Naše role
Výsledný dokument, který vznikal v konsorciu s našimi blízkými a tradičními partnery z Fakulty architektury ČVUT a Centra kvality bydlení, stejně jako celý proces tvorby, byl rozdělen na dvě části – analytickou a návrhovou. Nejprve jsme důkladně zhodnotili současný stav města a jeho okolí, a to v oblasti sociální, ekonomické i prostorové. Výstupy z analýz – východiska následného návrhu – byly představeny zadavateli na druhém společném hromadném jednání s cílem korekce případných nedodělků, doplnění opomenutých aspektů a částí a pro zajištění souladu se záměry města. Následovala práce na návrhové části vedoucí k jeho finálnímu schválení.
V první, analytické, části jsme využívali naše odborné know-how v oblastech trendů rozvoje – společnosti, bydlení, ekonomiky a průmyslu, geopolitiky a dalších – a to tuzemského i Evropského. Speciálně jsme se zaměřovali na růst a budoucnost Plzeňské aglomerace a všemi důsledky tohoto relativně prudkého prostorového rozvoje urbanizovaného území. Zajímala nás struktura obyvatel, vzdělanost, cizinci a další sociálně demografické aspekty současného stavu, avšak také cíle a zaměření města obsažené v jeho existujících strategických dokumentech.
Ve druhé části jsme závěry z analýz propojili se znalostmi a dlouhodobými zkušenostmi získanými z praxe rozvoje jiných velkých českých a zahraničních měst a vytvořily návrhy cílů politiky bydlení pro následující období a podrobně specifikovaly tzv. modely rozvoje bytového fondu města. Na třetím a čtvrtém hromadném jednání se zástupci města byly tyto naše výstupy diskutovány, upraveny a srovnány s dalšími záměry města. Výsledný dokument byl následně projednán výbory zastupitelstva, odbornými orgány města a ve finální podobě předložen odpovědným členem rady města a jednomyslně schválen zastupitelstvem.