu, druh stavby, stupeň přípravy při odhadu, odhad bez přirážky, indexovaný odhad, vítěznou nabídku, odchylku v procentech, počet nabídek a po dokončení konečnou cenu, vše bez DPH. Roční zpráva uvádí odchylku po stupních přípravy. Srovnatelné zakázky jsou stavby téhož druhu nad polovinou hranice pro pět otázek, v modelovém městě nad 15 mil. Kč. Má-li město po dvou letech nejméně šest takových zakázek v jednom stupni, nahradí přirážky převzaté z politiky vlastními a rada je schválí s roční zprávou. Stejně koordinátor zapisuje skutečnou délku přípravy, povolování včetně doby od vydání do právní moci a pořízení změn územního plánu.
5.5 Rozbor rizik předem a varovné signály
Rozbor rizik předem (příloha B) se koná u strategických projektů před body 2 a 4, u ostatních investic nad hranicí pro pět otázek před bodem 4. Koordinátor rozbor svolá čtyři týdny před rozhodovacím bodem, setkání trvá hodinu. Účastní se odpovědná osoba, projektant nebo autor studie, budoucí provozovatel, zástupce finančního odboru a koordinátor, který setkání vede.
- Koordinátor shrne projekt a řekne „Je rok dokončení a projekt selhal.“
- Každý účastník deset minut sám píše důvody, proč selhal.
- Důvody se čtou po jednom kolem stolu, vedoucí odboru mluví poslední.
- Tým vybere pět nejpravděpodobnějších a nejdražších důvodů a ke každému zapíše opatření, odpovědnou osobu a varovný znak pro kartu a registr rizik (kapitola 6.5).
Varovné signály nereálného harmonogramu. Ze zkušeností velkých programů (příloha B) plyne pro město šest signálů, které koordinátor hlídá ve stavových listech.
| Signál | Jak se pozná ve stavovém listu |
|---|---|
| Opakované přeplánování ke stejnému termínu | Milník se posouvá podruhé, termín dokončení zůstává, předpoklady jsou odvážnější |
| Tichá redukce rozsahu | Méně metrů, míst nebo funkcí bez rozhodnutí rady |
| Krácení převzetí a zkušebního provozu | Kolaudace a předání provozovateli se slučují do jednoho týdne |
| Čerpání rychlejší než postup prací | Podíl čerpání výrazně předbíhá podíl splněných milníků |
| Závislost na ústním slibu | Milník závisí na jiném odboru, firmě nebo kraji a v kartě chybí závazek s termínem |
| Provozovatel mimo projekt | Do bodu 3 provozovatel písemně nepotvrdil provoz a jeho náklady |
Projekt se dvěma signály zařadí koordinátor na nejbližší čtvrtletní poradu do bloku strategických projektů, i když má zelenou barvu.
5.6 Zakázky a dodavatelé na úrovni rozhodnutí
Metodika se zakázkami pracuje jen tam, kde se rozhoduje o penězích a rozsahu. Postup zadávání patří odboru, který zakázky vede, a vnitřnímu předpisu.
Kdo rozhoduje o zadání. O zahájení zadávacího řízení na stavbu z investičního plánu rozhoduje rada v bodě 4 po vydání povolení. V usnesení stanoví podmínky podpisu smlouvy, tedy vždy pravomocné povolení, dále krytí v rozpočtu, rozhodnutí o poskytnutí dotace a hranici ceny pro návrat do rady. Stanoví také postup při odvolání proti povolení (kapitola 5.2). Pro nabídku nad hranicí platí pravidlo opakovaného rozhodnutí (kapitola 5.3). Zadávací lhůtu stanoví zadávací dokumentace tak, aby pokryla i nejbližší zasedání zastupitelstva pro případ, že nabídka překročí přirážku.
Předání mezi odbory. Připravuje-li projekt jiný odbor, než který ho realizuje, změní se odpovědná osoba projektu v bodě 4 usnesením rady. Předání je milník ve stavovém listu s protokolem (dokumentace, pravomocné povolení, rozpočet stavby s indexací, karta provozu, registr rizik, podmínky dotace, zápis z rozboru rizik předem). Dotační agendu vede po celou dobu odbor, který žádost podal.
Co se sleduje během stavby. Odpovědná osoba s technickým dozorem hlásí měsíčně čerpání proti podílu splněných milníků, změnové listy, odhad konečné ceny a termín dokončení.
Změny a vícepráce. Změnu bez dopadu na cenu a termín řeší odpovědná osoba s technickým dozorem a hlásí ji na měsíční poradě. Změnu s dopadem na cenu schvaluje před provedením rada, drobné změny v mezích rozpočtu projektu starosta, pokud mu je rada svěří (kapitola 3.5). Formulář změny uvádí kód, číslo změny, důvod, částku, dopad na cenu smlouvy, přirážku a strop, krytí a schvalující orgán. Změnu kryje nejdřív úspora uvnitř projektu, potom rezerva priority. Ohrožený strop znamená červenou. Dodatek ke smlouvě podepisuje starosta až po schválení změny.
5.7 Předání do provozu a hodnocení po dokončení
Předání provozovateli. Provozovatel, tedy odbor, organizace nebo obecní firma, se k provozu vyjadřuje od studie a v bodě 3 písemně potvrdí provozní náklady z karty. Stavbu převezme protokolem s vadami, lhůtami a provozním řádem. Od předání je projekt ve stupni dodáno.
Provoz pod kódem projektu se účtuje podle kapitoly 3.3 a vstupuje do řádku provozu dokončených investic (kapitola 3.7). U společné smlouvy, například na údržbu zeleně, rozpočítá finanční odbor náklady provozu podle karty.
Pátý rozhodovací bod. Rada převezme dokončené projekty souhrnně s nejbližší pololetní zprávou o investicích, strategické projekty jednotlivě. Zbylé prostředky projektu vrátí rada rozpočtovým opatřením na kód rezervy priority v témže roce. V dalším roce se zapíšou s nevyčerpanou částí stropu do rozpočtu (kapitola 3.4). Finanční odbor projekt vyúčtuje po zařazení majetku do užívání (kapitola 8.2).
Ověření a hodnocení. Výstup, konečnou cenu a provoz potvrdí koordinátor s finančním odborem pro nejbližší roční zprávu, u strategických projektů hodnocením rok po dokončení. Teprve potom je projekt ve stupni ověřeno. Výsledky jdou do registru vítězných nabídek, do registru poučení (kapitola 6.7) a do roční zprávy. Hodnocení dopadu priority patří Metodice vyhodnocení strategie.
5.8 Příklady dobrého výstupu (modelové město)
Příklady navazují na opatření 2.1 „Připravíme tři městské plochy pro bydlení“. Hranice pro pět otázek je v modelovém městě 30 mil. Kč.
Podklad pro rozhodovací bod 4, sítě a komunikace Za Nádražím, 1. etapa. Rada podklad dostala v říjnu 2029 jako povinný bod, protože projekt byl od září 2029 v termínu červený.
| Položka | Obsah |
|---|---|
| Hlavička | Kód 2203, opatření 2.1, priorita 2, gesční radní pro rozvoj. Odpovědná osoba projektu vedoucí odboru investic, opatření vede vedoucí odboru majetku. Strategický projekt, stupeň kryto, stavba je v rozpočtu 2029 |
| Stupeň přípravy a povolení | Dokumentace z doby před strategií, aktualizace zadaná v roce 2028 a dokončená v červnu 2029. Bod 3 proběhl v červnu 2029, potvrdil krytí zapsané v rozpočtu od prosince 2028 a počítal s vydáním změny územního plánu do konce června a s právní mocí povolení v září. Stavební řízení běželo souběžně s pořízením změny a vydání povolení čekalo na její účinnost. Změna byla vydána v září 2029, povolení nabylo právní moci v říjnu 2029 a je doloženo |
| Náklady | Odhad stavby 94 mil. Kč bez přirážky (104 mil. Kč kódu 2203 bez projektové přípravy 10 mil. Kč), indexovaný na rok 2030. Přirážka pro dokumentaci 16 %, tedy 15 mil. Kč, krytá rezervou 2290. Hranice pro návrat do rady 109 mil. Kč. Cena na metr sítě porovnaná se sítěmi tří měst |
| Termín | Výstup roku 2029, zahájení stavby v říjnu 2029, se kvůli pozdějšímu vydání změny územního plánu nesplní. V září už příčina ležela mimo vliv města, povolení čekalo na změnu vydanou v září a právní moc přišla nejdřív v říjnu, proto podklad navrhuje rovnou korekci (kapitola 6.6). Usnesení schvaluje zahájení v březnu 2030, původní termín zůstává ve stavovém listu |
| Provoz | Vodovod a kanalizaci převezme do provozu vodárenská společnost (kapitola 7.8). Údržba komunikací, osvětlení a zeleně zhruba 1,4 mil. Kč ročně od roku 2031 pod kódem 2203 |
| Peníze | Strop priority 2 včetně úvěru 30 mil. Kč podle smlouvy schválené zastupitelstvem. Dotace 40 mil. Kč z vyhlášené výzvy je do rozhodnutí o poskytnutí dotace výdajem v informační příloze akčního plánu (kapitola 3.6), dalších 20 mil. Kč z druhé výzvy je předpoklad. Profil úhrad zhruba dvě třetiny v roce 2030 a třetina v roce 2031 (kapitola 3.6). Když druhá výzva nevyjde, kryje chybějící část orientační strop priority 2 na roky 2031 a 2032 a 2. etapa (2204) se posune |
| Rizika | Rozbor rizik předem jmenoval nabídky nad odhadem, odklad dotace, souběh s pracemi vodárenské společnosti a věcná břemena, opatření jsou v registru rizik |
| Semafor | Termín červená do schválení nového harmonogramu, potom zelená. Milník změna územního plánu oranžová, termín politiky drží. Cena a rozsah zelená |
| Návrh usnesení | Rada I. schvaluje nový harmonogram se zahájením stavby v březnu 2030 a zahájení zadávacího řízení, II. ukládá uzavřít smlouvu až po rozhodnutí o poskytnutí dotace 40 mil. Kč, III. stanoví, že vítězná nabídka nad 109 mil. Kč se před podpisem vrací radě, IV. ukládá vedoucímu odboru investic hlásit stav měsíčně ve stavovém listu |
Vítězná nabídka 106 mil. Kč proti odhadu 94 mil. Kč. Dotace 40 mil. Kč byla přiznána v listopadu 2029. Vítězná nabídka byla o 13 % nad odhadem, v mezích přirážky 16 % a pod hranicí 109 mil. Kč. Cena zůstala zelená a rada přesunula 12 mil. Kč z kódu 2290 na kód 2203 do výše přirážky projektu (kapitola 3.5). Bilance priority 2 v kapitole 3.8 ukazuje, jak rezerva, dotace, úvěr a strop pokryly úhrady smlouvy v letech 2030 a 2031.
Semafor tří projektů priority 2 k 30. 6. 2030 (výřez pololetní zprávy o investicích, kapitola 6.2).
| Kód | Projekt | Stupeň plnění | Termín | Cena | Rozsah | Co je třeba rozhodnout |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2202 | Přípojky Pod Školou | Dodáno v červnu 2030 | Zelená proti harmonogramu upravenému po vydání změny územního plánu | Zelená | Zelená | Převzetí v bodě 5, uzavření v závěrečném účtu za rok 2030 |
| 2203 | Sítě a komunikace Za Nádražím, 1. etapa | V realizaci od března 2030 | Zelená proti harmonogramu z bodu 4, původní zahájení říjen 2029 | Zelená, smlouva 106 mil. Kč, +13 % | Zelená | Druhá dotace 20 mil. Kč přiznána v červnu 2030, kryje úhrady roku 2031 |
| 2206 | Mateřská škola Za Nádražím (studie a pozemek nepodmíněně, stavba jako podmíněná etapa se spouštěčem) | Připraveno, studie hotová v roce 2029 za 1,5 mil. Kč na kódu 2206 | Zelená, spouštěč stavby nenastal | Odhad ze studie 2029 | Zelená | Sledovat spouštěč, vede odbor školství |
Co z toho plyne. Červená došla k radě a rada ji vyřešila rozhodnutím místo tichého přeplánování. Ohlásit se měla už v červenci, kdy harmonogram z bodu 3 přestal platit. Poučení zachycuje rozbor po akci v kapitole 6.8.
Rozbor rizik předem pro mateřskou školu Za Nádražím před bodem 2 vedl koordinátor s vedoucím odboru školství, ředitelkou sousední školky jako budoucí provozovatelkou, autorem studie, odborem investic a finančním odborem. Z pěti zapsaných důvodů selhání vzešla tři opatření. Pozemek je vyhrazený v parcelaci a v podmínkách soutěže developerů, studie má variantu s méně třídami a provoz potvrzený provozovatelem, s obcemi se vyjedná spádovost. Do registru rizik přibyly tři signály, růst počtu dětí ve věku 0 až 2 roky dva roky po sobě, cena na místo nad rozpětím srovnatelných staveb a podíl přihlášek ze spádových obcí.
5.9 Časté chyby v procesu 3
Stavba podaná do výzvy ve stadiu záměru. Výzva vyjde a město do ní pošle projekt, který má jen záměr. Stavba se prodraží a vytlačí připravený projekt priority. Protiopatření. Test příležitosti u každé výzvy, zásobník připravených projektů a výhled přípravy na druhý rok.
Smlouva podepsaná před právní mocí povolení. Město ve spěchu soutěží stavbu a smlouvu podepíše před právní mocí. Po odvolání stavba stojí a zhotovitel účtuje prostoje. Protiopatření. Smlouva jen s pravomocným povolením, termín právní moci jako kritérium ukončení stupně v usnesení z bodu 3, postup při odvolání v usnesení z bodu 4.
Vícepráce schválené mimo radu. Změnové listy se podepíšou na kontrolním dni stavby a rada se o nich dozví ze závěrečného účtu. Protiopatření. Hranice pro drobné změny svěřené starostovi, větší změna jde do rady před provedením.
5.10 Kontrolní seznam procesu 3
| Kontrolní otázka | Dokládá | |
|---|---|---|
| 1 | Prošel každý projekt nad hranicí pro pět otázek rozhodovacími body rady a vstoupil do přípravy jen s volnou kapacitou? | Usnesení rady, plán kapacit |
| 2 | Dostala rada v každém bodě podklad na dvou stranách, u víceleté stavby s profilem úhrad, a před podpisem smlouvy doklad o právní moci povolení? | Podklady, výhled, povolení |
| 3 | Má odhad zvlášť hrubé náklady, přirážku, indexaci a srovnání se srovnatelnými stavbami? | Podklad, investiční plán |
| 4 | Proběhl rozbor rizik předem v rozsahu podle kapitoly 5.5? | Záznamy rozboru, registr rizik |
| 5 | Vrátil se projekt radě, když odhad konečné ceny přesáhl přirážku, a rozhodlo o rezervě nad přirážku zastupitelstvo? | Usnesení rady a zastupitelstva |
| 6 | Schválila rada každou změnu nad svěřenou hranici před jejím provedením? | Usnesení rady, formuláře změn |
| 7 | Potvrdil provozovatel provoz ve studii a v bodě 3, převzala rada dokončené projekty v bodě 5 a proběhlo hodnocení strategických projektů? | Podklady, usnesení rady, registr poučení |
Kapitola 6. Proces 4, sledování, odchylky a korekce
Hlavní sdělení. Sleduje se málo věcí, ale včas. Ukazatele priorit mají cestu po letech, projekty semafor s písemnou definicí barev a peníze měsíční přehled čerpání stropů podle kódů projektů. Barva říká, kdy a komu se odchylka hlásí. O penězích rozhoduje vždy orgán podle tabulky pravomocí. Kde město příčinu ovlivní, odpovídá na červenou nejdřív plán nápravy. Jinak rada rovnou rozhodne o korekci, tedy o posunu, zmenšení, přesunu v rámci priority nebo ukončení. Změny stropů a limitů patří zastupitelstvu, větší přesuny mimořádnému přezkumu politiky.
