Koncepce politiky bydlení Plzně 2023+

2023 / Statutární město Plzeň
Havranek

Statutární město Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice. Jako jádro Plzeňského kraje dlouhodobě ekonomicky roste a rozvíjí se. Z relativně kompaktního města se v minulých letech stala pulzující aglomerace se všemi důsledky, které s prostorovým rozvojem souvisí. Růst průmyslu, služeb a zaměstnanosti zde mj. vytváří stále vyšší a vyšší poptávku po novém bydlení. Pro udržení dostatečné dostupnosti bydlení pro své i budoucí obyvatele tak město musí neustále hledat optimální rovnováhu mezi vlastní a developerskou výstavbou, zajišťovat do budoucna odpovídající školskou a jinou občanskou vybavenost, volit mezi extenzivním a intenzifikačním prostorovým rozvojem.

Cíl projektu

Hlavním cílem naší práce bylo navrhnout cíle politiky bydlení města pro následující dekády, zejména pak stanovit optimální počet bytových jednotek ve vlastnictví města pro zajištění jeho schopnosti dostatečně ovlivňovat dostupnost bydlení na svém území. To vše vzhledem ke kapacitám v území, moderním trendům v oblasti bydlení, sociodemografické a ekonomické charakteristice a dlouhodobému vývoji města, regionu, České repbuliky i EU.

Naše role

Výsledný dokument, který vznikal v konsorciu s našimi blízkými a tradičními partnery z Fakulty architektury ČVUT a Centra kvality bydlení, stejně jako celý proces tvorby, byl rozdělen na dvě části – analytickou a návrhovou. Nejprve jsme důkladně zhodnotili současný stav města a jeho okolí, a to v oblasti sociální, ekonomické i prostorové. Výstupy z analýz – východiska následného návrhu – byly představeny zadavateli na druhém společném hromadném jednání s cílem korekce případných nedodělků, doplnění opomenutých aspektů a částí a pro zajištění souladu se záměry města. Následovala práce na návrhové části vedoucí k jeho finálnímu schválení. 

V první, analytické, části jsme využívali naše odborné know-how v oblastech trendů rozvoje – společnosti, bydlení, ekonomiky a průmyslu, geopolitiky a dalších – a to tuzemského i Evropského. Speciálně jsme se zaměřovali na růst a budoucnost Plzeňské aglomerace a všemi důsledky tohoto relativně prudkého prostorového rozvoje urbanizovaného území. Zajímala nás struktura obyvatel, vzdělanost, cizinci a další sociálně demografické aspekty současného stavu, avšak také cíle a zaměření města obsažené v jeho existujících strategických dokumentech.

Ve druhé části jsme závěry z analýz propojili se znalostmi a dlouhodobými zkušenostmi získanými z praxe rozvoje jiných velkých českých a zahraničních měst a vytvořily návrhy cílů politiky bydlení pro následující období a podrobně specifikovaly tzv. modely rozvoje bytového fondu města. Na třetím a čtvrtém hromadném jednání se zástupci města byly tyto naše výstupy diskutovány, upraveny a srovnány s dalšími záměry města. Výsledný dokument byl následně projednán výbory zastupitelstva, odbornými orgány města a ve finální podobě předložen odpovědným členem rady města a jednomyslně schválen zastupitelstvem. 

„Město Plzeň mělo velkou a pestrou historii v oblasti správy vlastního bytového fondu a v mnoha oblastech jasné představy o vlastní budoucí socio-ekonomické performanci a prostorovém rozvoji. Výsledek společné práce politické reprezentace, městské administrativy a našeho týmu přinesl potřebné doplnění těchto představ a záměrů a oboustrannou spokojenost – zadavatele i dodavatelů. Těšíme se proto na případnou další spolupráci, třeba při tvorbě strategií rozvoje, které nejen tuto bytovou politiku budou dále rozpracovávat.“

Tomáš Hudeček
člen zpracovatelského týmu

Závěr

V průběhu naší práce jsme se přesvědčili, že spojení dlouhodobé úspěšné praxe městské administrativy (zejména v oblasti sociálního bydlení), vůle města v podobě záměrů a aktivity samosprávy a našeho expertního názoru vede ke kvalitně zpracovaným, správným a dostatečně hluboce odůvodněným, a tedy i v zastupitelstvu dobře hlasovatelným závěrům.

Město Plzeň se rozhodlo do budoucna mít schopnost zajišťovat dostupné bydlení pro znevýhodněné, pro obyvatele potřebné pro kvalitní veřejné služby a chod města, ale také pro obyvatele zajišťující cílený budoucí socio-ekonomický rozvoj – směrem k městu založenému na vývoji a inovacích a špičkovém průmyslu.