Výhody on-line participace

14. 11. 2020

Participace obyvatel při rozvoji města je fenomén dnešní doby. Díky pandemii COVID-19 jsme se všichni museli naučit více pracovat z domova a omezili setkávání. Jak využít tyto zkušenosti při spolupráci města s občany?

Připojit se můžete odkudkoli

Cílem všech veřejných projednání by měla být účast co nejširšího spektra obyvatel. Při rozhodování o účasti lidé naráží na konfrontaci s jinými zájmy. Mimo časové náročnosti fyzického setkání je často limitem i obava z veřejného projevování vlastního názoru.  Online prostředí vše nespasí, ale určitě mnozí ocení výhodu toho, že nemusí být v 18:00 v „kulturním domě“. I nás překvapuje, kolik seniorů už nyní dokáže plnohodnotně využívat internet.

Máte jen 15 minut? Nevadí

Typická diskuse k rozvoji města trvají více než 90 minut. A to v lepším případě, kdy se vyhneme eskalaci napětí při sporných bodech. V on-line prostředí mohu lidé diskuzi třeba jen poslouchat a přitom dělat jiné věci. Teprve, pokud je téma, které se jich týká, zapojí se do debaty.  Zkušenosti ukazují, že účast na on-line setkáních bývá díky tomu vyšší.

Nové možnosti při zapojení obyvatel

Existuje řada facilitačních technik, které v se online prostředí nemohou aplikovat. Svět internetu nám ale umožní použít zcela nové nástroje a metody. Můžete například hlasovat v živém přenosu či realizovat pocitové mapy on-line. Využití internetu navíc vítězí, pokud chcete občanům představit konkrétní návrh projektu, nad kterým budete diskutovat.

Záznam pro další využití

Všechny aplikace pro on-line setkání umožňují diskuzi nahrávat. Pokud se nahrávka celého projednání uloží k dané akci, i ten kdo se nemohl účastnit si může obsah přehrát později. Zápis nikdy nedokáže v sobě obsáhnout atmosféru diskuze a může dojít proto k rozdílné interpretaci.

Snadnější analýza

Moderní technologie dnes nabízí velké příležitosti.  Vizualizace a interpretace je stejně důležitá, jako faktický obsah. Propojení on-line prostředí s elektronickými dotazníky přináší obrovské benefity. Navíc závěry setkání mohou být díky rychlosti posledním bodem veřejné debaty.

Ondřej Krejčí




Články

Mohlo by vás zajímat

Vývojové projekty ve spolupráci

Pokud ve firmě řešíte projekty výzkumu a vývoje, určitě už jste na to narazili. Stojí před vámi úkol, se kterým si nevíte rady. Respektive víte, ale potřebovali byste k tomu odborného partnera. Naštěstí tu jsou dotační programy, které přesně takovou spolupráci podporují. 

29. 7. 2024
DOTAČNÍ ČMUCHAL: Čištění odpadních vod v krasových oblastech

Výzva je zaměřena na zlepšení kvality povrchových a podzemních vod v chráněných krajinných oblastech Český kras a Moravský kras. Jejím cílem je dosáhnout vyšší úrovně čištění komunálních odpadních vod, a tím chránit vzácné krasové ekosystémy a zlepšit celkový stav životního prostředí v daném regionu.

28. 2. 2025
Index kvality života – bojíme si přiznat pravdu?

Ke konci loňského roku jsme vyhlásili výsledky již 6. ročníku Indexu kvality života, který ve spolupráci se společností Obce v datech vyhodnocujeme. Velká mediální pozornost mě vedla k potřebě sepsat základní úvahy, které tvorbu Indexu provázejí.

4. 1. 2024
REACT-EU. Dotace, které budí vášně

Evropská unie uvolnila na boj s následky COVID-19 dodatečné finanční prostředky v rámci iniciativy REACT-EU. Tyto prostředky mají být použity výlučně na operace podporující zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 nebo přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství pomocí investic do projektů přispívajících k přechodu na digitální a zelenou ekonomiku.

30. 10. 2020
Zobrazit všechny články