Výstup procesu. Měsíční přehled stropů, stavové listy se semaforem, čtvrtletní přehled pro radu, pololetní zpráva o investicích, registr rizik v provozu, plány nápravy, rozpočtová opatření s vazbou na strategii, záznamy z rozborů po akci a registr poučení.
6.1 Cíl a principy procesu
Proces 4 odpovídá na otázku, jak se město dozví o odchylce včas a kdo o ní rozhodne. K panelu, registru rizik a čtvrtletní poradě ze strategie přidává měsíční sledování, definici barev a pravidla korekce.
- Málo ukazatelů, ale včas. Sledují se výstupové ukazatele s cestou po letech, předstihové ukazatele, čerpání stropů a semafor strategických projektů. Sleduje se jen to, co vede k rozhodnutí.
- Barva podle definice. Barvu určuje písemná definice. Včasné hlášení se oceňuje, zamlčení je chyba (kapitola 2.1).
- Barva určuje adresáta, o penězích rozhoduje orgán. Pravomoc určuje tabulka v kapitole 3.5.
- Náprava před změnou plánu. Plán se mění, až když náprava nestačí nebo příčina leží mimo vliv města. Peníze přitom zůstávají v prioritě (kapitola 3.4).
- Poučení se zapisuje. Rozbor po akci zpřesní harmonogramy, přirážky a registr rizik.
6.2 Co se sleduje a jak často
| Co | Kdo připraví | Pro koho | Jak často |
|---|---|---|---|
| Stavový list | Odpovědná osoba, kontroluje koordinátor | Měsíční porada, vlastník strategie | Měsíčně k poslednímu dni měsíce kromě 31. 7. (srpen je bez porady), červená se hlásí i mezi poradami (kapitola 6.3) |
| Měsíční přehled stropů | Finanční odbor z účetnictví podle kódů, koordinátor s odborem investic doplní odhadovou část | Vlastník strategie, gesční radní | K poslednímu dni měsíce, hotový do 15. dne dalšího měsíce |
| Čtvrtletní přehled pro radu | Koordinátor s finančním odborem | Čtvrtletní porada, strategický bod rady | Po každém čtvrtletí |
| Předstihové ukazatele a spouštěče | Koordinátor z dat odborů | Čtvrtletní porada | Čtvrtletně |
| Ukazatelový panel s cestou ukazatelů | Koordinátor | Rada, zastupitelé, veřejnost | Ročně, data v únoru |
| Pololetní zpráva o investicích | Koordinátor, odbor investic, finanční odbor | Rada a zastupitelstvo | K 30. 6. (zastupitelstvo v září) a k 31. 12. (v roční zprávě) |
| Registr rizik | Koordinátor | Čtvrtletní porada | Čtvrtletně, podrobně v březnu |
Panel a cesta ukazatelů. Panel přebírá ukazatele politiky a výstupové ukazatele strategie se spouštěči, s cestou po letech z karty opatření (kapitola 4.2). Výsledkové ukazatele se mění pomalu, proto se čtvrtletně sledují předstihové ukazatele, například vydaná stavební povolení nebo zahájené byty, a spouštěče.
Měsíční přehled stropů má dvě části. Účetní část, tedy roční částku, rozpočtová opatření a čerpání stropu podle kódu, připraví finanční odbor jako sestavu podle pole ORG (kapitola 3.3). Odhadovou část doplní do stejné tabulky koordinátor s odborem investic z evidence smluv a stavových listů. Obsahuje dotovanou část podle rozhodnutí o poskytnutí dotace, částky vázané smlouvami, odhad do konce roku a očekávanou nevyčerpanou část stropu. V prvním roce město ověří, zda jeho účetní systém umí u výdajů před proplacením dotace vést účelový znak a evidenci příslibů. Pokud ano, odhadová část se zmenší. Odhad nevyčerpané části z přehledů k 30. 9. a 31. 10. jde do návrhu rozpočtu (kapitola 3.4).
Čtvrtletní přehled pro radu přidává příjmy proti rozpočtu, provozní saldo proti limitu, semafor strategických projektů, spouštěče a rizika a končí návrhem usnesení. K poradě ho koordinátor doplní o stavové listy červených a oranžových položek.
Pololetní zpráva o investicích uvádí u každého projektu kód, schválený rozpočet, čerpání, vázáno smlouvami, odhad konečné ceny, stupeň plnění a semafor.
6.3 Semafor s definicí barev a stavový list
Semafor zjednodušuje na tři barvy hodnocení důvěry v dodání, které používají velké veřejné projekty. Přebírá i pravidlo „červená je dobrá“ (příloha B). Definici barev schválí rada usnesením na začátku řízení, tedy dřív, než se ví, komu která barva bude svítit.
| Rozměr | Zelená | Oranžová | Červená |
|---|---|---|---|
| Termín | Milník se posouvá nejvýše o měsíc a navazující milníky drží | Posun nad měsíc, nebo ohrožený navazující milník v roce, výstup roku drží | Ohrožený výstup roku z akčního plánu, termín stanovený politikou nebo podmínka dotace |
| Cena | Odhad konečné ceny v mezích přirážky podle stupně přípravy | Nad přirážkou projektu, kryje to rezerva na rizika priority | Nad rezervou priority, nebo ohrožený strop |
| Rozsah | Rozsah podle schválené karty | Změna rozsahu bez dopadu na výstupový ukazatel | Snížení výstupu nebo změna účelu |
Barva a pravomoc. Barva říká, kdy a komu se odchylka hlásí. O penězích rozhoduje orgán podle tabulky pravomocí v kapitole 3.5, proto oranžová v ceně jde rovnou na nejbližší schůzi rady. Posun, který ohrozí kritickou cestu, schvaluje vždy rada. Barva se přitom řídí definicí v tabulce.
Pravidla barev.
- Barvu navrhuje odpovědná osoba a potvrzuje koordinátor podle definice. Při sporu platí přísnější barva a spor se zapíše do stavového listu. Trvá-li spor, rozhodne ho rada. Je-li odpovědnou osobou nadřízený koordinátora, rozhoduje spor vlastník strategie (kapitola 2.4). Gesční radní do barvy své priority vstupuje jen návrhem radě.
- Celková barva projektu je nejhorší ze tří rozměrů.
- Zelenou řeší odpovědná osoba. Oranžovou připraví měsíční porada gesčnímu radnímu. Co v mezích své pravomoci nevyřeší, jde na čtvrtletní poradu a k radě. Červená jde na nejbližší schůzi rady jako povinný bod.
- Červenou hlásí odpovědná osoba koordinátorovi do tří pracovních dnů od zjištění, i mezi poradami a v srpnu. Koordinátor ji předá vlastníkovi strategie a gesčnímu radnímu a vlastník strategie ji zařadí jako povinný bod na nejbližší schůzi rady.
- Závisí-li projekt podle karty na milníku jiného projektu nebo opatření, přenese se barva tohoto milníku do barvy projektu podle dopadu na výstup roku projektu.
- Oranžová bez nového termínu potvrzeného gesčním radním nebo radou déle než dvě čtvrtletí po sobě se posuzuje jako červená. Totéž platí, když se nový termín oranžové položky posouvá podruhé.
- Barva se měří proti harmonogramu a rozpočtu, které naposledy schválila rada nebo zastupitelstvo. Nový termín potvrzený gesčním radním barvu ponechá, oranžová trvá do splnění milníku. Původní termín a cena zůstávají ve stavovém listu viditelné.
Oranžová je u velkých staveb běžná (příloha B). Chybou je až oranžová, kterou nikdo neřeší. U neinvestičních opatření se cena posuzuje proti provozu z karty (kapitola 4.7). V minimální variantě se semafor vede jen u investic nad hranicí pro pět otázek.
Stavový list má jednu stranu na opatření nebo strategický projekt. U investice má pevný řádek pro povolení, jeho stav a termín právní moci. Vyplňuje ho odpovědná osoba a kontroluje koordinátor. Vzor je v kapitole 4.8, pole v příloze G.
6.4 Eskalační žebřík a rozhodovací práva
Eskalační žebřík určuje, komu a do kdy se odchylka hlásí. Každá odchylka má jediného nositele rozhodnutí. O penězích rozhoduje vždy orgán podle tabulky pravomocí v kapitole 3.5, žebřík tabulku neopakuje. Co smí gesční radní rozhodnout sám, stanoví kapitola 2.4. Odchylka, která potřebuje rozhodnutí rady nebo zastupitelstva, jde na nejbližší schůzi rady, i když je oranžová.
| Příčka | Kdo | Co řeší | Lhůta |
|---|---|---|---|
| 1 | Odpovědná osoba | Zelená | Průběžně |
| 2 | Koordinátor na měsíční poradě | Potvrzení barvy, nový termín závazku mezi odbory, podklad pro gesčního radního | Do konce měsíce |
| 3 | Gesční radní | Oranžová v termínu nebo rozsahu v mezích kapitoly 2.4, plán nápravy u oranžové na kritické cestě | Do další měsíční porady |
| 4 | Čtvrtletní porada nad daty | Oranžová, kterou gesční radní nevyřešil, oranžová bez potvrzeného nového termínu druhé čtvrtletí po sobě, návrhy usnesení pro radu | Nejbližší čtvrtletní porada |
| 5 | Rada, povinný bod | Červená, oranžová v ceně, posun ohrožující kritickou cestu, vše v pravomoci rady a v rozhodovacích bodech | Nejbližší schůze |
| 6 | Zastupitelstvo | Změny strategie, stropů, limitů a rozpočtu nad pravomoc rady | Nejbližší zasedání |
| 7 | Mimořádný přezkum politiky | Strop nelze naplnit, přesun mezi stropy nad 10 % menšího z nich, zvýšení součtu stropů, zásadní změna podmínek | Podle politiky |
Rezerva na rizika priority (kód s pořadím 90, například 2290) je součástí stropu. Čerpá se přesunem na projekt téže priority jen na rizika, například vyšší vítěznou nabídku, nepředvídané podmínky stavby nebo odvod dotace v době realizace, nikoli na rozšíření rozsahu. Kdo rezervu čerpá a do jaké výše, stanoví kapitola 3.5, stejně jako čerpání rezervy k odhadu obnovy a částky na nepředvídané výdaje.
Formulář rozpočtového opatření v blocích investičního plánu má pole priorita, blok, kód projektu a důvod ve vztahu ke strategii (kapitola 3.5). Navíc uvádí součet přesunů ve prospěch téhož kódu od začátku roku a dopad na strop a rezervu priority.
6.5 Registr rizik v provozu
Registr rizik ze strategie má nejvýše deset hlavních rizik s pravděpodobností, dopadem, osobou, která riziko hlídá, a reakcí. V realizaci přibudou ke každému riziku čtyři údaje. Jsou to kód a priorita, kterých se riziko týká, a signál, tedy předem určený znak, že riziko nastává (například požadavek na doplnění posudku). Dále se zapíše dopad na termín, cenu nebo rozsah s barvou, kterou by riziko vyvolalo, a příčka eskalačního žebříku, která o reakci rozhodne.
Signály hlásí odpovědná osoba na měsíční poradě, celý registr projde čtvrtletní porada. Riziko, které nastane, je odchylka s barvou a jde po žebříku. Cenová rizika kryje rezerva na rizika priority (kapitola 3.5).
6.6 Korekce plánu
Na červenou se reaguje v pevném pořadí. Každý další krok zasahuje víc do toho, co přijalo zastupitelstvo.
- Napravit. Kde město příčinu ovlivní, uloží rada na povinném bodu odpovědné osobě plán nápravy do 30 dnů a na další schůzi ho schválí. U oranžové položky na kritické cestě zadá plán nápravy odpovědné osobě gesční radní sám, dřív než položka zčervená. Nový termín na kritické cestě a krytí z rezervy schvaluje rada a plán bere na vědomí (příklad v kapitole 4.8). Plán na jedné straně uvádí, co se udělá, kdo a do kdy a co se stane, když náprava do termínu nezabere (vzor v příloze G). Příčina může ležet mimo vliv města, například u lhůt do účinnosti změny územního plánu a do právní moci povolení, u rozhodnutí kraje, délky řízení u jiného orgánu nebo u trhu. Pak to uvede podklad pro radu a rada na povinném bodu rozhodne rovnou o korekci podle bodů 2 až 5, bez plánu nápravy. Když náprava nestačí, porovná návrh pro radu nejméně dvě možnosti, vždy včetně ukončení, a u posunu uvede jeho cenu, tedy indexaci, pozdější přínos a provoz.
- Posunout. Milník nebo projekt se posune v čase. Peníze, které se v roce nevyčerpají, zapíše finanční odbor do rozpočtu dalšího roku na týž projekt (kapitola 3.4). Kdo schvaluje nový termín, stanoví kapitola 2.4.
- Zmenšit. Projekt se rozdělí na etapy, nebo se upraví rozsah bez dopadu na výstupový ukazatel. Snížení výstupu nebo změna účelu je červená a rozhoduje o ní rada, u investic v rozhodovacím bodě (kapitola 5.3).
- Přesunout v rámci priority. Peníze přejdou na jiný připravený projekt téže priority. Rozhoduje rada v rozsahu svých pravomocí, nad něj zastupitelstvo.
- Ukončit. Rada projekt nebo opatření pozastaví a ukončení opatření navrhne zastupitelstvu. Zastupitelstvo ukončení přijme zpravidla s akčním plánem a rozpočtem (kapitola 4.2). Když plán nápravy selhal, lze ukončit i před splněním kritéria ukončení.
Přesuny mezi stropy a mimořádný přezkum stanoví kapitola 3.5. Další situace shrnuje příloha F.
Příklad červené po splnění kritéria ukončení. Vyjednávací opatření počítalo s novou sociální službou, kterou musí zařadit do sítě kraj. Investice do budovy stála mimo investiční plán jako podmíněná etapa. Kraj zařazení odmítl a kritérium ukončení „do 30. 6. 2029 bez rozhodnutí kraje o zařazení služby do sítě“ nastalo. Termín je červený, protože selhal rozhodující článek řetězce realizace (kapitola 4.5). Příčina leží mimo vliv města, plán nápravy se proto nepsal a podklad porovnal náhradní postup z karty s ukončením opatření. Na červencové schůzi rada v povinném bodu rozhodla rovnou o korekci, pozastavila další kroky vyjednávání, spustila náhradní postup a na zářijovém zasedání o tom informovala zastupitelstvo. Změnu opatření navrhla rada zastupitelstvu s akčním plánem na rok 2030.
6.7 Rozbor po akci a registr poučení
Rozbor po akci (příloha B) hledá, co se příště udělá jinak, ne kdo selhal, a klade čtyři otázky. Co mělo nastat? Co skutečně nastalo? Proč je mezi tím rozdíl? Co příště uděláme jinak?
Kdy. Po etapě strategického projektu, po každé červené, po pozastavení opatření a po neúspěchu, například zamítnuté dotaci.
Jak. Rozbor vede koordinátor s odpovědnou osobou a s odbory, které dodávaly závazky. Trvá orientačně hodinu. Výstupem je záznam na jedné straně se změnami a s tím, kdo je provede.
Registr poučení vede koordinátor ze záznamů rozborů po akci a z hodnocení po dokončení (kapitola 5.7). Poučení se promítají do délek kroků v harmonogramech, do registru rizik, závazků mezi odbory, plánu kapacit a přirážek (vlastní přirážky po dvou letech podle kapitoly 5.4). Souhrn registru je částí roční zprávy (kapitola 8.1) a vstupem pro Metodiku vyhodnocení strategie (kapitola 8.5).
