Naše role
Při naší práci jsme postupovali reverzním způsobem. Nechtěli jsme vytvářet rozsáhlé analýzy a poté udělat tlustou čáru a vytvořit návrhovou část. Proto jsme nejprve identifikovali se zástupci města vizi neboli jak chceme, aby Aš vypadala v roce 2030. Určili jsme si hlavní oblasti, které je k dosažení vize potřeba řešit. Dané oblasti jsme podrobili datové analýze a ověřili jsme si vhodnost jejich zvolení a případně jsme je rozšířili. Hlavní oblasti pro nás jsou: občané, veřejný prostor a město, vzdělávání, příležitosti místní ekonomiky, příroda, cestovní ruch a otevřený úřad.
Každé z hlavních témat zahrnuje další dílčí podtémata, ke kterým jsme hledali shodný anebo co nejvíce podobný postoj občanů, vedení města a odborné veřejnosti. Pravidelně jsme postup naší práce konzultovali s řídicí skupinou a pravidelně jsme o pokroku práce informovali i občany.
Protože jsme nechtěli vytvořit jen těžko pochopitelnou strategii, uchopili jsme její tvorbu citlivě, abychom vytvořili čtivý až hravý dokument. Lingvistická hra s názvy proměnila naše cíle například na „do města vyrAš“, „svého souseda si vAš“ apod. Ke každému z cílů jsme vypracovali ideovou myšlenku jednoho klíčového projektu, který při realizaci výrazně ovlivní život ve městě. Ke stanovení dalších projektů jsme pracovali jak se zásobníkem města, tak i s nápady obyvatel, které jsme sbírali během tvorby strategie na participační platformě tadytomas.cz. Občané navrhli celkem 48 projektů, kterými se poté zabývaly dotčené odbory a ověřovala se jejich proveditelnost. Platforma zůstává v provozu i po dokončení strategického plánu a v následujícím roce bude skrze ni město Aš realizovat participativní rozpočet.