Index kvality života 2018: Říčany jsou v čele, na chvostu je Orlová

Index kvality života 2018: Říčany jsou v čele, na chvostu je Orlová

13. 6. 2018Tisková zprávaRozvoj měst

Nejvyšší kvalita života je ve středočeských Říčanech, nejnižší je v moravskoslezské Orlové. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavil start-up Obce v datech, jehož je AQE advisors společně s Deloitte hlavním konzultačním partnerem. Index porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností (ORP).

Index kvality života zahrnuje celkem 29 proměnných, které vyjadřují úroveň zdraví prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení, vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (ve formě například existence místních spolků, apod.). Zpracovává velká data sbíraná z internetu a veřejného sektoru.

„Projekt obce subjektivně nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností v jednotlivých obcích, a to na bázi principů metodik OSN a OECD. Data pak ověřuje společnost Deloitte. Srovnání může ukázat hlavní silné nebo slabé stránky obce a tím podpořit její další strategii,“ říká Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

V čele žebříčku jsou zejména Praha, Brno a jejich okolí, překvapivě dobře bodovala města v Jižních Čechách. Na druhém konci žebříčku jsou pak města v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Kompletní žebříček Indexu kvality života je na stránkách obcevdatech.cz. U jednotlivých obcí je uveden celkový index kvality života a pak dílčí indexy ve třech hlavních kategoriích:

  • Zdraví a životní prostředí
  • Materiální zabezpečení a vzdělání
  • Vztahy a služby

„Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky. Nejnižší hodnocení mají obce ze strukturálně postižených regionů. Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění,“ komentuje výsledky Jan Havránek.

U obcí, které se do projektu zapojí, je zveřejněn podrobnější přehled a hodnoty v různých kategoriích. U ostatních je dostupné souhrnné hodnocení.

Prvních deset a posledních deset obcí v žebříčku:

Pořadí

Obec

Kraj

Index kvality života

1

Říčany

Středočeský

10,0

2

Praha

Hl. m. Praha

9,8

3

Černošice

Středočeský

8,3

4

Třeboň

Jihočeský

8,2

5

Trhové Sviny

Jihočeský

7,7

6

Beroun

Středočeský

7,5

7

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Středočeský

7,5

8

České Budějovice

Jihočeský

7,3

9

Hustopeče

Jihomoravský

7,3

10

Turnov

Liberecký

7,2

197

Odry

Moravskoslezský

2,3

198

Broumov

Královéhradecký

2,1

199

Podbořany

Ústecký

2,1

200

Havířov

Moravskoslezský

2,0

201

Žatec

Ústecký

1,9

202

Litvínov

Ústecký

1,5

203

Most

Ústecký

1,3

204

Vítkov

Moravskoslezský

1,3

205

Karviná

Moravskoslezský

0,2

206

Orlová

Moravskoslezský

0,0

Obce v datech zároveň zveřejnily studii, která hodnotí souvislost kvality života s dostupností bydlení. Z ní vyplývá, že pro mnoho lokalit je cena za kvalitu bydlení příliš vysoká. Naopak jiné nabízejí zajímavé nízké ceny.

„Naše objektivizované srovnání je pouze jednou stranou mince. Samozřejmě je nutné zvažovat i místně specifické podmínky a osobní preference. Investice do bydlení v Praze nebo Brně je jako nákup obrazu od Kupky – dlouhodobě se nejspíše zhodnotí, ale dnes si ho málokdo může dovolit. Naproti tomu nákup bydlení v Chomutově a občasné dojíždění do Prahy může dnes vypadat rizikově, ale vývoj by kupci mohl dát za pravdu. Data potvrzují suburbanizaci velkých měst a i konkrétní příběhy ukazují, že ti, kdo opustili koncentrovaná města, si změnu nemohou vynachválit,“ dodává Filip Neterda, manažer v oddělení poradenství Deloitte.

Start-up Obce v datech bude v průběhu roku obsahovat také modul pro pravidelnou komunikaci města s občany (takzvanou obecní kavárnu) a modul pro ekonomické porovnání hospodaření obcí.