6.8 Příklady dobrého výstupu (modelové město)
Měsíční přehled stropů k 31. 10. 2028, výřez za prioritu 2 (mil. Kč). Čerpání je u kapitálových výdajů bez dotované části. Ostatní priority a bloky mají stejné řádky. První tři číselné sloupce jsou účetní část, další tři odhadová část.
| Kód | Projekt | Roční částka 2028 | Rozpočtová opatření | Čerpáno | Vázáno smlouvami | Odhad do 31. 12. | Zbývá, do rozpočtu 2029 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2201 | Změna územního plánu, studie a parcelace | 10,0 | +1,0 | 6,5 | 3,0 | 11,0 | 0 |
| 2203 | Sítě Za Nádražím, 1. etapa, projektová příprava | 10,0 | 0 | 4,0 | 2,5 | 8,0 | 2,0 |
| 2290 | Rezerva na rizika priority 2 | 5,0 | −1,0 | 0 | 0 | 0 | 4,0 |
| Priorita 2 celkem | 25,0 | 0 | 10,5 | 5,5 | 19,0 | 6,0 |
Strop na volební období. 110 mil. Kč, čerpáno 20 mil. Kč v roce 2027, s odhadem roku 2028 celkem 39 mil. Kč. Komentář koordinátora. Studie Za Nádražím je oranžová v termínu (kapitola 4.8). Část projektové přípravy sítí se přesune do roku 2029. Odhadovaných 6 mil. Kč zůstane nevyčerpáno, z toho 2 mil. Kč za posun harmonogramu a 4 mil. Kč jako nevyčerpaná rezerva. Finanční odbor podle toho zpřesní zapojení zůstatků v návrhu rozpočtu 2029, 2 mil. Kč u kódu 2203 a 4 mil. Kč u kódu 2290.
Odhad se potvrdil, doúčtování nebylo potřeba a příloha závěrečného účtu za rok 2028 má u priority 2 tytéž řádky. Bilanci priority 2 v dalších letech ukazuje kapitola 3.8.
Rozbor po akci, zpožděná změna územního plánu (2029). Rozbor vedl koordinátor s vedoucím odboru majetku, pořizovatelem a odborem investic po rozhodnutí rady o novém harmonogramu sítí.
| Otázka | Odpověď |
|---|---|
| Co mělo nastat | Změna územního plánu pro tři plochy vydaná do poloviny roku 2029, politika připouští nejpozději konec roku 2029. Navazující milník, zahájení sítí 1. etapy Za Nádražím (2203), v říjnu 2029 jako výstup roku 2029 |
| Co nastalo | Bod 3 v červnu počítal s vydáním změny do konce června. V červenci změna vydaná nebyla, harmonogram z bodu 3 tím přestal platit a zahájení sítí v říjnu bylo ohrožené, sítě 2203 přesto zůstaly v červenci zelené a srpen byl bez porady. Změna byla vydána v září 2029 jako oranžový milník, protože termín z politiky držel. Projekt 2203 zčervenal až v září a rada v říjnu 2029 v bodě 4 rozhodla rovnou o korekci se zahájením v březnu 2030 (kapitola 5.8) |
| Proč je rozdíl | Doplnění vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Souběh s jinou změnou územního plánu u pořizovatele. Délka pořízení byla odhadnutá podle plánu, ne podle skutečných délek dřívějších změn |
| Co příště jinak | Barvu oranžového milníku změny územního plánu přenést do barvy sítí 2203 hned v červenci a červenou ohlásit radě mimo měsíční cyklus (kapitola 6.3), v červenci šlo ještě jednat s pořizovatelem o pořadí změn. Délku pořízení změny odhadovat podle skutečných délek posledních změn ve městě a u pořizovatele a zapsat ji mezi vlastní délky kroků (kapitola 5.4). Možné doplnění vyhodnocení vlivů zapsat do harmonogramu jako samostatný milník s rezervou času. Pořadí změn u pořizovatele dohodnout předem jako závazek mezi odbory. Termíny navazujících zakázek a právní moci povolení odvozovat od vydání změny. Do registru rizik doplnit signál, požadavek na doplnění posouzení |
Záznam jde do registru poučení a jeho souhrn do roční zprávy.
6.9 Časté chyby v procesu 4
Posun jako první reakce. Na červenou se tiše posune termín a projekt se prodraží. Protiopatření. Plán nápravy do 30 dnů, nebo rozhodnutí rady o korekci s možnostmi včetně ukončení.
Oranžová, která je rok oranžová. Projekt se drží v oranžové, aby nemusel na radu. Protiopatření. Oranžová bez potvrzeného nového termínu déle než dvě čtvrtletí a druhé přeplánování téhož milníku se posuzují jako červená.
Rezerva čerpaná na jinou prioritu. Rezerva jedné priority zaplatí překročení ceny v jiné prioritě nebo rozšíření rozsahu. Protiopatření. Rezerva jen na rizika projektů téže priority, kód rezervy ve formuláři, kontrola finančního výboru.
Přesuny po malých částech. Větší přesun se rozdělí, aby se vešel do pravomoci rady. Protiopatření. Formulář ukazuje roční součet přesunů ve prospěch kódu a přehled stropů ho dává vlastníkovi strategie. Přesun mezi prioritami schvaluje vždy zastupitelstvo.
6.10 Kontrolní seznam procesu 4
| Kontrolní otázka | Dokládá | |
|---|---|---|
| 1 | Vzniká účetní část měsíčního přehledu stropů sestavou podle kódů bez dotované části a je odhadová část doplněná z evidence smluv a stavových listů? | Měsíční přehled stropů |
| 2 | Mají ukazatele priorit cestu po letech a sledují se předstihové ukazatele a spouštěče? | Panel, čtvrtletní přehled |
| 3 | Schválila rada definici barev a potvrzuje koordinátor barvy podle ní? | Usnesení rady, stavové listy |
| 4 | Šla každá červená a každá oranžová bez potvrzeného nového termínu delší než dvě čtvrtletí na nejbližší schůzi rady? | Usnesení rady |
| 5 | Má každá červená plán nápravy do 30 dnů, nebo rozhodnutí rady o korekci s porovnáním možností včetně ukončení? | Plány nápravy, usnesení rady |
| 6 | Uvádí každé rozpočtové opatření v blocích investičního plánu prioritu, blok, kód projektu a důvod? | Formuláře rozpočtových opatření |
| 7 | Čerpá rada rezervu na rizika priority jen na projekty téže priority a do výše přirážky z akčního plánu? | Rozpočtová opatření |
| 8 | Proběhl rozbor po akci po každé červené, dokončené etapě a neúspěchu? | Registr poučení, roční zpráva |
Kapitola 7. Proces 5, lidé, kapacity a partneři
Hlavní sdělení. Kapacita úřadu je limit stejně tvrdý jako peníze. Plán kapacit v hodinách říká, kolik projektů zvládne který odbor souběžně připravovat a řídit. Nový projekt vstupuje do přípravy jen do volné kapacity. S akčním plánem vzniká seznam činností, které úřad přestane dělat nebo omezí. Změnu chování v úřadu vede starosta s radou příběhem, vlastním vzorem a zaškolením odpovědných osob. Obecní firmy, organizace, kraj, sousední obce a investoři mají v realizaci zapsané závazky. Město o plnění informuje otevřeně i tehdy, když semafor svítí oranžově nebo červeně.
Výstup procesu. Plán kapacit potvrzený tajemníkem, seznam ukončovaných činností, plán řízení změny v úřadu, roční dohody o úkolech s obecními firmami a organizacemi, přehled dohod s krajem, obcemi a investory a kalendář zveřejňování.
7.1 Cíl a principy procesu
Proces 5 odpovídá na otázku, kdo strategii udělá, s kým a jak se o tom dozví zastupitelé a veřejnost. Jen 11 % manažerů věří, že jejich priority mají zajištěné lidi i peníze (příloha B).
- Kapacita je limit. Akční plán obsahuje jen opatření a projekty, na které má úřad lidi. Plán kapacit se sestavuje ve stejném cyklu jako rozpočet.
- Nové přichází, staré odchází. S každým akčním plánem rada schválí, co úřad přestane dělat nebo omezí.
- Změnu vede vedení, úřad ji provádí. Příběh změny říká starosta, vzor dává rada, tajemník uvolňuje kapacity a úřad plní úkoly uložené radou.
- Partneři se zavazují písemně. Obecní firma, organizace, kraj i investor mají v kartě opatření závazek s termínem, který se sleduje stejně jako závazek odboru (kapitola 4.4).
- Otevřenost i u odchylek. Veřejný semafor ukazuje i oranžovou a červenou, vždy s vysvětlením a s rozhodnutím rady.
Termíny procesu nese roční kalendář (kapitola 2.3).
7.2 Plán kapacit v hodinách
Plán kapacit navazuje na plán ze strategie. Implementace přidává dvě věci.
Hodiny na opatření. U každého odboru a organizace, která opatření plní, se hodiny zbývající po běžné agendě porovnají s potřebou opatření a projektů podle karet a stavových listů. Pro hrubý výpočet stačí počítat orientačně s 1 500 využitelnými hodinami na úvazek ročně. Hodiny slouží k rozhodnutí, ne k vykazování práce. Řídicí práce, tedy stavové listy, porady a karty, se vede jako samostatný řádek a tvoří orientačně 5 až 8 % kapacity týmu, který opatření provádí (příloha E).
Počet projektů ve stupních přípravy. U odborů, které připravují a řídí investice, se kapacita vyjadřuje počtem velkých projektů nad hranicí pro pět otázek, které odbor zvládne souběžně ve studii, v dokumentaci a povolení a v realizaci. Číslo stanoví vedoucí odboru, tajemník ho potvrdí.
Pravidlo vstupu do přípravy. Nový projekt vstupuje do přípravy jen tehdy, když má odbor volnou kapacitu podle plánu kapacit, nebo když rada současně rozhodne o posílení či o posunu jiného projektu. Pravidlo platí i pro projekty z dotační výzvy a pro projekty obecních firem, které potřebují součinnost úřadu.
Nábor, externí podpora a sdílené týmy. Podklady dodají vedoucí odborů do 31. 5. a tajemník potvrdí plán kapacit do 31. 8. Rada pak rozhodne o náboru a externí podpoře na zářijové schůzi se zadáním rozpočtu (kapitola 3.5, krok 2), aby s novými místy počítal už návrh rozpočtu. Nábor trvá 4 až 8 měsíců. Krátkodobé špičky pokryje externí podpora. Úvazek sdílený s obecní firmou nebo sousední obcí se platí podle dohody schválené radou. Pořizovatel územního plánu uvede v plánu kapacit všechny změny, na kterých pracuje, včetně změn navržených jinými a pro okolní obce.
Systemizace a rozpočet. Tajemník potvrdí plán kapacit v rámci počtu zaměstnanců, který stanoví rada (§ 102 odst. 2 zákona o obcích), a použije ho jako podklad systemizace na příští rok. Rada plán bere na vědomí v září se zadáním rozpočtu. Nová místa a externí podpora mají v rozpočtu samostatný řádek s kódem projektu nebo opatření (kapitola 3.3).
7.3 Seznam ukončovaných činností
Seznam ukončovaných činností uvolní s každým akčním plánem hodiny pro opatření. Nová práce tak nahradí část staré.
Co seznam obsahuje. Činnosti samostatné působnosti a vnitřní agendy, které úřad přestane dělat, omezí, sloučí, převede na organizaci nebo odloží, s uvolněnými hodinami, dopadem na občany a datem platnosti. Zákonné povinnosti a přenesená působnost do seznamu nepatří.
Kdo navrhuje a kdo schvaluje. Seznam navrhuje tajemník s vedoucími odborů a schvaluje rada s návrhem akčního plánu v říjnu. Poprvé ho rada schválí až poté, co má úřad plán kapacit v hodinách, zpravidla s akčním plánem na druhý rok řízení. Rada může tajemníkovi předem zadat cíl, například uvolnit 3 až 5 % hodin odborů, které nesou opatření. Změnu služeb občanům nebo rozhodování zastupitelstva předloží rada zastupitelstvu s akčním plánem. Roční zpráva uvede, zda se hodiny skutečně uvolnily.
7.4 Řízení změny v úřadu
Chování lidí v úřadu mění čtyři páky, které působí nejlépe současně. Usnesení a směrnice jsou jen jednou z nich (příloha B).
| Páka | Co ve městě znamená | Kdo |
|---|---|---|
| Porozumění a přesvědčení | Příběh změny na jedné straně, proč strategii řídíme a co čekáme od koho. Starosta ho řekne vedoucím a opakuje při milnících | Starosta |
| Formální posílení | Usnesení o řízení strategie, stavové listy, cíle vedoucích v ročním hodnocení, cíle ředitelů a jednatelů s odměnami | Rada, tajemník |
| Dovednosti | Zaškolení odpovědných osob v kartě, stavovém listu, semaforu a podkladu pro rozhodovací bod, orientačně půl dne | Koordinátor |
| Vzor vedení | Rada poradu neruší, za včas hlášenou červenou poděkuje, sama dodržuje pravidla a termíny | Starosta, rada |
Realizaci pomáhá nejvíc jasné určení, kdo o čem rozhoduje, a teprve potom motivační nástroje (příloha B). Pro město s omezenými možnostmi odměňování je to výhoda.
Role ve změně. Příběh říká vlastník strategie. Tajemník uvolňuje kapacity a předává seznam opatření jako podklad cílů vedoucích odborů v ročním hodnocení. Koordinátor pomáhá odpovědným osobám. Jeho roli vystihuje spíš otázka „Můžeme pomoci?“ než kontrola.
7.5 Obecní firmy a zřizované organizace
Vodárenská společnost, technické služby, správa bytů a školy plní velkou část opatření a nesou investice a dluh mimo rozpočet města. Implementace je proto vede ve stejných tabulkách jako odbory.
Investice a provoz ve výhledu. Investice a dluh obecních firem jdou do souhrnného přehledu ze strategie a do řádku dlouhodobých závazků ve výhledu. Limit dluhu města s obecními firmami hlídá kontrolní řádek limitů (kapitola 3.2). Investiční příspěvek zřízené organizaci nese kód projektu (kapitola 3.3). Provoz nových zařízení kryje účelově určená část příspěvku pod kódem projektu (kapitola 5.7). Plán obnovy vodovodů a kanalizací jde do souhrnného přehledu (kapitola 3.7).
Roční dohoda o úkolech. Rada plní úkoly zřizovatele a jediného společníka (§ 102 odst. 2 zákona o obcích). S rozpočtem schválí s každou firmou a organizací, která plní opatření, dohodu na jedné až dvou stranách. Dohoda uvádí závazky pro opatření s termíny, investice a dluh pro výhled, provozní příspěvek a cíle ředitele nebo jednatele, které rada stanoví nejpozději s jejich odměnami na příští rok. Ředitel nebo jednatel je odpovědnou osobou svých opatření. Závazky se sledují na měsíční poradě.
Menšinový podíl a svazek obcí. Je-li město menšinovým společníkem nebo členem svazku, nahradí roční dohodu písemný požadavek města pro valnou hromadu nebo orgán svazku. Závazky se zapíší do karty jako vyjednávací krok s náhradním postupem. Investice a dluh se do limitů počítají podílem města, ručení celé.
7.6 Kraj, stát, sousední obce a investoři
Vyjednávací opatření. Kde rozhoduje kraj, stát nebo jiná obec, má strategie vyjednávací opatření s odpovědnou osobou, termínem a náhradním postupem. Implementace přidává rozbor řetězce realizace (kapitola 4.5) a kritérium ukončení. Jednání vede starosta nebo gesční radní, odbor dodává podklady. Jak rada postupuje, když kraj odmítne zařadit sociální službu do sítě, ukazuje kapitola 6.6.
Sousední obce a stát. Příspěvek jiné obce se v investičním plánu počítá jen s uzavřenou dohodou. Spádovost škol a školek se sjednává s termínem dřív, než město rozhodne o kapacitě. Stát vstupuje do realizace hlavně dotacemi (kapitola 3.6) a změnami předpisů, které koordinátor zapíše do registru rizik.
Investoři. Převody pozemků a plánovací smlouvy schvaluje zastupitelstvo (§ 85 zákona o obcích). Zásady spolupráce s investory předloží rada zastupitelstvu do šesti měsíců od přijetí strategie, jak strategie stanoví. Koordinátor vede přehled smluv s investory s termíny plnění, tedy úhrady podílu, předání stavby městu a u soutěže developerů skladby, ceny a termínu zahájení. Každý termín je závazek ve stavovém listu opatření. Když investor závazek nesplní, jde odchylka po eskalačním žebříku jako každá jiná (kapitola 6.4).
7.7 Komunikace a zapojení
Strategie drží podporu, když město zveřejňuje dobrá i špatná data v pevném kalendáři.
| Co | Kdy | Kde |
|---|---|---|
| Ukazatelový panel s prahy | Výsledkové ukazatele ročně po únorových datech, předstihové ukazatele a spouštěče po čtvrtletní poradě | Web města |
| Semafor strategických projektů a viditelných projektů prvního roku | Čtvrtletně po strategickém bodu rady, poprvé po prvním čtvrtletí řízení | Web města, zastupitelé |
| Pololetní zpráva o investicích k 30. 6. | Zastupitelstvo v září | Materiál zastupitelstva, web |
| Roční zpráva | Zastupitelstvo v červnu | Materiál zastupitelstva, web |
| Návrh rozpočtu, výhledu a akčního plánu | Listopad | Úřední deska, web |
Měsíční stavové listy jsou pracovní dokument a na web nejdou. Zastupitelé dostávají stavové listy červených a oranžových položek a čtvrtletní přehled se zápisem ze strategického bodu rady, tedy po jejím rozhodnutí.
Zastupitelé a výbory. Finanční výbor vydává stanovisko k rozpočtovému balíku (kapitola 3.5). Kontrolní výbor dostává roční zprávu a sleduje signál splněného kritéria ukončení, které čeká na rozhodnutí rady (kapitola 9.2). Osadní výbory dostanou přehled staveb ve své části.
Koalice a opozice. Koaliční smlouva odkazuje na politiku, její priority a stropy. Každý koaliční subjekt má gesčního radního. Projekt partnera mimo priority prochází testem příležitosti jako každý jiný. Spor o barvu rozhoduje definice (kapitola 6.3). Výměna gesčního radního nebo odpovědné osoby priority je mimořádný přezkum podle politiky jen u dotčené priority. Rozběhnuté projekty, porady a stavové listy běží dál a nový nositel převezme kartu priority a stavové listy do 30 dnů. Odpovědnou osobu opatření nebo projektu vymění rada bez přezkumu.
Vysvětlení odchylky. Ke každé oranžové a červené barvě na veřejném semaforu připraví koordinátor s gesčním radním vysvětlení pro veřejnost, co se stalo, proč, co rada rozhodla a kdy je další milník. Příklad z modelového města zní „Změna územního plánu byla vydána v září 2029 místo v polovině roku, protože bylo nutné doplnit vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Rada proto schválila nový harmonogram a stavba sítí Za Nádražím začne v březnu 2030 místo v říjnu 2029. Termín změny, který si město stanovilo v politice, zůstal dodržen.“ Město tak odchylku vysvětlí dřív, než ji vysvětlí jiní.
7.8 Příklady dobrého výstupu (modelové město)
Plán kapacit odboru majetku a odboru investic 2028 až 2030. Výřez pro opatření 2.1. Tým přípravy pozemků v odboru majetku má čtyři úvazky, odbor investic zvládne čtyři velké stavby ročně. Řídicí práce je samostatný řádek a tvoří 5 až 8 % kapacity týmu. Většina hodin kolem rozhodovacích bodů je práce na projektu.
| Odbor majetku, tým přípravy pozemků (hodiny ročně) | 2028 | 2029 | 2030 |
|---|---|---|---|
| Dostupné hodiny, 4 úvazky | 6 000 | 6 000 | 6 000 |
| Studie, parcelace a podklady změny územního plánu (2201) | 3 400 | 1 800 | 400 |
| Pozemky a věcná břemena pro přípojky a sítě (2202, 2203) | 600 | 1 600 | 1 400 |
| Soutěž developerů a prodej pozemků | 400 | 1 900 | 3 800 |
| Podklady pro rozhodovací body a pro radu (práce na projektu) | 500 | 600 | 600 |
| Stavové listy, porady a karty (řízení) | 300 | 400 | 400 |
| Potřeba celkem | 5 200 | 6 300 | 6 600 |
| Rozdíl | +800 | −300 | −600 |
| Odbor investic, velké projekty souběžně | Kapacita | 2028 | 2029 | 2030 |
|---|---|---|---|---|
| V realizaci | 4 | 3 | 4 | 4, z toho 2203 |
| Ve studii, dokumentaci a povolení | 4 | 3 | 4, z toho aktualizace dokumentace 2203 | 3 |
| Volná kapacita (realizace, příprava) | 1 a 1 | 0 a 0 | 0 a 1 |
Co z toho plyne. Deficit 300 hodin v roce 2029 pokryje seznam ukončovaných činností, který týmu uvolní 350 hodin. V roce 2030 chybí 600 hodin kvůli soutěži developerů, proto rada se zadáním rozpočtu v září 2029 rozhodla o externí podpoře soutěže. Odbor investic nemá v roce 2029 volné místo. Projekt sportoviště u přehrady z dotační výzvy (kód 3001) by tehdy mohl vstoupit do přípravy jen s rozhodnutím rady o posílení odboru, nebo o posunu jiného projektu.
Seznam ukončovaných činností na rok 2029. Rada seznam schválila s návrhem akčního plánu v říjnu 2028 s platností od 1. 1. 2029. Šlo o akční plán na druhý rok řízení, kdy už úřad měl plán kapacit v hodinách. Týmu přípravy pozemků seznam uvolnil 350 hodin. O prodeji drobných pozemků rozhoduje zastupitelstvo čtyřikrát ročně v jednom materiálu (250 hodin) a pachty se vyúčtují jednou ročně místo čtvrtletně (100 hodin). Odboru investic uvolnil 550 hodin pro aktualizaci dokumentace 2203. Drobné opravy budov převzali správci budov a technické služby (400 hodin) a samostatnou měsíční zprávu o investicích nahradil čtvrtletní přehled pro radu (150 hodin). Změnu u prodeje pozemků předložila rada zastupitelstvu s akčním plánem, protože mění způsob, jakým zastupitelstvo rozhoduje.
Roční dohoda s vodárenskou společností na rok 2030. Společnost je ve stoprocentním vlastnictví města, dohodu proto schvaluje rada v působnosti jediného společníka. Společnost plánuje do roku 2032 investice 260 mil. Kč a má dluh 120 mil. Kč, za který město ručí. Dohoda uvádí závazky pro opatření 2.1, tedy převzetí vodovodu a kanalizace 2203 do 30 dnů od kolaudace, koordinaci vlastních prací se stavbou a stanoviska k napojení do 30 dnů. Dále obsahuje potvrzení kapacity čistírny pro 200 bytů a domů priority 2 a plán investic, dluhu a obnovy sítí do 31. 7. pro letní posun výhledu. Plnění závazků kontroluje měsíční porada a je cílem pro odměny. Obdobnou dohodu uzavře rada s technickými službami, které od roku 2031 převezmou údržbu komunikací a zeleně Za Nádražím pod kódem 2203.
7.9 Časté chyby v procesu 5
Nový projekt nad kapacitu. Rada schválí projekt z výzvy, odbor ho přijme a ostatní projekty se tiše zpozdí. Protiopatření. Pravidlo vstupu do přípravy a rozhodnutí o posílení nebo posunu v témž usnesení.
Organizace mimo řízení. Obecní firma plánuje investice, o kterých se rada dozví z výroční zprávy, a dluh roste mimo limity. Protiopatření. Roční dohoda o úkolech, investice a dluh firmy ve výhledu a v limitech.
Komunikace jen úspěchů. Web hlásí otevřené stavby, zpoždění zveřejní až opozice. Protiopatření. Veřejný semafor v pevném kalendáři s vysvětlením odchylky u každé oranžové a červené.
7.10 Kontrolní seznam procesu 5
| Kontrolní otázka | Dokládá | |
|---|---|---|
| 1 | Potvrdil tajemník plán kapacit s hodinami na opatření, samostatným řádkem řízení a počtem projektů v přípravě? | Plán kapacit |
| 2 | Vstoupil každý nový projekt do přípravy jen do volné kapacity, nebo s rozhodnutím rady o posílení či posunu? | Usnesení rady |
| 3 | Rozhodla rada o náboru v září se zadáním rozpočtu podle plánu kapacit potvrzeného do 31. 8. a promítl tajemník plán do systemizace? | Usnesení rady, systemizace |
| 4 | Schválila rada seznam ukončovaných činností s návrhem akčního plánu a ověřila roční zpráva, že se hodiny uvolnily? | Seznam, roční zpráva |
| 5 | Řekl starosta příběh změny, byly odpovědné osoby zaškoleny a mají cíle vedoucích vazbu na opatření? | Příběh změny, hodnocení |
| 6 | Má každá firma a organizace, která plní opatření, roční dohodu o úkolech nebo písemný požadavek města a jsou její investice a dluh ve výhledu? | Dohody, výhled |
| 7 | Mají vyjednávací opatření a smlouvy s investory termíny plnění ve stavových listech? | Stavové listy, přehled smluv |
| 8 | Zveřejňuje město panel, semafor a zprávy podle kalendáře, dostávají zastupitelé stavové listy po rozhodnutí rady a má každá oranžová a červená vysvětlení odchylky? | Web města, rozdělovník |
Kapitola 8. Roční zpráva, volby a předání
Hlavní sdělení. Roční zpráva se skládá z dat, která během roku vznikají při běžném řízení, tedy z panelu, zásobníku, stavových listů a účetnictví podle kódů projektů. Nově se píše jen shrnutí a návrhy rozhodnutí. Závěrečný účet dostane přílohu stropů priorit, aby zastupitelstvo vidělo, kolik priorita čerpala, kolik zůstalo k zapojení v dalším roce a kolik ze stropu zbývá. V předvolebním roce předloží rada spolu s předvolební branou politiky zprávu za volební období, která obsahuje jen data. Akční plán na volební rok vzniká jako každý jiný a stavby drží harmonogram z rozhodovacího bodu. Nové vedení převezme předávací balíček a podle plánu prvních sta dní do tří měsíců rozhodne v povolebním přezkumu, co platí dál.
8.1 Roční zpráva v praxi
Roční zpráva je společná pro politiku, strategii, územní plán a investice. Má 10 až 15 stran, v malém městě 5 až 8. Rada ji předkládá a zastupitelstvo ji projednává v červnu se závěrečným účtem. Obsah zůstává podle strategie. Implementace mění způsob, jakým zpráva vzniká.
Zpráva se skládá z hotových dat. Koordinátor ji sestaví z panelu, zásobníku, stavových listů k 31. 12. a účetnictví podle kódu projektu. Nově píše jen shrnutí na jedné straně a návrhy rozhodnutí. Musí-li koordinátor data dohledávat, během roku chyběla. To patří do sebehodnocení koordinační jednotky (kapitola 9.3). Návrh vznikne v dubnu souběžně s návrhem závěrečného účtu. Projde ho květnová porada vedená starostou a rada ho schválí v květnu (kapitola 2.3).
| Část zprávy | Odkud se vezme | Kdo dodá |
|---|---|---|
| Výstupové ukazatele proti cestě ukazatele, vývoj výsledkových a dopadových ukazatelů | Panel | Koordinátor z dat odborů |
| Stav opatření, projektů a ploch, stupně plnění a semafor | Stavové listy k 31. 12., karty ploch | Odpovědné osoby, pořizovatel, kontroluje koordinátor |
| Čerpání po blocích, podíl obnovy na odpisech, pololetní zpráva o investicích k 31. 12., odchylky nabídek od odhadu | Účetnictví podle kódu projektu, evidence zakázek | Finanční odbor, odbor investic |
| Stropy priorit, limity finančního rámce, nevyčerpaná část stropů, soulad rozpočtu s minulým výhledem | Příloha závěrečného účtu, výhled | Finanční odbor |
| Spouštěče, překročené prahy, registr rizik, souhrn rozborů po akci | Panel, registry | Koordinátor |
Zpráva končí návrhy pro zastupitelstvo, tedy posunem investičního plánu, změnami pro akční plán, opatřeními, jejichž ukončení rada navrhuje, a po dvou letech vlastními přirážkami města (kapitola 5.4). V roce brány zpráva u každé priority odpoví na pět otázek kontrolní karty brány (kapitola 7.4 Metodiky politiky). Čerpá přitom z panelu, přílohy stropů priorit, rozboru řetězce realizace, plánu kapacit a spouštěčů.
Roční zpráva modelového města za rok 2028 přebírá u priority 2 čísla z přílohy závěrečného účtu (rozpad po kódech v kapitole 6.8, bilance v kapitole 3.8). Zpoždění studie Za Nádražím uvádí jako fakt s příčinou.
8.2 Závěrečný účet a strategie
Závěrečný účet projedná zastupitelstvo do 30. 6. spolu s účetní závěrkou a se zprávou o výsledku přezkoumání hospodaření. Návrh se zveřejňuje nejméně 15 dnů předem, příloha stropů priorit spolu s ním. Příloha stropů rozepisuje čerpání po prioritách. Roční částka stropu se jako závazný ukazatel nestanovuje, sleduje se v této příloze a v příloze rozpočtu. Závazný ukazatel kapitálových výdajů priority zahrnuje i dotovanou část a zapojené zůstatky minulých let. Roční částka stropu zahrnuje jen vlastní zdroje roku, proto se obě čísla liší (kapitola 3.5).
Příloha uvádí u každé priority strop na volební období, roční částku stropu, zapojení zůstatků, čerpání stropu, nevyčerpanou část zapojenou s rozpočtem dalšího roku, přesuny mimo prioritu, čerpání od začátku období a zbytek stropu. Finanční odbor ji sestaví z účetnictví podle kódů projektů. Čerpání stropu a zapojení zůstatků se počítají podle kapitol 3.3 a 3.4. Zapojení zůstatků strop nezvyšuje a přesun mimo prioritu uvádí příloha zvlášť. Rozpad roku 2028 po kódech je v kapitole 6.8, bilance priority 2 v letech 2027 až 2031 v kapitole 3.8.
Uzavření dokončených projektů. Projekt je ve stupni dodáno od předání do provozu (kapitola 5.7). Po zařazení majetku do užívání finanční odbor projekt vyúčtuje. Příloha ho vykáže jako uzavřený s konečnou cenou proti rozpočtu a kartě, s čerpáním rezervy a s provozem pod týmž kódem. Stupeň ověřeno potvrdí koordinátor s finančním odborem, u strategických projektů rok po dokončení. Přípojky Pod Školou (2202) dokončené v červnu 2030 vykáže závěrečný účet za rok 2030 s provozem 0,1 mil. Kč ročně.
8.3 Předvolební rok
Zpráva za volební období. Rada ji předloží zastupitelstvu 6 až 9 měsíců před volbami spolu s předvolební branou politiky. Zpracuje ji úřad a podepíše tajemník, jak stanoví politika (kapitola 7.4 Metodiky politiky), aby zpráva zůstala neutrální. Rada ji předkládá beze změny obsahu. Kontrolní výbor ji dostane současně s radou. Rozsahem odpovídá roční zprávě za celé období a přidává závazky přesahující volební období. Data mají formu faktu a příčiny („změna územního plánu vydána v září 2029, plán do poloviny roku, příčina doplnění vyhodnocení vlivů na životní prostředí“). Úspěch nebo selhání posoudí voliči a kandidující subjekty.
Roční zpráva ve volebním roce. Zpráva za volební období nahrazuje roční zprávu a v červnu ji doplní závěrečný účet s přílohou stropů priorit. Tím je ve volebním roce splněné kritérium roční zprávy (kapitola 9.1).
Akční plán na volební rok. Přijímá ho zastupitelstvo v prosinci před volbami jako každý jiný. Projekty mimo pořadí v zásobníku do něj vstupují jen testem příležitosti a se zdůvodněním v usnesení, které vidí i opozice. Zahájení stavby plánované na volební rok se drží harmonogramu z rozhodovacího bodu.
Pravidlo pro nové závazky v posledních měsících. Od předvolební brány do ustavení nové rady uzavírá rada jen závazky z přijatého akčního plánu, rozpočtu a rozhodovacích bodů investic. Smlouvy rozběhnutých projektů pokračují. Nový projekt nebo víceletou smlouvu nad rámec akčního plánu přenechá nové radě, nebo je předloží zastupitelstvu s odůvodněním, proč nesnesou odklad. Smlouva s úhradami po konci mandátu se uzavírá podle kapitoly 3.6. Toto pravidlo by si rada v předvolebním roce sama neuložila. Proto patří do usnesení o řízení strategie přijatého se strategií, nejlépe širokou většinou včetně opozice (příloha G).
Stavby před volbami. Stavba drží harmonogram schválený v rozhodovacím bodě a převzetí i zkušební provoz mají plnou délku. Zkrácený přechod do provozu je varovný signál (kapitola 5.5).
Rozpočet na první rok po volbách. Návrh připraví úřad v září a říjnu podle výhledu a stropů ještě za odcházející rady, bez nových projektů. Finanční odbor do návrhu zapíše nevyčerpanou část stropů a nová rada ji potvrdí nebo změní v povolebním přezkumu (kapitola 3.4). Nová rada návrh do prosince předloží zastupitelstvu beze změny nebo upravený, jinak zastupitelstvo přijme pravidla rozpočtového provizoria. Po povolebním přezkumu může nová rada rozpočet změnit rozpočtovým opatřením, v rozsahu svých pravomocí sama, jinak návrhem zastupitelstvu.
Příklad modelového města, březen 2030. Zpráva jde do zastupitelstva sedm měsíců před volbami, rok 2029 je v ní uzavřený.
| Položka za prioritu 2 | Údaj ve zprávě |
|---|---|
| Strop a čerpání | Strop 110 mil. Kč, čerpáno 20 mil. Kč v roce 2027, 19 mil. Kč v roce 2028 a 11 mil. Kč v roce 2029 (z toho 2201 5,5 a 2206 1,5 mil. Kč). Zbylých 25 mil. Kč z roku 2029 zastupitelstvo zapojilo s rozpočtem 2030 (kapitola 3.8) |
| Opatření 2.1 | V realizaci k datu zprávy, stavba sítí zahájena. Studie obou ploch hotové, Za Nádražím o dva měsíce později. Změna územního plánu vydána v září 2029, termín politiky dodržen |
| Sítě Za Nádražím, 1. etapa (2203) | Zahájení stavby posunuto z října 2029 na březen 2030 rozhodnutím rady v bodě 4 (kapitola 5.8), proti novému harmonogramu zelená. Dotace 40 mil. Kč přiznána v listopadu 2029, dalších 20 mil. Kč je předpoklad |
| Přípojky Pod Školou (2202) | V realizaci, dokončení v červnu 2030 |
| Mateřská škola Za Nádražím (2206) | Studie hotová v roce 2029, spouštěč nenastal, stavba zůstává podmíněná |
8.4 Předávací balíček a plán prvních sta dní nové rady
Předávací balíček je to, co nové vedení dostane po volbách hotové. Koordinátor ho sestaví v létě volebního roku po posunu výhledu a dokončí v září.
| Část balíčku | Obsah | Modelové město, září 2030 |
|---|---|---|
| Panel | Ukazatele s cestou, prahy a spouštěči | Panel z politiky a strategie |
| Zásobník | Projekty s pořadím, stupněm přípravy a spouštěči | 2204 a 2205 čekají, 2205 se spouštěčem, 2206 se studií a podmíněnou stavbou |
| Výhled se strategickými řádky | Výhled po letním posunu, stropy, bloky, limity, dlouhodobé závazky | Výhled 2031 až 2035 |
| Stropy priorit k zapojení | Odhad nevyčerpané části stropů za běžný rok po prioritách a kódech, zapsaný v návrhu rozpočtu na první rok po volbách | U priority 2 za rok 2030 28 mil. Kč, z toho 16 mil. Kč úhrady sítí a 12 mil. Kč rezerva priority |
| Rozběhnuté projekty a smlouvy | Stavové listy se semaforem, smlouvy, dotace a jejich podmínky, úhrady po konci mandátu | 2203 v realizaci (kapitola 5.8), smlouva s úhradami 36 mil. Kč v roce 2031. 2202 dokončeno |
| Registr rizik | Nejvýše deset rizik s reakcí | Ze zářijové porady |
| Kalendář | Porady, rozhodovací body, rozpočet, povolební přezkum | Rok 2031 |
| Předávací list z politiky | Dvě strany pro všechny kandidující subjekty, co platí, co běží a kde jsou peníze, s čísly ze zprávy za volební období | Z předvolební brány |
Povolební přezkum. Nová rada vychází z platné strategie, do tří měsíců připraví povolební přezkum politiky a promítne do něj své programové prohlášení. Zastupitelstvo rozhodne, které priority platí dál, které se mění a které končí. Strategie se upraví jen v dotčených částech. Týmž rozhodnutím potvrdí nebo změní nevyčerpanou část stropů zapsanou v rozpočtu (kapitola 3.4).
Rozběhnuté projekty. Každý má v balíčku stavový list a podklad pro nejbližší rozhodovací bod. Nová rada rozhoduje stejně jako předchozí, tedy zda pokračovat, změnit, nebo zastavit, podle zbývajících nákladů, přínosu, smluv a rizika vrácení dotace (kapitola 5.3). Utopené náklady do rozhodnutí nevstupují. Koordinační jednotka je součástí úřadu a volbami nekončí (kapitola 2.4).
Plán prvních sta dní nové rady. Týdny se počítají od ustavení rady.
| Týdny | Co se děje | Kdo | Rozhodnutí |
|---|---|---|---|
| 1 až 2 | Převzetí balíčku, seminář koordinátora pro radu a kluby zastupitelstva | Koordinátor, vlastník strategie | Rada potvrdí vlastníka strategie, gesční radní a koordinátora |
| 2 až 4 | Rozběhnuté projekty s blížícím se rozhodovacím bodem, měsíční porada běží dál | Rada, odpovědné osoby | Pokračovat, změnit, zastavit |
| 3 až 6 | Návrh rozpočtu na první rok, který připravil úřad podle výhledu ještě za odcházející rady, případné úpravy v mezích výhledu a stropů, stanovisko finančního výboru | Rada, finanční odbor | Rada předloží návrh zastupitelstvu do prosince beze změny nebo upravený, jinak pravidla rozpočtového provizoria, která zastupitelstvo přijme do 31. 12. |
| 3 až 10 | Povolební přezkum politiky s programovým prohlášením, u změněných priorit třicetidenní konzultace | Vlastník strategie, koordinátor | Rada schválí návrh pro zastupitelstvo |
| do 13 | Výsledek povolebního přezkumu | Zastupitelstvo | Které priority platí dál, které se mění a které končí, nevyčerpaná část stropů |
| 13 až 15 | Zadání úpravy strategie v dotčených částech, návrh úpravy akčního plánu, plán kapacit nové rady | Rada, koordinátor, tajemník | Usnesení rady, úpravu akčního plánu přijme zastupitelstvo |
| Březen | První čtvrtletní porada nové rady | Vlastník strategie | Úkoly pro úřad do strategického bodu rady |
Příklad modelového města. Zbylých 28 mil. Kč za rok 2030 u priority 2 zapsal finanční odbor do návrhu rozpočtu 2031, 16 mil. Kč na úhrady stavby sítí a 12 mil. Kč do rezervy priority 2. Úhrady kryjí smlouvu, kterou zastupitelstvo samo schválilo. Nová rada obě částky potvrdila v povolebním přezkumu, se kterým zastupitelstvo v lednu 2031 potvrdilo prioritu 2 beze změny (kapitola 3.8).
8.5 Vazba na díl 3
Implementace hodnotí dodání, nikoli dopad. Připravovaná Metodika vyhodnocení strategie rozvede hodnocení dopadu u jedné až dvou priorit na konci mandátu, vyhodnocení strategie jako celku a podklady pro revizi politiky. Hodnocení dopadu potřebuje výchozí data určená předem. Rada proto už při zavádění řízení určí jednu až dvě priority pro hodnocení dopadu a koordinátor od té doby sbírá výchozí data (příloha G).
Implementace předá dílu 3 časové řady ukazatelů z panelu, stupně plnění po letech a hodnocení strategických projektů rok po dokončení. Dále předá registr poučení, odchylky nabídek a vlastní přirážky, skutečné náklady priorit včetně provozu, rozbory řetězce realizace a zprávu za volební období.
Kapitola 9. Kvalita řízení implementace
Hlavní sdělení. Řízení implementace se pozná podle osmi kritérií. Sedm je tvrdých. Stojí na jádru řízení z kapitoly 1.4, platí i v minimální variantě a jejich nesplnění koordinátor hlásí radě jako červenou. Jedno je měkké a město ho může zavádět postupně. Rada sleduje deset varovných signálů, že řízení upadá. Koordinační jednotka se jednou ročně sama posoudí a jednou za volební období se na řízení podívá někdo zvenčí.
9.1 Osm kritérií funkčního řízení
Tvrdá kritéria kontrolují, že funguje jádro řízení, tedy šest dokumentů z kapitoly 1.4. K nim přistupuje kód projektu a předávací balíček, které jsou povinné i v minimální variantě (kapitola 2.5).
| Kritérium | Kontrolní otázka | Doklad | Závaznost | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Rytmus podle kalendáře | Konaly se porady a strategické body rady v termínech, vedl je ten, kdo má, a vzešly z nich úkoly? | Usnesení o řízení strategie, záznamy z porad, usnesení rady | Tvrdé |
| 2 | Akční plán s rozpočtem | Přijalo zastupitelstvo akční plán s rozpočtem a výhledem v jednom bodě a má každá položka částku, zdroj, odpovědnou osobu, výstup a termín? | Usnesení zastupitelstva, akční plán s výhledem přípravy | Tvrdé |
| 3 | Kód projektu | Má každý projekt a neinvestiční opatření kód ve všech dokumentech od akčního plánu po smlouvu? | Akční plán, rozpočet, evidence smluv | Tvrdé |
| 4 | Výhled nese strategii | Má výhled strategické řádky, bilanci, kontrolní řádky limitů a změny proti minulému výhledu? | Výhled | Tvrdé |
| 5 | Karty a semafor | Má každé opatření kartu s milníky a kritériem ukončení, mají strategické projekty a investice nad hranicí stavový list s barvami podle definice a má každá červená plán nápravy, nebo rozhodnutí rady o korekci? V minimální variantě v rozsahu kapitoly 2.5 | Karty, stavové listy, usnesení rady o definici barev | Tvrdé |
| 6 | Zprávy včas | Dostalo zastupitelstvo v září pololetní zprávu o investicích, v červnu roční zprávu se závěrečným účtem a přílohou stropů a v roce voleb zprávu za volební období (kapitola 8.3)? | Pololetní zpráva, roční zpráva, usnesení | Tvrdé |
| 7 | Předávací balíček | Je v roce voleb balíček hotový v září a předávací list rozeslaný všem kandidujícím subjektům? | Balíček, předávací list | Tvrdé |
| 8 | Plán kapacit v provozu | Doplnil tajemník plán kapacit o počet projektů ve stupních přípravy, které odbor zvládne, a použila rada pravidlo vstupu do přípravy? | Plán kapacit, usnesení rady | Měkké |
Semafor je tvrdé kritérium, protože na barvách stojí eskalační žebřík (kapitola 6.4). Plán kapacit potvrzuje tajemník už se strategií. Měkké je jen jeho doplnění o stupně přípravy a pravidlo vstupu (kapitola 7.2). Kritéria se používají po třetí vlně zavádění (příloha G) jako kontrola nastavení, každý rok v sebehodnocení koordinační jednotky a jednou za volební období při vnějším pohledu.
9.2 Varovné signály pro radu
Prvních sedm signálů převádí na město varovné znaky z rámců v příloze B. Osmý až desátý plynou ze zkušenosti AQE s českými městy a město je může se zdůvodněním nahradit jinými. Každý signál má znak, podle kterého ho rada pozná, a první krok.
| Signál | Jak ho rada pozná | Co rada udělá | |
|---|---|---|---|
| 1 | Porada zrušená nebo delegovaná | Čtvrtletní porada se nekonala v termínu, nebo ji místo vlastníka strategie vedl někdo jiný | Termín se nahradí do měsíce, vlastník strategie poradu vede osobně |
| 2 | Koordinátor daleko od vedení | Koordinátor se k vlastníkovi strategie dostane jen přes další stupeň řízení | Rada potvrdí, že koordinátor pracuje pro vlastníka strategie a má přístup na strategický bod rady, ať sedí v kanceláři starosty nebo v odboru rozvoje (kapitola 2.4) |
| 3 | Koordinátor čeká na data | Měsíční přehled stropů nebo stavové listy chodí pozdě či neúplné | Rada uloží odborům termíny dodání dat usnesením |
| 4 | Rozšiřování mandátu | Koordinační jednotka dostává úkoly mimo strategii, akční plán roste nad plán kapacit | Úkoly mimo strategii vrátí do linie, nové projekty pustí jen podle pravidla vstupu |
| 5 | Fluktuace | Během roku se vyměnil koordinátor nebo více odpovědných osob | Rada určí náhradu koordinátora do 30 dnů, karta a stavový list se předají při každé výměně |
| 6 | Harmonogram mimo realitu | U projektu se objevily dva varovné signály harmonogramu podle kapitoly 5.5 | Postup podle kapitoly 5.5 |
| 7 | Trvající červená | Červená trvá déle než měsíc bez plánu nápravy a bez rozhodnutí rady o korekci | Rada uloží plán nápravy s termínem, nebo rozhodne o korekci (kapitola 6.6) |
| 8 | Strnulý výhled | Část změn proti minulému výhledu je rok co rok prázdná, přestože se projekty posouvají | Finanční výbor ve stanovisku žádá vysvětlení změn |
| 9 | Peníze mimo prioritu | Rezerva na rizika priority čerpaná na jinou prioritu, přesuny po malých částech, které v součtu mění prioritu | Věc jde na zastupitelstvo, rada přesuny sečte za rok |
| 10 | Splněné kritérium ukončení čeká na rozhodnutí | Kritérium ukončení nastalo a rada o něm do dvou schůzí nerozhodla, například proto, že opatření patří koaličnímu partnerovi | Kontrolní výbor předloží zastupitelstvu na nejbližším zasedání zprávu s návrhem usnesení |
Dlouhá oranžová a druhé přeplánování téhož milníku spadají pod signál 7 (kapitola 6.3).
Signály projde rada jednou za čtvrtletí ve strategickém bodě. Koordinátor je uvede na jednom řádku čtvrtletního přehledu. Při dvou signálech současně probere vlastník strategie stav řízení s radou do hloubky.
9.3 Roční sebehodnocení a vnější pohled
Roční sebehodnocení koordinační jednotky. Pravidelné přezkoumání vlastní účinnosti je jednou ze šesti podmínek úspěchu jednotek pro realizaci (příloha B). Koordinační jednotka proto každý rok v dubnu projde osm kritérií a deset signálů. Na jedné straně uvede, co splnila, co ne a proč, a navrhne úpravy rytmu, nástrojů nebo kapacit. Sebehodnocení projde květnová porada a rada ho dostane s roční zprávou. Sebehodnocení je pro koordinátora i ochranou, protože odpadající porady nebo chybějící data zapíše černé na bílém.
Vnější pohled jednou za volební období. Orientačně ve třetím roce mandátu, před přípravou zprávy za volební období, posoudí řízení podle osmi kritérií člověk mimo úřad, například koordinátor strategie srovnatelného města. Posudek má nejvýše dvě strany a dostane ho rada i finanční výbor. Malá města si mohou posouzení poskytovat navzájem.
Závěrečné sdělení. Strategie se naplní, jen když ji město řídí stejně pravidelně jako rozpočet. Implementace k tomu přidává rytmus porad, jednu tabulku peněz, pravidla pro odchylky a předání po volbách. Funguje tam, kde rozvoj vede starosta s radou, úřad plní úkoly s termínem a zastupitelstvo každý rok vidí jeden balík a jednu zprávu. Odměnou je město, které ví, co je hotové, co se zpozdilo a proč, a nové vedení, které po volbách navazuje na hotovou práci.
Přílohy
Příloha A. Vazba na díly 0 a 1
Implementace přebírá rozhodnutí politiky a strategie tak, jak byla přijata. Tabulka ukazuje, co stanovil díl 0 (Metodika politiky rozvoje měst) nebo díl 1 (Metodika strategie rozvoje města) a co k tomu tato metodika přidává, mění nebo zpřesňuje. Ostatní pravidla jen používá.
| Co stanovily díly 0 a 1 | Kde | Co implementace mění nebo zpřesňuje |
|---|---|---|
| Priority s dopadem, ukazateli, prahy a gesčním radním | Díl 0, kapitoly 6 a 7.4 | Cesta ukazatele po letech (6.2). Povinný bod při překročení prahu i při červené zařazuje vlastník strategie, tím se sjednocují formulace obou dílů (2.2, 6.3) |
| Strop priority a roční rozložení, zdůvodnění odchylky rozpočtu od výhledu | Díl 0, kapitoly 6.1 a 7.4 | Roční částky stropu jako řádky výhledu (3.2), měsíční přehled stropů (6.2), stanovisko finančního výboru s testem souladu (3.5) |
| Strop priority na volební období, nevyčerpaná část stropu do jiných bloků jen rozhodnutím zastupitelstva | Díl 0, kapitola 7.4, díl 1, kapitola 6.3 | Kumulativní sledování stropu, nevyčerpaná část zapojená s rozpočtem dalšího roku na tytéž projekty (3.4), ve volebním roce potvrzení v povolebním přezkumu (8.3) |
| Rozpočet od priorit, strategický bod rady, čtvrtletní porada, dělba pravomocí rady a zastupitelstva | Díl 0, kapitola 7.3, díl 1, kapitoly 7.3 a 7.5 | Měsíční porada pod čtvrtletní (2.2), rozpočtový balík v jednom bodě a tabulka pravomocí v realizaci (3.5) |
| Brány, mimořádný přezkum, test příležitosti, přezkum při výměně gesčního radního nebo odpovědné osoby priority | Díl 0, kapitoly 7.4 a 8.3 | Pravidla platí, jak jsou (2.3, 6.4). Přezkum jen u dotčené priority, odpovědnou osobu opatření nebo projektu vymění rada bez přezkumu (7.7) |
| Předvolební zpráva jen s daty, předávací list, povolební přezkum do tří měsíců | Díl 0, kapitola 7.4, díl 1, kapitola 8.4 | Zpráva za volební období, předávací balíček a plán prvních sta dní (8.3, 8.4) |
| Rozpočet podle priorit v šesti krocích, akční plán s rozpočtem | Díl 1, kapitoly 1.5 a 7.4 | Termíny kroků, přirážka v Kč, výhled přípravy na druhý rok (3.5), milníky prvního roku jako řádky akčního plánu (4.6), akční plán na volební rok (8.3) |
| Role, koordinační jednotka, odpovědná osoba je vedoucí odboru nebo ředitel, minimální varianta | Díl 1, kapitoly 2.4 a 7.5 | Odbor rozvoje v tabulce rolí, koordinátor v odboru rozvoje nebo u starosty (2.4). Odpovědnou osobou je vždy funkce úřadu nebo organizace, i v řádku akčního plánu (4.1) |
| Karty opatření, projektů a ploch, pět otázek, čtyři stupně přípravy, zásobník, přirážky, spouštěče | Díl 1, kapitoly 4.2, 4.3 a 5 | Karta pro realizaci (4.2), šest stupňů plnění (4.3), pátý rozhodovací bod, povolení jako milník mezi bodem 3 a 4, zadávací řízení po vydání a smlouva s právní mocí (5.2), kód projektu (3.3) |
| Investiční plán, finanční rámec, plán obnovy a provozu, dotace jako předpoklad | Díl 1, kapitoly 6.2 až 6.4 | Strategické řádky výhledu (3.2), dotace příjmem až s rozhodnutím o poskytnutí dotace a šest kroků (3.6), provoz a obnova v hotovostním rozpočtu (3.7) |
| Rada čerpá rezervu na rizika priority, pokud jí to zastupitelstvo svěří v usnesení o rozpočtu | Díl 1, kapitola 7.3 | Jen do přirážky projektu v Kč z akčního plánu, nad ni zastupitelstvo (3.5) |
| Plán kapacit, matice odpovědností, registr rizik, kalendář | Díl 1, kapitola 7.4 | Hodiny na opatření, počet projektů v přípravě a pravidlo vstupu (7.2), seznam ukončovaných činností (7.3), matice pro procesy (příloha G), signály v registru rizik (6.5) |
| Roční zpráva, vlastní přirážky po dvou letech, změny opatření s akčním plánem, roční posun plánu | Díl 1, kapitoly 8.3 a 8.4 | Zpráva z hotových dat (8.1), příloha závěrečného účtu „stropy priorit“ (8.2), pozastavení radou a ukončení zastupitelstvem (6.6) |
| Viditelné projekty prvního roku | Díl 1, kapitola 7.1 | Nejméně tři označené v akčním plánu prvního roku, se stavovým listem a na veřejném semaforu (3.5, 7.7) |
Příloha B. Rámce a techniky
Metodika staví na zahraniční a české praxi a přizpůsobuje ji městu s 10 až 100 tisíci obyvatel. Čísla, jména a instituce, na které text odkazuje touto přílohou, najde čtenář v řádcích tabulky. Plné citace jsou v příloze C.
| Rámec nebo technika | Co z něj přejímáme | Česká podoba | Kde |
|---|---|---|---|
| Integrated Planning and Reporting, Nový Jižní Wales (Austrálie) | Program na volební období, roční plán s rozpočtem, pololetní zpráva, zpráva za období, strategie lidí | Akční plán s rozpočtem, pololetní zpráva o investicích, zpráva za volební období, plán kapacit | 2.2, 3.5, 7.2, 8.3 |
| Plánovací strategie nové rady v Dánsku a Norsku | Nová rada se ke strategii vyjádří do roka | Povolební přezkum do tří měsíců, posun výhledu každé léto | 3.2, 8.4 |
| Deliverology a britská jednotka pro realizaci priorit (Barber), Haringey | Málo priorit, porady s nejvyšším představitelem, cesta ukazatele (trajectory), rozbor řetězce realizace (delivery chain analysis), plán nápravy jako první reakce | Čtvrtletní porada vedená vlastníkem strategie, cesta ukazatele, rozbor řetězce, plán nápravy | 2.2, 4.5, 6.2, 6.6 |
| Institute for Government, Tracking Delivery (2017) | Šest podmínek úspěchu jednotek pro realizaci a deset varovných signálů úpadku, britská jednotka upadla s příliš širokým mandátem | Šest podmínek pro město, a to viditelná podpora vlastníka strategie s mandátem v usnesení o řízení, mandát vymezený prioritami, investičním plánem a rytmem, přímý přístup koordinátora k vlastníkovi strategie a na schůzi rady, lidé rozumějící rozpočtu, investicím a datům, odpovědné osoby s pracovníkem pro strategii v každém odboru (jako v Brně), roční sebehodnocení a vnější pohled | 2.4, 9.2, 9.3 |
| PerformanceStat (CitiStat Baltimore) | Porady nad daty, Baltimore v roce 2014 uskutečnil 89 z 240 rozpočtených porad | Rytmus zapsaný v usnesení zastupitelstva, měsíční porada koordinátora | 2.2 |
| Britské brány Gateway a hodnocení důvěry v dodání IPA (delivery confidence assessment, RAG status) | Podklad pro každou bránu, brána po předání, barevné hodnocení, v letech 2023/24 přes 80 % velkých projektů britské vlády v oranžové nebo červené | Podklad pro rozhodovací bod, pátý bod po předání, semafor | 5.3, 6.3 |
| NAO, Lessons learned from Major Programmes (2020) | Varovné signály nereálného harmonogramu, provoz plánovaný od začátku | Šest signálů ve stavovém listu, signál pro radu, karta provozu | 5.5, 9.2 |
| Green Book a odhad podle referenční třídy (reference class forecasting, Flyvbjerg) | Databáze přes 16 000 projektů, rozpočet i termín dodrží 8,5 %, každý další rok realizace přidává 4,64 procentního bodu překročení | Odhad podle srovnatelných staveb, indexace podle ČSÚ, registr vítězných nabídek | 5.1, 5.4 |
| ČKAIT, průzkum délky povolování staveb (2024) | Většina řízení trvá 6 až 12 měsíců | Vlastní délky povolení v registru, povolení jako milník kritické cesty | 5.2, 5.4 |
| GFOA a pololetní zpráva o investicích města Windsor (Kanada) | Víceletý kapitálový plán (capital improvement program) s provozem, zpráva o otevřených investicích s odhadem konečné ceny | Strategické řádky výhledu, pololetní zpráva o investicích | 3.2, 6.2 |
| PEFA (2016) | Soulad rozpočtu s odhadem předchozího roku | Část změn proti minulému výhledu, test souladu, stanovisko finančního výboru | 3.2, 3.5 |
| Transformační kancelář McKinsey, stupně hodnoty L0 až L5, model vlivu | Karta iniciativy (initiative charter), sledování po prokázanou hodnotu (value stages), ztráta hodnoty nejvíc v realizaci a po dokončení, čtyři páky změny chování | Karta opatření pro realizaci, šest stupňů plnění, řízení změny v úřadu | 4.2, 4.3, 7.4 |
| Sull, Homkes a Sull (2015), Neilson, Martin a Powers (2008) | Úzkým místem realizace je spolupráce mezi útvary (84 % manažerů se spolehne na nadřízeného a tým, 9 % na jiné útvary, 11 % věří v zajištěné priority, 55 % jmenuje aspoň jednu), rozhodovací práva před motivací | Závazky mezi odbory, příběh změny | 4.4, 7.1, 7.4 |
| Bain, Results Delivery a RAPID | Pravidlo „červená je dobrá“, jediný nositel rozhodnutí | Semafor, eskalační žebřík, tabulka pravomocí | 6.3, 6.4 |
| Pre-mortem (Klein 2007) | Hledání příčin selhání předem | Rozbor rizik předem před rozhodovacím bodem | 5.5 |
| Kill criteria (Duke 2022) | Předem dohodnutá podmínka zastavení | Kritérium ukončení v kartě | 4.2, 6.6 |
| After action review (armáda USA) | Čtyři otázky po akci | Rozbor po akci, registr poučení | 6.7 |
| Stop doing list | Seznam činností, které se přestanou dělat, aby uvolnily kapacitu | Seznam ukončovaných činností | 7.3 |
| Metodika přípravy veřejných strategií, MMR (2019) | Realizace řízená jako projekt s koordinátorem a registrem rizik | Koordinační jednotka o jednom až dvou lidech | 2.4 |
| Metodika investičního procesu Brna (2022) | Čtyři rozhodovací body rady, operativní plán bez krytí a závazný s krytím | Stupně přípravy s podkladem pro rozhodovací bod, zásobník a akční plán | 5.2, 5.3 |
| Jihlava, Litoměřice, Chrudim, Děčín, Ostrava, Moravská Třebová | Akční plán s rozpočtem, podmíněné částky, matice odpovědností, řízení malého města | Rozpočtový balík, matice pro procesy, minimální varianta | 2.5, 3.5, příloha G |
Plné metody projektového řízení, metoda dosažené hodnoty, cíle a klíčové výsledky jako celoměstský systém a rozpočet od nuly zůstaly stranou. Kapacitně přesahují možnosti města do 100 tisíc obyvatel.
Příloha C. Literatura a zdroje
Uvedeny jsou jen zdroje, na které text nebo příloha B odkazují.
Zahraniční rámce a jednotky pro realizaci
- Institute for Government, Tracking Delivery, Jen Gold (2017). https://www.instituteforgovernment.org.uk/publication/report/tracking-delivery
- Institute for Government, Adapting the PMDU model (Haringey). https://www.instituteforgovernment.org.uk/sites/default/files/publications/inside-out%20adapting%20the%20pmdu%20model.pdf
- Harvard Bloomberg City Leadership Initiative, Tracking Data, Fighting Crime (případová studie CitiStat). https://cityleadership.harvard.edu/wp-content/uploads/2025/06/BHCLI_TeachingCase_Tracking-Data-Fighting-Crime.pdf
- Michael Barber, How to Run a Government (2015). https://www.lse.ac.uk/events/how-to-run-a-government
- Robert D. Behn, The PerformanceStat Potential (2014). https://www.hks.harvard.edu/publications/performancestat-potential-leadership-strategy-producing-results
- NSW Office of Local Government, Integrated Planning and Reporting. https://www.olg.nsw.gov.au/councils/integrated-planning-and-reporting/
- Statsforvalteren i Nordland, Gode råd, kommunal planstrategi og rullerende kommuneplanlegging (Norsko). https://www.statsforvalteren.no/siteassets/fm-nordland/dokument-fmno/plan-og-bygg/plan--og-bygningsloven/gode-rad---kommunal-planstrategi-og-rullerende-kommuneplanlegging-i-nordland.pdf
Projekty a investice
- GOV.UK, Gate review 0 a Gate review 5. https://www.gov.uk/government/publications/gate-review-0-strategic-assessment a https://www.gov.uk/government/publications/gate-review-5-operations-review-and-benefit-realisation
- Infrastructure and Projects Authority, Annual Report 2023/24. https://assets.publishing.service.gov.uk/media/67863b593a9388161c5d2379/IPA_Annual_Report_2023-24.pdf
- National Audit Office, Lessons learned from Major Programmes (2020). https://www.nao.org.uk/insights/lessons-learned-from-major-programmes/
- HM Treasury, Green Book supplementary guidance, Optimism bias. https://www.gov.uk/government/publications/green-book-supplementary-guidance-optimism-bias
- Bent Flyvbjerg a Dan Gardner, How Big Things Get Done (2023). https://sites.prh.com/how-big-things-get-done-book
- Gary Klein, Performing a Project Premortem, HBR (2007). https://hbr.org/2007/09/performing-a-project-premortem
- US Army, TC 25-20, A Leader’s Guide to After-Action Reviews (1993). Army Publishing Directorate, https://armypubs.army.mil
Rozpočet a výhled
- PEFA, Framework for assessing public financial management (2016). https://www.pefa.org/sites/pefa/files/resources/downloads/PEFA_2016_Framework_Final_WEB_0.pdf
- GFOA, Multi-Year Capital Planning. https://www.gfoa.org/materials/multi-year-capital-planning
- City of Windsor, Capital Project Variance Report as at March 31, 2013. https://www.citywindsor.ca/Documents/city-hall/budget/CAPITAL%20PROJECT%20VARIANCE%20REPORT%20as%20at%20March%2031,%202013.pdf
- ČSÚ, Indexy cen stavebních prací. https://www.czso.cz/documents/10180/191095023/01104123q4kc.pdf
Výzkum realizace a poradenské techniky
- Donald Sull, Rebecca Homkes a Charles Sull, Why Strategy Execution Unravels and What to Do About It, HBR (2015). https://hbr.org/2015/03/why-strategy-execution-unravelsand-what-to-do-about-it
- McKinsey, Losing from day one (2021). https://www.mckinsey.com/capabilities/people-and-organizational-performance/our-insights/successful-transformations
- Paul Rogers a Marcia Blenko, Who Has the D? (2006). https://www.bain.com/insights/who-has-the-d/
- Bain, It’s 8 to 1 against your change program (Results Delivery). https://www.bain.com/insights/its-8-to-1-against-your-change-program-how-to-beat-the-odds
- Annie Duke, Quit (2022). Portfolio, Penguin Random House, https://www.penguinrandomhouse.com
- Gary Neilson, Karla Martin a Elizabeth Powers, The Secrets to Successful Strategy Execution, HBR (2008). https://hbr.org/2008/06/the-secrets-to-successful-strategy-execution
Česká praxe
- MMR, Metodika přípravy veřejných strategií (2019). https://mmr.gov.cz/cs/microsites/portal-strategicke-prace-v-ceske-republice/nastroje-a-metodicka-podpora/metodika-pripravy-verejnych-strategii
- Jan Ježek a kol., Kritická analýza strategického plánování obcí, měst a regionů, FEK ZČU. https://fek.zcu.cz/blob.php?table=internet_list&type=FileType&file=Data&name=FileName&idname=IDInternet&id=4528
- Statutární město Brno, Metodika investičního procesu (2022). https://www.brno.cz/documents/20121/12666517/Metodika%20investicniho%20procesu_P.pdf/a1b0acea-02f0-c349-5c58-2d868bfd4aad
- Statutární město Jihlava, Akční plán 2025. https://extranet.jihlava-city.cz/zastupitelstvo/2024/zm17/attachments/AP2025_ZM_2.pdf
- Město Litoměřice, Akční plán 2026. https://www.litomerice.cz/images/strategicke-dokumenty/Akcni_plan_2026.pdf
- Město Chrudim, Strategické řízení ve městě. https://www.chrudim.eu/wp-content/uploads/2023/04/Strategicke-rizeni-ve-meste.pdf
- Statutární město Děčín, Strategický plán rozvoje města 2021 až 2027. https://www.mmdecin.cz/ostatni-dokumenty/rozvoj-strategie-mesta/strategicky-plan-rozvoje-mesta-decin-2021-2027
- Statutární město Ostrava, Strategický plán rozvoje města na roky 2024 až 2030. https://fajnova.cz/wp-content/uploads/2024/03/Strategicky-plan-rozvoje-mesta-Ostravy-na-roky-2024-2030.pdf
- Město Kopřivnice, Průběžné vyhodnocení plnění strategického plánu. https://www.koprivnice.cz/assets/File.ashx?id_org=6939&id_dokumenty=84960
- Město Moravská Třebová, Slovník pojmů a role projektového řízení. https://moravskatrebova.cz/filemanager/files/199602.pdf
- ČKAIT, průzkum délky povolování staveb (2024). https://www.ckait.cz/delka-povolovani-staveb-v-cr-nikoliv-roky-ale-mesice-ukazal-pruzkum-ckait
Právní předpisy
- Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (pravomoci zastupitelstva a rady, § 84, 85, 102). https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-128
- Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů (§ 3, 4, 16). https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-250
- Zákon č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti (§ 17). https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-23
- Zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích (plán financování obnovy). https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-274
- Vyhláška č. 412/2021 Sb., o rozpočtové skladbě. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-412
Zdroje AQE
- AQE, Metodika politiky rozvoje měst (2026). Díl 0 kitu, ze kterého implementace přebírá priority, stropy, brány a předávací list.
- AQE, Metodika strategie rozvoje města (2026). Díl 1 kitu, na který implementace přímo navazuje.
Strategickému řízení měst a investičnímu plánování se AQE věnuje průběžně. Další články jsou na www.aqe.cz/poznatky/?typ=clanek.
Příloha D. Slovník pojmů
Pojmy převzaté z dílů 0 a 1 mají stejný význam jako v příloze D Metodiky strategie. Tabulka uvádí jen pojmy implementace, jejichž význam nevyplývá ze samotného názvu. Nástroje vykládá kapitola, která je zavádí.
| Pojem | Co znamená | Kapitola |
|---|---|---|
| Jádro řízení | Šest dokumentů povinných i v minimální variantě | 1.4 |
| Kód projektu | Číslo v poli ORG s blokem a prioritou na prvních dvou místech, stejné ve všech dokumentech po celý život projektu | 3.3 |
| Čerpání stropu | Kapitálové výdaje kódů priority bez části kryté dotací | 3.3 |
| Část stropu nevyčerpaná v roce | Část roční částky stropu, kterou priorita v roce nevyčerpá. Finanční odbor ji zapíše do rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty priority | 3.4 |
| Závazné ukazatele | Kapitálové výdaje priorit, bloků a kódů projektů včetně dotované části a zapojených zůstatků | 3.5, 8.2 |
| Přirážka v Kč | Částka v akčním plánu, do které rada čerpá rezervu priority na projekt | 3.5 |
| Výhled přípravy na druhý rok | Projekty, které je třeba připravit v prvním roce, zastupitelstvo je bere na vědomí | 3.5 |
| Kritérium ukončení | Stav a termín zapsané předem, při jejich splnění rada opatření přepracuje, nebo pozastaví a navrhne ukončení | 4.2 |
| Plán nápravy | Co se udělá pro dodržení plánu, u červené do 30 dnů na uložení rady, u oranžové na kritické cestě na zadání gesčního radního | 6.6 |
| Korekce | Rozhodnutí rady o posunu, zmenšení, přesunu v rámci priority nebo ukončení | 6.6 |
| Pozastavení | Rozhodnutí rady zastavit další závazky a čerpání | 3.5, 6.6 |
| Příčka žebříku | Místo v eskalačním žebříku od odpovědné osoby po mimořádný přezkum politiky | 6.4 |
| Pravidlo vstupu do přípravy | Projekt vstoupí do přípravy jen s volnou kapacitou, nebo když rada současně rozhodne o posílení odboru či o posunu jiného projektu | 7.2 |
Příloha E. Orientační pracnost řízení
Hodiny jsou zkušenostní odhad AQE. Upřesní je pilotní ověření s městem. Platí pro plnou variantu od druhého roku řízení. První rok je pracnější o nastavení kódů, karet a vzorů.
| Kdo | Co | Orientačně |
|---|---|---|
| Vlastník strategie | Čtvrtletní porady, měsíční stavové listy s koordinátorem, strategické body rady, rozhodovací body, roční zpráva | 40 až 60 hodin ročně |
| Gesční radní | Čtvrtletní porady, měsíční přehled stropů, termíny milníků v mezích schváleného harmonogramu a rozpočtu, rozhodovací body, jednání s partnery | 40 až 60 hodin ročně |
| Odpovědná osoba | Vlastní čas na stavový list a měsíční poradu | 1 až 2 hodiny měsíčně na opatření |
| Tým, který opatření provádí | Stavové listy, porady, karty a podklady pro radu jako samostatný řádek plánu kapacit | 5 až 8 % kapacity týmu, seznam ukončovaných činností má uvolnit 3 až 5 % (kapitoly 7.2 a 7.8) |
| Koordinátor, město 50 až 100 tisíc obyvatel | Rytmus, stavové listy, přehledy, zprávy, zásobník, panel a registry, rozpad nevyčerpané části stropů na podzim | Zhruba jeden úvazek |
| Koordinátor, město 20 až 50 tisíc obyvatel | Totéž v plné variantě | Půl až tři čtvrtě úvazku, ostatní řádky beze změny |
| Koordinátor s odborem investic | Odhadová část měsíčního přehledu stropů z evidence smluv a stavových listů | 2 až 3 hodiny měsíčně |
| Finanční odbor | Účetní část měsíčního přehledu stropů, posun výhledu a příloha stropů | Měsíčně 1 až 2 hodiny, bez sestavy podle kódu 4 až 6 hodin. Výhled 30 až 50 hodin, v prvním roce 80 až 120 |
| Odbor investic | Pololetní zpráva o investicích, podklady pro rozhodovací body | 8 až 16 hodin na zprávu, 4 až 8 hodin na podklad |
| Minimální varianta do 20 tisíc obyvatel | Měsíční přehled pro starostu místo porady, od druhého roku pololetní porada v květnu a září, obě vede starosta, semafor jen u investic nad hranicí | Koordinátor půl úvazku, ostatní řádky zhruba na polovinu |
Příloha F. Co dělat, když
Patnáct nejčastějších situací při řízení implementace. Barva určuje, kdy a komu se odchylka hlásí. O penězích rozhoduje vždy orgán podle tabulky pravomocí (kapitola 3.5).
| Situace | Co udělat | Kde |
|---|---|---|
| Projekt zčervená | Povinný bod na nejbližší schůzi rady. Kde město příčinu ovlivní, uloží rada plán nápravy do 30 dnů, jinak rozhodne rovnou o korekci v pořadí posunout, zmenšit, přesunout v rámci priority, ukončit | 6.3, 6.6 |
| Dotace propadne | Projekt byl podmíněný rozhodnutím o poskytnutí dotace. Rada v rozhodovacím bodě rozhodne o posunu, zmenšení nebo krytí ze stropu v pořadí odkladů, nad pravomoc rady zastupitelstvo | 3.6, 6.6 |
| Přijde dotační výzva | U projektu priority rozhodne o přípravě žádosti vlastník strategie, o podání rada, o zajištění financování zastupitelstvo, vyžaduje-li ho výzva. Mimo priority test příležitosti, po dosažení ročního stropu příležitostí mimořádný přezkum politiky | 3.6, 5.2 |
| Radní přijde s novým projektem | Karta projektu do 30 dnů, zásobník s označením námět, bodová matice při pololetním stavu zásobníku, investiční plán s akčním plánem, příprava podle pravidla vstupu | 5.2, 7.2 |
| Vítězná nabídka je o třetinu nad odhadem | Kryje-li rozdíl rezerva priority, je cena oranžová, rada čerpá do přirážky v Kč a zbytek navrhne zastupitelstvu, smlouvu uzavře po jeho rozhodnutí v zadávací lhůtě. Jinak je cena červená a rada zváží zmenšení, etapizaci nebo zrušení zakázky | 5.3, 5.6, 6.4 |
| Právní moc povolení se posune za termín z bodu 3 | Stavba se v akčním plánu označí jako posunutá, nevyčerpané peníze roku se zapíšou do rozpočtu dalšího roku, zadávací řízení může běžet po vydání povolení, smlouva se podepíše až s právní mocí | 5.2 |
| Projekt přechází mezi odbory z přípravy do realizace | Rada v bodě 4 změní odpovědnou osobu, předání má protokol a je milníkem ve stavovém listu | 5.6 |
| Zastupitelstvo neschválí rozpočet | Platí pravidla rozpočtového provizoria přijatá do 31. 12., rozběhnuté projekty pokračují v jejich mezích | 3.5 |
| Opozice nebo koaliční partner zpochybní barvu | Barvy mají písemnou definici, potvrzuje je koordinátor, spor rozhodne rada a do té doby platí přísnější barva. Zastupitelé dostávají stavové listy po rozhodnutí rady | 6.3, 7.7 |
| Daňové příjmy klesnou, nebo přijde mimořádný příjem | Rada váže výdaje bloku příležitostí v pořadí odkladů, priority až nakonec, nad pravomoc rady zastupitelstvo. Mimořádný příjem strop nezvyšuje, o použití rozhodne zastupitelstvo, zvýšení součtu stropů je mimořádný přezkum politiky | 3.5, 6.6 |
| Změna územního plánu se zpozdí | Drží-li termín politiky, je milník oranžový. Projekt, jehož výstup roku tím je ohrožený, je červený hned, jak uplyne termín změny z jeho harmonogramu, jde na radu i mezi poradami a rada rozhodne o novém harmonogramu | 6.3, 6.8 |
| Kraj odmítne zařadit službu do sítě | Nastalo kritérium ukončení a příčina leží mimo vliv města. Rada rozhodne rovnou o korekci, opatření pozastaví a spustí náhradní postup, ukončení přijme zastupitelstvo jako změnu strategie | 4.5, 6.6 |
| Nový projekt má vstoupit do přípravy a odbor nemá kapacitu | Platí pravidlo vstupu, rada současně posílí odbor, nebo posune jiný projekt | 7.2 |
| Rezerva na rizika priority je vyčerpaná | Nad přirážku projektu rozhoduje zastupitelstvo, nad rezervou jde o přesun mezi stropy do 10 % menšího z nich, nebo o mimořádný přezkum | 6.4, 6.6 |
| Vymění se gesční radní, nebo odpovědná osoba | U gesčního radního nebo odpovědné osoby priority mimořádný přezkum podle politiky jen u dotčené priority, nový nositel převezme kartu a stavové listy do 30 dnů. Odpovědnou osobu opatření nebo projektu určí rada bez přezkumu, koordinátor ji zaškolí | 2.4, 7.7 |
Příloha G. Pracovní pomůcky
Tabulky a vzory město převezme a upraví podle svých zvyklostí. Data řízení stačí vést v jednom sdíleném sešitu, jehož listy popisuje tato příloha.
Plán prvních sta dní po přijetí strategie. Pro strategii přijatou s rozpočtem v prosinci. Zavedení probíhá ve třech vlnách, aby nezatížilo finanční odbor při uzavření roku.
| Krok | Kdo připraví | Termín | Kdo rozhoduje |
|---|---|---|---|
| Vlna 1, se strategií do prosince | |||
| Kódy projektů investičního plánu v návrhu rozpočtu | Koordinátor s finančním odborem | Před schválením návrhu rozpočtu radou | Rada |
| Milníky prvního roku po čtvrtletích jako řádky akčního plánu | Odpovědné osoby, koordinátor | Říjen | Rada s návrhem balíku |
| Rozpočet, výhled se strategickými řádky, akční plán s přirážkou v Kč a usnesení o řízení strategie | Finanční odbor, koordinátor | Prosinec, v jednom balíku | Zastupitelstvo |
| Plán práce rady s termíny porad a strategických bodů | Tajemník | Prosinec | Rada |
| Vlna 2, leden až březen | |||
| Úkoly prvních sta dní s termíny a odpovědnými osobami | Vlastník strategie, tajemník | Leden | Rada |
| Kódy ve smlouvách, evidenci a formuláři rozpočtového opatření, u strategie bez kódů jejich přidělení a rozpis rozpočtu | Finanční odbor, koordinátor | Do 31. 1. | |
| Definice barev semaforu a vzor stavového listu | Koordinátor | Leden | Rada |
| První měsíční porada, stavové listy strategických projektů, první přehled stropů k 31. 1. | Koordinátor, odpovědné osoby, finanční odbor | Leden, přehled do 15. 2. | |
| První čtvrtletní porada a strategický bod rady | Vlastník strategie, koordinátor | Březen | Rada |
| Karty opatření pro realizaci, stavové listy ostatních opatření | Odpovědné osoby, koordinátor | Do 31. 3. | Rada jedním usnesením v dubnu |
| Vlna 3, duben až červen | |||
| Jedna až dvě priority pro hodnocení dopadu, sběr výchozích dat | Vlastník strategie, koordinátor | Do 30. 6. | Rada |
| Plán kapacit s projekty ve stupních přípravy a pravidlem vstupu | Tajemník s vedoucími odborů | Podklady do 31. 5., plán do 31. 8. | Tajemník potvrdí, rada v září rozhodne o náboru se zadáním rozpočtu |
| Po třetí vlně | |||
| Kontrola osmi kritérií z kapitoly 9.1 | Koordinátor | Červenec | Rada bere na vědomí |
| První pololetní zpráva o investicích k 30. 6. | Koordinátor s odbory | Září | Zastupitelstvo |
Lhůty jsou orientační. Přijme-li zastupitelstvo strategii mimo rozpočtový cyklus, vznikne akční plán do 60 dnů podle strategie a do rozpočtu vstoupí rozpočtovým opatřením. Kódy se přidělí do 31. 1.
Rok koordinátora. Tabulka ukazuje, co koordinátor v kterém měsíci připraví a komu to pošle. Kalendář orgánů je v kapitole 2.3.
| Měsíc | Co koordinátor připraví | Komu |
|---|---|---|
| Leden | Stavové listy k 31. 12., skutečná nevyčerpaná část stropů po kódech | Finanční odbor do 15. 2. |
| Únor | Data do panelu, převzetí podkladů roční zprávy od odpovědných osob do 28. 2. | Vlastník strategie |
| Březen | Čtvrtletní přehled k 31. 12., registr rizik, návrh usnesení | Porada, rada |
| Duben | Návrh roční zprávy, sebehodnocení, v prvním roce karty opatření | Rada v květnu |
| Květen | Čtvrtletní přehled k 31. 3., převzetí karet projektů a podkladů kapacit dodaných do 31. 5. | Porada, tajemník |
| Červen | Roční zpráva, podklady pololetní zprávy | Zastupitelstvo, odbor investic |
| Červenec a srpen | Stav k 30. 6. od odborů do 10. 7., posun investičního plánu, test příležitosti, zásobník, pololetní zpráva, podklady plánu kapacit | Finanční odbor, tajemník do 31. 8., rada v srpnu |
| Září | Čtvrtletní přehled k 30. 6., podklad pro zadání rozpočtu a rozhodnutí o náboru | Porada, rada do 30. 9. |
| Říjen | Projekty priorit proti stropům, přirážky v Kč, akční plán s milníky, odhad nevyčerpané části stropů | Finanční odbor do 15. 10., rada do 31. 10. |
| Listopad | Čtvrtletní přehled k 30. 9., test souladu, zpřesněný odhad nevyčerpané části | Finanční výbor, porada |
| Prosinec | Rozpočtový balík, termíny rozhodovacích bodů do plánu práce rady, archiv sešitu | Zastupitelstvo, tajemník |
| Každý měsíc | Stavové listy do 5. dne, přehled stropů do 15. dne, porada, zápis do 3 dnů | Odpovědné osoby, vlastník strategie |
Struktura sdíleného sešitu. Každý list má vlastníka a sloupec s datem poslední změny. Stav k 31. 12. se archivuje. Registry rizik, poučení a vítězných nabídek jsou tři záložky jednoho listu.
| List | Vlastník | Hlavní sloupce |
|---|---|---|
| Zásobník | Koordinátor | Kód, název, opatření, priorita nebo blok, pořadí, stupeň přípravy, hrubé náklady, přirážka v % a v Kč, zdroje, provoz v letech 1 až 3, spouštěč, odpovědná osoba, rok zahájení, označení námět |
| Karty opatření | Odpovědné osoby | Položky karty ze strategie, milníky po čtvrtletích, cesta ukazatele, závazky jiných, kódy projektů, kritérium ukončení |
| Karty projektů a provozu | Odpovědné osoby, provozovatel | Kód, stupeň přípravy, odhad po vrstvách, rok náběhu provozu, roční náklady a příjmy, kdo platí, konec udržitelnosti, desetiletý výhled provozu a obnovy, potvrzení provozovatele s datem |
| Stavové listy | Odpovědné osoby, kontroluje koordinátor | Pole podle vzoru v kapitole 4.8, u investice povolení a termín právní moci, čerpání a odhad konečné ceny |
| Přehled stropů | Finanční odbor, odhadová část koordinátor | Sloupce podle kapitoly 6.8 |
| Registry | Koordinátor | Rizika (6.5), poučení (6.7), vítězné nabídky (5.4) |
| Plán kapacit | Tajemník | Řádky podle kapitoly 7.8 včetně řádku řízení |
Plán nápravy na jedné straně. Vzor vyplněný na studii Za Nádražím, zadaný v červnu 2028. Studie leží na kritické cestě přípravy sítí, navazuje na ni zadání aktualizace dokumentace. Byla oranžová a příčinu mohlo město ovlivnit. Plán proto zadal gesční radní podle kapitoly 6.6, krok 1, a nový termín schválila rada.
| Pole | Modelové město |
|---|---|
| Kód a opatření | 2201, opatření 2.1, urbanistická studie a parcelace Za Nádražím |
| Barva a důvod | Termín oranžová, posun odevzdání studie z 30. 9. na 30. 11. 2028 kvůli doplnění dopravního posouzení |
| Co se udělá | Dopravní posouzení zadáno samostatně vedle studie, parcelace zpracovaná souběžně s posouzením místo po něm |
| Kdo a do kdy | Vedoucí odboru majetku, posouzení zadáno do 31. 8., odevzdáno do 31. 10., studie do 30. 11. 2028 |
| Dopad na milník, cenu a strop | Výstup roku drží, náklad 1 mil. Kč z rezervy 2290 do výše přirážky projektu, strop roku beze změny |
| Co když náprava do termínu nezabere | Posun parcelace do 1. čtvrtletí 2029 a návrh korekce pro radu podle kapitoly 6.6 |
| Termín kontroly | Měsíční porada v říjnu a listopadu 2028 |
| Zadání a schválení | Zadal gesční radní pro rozvoj v červnu 2028 po měsíční poradě, plán posoudila červencová porada, rada 20. 8. 2028 schválila nový termín studie, protože posun leží na kritické cestě, kryla posouzení z rezervy a plán vzala na vědomí |
Měsíční přehled pro starostu. Jedna strana, kterou koordinátor v minimální variantě nahrazuje měsíční poradu. V plné variantě ji přikládá k zápisu z porady.
| Část | Obsah |
|---|---|
| Milníky měsíce | Splněné a nesplněné s novým termínem |
| Oranžové a červené položky | Kód, barva, důvod, návrh, kdo rozhoduje |
| Závazky po termínu | Odbor nebo organizace, co chybí, nový termín |
| Čerpání stropů | Po prioritách z přehledu stropů |
| Co jde na poradu nebo radu | Body s návrhem usnesení a kdo je předloží |
Program měsíční realizační porady. Orientačně 45 až 60 minut, vede koordinátor. Zvou se odpovědné osoby opatření a projektů, které mají v měsíci milník, oranžovou nebo červenou barvu, nebo nesplněný závazek. Porada může být pevným blokem porady tajemníka s vedoucími odborů. Zápis na jedné straně jde do tří pracovních dnů vlastníkovi strategie a gesčním radním.
| Minuty | Bod |
|---|---|
| 5 | Úkoly z minulé porady |
| 10 | Měsíční přehled stropů a čerpání |
| 25 | Stavové listy s milníkem v měsíci, oranžovou nebo červenou barvou, u červené plán nápravy nebo návrh korekce |
| 10 | Závazky mezi odbory, co kdo dodá a do kdy |
| 5 | Co jde na čtvrtletní poradu nebo radu a kdo to předloží |
Program čtvrtletní porady je převzatý z kapitoly 7.5 Metodiky strategie beze změny (kapitola 2.2).
Matice odpovědností pro procesy implementace. Doplňuje matici pro aktivity ze strategie o činnosti, které tabulka pravomocí v kapitole 3.5 neobsahuje. Pravomoci v realizaci stanoví tabulka v kapitole 3.5. Každý řádek má jedno O, u rady a zastupitelstva rozhoduje orgán.
Legenda. O odpovídá a rozhoduje, Z zpracuje nebo předloží, K dodá podklad nebo je konzultován, I je informován nebo věc projedná.
| Činnost | Zastupitelstvo | Rada | Vlastník strategie | Gesční radní | Koordinátor | Odpovědná osoba | Finanční odbor | Odbor investic | Tajemník | Finanční výbor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Posun investičního plánu a výhledu o rok | I | K | O | K | Z | K | Z | K | ||
| Návrh rozpočtu, výhledu a akčního plánu | I | O | K | K | Z | K | Z | K | K | I |
| Karta opatření pro realizaci s milníky | O | I | K | K | Z | K | K | K | ||
| Stavový list a barva semaforu | I | I | I | O | Z | K | K | |||
| Vstup projektu do přípravy | O | K | Z | K | K | K | K | |||
| Plán kapacit a pravidlo vstupu | I | I | K | K | K | Z | Z | O | ||
| Seznam ukončovaných činností | I | O | K | K | K | Z | Z | |||
| Roční zpráva | I | O | K | K | Z | K | K | K | I |
Vzorová znění usnesení. Částky jsou z modelového města. Rozpočtový balík se přijímá v jednom bodě s hlasováním o jednotlivých výrocích.
Usnesení zastupitelstva o řízení strategie. Zastupitelstvo města I. stanoví řídicí rytmus Strategie rozvoje města, a to měsíční realizační poradu, čtvrtletní poradu nad daty v březnu, květnu, září a listopadu a strategický bod rady po každé z nich, II. stanoví termíny zpráv, a to pololetní zprávu o investicích k 30. 6. předkládanou zastupitelstvu v září, roční zprávu předkládanou se závěrečným účtem do 30. 6., zprávu za volební období 6 až 9 měsíců před volbami a předávací balíček v září volebního roku, III. stanoví kód projektu podle přílohy jako standard pro všechny dokumenty strategie, smlouvy a žádosti o dotace, IV. pověřuje finanční výbor vydat k návrhu rozpočtu, výhledu a akčního plánu stanovisko, zda odpovídají minulému výhledu, stropům priorit a limitům finančního rámce, V. stanoví plnou variantu řízení, zkušenostní pravidla AQE podle přílohy platí beze změny, VI. stanoví, že od předvolební brány do ustavení nové rady uzavírá rada jen závazky, které vyplývají z přijatého akčního plánu, rozpočtu a rozhodovacích bodů investic, a akční plán na volební rok sestaví podle kapitoly 8.3, VII. ukládá radě přijmout plán práce s rytmem podle bodu I, určit koordinátora strategie a při jeho odchodu určit do 30 dnů náhradu.
Město, které zkušenostní pravidla upravuje, uvede úpravy s odůvodněním v bodu V. Příloha k bodu V vyjmenovává dotčená pravidla s kapitolou.
- Struktura kódu projektu (3.3).
- Délka a program měsíční porady a náhradní termín porady do měsíce (2.2).
- Čerpání rezervy do přirážky v Kč (3.5).
- Šest stupňů plnění (4.3).
- Pravidlo opakovaného rozhodnutí (5.3).
- Odhad v dolní třetině rozpětí (5.4).
- Rozbor rizik předem a porada při dvou signálech (5.5).
- Hranice barev semaforu a oranžová bez potvrzeného termínu déle než dvě čtvrtletí (6.3).
- 1 500 hodin na úvazek, řízení jako 5 až 8 % kapacity týmu a pravidlo vstupu do přípravy (7.2).
- Nové závazky od předvolební brány (8.3).
- Vnější pohled ve třetím roce (9.3).
- Lhůty prvních sta dní a hodiny v příloze E.
Usnesení zastupitelstva o přijetí rozpočtového balíku. Zastupitelstvo města I. schvaluje rozpočet na rok 2028 se závaznými ukazateli podle přílohy, II. schvaluje střednědobý výhled rozpočtu na roky 2029 až 2032 se strategickými řádky, III. schvaluje akční plán na rok 2028 se sloupcem přirážka v Kč a bere na vědomí výhled přípravy na rok 2029 a milníkový plán, IV. svěřuje radě čerpání rezervy na rizika priority na projekty téže priority do přirážky projektu v Kč uvedené v akčním plánu, V. bere na vědomí stanovisko finančního výboru, VI. ukládá radě předložit pololetní zprávu o investicích k 30. 6. 2028 v září 2028 a roční zprávu se závěrečným účtem do 30. 6. 2029.
Od druhého roku řízení bere zastupitelstvo v bodě V na vědomí i seznam ukončovaných činností schválený radou (kapitola 7.3).
Časté otázky
Co je implementace strategie rozvoje města?
Implementace stojí pod strategií a provádí, co strategie rozhodla. Přebírá z ní priority, stropy, opatření, investiční plán, role a rutiny a přidává jeden řídicí rytmus porad a zpráv, jednu tabulku peněz od výhledu po smlouvu a jasná pravidla pro odchylky. Pracuje ve třech časových horizontech, volební období, rok a čtvrtletí s měsícem, a stojí na jádru šesti dokumentů.
Jak často se strategie města řídí?
Ve třech úrovních. Měsíční realizační porada koordinátora s odpovědnými osobami hlídá milníky, závazky mezi odbory a barvy semaforu. Čtvrtletní porada vedení nad daty v březnu, květnu, září a listopadu projedná odchylky a připraví úkoly, které uloží rada. Roční cyklus končí rozpočtovým balíkem, který zastupitelstvo přijímá v prosinci v jednom bodě. Rytmus je zapsaný v usnesení o řízení strategie.
Co se stane s penězi priority, které se v roce nevyčerpají?
Zůstanou prioritě. Strop priority platí na celé volební období a čerpání se sleduje kumulativně. Nevyčerpanou část roku zapíše finanční odbor podle odhadu k 30. 9. do návrhu rozpočtu dalšího roku na tytéž projekty a zastupitelstvo ji zapojí rozpočtem. Do jiných bloků se přesouvá jen rozhodnutím zastupitelstva.
Jak metodika řeší zpoždění a odchylky?
Semafor má písemnou definici barev pro termín, cenu a rozsah a při sporu platí přísnější barva. Červená jde na nejbližší schůzi rady. Kde město příčinu ovlivní, odpovídá na červenou nejdřív plán nápravy do 30 dnů. Jinak rada rovnou rozhodne o korekci, tedy o posunu, zmenšení, přesunu v rámci priority nebo ukončení. Změny stropů a limitů patří zastupitelstvu.
Jak řízení strategie přežije volby?
V předvolebním roce předloží rada spolu s předvolební branou politiky zprávu za volební období, která obsahuje jen data. Koordinátor do září sestaví předávací balíček s panelem, zásobníkem, výhledem, nevyčerpanou částí stropů, stavovými listy rozběhnutých projektů a registrem rizik. Nová rada do tří měsíců připraví povolební přezkum a zastupitelstvo rozhodne, které priority platí dál, které se mění a které končí.
Zvládne řízení strategie i menší město?
Ano. Město do 20 tisíc obyvatel použije minimální variantu se stejnými pravidly, méně rutinami a kratšími dokumenty. Měsíční poradu nahradí přehled koordinátora pro starostu na jedné straně, čtvrtletní porada je od druhého roku pololetní a koordinátor má zhruba půl úvazku. Jádro šesti dokumentů platí i zde.
O metodice
Metodiku vydává AQE advisors, a.s., člen poradenské skupiny AQE. Vychází z dlouhodobé praxe AQE se strategickým plánováním měst a slouží jako metodický rámec pro vedení měst a jejich úřady. Text má informativní povahu a nenahrazuje posouzení konkrétní situace města. Za rozhodnutí přijatá s jejím využitím odpovídají orgány města, které ji používají.
© AQE advisors, a.s., 2026. Všechna práva vyhrazena. Metodika je duševním vlastnictvím AQE. Použití nad rámec interní potřeby města, které metodiku zavádí ve spolupráci s AQE, vyžaduje písemný souhlas AQE.
Kontakt info@AQE.cz
Jak citovat
Havránek, J. a kol. (2026). Metodika implementace strategie rozvoje města. AQE advisors, a.s. https://www.aqe.cz/poznatky/metodika-implementace-strategie-rozvoje-mesta/